Travanj 25, 2024, 04:10:38 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Helpdesk - pomoć početnicima  (Posjeta: 161424 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline penzic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Lokacija: Zgb
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #200 u: Ožujak 31, 2012, 21:43:53 poslijepodne »
Opet ja, znam da sam vise dosadan.
Ali, nesto razmisljam....
ako jedno rasvjetno tijelo daje "svjetlost" od 3 wata, zasto je bitno od koliko elemenata je ono sastavljeno? Drugim rijecima, ta led-sijalica od 3w, zasto je bitno da to bude jedna ledica, a ne njih 20, kad u konacnici daju istu jakost svjetla?
Jer, mislim da je slicno i sa neonkama.... 2x18w daju jednaku kolicinu svjetla kao i 1x36. Ok, veca pokriva veci prostor, daje vise "svjetlosti", ali u principu to se svede na ako ne identicnu, onda na jako slicnu stvar.
U cemu je onda trik, zasto ovakve 2 "pevec" led sijalice nebi mogle posluziti, ako im je jedina zamjerka sto su sastavljene od vise le dioda, a jedina namjena da malo dodatno osvjetle coskove akvarija?
Hvala!
:up:Opet Ti. :up:Bolje biti dosadan nego u nedoumici.Ako ti "pevec" garantira da je ta LED-dioda,a ne sijalica oko 12 000 kelvina i da ima bar 50 lumena po vatu kupi odmah pa nek osvijetle čoškove.Pevecovci to sigurno znaju.Ljudi često zaborave da je riječ o diodi koja je osjetljiva na svašta,napon,struju,grijanje.Skužio si da je u "moru" svijetlo i "hrana" koraljima ?Nisam skužio što ti je jakost svjetla, ne računaš to valjda u vatima ?Vidi dvije trowatke od 410nm i neku 20000K i njihovu vidljivu "jakost" osvjetljavanja.

Offline božidar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 300
  • Spol: Muški   Lokacija: zagreb-trnje
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #201 u: Travanj 01, 2012, 02:12:07 prijepodne »
u akvaristici posebno morskoj je svjetlo jako važno, i bitno je da, bilo koji izvor svjetlosti koristiš, svjetlo prodire do dna, jasno što dublji akvarij to slabije osvjetljenje na dnu. E tu ti je razlika između jedne 3w diode tipa high power ili cree i ovih na koje ti misliš desetak komada (ili više) koje zajedno imaju snagu 3w. Ova pevecova ne prodire jako duboko dok ova jedna ide do dna (cca 50cm), zato ako želiš imati osvijetljene kuteve uzmi ili 3w high power ili od 1w istu tu, kelvinažu si izaberi koju želiš.

evo ti  link na ebay pa malo pogledaj, imaš ledice 1w - 3w - ......... kakve hočeš u kolko komada hočeš  :)
       - za 3w ledice:
http://www.ebay.com/itm/4-x-15000K-180LM-Aquarium-Led-3W-High-Power-White-Light-/170639863451?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item27baedae9b
       - za napajanje recimo ovaj ( nek me netko ispravi ako misli drugačije)
http://www.ebay.com/itm/1-pc-5-3W-LED-constant-Currant-Power-Supply-85-265v-/180700749649?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2a129a9f51

      - a možeš i ovo možda je jednostavnije  -?:
http://www.ebay.com/sch/i.html?_nkw=3x3w+high+power+led+bulb&_sacat=0&_odkw=21w+high+power+led+bulb&_osacat=0&_from=R40
ili
http://www.ebay.com/sch/i.html?_sacat=0&_from=R40&_nkw=3x3w+high+power+led+bulb&rt=nc&_dmd=2

eto na tebi je da odabereš

 
HR/ZG/trnje

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #202 u: Travanj 01, 2012, 20:28:00 poslijepodne »
Hvala na pomoci.

U biti, interesiralo me ovako nekakvo jednostavnije rjesenje, lemljenje nekih ledica na neke blokove, lijevo-desno....jos cu se dici u zrak koliko sam spretan u tome.  :D :D :D Znaci, sistem zasarafi i svijetli mi je mnogo privlacniji.

Ali mislim sloziti glavnu rasvjetu, pa ako se stvarno pokaze preslabo, zar nije jednostavnije uzeti jednu 8,10,15w (nebitno) neonku i okomito je postaviti u poklopac, po jednu u svaki cosak i tako rijesiti taj problem osvljetljenosti uglova akvarija?

I jos jedno banalno pitanje. Zadnja strana akvarija, s kakvom folijom ili slicnim vi to prekrivate? Mislim na boju iste, iza akvarija ce biti, odnosno vec je, poprilicno ruzan zid, pa nebih bas da se vidi kroz akvarij. Crna, plava, neka plavo-zelena ili nesto cetvrto?

