Travanj 16, 2024, 11:47:29 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Helpdesk - pomoć početnicima  (Posjeta: 160645 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #175 u: Ožujak 29, 2012, 09:08:40 prijepodne »
U biti, stream pumpa ide u akvarij dikretno. To je nekako komad opreme koji mi ne smeta, barem ne vizualno. Ove rupe su tu cisto da poboljsaju cirkulaciju unutar same pregrade, odnosno protok vode kroz akvarij do cijevi od hang-on filtera. Neki manji powerhead bi eventualno bio unutar te pregrade dodatno, na vrhu, tako da pomogne malo cirkulaciji, i sto je jos bitnije, ukoliko se pokaze da hang.on stalno vrti istu vodu, odnosno da to sto on izbaci iz sebe ima slab utjecaj na kruzenje vode u akvariju, da malo pomogne u izbacivanju vode iza pregrade,a samim time i da dobijem mreskanje povrsine cijelom duzinom akvarija. Tu si nesto racunam, powerhead od 500-tinjak litara bi morao biti dosta za te dvije funkcije.

U biti, ta moja pregrada bi bila nekakav hibrid izmedju standardnog overflova (samo bez rupe u dnu) i klasicnog pregradnog filtera u slatkovodnoj (samo bez filter materijala), gdje voda ulazi kroz te rupe, a pumpa je izbacuje van.

Ili da se jos preciznije izrazim, nema ama bas nikakvog efekta na nista, jedina funkcija je da sakrije svu onu opremu koju inace ljudi sakrivaju u sumpu. Nije to neka oprema, ali opet ljepse je vidjeti akvarij bez cjevcica i grijaca. No, ok, to je samo ideja, realizacija je brza i jednostavna, pa cu u praksi probati kako ce to funkcionirati. U slatkoj vodi radi bez greske, u kombinaciji sa vanjskim filterom, iako je tu princip malo drugaciji (barem kod mene) pa vodu vuce na jednoj strani, a izbacuje na drugoj strani akvarija, sto sa hang-on filterom jasno nije bas izvedivo.

Offline Baja

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 226
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #176 u: Ožujak 29, 2012, 10:16:00 prijepodne »
A zašto će ti hang on filter ako napraviš ovu pregradu? Jednostavno u nju staviš sve što bi stavio u filter i staviš na dno pregrade pumpu koja će izbacivati vodu van jer bez pumpe će ti pregrada biti beskorisna.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #177 u: Ožujak 29, 2012, 10:30:15 prijepodne »
Pa neznam, mislio sam prvenstveno zbog lakseg pristupa radi promjene ugljena i ciscenja, lakse je izvaditi taj hang-on, promjeniti i oprati, i samo vratiti nazad, nego ceprkati po akvariju. no, vidjet cu jos, imam i jos jednu drugu ideju, ali moram isprobati u praksi kako bi to izgledalo.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #178 u: Ožujak 29, 2012, 12:45:10 poslijepodne »
jos pitanje, mozda sam vec i pitao, gubim se vec lagano.

JBL phosEx, dali valja za uklanjanje fosfata ili bi preporucili nesto drugo?

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #179 u: Ožujak 29, 2012, 15:51:16 poslijepodne »

Neznam za njega, ja koristim Ecophos i zadovoljan sam, vrlo je jak kao i Rowa.

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #180 u: Ožujak 29, 2012, 16:14:13 poslijepodne »
valja svaki, samo je pitanje koju kolicini koristiti, neki po gramu medija odstranjuju dosta vise od drugih i ako nemas puno mjesta u filteru mozda ti je bolje uzeti neki kvalitetniji medij onda, u pravilu oni namjenjeni za morsku bi trebali biti bolji od slatkovodnih, i na bazi aluminija imaju jacu moc absorbiranja nego na bazi zeljeza, ne svi ali u pravilu je tako, i to po boji vidis koji je koji, dali je bjeli ili tamni. a i protok je bolji kod ovih alumijskih jer su cesto u obliku kuglica pa voda bolje prolazi preko nijh nego npr kroz rowu koja je u prahu

Offline Klanjo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 544
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb,Črnomerec
  • Bolje vrabac u ruci nego riba iza ormara.
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #181 u: Ožujak 29, 2012, 16:21:05 poslijepodne »
Ja ti koristim ultraphos od Fauna marine-a i bolji mi je jedino po tome kaj se ne mrvi i ne pušta tu sitnu prašinu.
Mudrost se krije u riječima velikog Aristotela:
"Sinko, ako tebi treba filozofija da piješ vino, mislim da imaš ozbiljnih problema."

