Travanj 24, 2024, 05:26:33 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Helpdesk - pomoć početnicima  (Posjeta: 161265 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #225 u: Travanj 16, 2012, 23:34:45 poslijepodne »
zahvaljujem!

I jos pitanje, kad dovucem mrtvi kamen, treba li njega nekako pripremati, prati, stojaznam, prije stavljanja u vodu?

I jos pitanje, aktivni ugljen i fosfat remover se koriste odmah od samog pocetka, tj. i u procesu cikliranja, ili se njih kasnije dodaje?



Ovo će ti svatko odgovoriti na svoj način, nema striktnih pravila. Meni se neda puno zezati sa mrtvim kamenom i ispirati u RO vodi nego stavim pod jaki mlaz u kadu i ostavim u vrućoj vodi iz pipe koji sat, zatim ponovo isperem sa jakim mlazom sa svih strana i ide u akvarij.

Ugljen i fosfat remover ne koristim sve dok nemam značajan broj koralja u akvariju. Eto. ;)

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #226 u: Travanj 17, 2012, 09:02:54 prijepodne »
Puno hvala. I ja sam mislio da kemija nije potrebna u samom pocetku, ali bolje pitati.

Znaci, u principu, sva filtracija u samom startu je u kamenu i stream pumpi-pumpama.?

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #227 u: Travanj 17, 2012, 09:35:58 prijepodne »

U stream pumpama je cirkulacija ne filtracija. U manjem akvariju filtracija je kamen, pijesak, kasnije ugljen i fosfat remover i filtracija na bazi ugljika po želji i potrebi, u većem dodaj još skimer, makroalge, ATF, ugljik tipa biopeleti i slično...

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #228 u: Travanj 17, 2012, 11:54:17 prijepodne »
Krivo sam se izrazio.

Cirkulacija+kamen+pijesak = filtracija.

nego, vidim novi pojam, opet moram nesto uciti. filtracija na bazi ugljika, moze rijec-dvije o tome?  :-[ :-[

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #229 u: Travanj 17, 2012, 14:38:00 poslijepodne »

Biopeleti, votka, ocat, šečer.... Postoje na forumu teme o tome a i to spada u donekle napredniji dio pa je offtopic ovdje.
« Zadnja izmjena: Travanj 24, 2012, 14:49:28 poslijepodne od Renta »

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #230 u: Travanj 17, 2012, 14:58:07 poslijepodne »
Dobro je, vec sam se uplasio....taman sam svladao ovaj osnovni i pojednostavljeni uvod u morsku, pa sam se prepao da opet nesto moram uciti-nabavljati-koristiti :D :D :D
Hvala.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #231 u: Travanj 24, 2012, 11:31:22 prijepodne »
OK, evo jedne blesave teorije koju sam cuo, pa me zanima ima li cega u tome, sto vi mislite.

Dakle, priprema morske vode od soli i obicne pipovace. Voda iz pipe se tretira aquatanom ili vec kojim sredstvom za klor i teske metale, ili se ostavlja dan-dva da hlapi u posudi, dodaje se sol, mjesa se i to je to. Drugim rijecima, nista ro, nista destilirana, pipa i amen. Moze li to uopce tako?

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #232 u: Travanj 24, 2012, 11:55:30 prijepodne »
OK, evako o jedne blesave teorije koju sam cuo, pa me zanima ima li cega u tome, sto vi mislite.

Dakle, priprema morske vode od soli i obicne pipovace. Voda iz pipe se tretira aquatanom ili vec kojim sredstvom za klor i teske metale, ili se ostavlja dan-dva da hlapi u posudi, dodaje se sol, mjesa se i to je to. Drugim rijecima, nista ro, nista destilirana, pipa i amen. Moze li to uopce tako?
pa normalno da može. samo nije dobro :)
za morsku akvaristiku treba biti i kvalitetniji RO uređaj, tako da što više izvadi štetnih tvari iz pipovače

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #233 u: Travanj 24, 2012, 12:12:15 poslijepodne »
planiram uzeti onaj sa er-a, shvatio sam da bi on mogao sluziti bez problema. ili mi treba nesto kvalitetnije?