Offline Klanjo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 544
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb,Črnomerec
  • Bolje vrabac u ruci nego riba iza ormara.
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #203 u: Travanj 01, 2012, 20:30:35 poslijepodne »
Uglavnom crna ili plava ali to več ovisi o tvojem izboru kaj je tebi ljepše,meni osobno crna ,ali puno ljudi ima i plavu to bi ti bilo najbolje isprobati,ili pogledaj malo akvarije po netu.
Mudrost se krije u riječima velikog Aristotela:
"Sinko, ako tebi treba filozofija da piješ vino, mislim da imaš ozbiljnih problema."

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #204 u: Travanj 01, 2012, 20:34:09 poslijepodne »
hvala! Bojao sam se da crna nebi mozda bila pretamna. u slatkoj vodi funkcionira zbog bilja, istice sve, valjda je tako i u moru.  :up:

Offline dagz

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 12
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: dbk
morski pjesak
« Odgovori #205 u: Travanj 13, 2012, 13:02:37 poslijepodne »
jeli moguce koristit morski pjesak onaj ful sitni bjela kava boja :) naravno ako se prokuha i ostavi u vodi par dana

Offline banzaii

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 149
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: ZGB
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #206 u: Travanj 13, 2012, 15:18:59 poslijepodne »
Jadranski morski pijesak se jako razlikuje od pijeska za reef akvarije po sastavu,mogučnosti naseljavanja pogodnih organizama...itd.Ja ti nebi savjetovao da to staviš(na kraju se i argonitni pijesak s vremenom mijenja,a ne iskuhava se)

Offline Klanjo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 544
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb,Črnomerec
  • Bolje vrabac u ruci nego riba iza ormara.
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #207 u: Travanj 13, 2012, 15:53:16 poslijepodne »
Kolko se sjećam jadranski pijesak ispušta silikat u vodu koji je nepoželjan tak da ga nije dobro koristiti.
Mudrost se krije u riječima velikog Aristotela:
"Sinko, ako tebi treba filozofija da piješ vino, mislim da imaš ozbiljnih problema."

Offline banzaii

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 149
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: ZGB
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #208 u: Travanj 13, 2012, 16:05:48 poslijepodne »
Kolko se sjećam jadranski pijesak ispušta silikat u vodu koji je nepoželjan tak da ga nije dobro koristiti.

Istina,ali mislim da to nije jedini razlog zašto ga ne koristiti,odnosno zašto se argonitni pijesak koristi u reef akvaristici :)

Offline malimaks

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 244
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zg / Vrbani III
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #209 u: Travanj 13, 2012, 17:32:43 poslijepodne »
jedno pitanje vezano za kamenje iz jadrana.
znam da su ljudi nabavljali od ribara (kočarice) kamenje koje su stavljali u akvarij.
Konkretno ja bi stavio nešto jadranskog i keramike (aquaroche). Koja je procedura sa stavljanjem jadranskog kamena (mislim na organizme u njemu itd)

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #210 u: Travanj 13, 2012, 18:40:28 poslijepodne »
Jos jedno pitanje, ovaj put za rasvjetu vezano.

Imaju li lampe kakvu ulogu u cikliranju, znaci onaj sami pocetak dok je samo kamen i voda unutra? Malo je zapelo kod nabavke lampi, mogao bih akvarij pustiti u pogon sa 2 aquastar lampe, pa kasnije osposobiti i ostale. Ima li to nekih negativnih strana, sto odmah u startu nisu marine i coral lampe?

Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #211 u: Travanj 13, 2012, 23:38:14 poslijepodne »
Koja je procedura sa stavljanjem jadranskog kamena (mislim na organizme u njemu itd)

U tropski morski akvarij stavlja se samo dobro očišćeno jadransko kamenje, nikako živi kamen!


Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #212 u: Travanj 13, 2012, 23:39:09 poslijepodne »
Jos jedno pitanje, ovaj put za rasvjetu vezano.

Imaju li lampe kakvu ulogu u cikliranju, znaci onaj sami pocetak dok je samo kamen i voda unutra? Malo je zapelo kod nabavke lampi, mogao bih akvarij pustiti u pogon sa 2 aquastar lampe, pa kasnije osposobiti i ostale. Ima li to nekih negativnih strana, sto odmah u startu nisu marine i coral lampe?

Možeš slobodno prvo upaliti dvije , pa kasnije dodati ostale.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #213 u: Travanj 14, 2012, 11:08:24 prijepodne »
Odlicno, to mi puno pomaze.

Jos da pitam, pijesak se stavlja odmah kod slaganja ili kasnije? jer nesto sam citao da je dobro pijesak naknadno staviti, pa neznam jel to bas tako treba, djeluje mi komplicirano prazniti cijeli akvarij pa stavljati pijesak?