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #234 u: Travanj 24, 2012, 14:31:04 poslijepodne »
planiram uzeti onaj sa er-a, shvatio sam da bi on mogao sluziti bez problema. ili mi treba nesto kvalitetnije?
ja mislim da ti je ova osmoza puno bolja
http://www.aquashop.hr/Product-Aquili-reverzna-osmoza-RO-Classic-NPS_8505.aspx


Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #235 u: Travanj 24, 2012, 14:52:59 poslijepodne »
ma ne sumnjam ja da nije bolja, ali iskreno cijena mi nikako ne odgovara. Mislim, sad mi ne odgovara trenutno, onda cu radije ako je ova jeftinija toliko losija, za pocetak ici s destiliranom vodom, pa kasnije kroz mjesec-dva ubost ovu skuplju-kvalitetniju.

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #236 u: Travanj 24, 2012, 15:19:38 poslijepodne »
planiram uzeti onaj sa er-a, shvatio sam da bi on mogao sluziti bez problema. ili mi treba nesto kvalitetnije?
ja mislim da ti je ova osmoza puno bolja
http://www.aquashop.hr/Product-Aquili-reverzna-osmoza-RO-Classic-NPS_8505.aspx



zašto misliš da je bolja?
to je ista osmoza osim što je dodan di resin, di resin kada je postavljen okomito ne valja i traje puno kraće nego kada je postavljen vodoravno, sam di resin nije u prozirnom kućištu pa ne možeš znati uopće kakav je a drugo ne vidiš kada je potrošen, di resin kada se potroši sav otpad što je sakupio izbaci van u čistu vodu koju sakupljaš što je naravno katastrofa, di resini traju vrlo kratko i ovisni su o ulaznoj kvaliteti vode, kada su postavljenji okomito traju duplo manje, vrlo vjerojatno već nakon par sto litara vode se potroše i ako se ne promijene (a ne možeš znati kada su potrošeni jer bi za to trebao biti proziran spremnik pošto se iskoristivost di resina vidi po promijeni boje) mogu uzrokovati vrlo velike probleme u akvariju zbog naglog otpuštanja cjelokupnog sakupljenog otpada do tog momenta. I naravno di resini se mijenjaju vrlo često zbog kratkog vijeka trajanja, taj dodatni trošak također treba uračunati u godišnju cijenu upotrebe ro uredaja.

Ja osobno nikada nisam koristio niti imam namijeru koristiti di resin, niti je di toliko popularan u EU kao što je u USA gdje je kvaliteta vode iz vodovode katastrofalna, Hrvatska, naravno ovisi o  lokaciji ima ekstra kvalitetnu vodu te se čak i filtriranjem sa aktivnim ugljenom može dobiti vrlo kvalitetna voda za sve vrste akvarija.
 

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #237 u: Travanj 24, 2012, 16:05:44 poslijepodne »
ahh sam sebe ispravljam, di resin treba stajati okomito, to je ok, onda najbolje funkcionira, ne valja kada je vodoravno posto se tada koristi samo pola medija. Sve drugo stoji kako sam napisao.
 

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #238 u: Travanj 25, 2012, 10:06:25 prijepodne »
dobro, sto ovo u praksi znaci obicnom priglupom korisniku koji bi s spomenutim ro htio napraviti malo vode za pomjesati sa malo soli i malo napuniti akvarij tom mjesavinom?  :D

U kojoj mjeri ovakva ro zadovoljava te potrebe i zahtjeve, odnosno, sto gubim i propustam ako nabavim nju a ne neku skuplju, napredniju,zahtjevniju, skuplju......?

Usputno pitanje i za pijesak, dali da idem na onaj sugar size, ili nesto krupniji, cca 2mm?

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #239 u: Travanj 25, 2012, 13:14:04 poslijepodne »
Nešto krupniji, oko 3 mm.

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #240 u: Travanj 25, 2012, 14:43:07 poslijepodne »
dobro, sto ovo u praksi znaci obicnom priglupom korisniku koji bi s spomenutim ro htio napraviti malo vode za pomjesati sa malo soli i malo napuniti akvarij tom mjesavinom?  :D

U kojoj mjeri ovakva ro zadovoljava te potrebe i zahtjeve, odnosno, sto gubim i propustam ako nabavim nju a ne neku skuplju, napredniju,zahtjevniju, skuplju......?

Usputno pitanje i za pijesak, dali da idem na onaj sugar size, ili nesto krupniji, cca 2mm?

Pijesak koji ti je vizuelno privlacan, svaki ima svoje mane i prednosti, ja osobno koristim 2-3 mm granulaciju koja mi najvise odgovara.
Što se tiče reversne osmoze i cijene (male ili visoke cijene) tu treba imati na umu da isti proizvod može koštati 100-300 % skuplje, napominjem to je isti proizvod a ne da je ovaj skuplji drugačiji i kvalitetniji, to nije samo kod osmoze već kod 90 % akvarijskih proizvoda pošto 90 % akvarijskih firmi nema svoje proizvođačke pogone za većinu proizvoda koje prodaju vec samo prepakiravaju/etiketiraju iste proizvode svojim etiketama. Konkretan odgovor o razlici izmedu osmoza mogu dati samo ako mi das konkretne proizvode, cijena ne predstavlja ništa. Za tvoje potrebe standardna jeftina osmoza je sasvim ok, ima ih veliki broj Hrvatskih i svijetskih akvarista i zadovoljni su. Odstranjuje klor/kloramin, i ostale toksične elemente koji mogu naštetiti akvarijskim organizmima a pretežno se koriste radi problema sa algama.
Ne bih preporučio osmoze sa di resinom, čak ni skuplje modele (tu ne mislim na ove prepakirane već na pro modele) jer je teško raditi sa DI resinom ,tj kratko traje, treba imati uvid u kvalitetu ulazne vode a mali broj HR akvarista će pitati svog lokalnog vodoopskrbljivača analizu vode (pH, CO2, ... koji utiječu na brzinu iskoristivosti di resina, co2 može isprazniti di resin vrlo brzo ako se dobro sijećam tih podataka) i takoder bas i nema potrebe za tim "poliranjem" ro vode jer mi u HR nemamo ni blizu toliko zagadenu vodu. Kratkim istraživanjem npr na Reef Central forumu za riječi iskoristivost/potrošnja dI resina možeš vrlo brzo vidjeti i naći teme gdje u odredenim situacijama DI resini se potroše već nakon 200-300 litara, tu nije riječ o malim di resinima koji su u malim zatvorenim kućištima već o kvalitetnim di resinima u prozirnim kućištima (moraju biti u prozirnim kućištima radi promijene boje) količinski 4-5 puta više nego što je u tim malim, kada se ti pod odredenim okolnostima tj kvalitete ulazn vode mogu potrošiti nakon 200-300 litara u ektremnim situacijama koliko bi mogli onda ovi trajati? 50 litara? Nema smisla riskirati zbog toga niti ima ikakve potrebe za time. U USA se di resini prodaju jeftino i pošto se koriste u profesionalnim ulošcima koji nisu na ovim jeftinim osmozama, izmijena di resina je jednostavna, odšarafiš kućište , izbaciš stari di resin i ubacis novi, takvih opcija nema kod ovih tipova di medija u zatvorenim kućištima već moraš sve mijenjati, ako ih trebaš promijeniti par komada godišnje uračunaj i njihovu izmijenu u troškove osmoze. Ako ih ne promijeniš na vrijeme onda moraš znati da će se sav otpad koji se akumulirao u di resinu kada se on zapuni biti izbačen van ali u rezervoar čiste vode, to znači da ćeš napraviti more ili ubaciti u akvarij u jednom momnetu sav otpad koji se sakupljao tokom rada osmoze a to znači velike probleme.

Sto se tice karbonske filtracije ona je u biti vrlo jednostavna, koristis izvor karbona/ugljika, koji potiče razvoj bakterija, bakterije koje se naglo rašire zbog dostupne hrane /ugljika/ se hrane organskim otpadom koji je u akvariju a zatim se te bakterije odstranjuju protein skimmerom iz vode da se ne bi raspale u akvariju i vratile otpad natrag, izvori ugljika su bio pelletsi, vodka, ocat, šećer... tko zna što još se danas ne koristi.