Offline delbi

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2045
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
  • vecio mona
    • http://www.posronja.eu
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #214 u: Travanj 14, 2012, 12:39:31 poslijepodne »
u pocetku je dobro ne imati pijesak....kako bi sav detritus poispadao sa kamena a, ti ga mogao posisati prilikom izmjena vode. Zbog tog je razloga mozda bolje poceti bez pijeska. Pijesak kasnije mozes dodati i bez praznjenja akvarija....recimo nadjes jednu malo deblju cijev, na vrhu stavis lijak i samo polako usipas pijesak u akvarij....
pula
Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #215 u: Travanj 14, 2012, 13:38:42 poslijepodne »
Odlicna ideja!

Pretpostavljam da ni u slucaju stavljanja samo mrtvog kamena ili keramike (ili kombinacije) isto nije pametno odmah pijesak staviti? Ili je to samo kod zivog kamena slucaj?

Offline delbi

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2045
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
  • vecio mona
    • http://www.posronja.eu
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #216 u: Travanj 14, 2012, 14:50:48 poslijepodne »
ma..i sa mrtvog kamena ce poispadati sve i svasta...samo ubaci kamen i u njega usmjeri streamice...i, usisaj pri promjeni vode....
pula
Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #217 u: Travanj 14, 2012, 15:31:13 poslijepodne »
Ok, tako cu i napraviti, hvala!

Offline Klanjo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 544
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb,Črnomerec
  • Bolje vrabac u ruci nego riba iza ormara.
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #218 u: Travanj 14, 2012, 18:11:09 poslijepodne »
Pa kaj nije bolje sve odjednom,prvo kamen ti nije u dodiru sa staklenim dnom,drugo kad ga zasipavaš poslije sa pijeskom zatrpavaš i veliku površinu kamena koji služi kao filtracija,a treče automatski cikliraš sve i kamen i pijesak to je barem  neka moja logika.
Mudrost se krije u riječima velikog Aristotela:
"Sinko, ako tebi treba filozofija da piješ vino, mislim da imaš ozbiljnih problema."

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #219 u: Travanj 14, 2012, 18:15:32 poslijepodne »
Pa ono, i moja je, ali tako sam citao. Nadalje, citao sam i da kamen ide na staklo, a pijesak oko njega, da se ne stavlja kamen na pijesak iz xy razloga. Ima li nesto u tome?

Offline božidar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 300
  • Spol: Muški   Lokacija: zagreb-trnje
Odg: Re: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #220 u: Travanj 14, 2012, 19:13:59 poslijepodne »
razlog što ide kamen prvo a pijesak poslije je slijedeći, ako staviš prvo pijesak može ti se desiti da ti ribe ili druge živine koje imaš rasprše pijesak i kamen ti se prevrne i drito u staklo , staklo pukne i ti imaš .... druga stvar ali s istim učinkom je ta da ti cirkulacijske pumpe isto otpušu pijesak i kamen opet na staklu i..... a kad je pijesak oko kamena nema problema, može ga otpuhnut ili razbacati ko hoće kamen će i dalje biti stabilan.

Sent from my Nexus S using Tapatalk
HR/ZG/trnje

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #221 u: Travanj 14, 2012, 19:28:35 poslijepodne »

I jedno i drugo funkcionira. Ja sam svoja tri akvarija punio prvo sa pijeskom. Sa pijeskom imamo cikliranje sve odjednom, ako ga naknadno dodamo opet se ciklira samo pijesak. Organizmi iz kamena mogu odmah preći u pijesak sa što manje gubitaka. Kamen bolje leži kad je na pijesku a i povišen je nešto u početku iako kasnije dođe do stakla. I ovo što Klanjo spominje je meni uvijek bilo u glavi - kamen ispod pijeska ima puno manju ulogu filtracije nego onaj iznad.
Slažem se i sa delbijem u vezi detritusa ali to nebi trebao biti veći problem ako imamo čisto i ciklirano kamenje.

Na kraju, sve je stvar osobnog izbora, nema tu velike greške ni kod jednog ni kod drugog pristupa. ;)

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #222 u: Travanj 14, 2012, 19:35:44 poslijepodne »
zahvaljujem!

Ok, sad malo trcim pred rudo, nisam jos do tog dijela stigao, ali vec kad pricamo o pijesku i kamenu.

Vidio sam neke "fore" gdje se dno kamena poravna, brusilicom valjda ili cime, tako da je ravan, i naljeze kompletno na staklo. Opet, netko lijepi kamen na neke podloske, koji onda cijelom povrsinom naljegaju na staklo, dakle, nema sanse da nesto potkopa ili urusi kamen.

I jos pitanje, kad dovucem mrtvi kamen, treba li njega nekako pripremati, prati, stojaznam, prije stavljanja u vodu?

I jos pitanje, aktivni ugljen i fosfat remover se koriste odmah od samog pocetka, tj. i u procesu cikliranja, ili se njih kasnije dodaje?

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #223 u: Travanj 15, 2012, 22:01:56 poslijepodne »
Help, help!  :-[ :D

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #224 u: Travanj 16, 2012, 22:20:25 poslijepodne »
nitko?  :'(