Novi sistem koji izgleda vrlo interesantno je hidro carbon filtracija, tj ugljikovodična filtracija koja razvija archaea mirkobe, na isti način kao što carbon/ugljična fitlracija razvija bakterije tako ugljikovodična filtracija razvoja mikrobe koji se hrane ugljikovodikom ali za razliku od bakterija ne konzumiraju kisik (bakerije troše ekstremne količine kisika u akvariju) i puno su učinkovitiji i brži u odstranjivanju organskog otpada od bakterija.
 

Offline Mislav1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 320
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #241 u: Travanj 25, 2012, 15:16:53 poslijepodne »
Moje je misljenje da je di smola odlicna stvar. To ne znaci i nuzna. Trajanje smole ovisi o zasicenosti vode. Sto u nju dolazi cisca voda to i smola duze traje.
Puno pouzdaniji nacin mjerenja zasicenosti smole od promjene boje je tds metar. Imas ih jako jeftinih. Osim toga nemaju sve smole promjenu boje kod zasicenja.
Ne znam zasto bi smola odjednom pocela sve otpustati u vodu. To znaci da bi se na neki nacin sama od sebe regenerirala.
Za osmozu je jako bitan tlak u vodovodu. Sto je tlak manji to je losiji omjer otpadne vode i ciste te je i slabije prociscavanje. Bolje osmoze imaju svoju posebnu pumpu koje drze tlak u optimali.
Za potrebe kucnog akvarija to ti je nepotrebno.
Svaka osmoza je bolja od nikakve. Mijenjaj predfiltere i mjeri tds i bit ces ok.
Ako imas novca kupi i di, ako nemas uvijek ga mozes dokupiti.
 

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #242 u: Travanj 25, 2012, 17:51:08 poslijepodne »

Ne znam zasto bi smola odjednom pocela sve otpustati u vodu. To znaci da bi se na neki nacin sama od sebe regenerirala.


link : http://reefkeeping.com/issues/2005-05/rhf/index.php#6

Deionizing Resin Depletion Issues

Eventually, all of the H+ and OH- originally installed in a DI resin will become depleted, and ions will pass through unchanged (Figure 10). When charged ions begin to pass through the DI resin, the effluent's conductivity rises. Many RO/DI systems use an inline conductivity meter to alert users when ions are starting to appear, indicating that the resin needs to be replaced. Without such an inline meter, users need to periodically monitor the effluent’s conductivity (in mS/cm or ppm TDS; details are given in the tips section on what conductivity to target for resin replacement).

Some DI resins incorporate color changes to indicate when the DI is depleted. Such indicators are typically pH indicating dyes that change color when the pH in the interior of the beads shifts from the very high or low pH values when OH- or H+ are the dominant counterions, to more neutral values when other ions dominate (such as Na+ or Cl-). Such color changes may be less effective than measuring the effluent’s conductivity for indicating early breakthrough of ions. The color change may not indicate that some beads or parts of beads may become depleted before others due to channeling of the ion flow. Consequently, I would not rely exclusively on such color changes unless they have proven to accurately predict the rise in conductivity of the effluent for a given brand of DI filter and bead.



Several issues arise relating to the depletion of the DI resins that aquarists need to be aware of. Primary among these is that when a DI resin becomes depleted, that does not simply mean that the water passes through just as it came from the RO effluent. It may actually be much worse from an aquarist’s perspective. The reason for this is that while the DI resin is functioning properly, all ions will be caught. But when it is depleted, not only the new ions are coming through and might show up in the product water, but so are all the ions that ever got into the DI resin in the first place. The total concentration of ions coming out of the exhausted DI resin will not be raised as compared to the RO's effluent, but which ions are released may be very different.
In the DI descriptions above, I did not address the fact that some ions will show a greater preference for attachment to the resin than will others. When the resins are not depleted, it does not matter what the ions’ affinity is, as all are bound. But in a depleted scenario, when there are more ions than ion binding sites, those with a higher affinity for the resin will be retained, and those with a lower affinity will be released. It turns out that silicate is found at the lower end of affinity for anion resins. Consequently, if the DI resin has been collecting silicate for a long period and is then depleted, a large burst of silicate may be released.

Perhaps even more of a concern is ammonia. In a system with chloramine in the tap water, the DI resin will serve the important function of removing much of the ammonia produced by the chloramine breakdown. Ammonia has a poorer affinity for many cation-binding resins than do many other cations (e.g., calcium or magnesium). Consequently, when the DI resin first becomes depleted, a big release of ammonia from and through the DI resin is likely. I recently had a DI resin become depleted, and the effluent contained so much ammonia that I could easily smell it.
The effect on pH of the DI resin’s initial depletion would be similar here to the effect of carbon dioxide in the tap water.

The same can happen in the opposite sense with ammonia. If a lot of ammonia gets through the RO membrane (as is the case when chloramine is present), the ammonia will be bound in the DI resin as ammonium:

NH3  +  H2O  -->  NH4+  +  OH-

The ammonium depletes the cation-binding resin, while the OH- does not impact the anion-binding resin. Eventually, then, the cation-binding capacity can become depleted before the anion binding is depleted, and Na+/Cl- passing through is converted into Na+ and OH-, with a potentially high pH......

 

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #243 u: Travanj 26, 2012, 11:42:05 prijepodne »
Hvala svima na ovom iscrpnom objasnjenju. Nazalost, maltene nista od ovoga uopce ne kuzim, ali si mislim, nije ni bitno trenutno.  ;)

Ja sam se vodio jednom ipak prizemnijom matematikom. Destilirana voda i nije bogzna kako skupa, ali nije bas ni djabe. pa sam mislio uzeti neki najosnovniji ro, i s time rijesiti problem. Opet s druge strane, za 400kn se kupi jako jako puno destilirane....nisam pametan, bolja opcija mi je svakako ro.

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #244 u: Travanj 26, 2012, 11:46:28 prijepodne »
Za 400 Kn dobiješ u najboljem slućaju 266l demineralizirane vode ako je cijena litre 1,5Kn što je isto raspravljeno već ovdje na forumu, e a ta količina u ovisnosti o veličini akvarija i startu gdje odmah potrošiš dio pa dio na izmjene i dio skoro svakodnevno na isparavanje, jako brzo nestane.... pa je bolje nabaviti novi povoljni RO.

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #245 u: Travanj 26, 2012, 11:48:45 prijepodne »
RO uređaj je i komocija, da bi kupio vodu moraš sjest u auto i otići po nju
desi ti se neka havarija i hitno trebaš promijeniti vodu, a ono karnister prazan itd.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #246 u: Travanj 26, 2012, 12:06:00 poslijepodne »
Slazem se, sve to ima svoje. onda mi nema druge nego ro, makar i onaj najjeftiniji i najosnovniji.

Offline Klanjo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 544
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb,Črnomerec
  • Bolje vrabac u ruci nego riba iza ormara.
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #247 u: Travanj 26, 2012, 13:09:32 poslijepodne »
Kaj se uopče zamaraš uzmi ovaj najeftiniji ro i za količinu kaj tebi treba če ti biti dovoljno,onak se tu radi o imenu više nego o kvaliteti kolko sam vidio takav isti ro sa naljepnicom od JBL košta 1200 kn,barem ovak kaj mi se po slici čini.
Mudrost se krije u riječima velikog Aristotela:
"Sinko, ako tebi treba filozofija da piješ vino, mislim da imaš ozbiljnih problema."

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #248 u: Travanj 26, 2012, 13:12:04 poslijepodne »
Da, gledao sam i taj "neki" od jbla, skup kao vrag. Ma i biti ce tako, uzmem ovaj, bit ce to ok.

Jos da pitam, koji testeri za vodu su mi neophodni za sami pocetak, te koje preporucujete?

Offline Klanjo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 544
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb,Črnomerec
  • Bolje vrabac u ruci nego riba iza ormara.
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #249 u: Travanj 26, 2012, 13:22:43 poslijepodne »
Starnica br.7 u ovoj temi zadnja tri posta.....
Mudrost se krije u riječima velikog Aristotela:
"Sinko, ako tebi treba filozofija da piješ vino, mislim da imaš ozbiljnih problema."