Offline Klanjo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 544
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb,Črnomerec
  • Bolje vrabac u ruci nego riba iza ormara.
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #182 u: Ožujak 29, 2012, 16:23:00 poslijepodne »
A kaj se tiće pregrade vidi sam lako ju makneš ak ti nebu korisitila.
Mudrost se krije u riječima velikog Aristotela:
"Sinko, ako tebi treba filozofija da piješ vino, mislim da imaš ozbiljnih problema."

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #183 u: Ožujak 29, 2012, 19:49:04 poslijepodne »
Hvala svima, necu praviti religiju oko toga, sto mi prvo dodje pod ruku cu staviti, pa ako se pokaze nedjelotvorno, uvijek imam vremena reagirati i promjeniti u nesto bolje.

za ovu pregradu, da, to joj je jedna prednost, jer nemora kao overflow biti trajno zaljepljena, moze se micati po potrebi, pa ako ne bude funkcioniralo izuzetno ju je jednostavno izvaditi. sva mudrost joj je napraviti "pod" od stakla, tako da je drzi u vodi i da ne pluta, to je to.

dobro, sad manje vise stvarno sve informacije imam, da ne davim vise ovdje, krecem prvo u izradu poklopca, to mi je osnovno, poklopac i rasvjeta.

Jedino jos ako netko moze potvrditi ili odbaciti tvrdnju da se za pripremu mora moze koristiti obicna destilirana iz konzuma, getroa i slicnih trgovina. Ako moze, onda sam manje vise spreman za realizaciju, ako ne moze, onda prvo moram nabaviti ro uredjaj.

I jos, koliko su ok za pocetak i pouzdani oni najjeftiniji hidrometri, ili da odmah nabavim nesto kvalitetnije, sto bi preporucili?

Offline Klanjo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 544
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb,Črnomerec
  • Bolje vrabac u ruci nego riba iza ormara.
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #184 u: Ožujak 29, 2012, 20:31:39 poslijepodne »
Ja sam imao onaj stakleni kod njega je dosta teško očitati tak da sam uzeo refraktometar lakše je delati sa njim,a o onim plastičnim nemoj ni razmišljati.
Mudrost se krije u riječima velikog Aristotela:
"Sinko, ako tebi treba filozofija da piješ vino, mislim da imaš ozbiljnih problema."

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #185 u: Ožujak 29, 2012, 21:28:32 poslijepodne »

Može destilirana iz dućana..naravno uz sol. A za mjerenje samo refraktometar i miran si, ja imam kineski ali gledaj da ima ATC (Automatic Temperature Compensation). Kalibriraš ga svakih par mjeseci sa tekućinom koja ima salinitet 1.026.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #186 u: Ožujak 29, 2012, 21:39:10 poslijepodne »
Odlicno, puno hvala. Ro mi se bas ne uklapa u planove trenutno, ali imam ga u vidu svakako.

Okej, to je to od mene, odoh raditi nesto korisno, pa gnjavljenje nastavljam kad se pocme nesto konkretno desavati.

Hvala svima!  :zagrljaj:

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #187 u: Ožujak 29, 2012, 22:32:46 poslijepodne »
Odlicno, puno hvala. Ro mi se bas ne uklapa u planove trenutno, ali imam ga u vidu svakako.

Okej, to je to od mene, odoh raditi nesto korisno, pa gnjavljenje nastavljam kad se pocme nesto konkretno desavati.

Hvala svima!  :zagrljaj:


Upravo tako, sada si upoznat sa osnovama, a i svi Vi koji čitate a još se premišljate :), pa kad kreneš konkretno bit će sigurno još pitanja. Samo naprijed.   :122:

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #188 u: Ožujak 29, 2012, 22:47:26 poslijepodne »
Nema premisljanja, odluka je pala. Sutra krecem s izradom poklopca i rasvjete, to sam si nekako zamislio da bih prvo morao napraviti.

Nakon toga akvarij ide na svoje mjesto, stavlja se oprema, nabavlja kamen i sol, i krecem da i u praksi vidim kako to izgleda! Dobro, nece to biti bas sve gotovo za par dana, ali nije zurba, bitno je krenuti!

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #189 u: Ožujak 30, 2012, 14:34:08 poslijepodne »
Da, necu vise...mozes misliti.  :D :D :D

Pitanje. Kakva je iskoristivost onih led zarulja, kao reflektorskih, imaju ih po trgovinama u daylight i plavoj varijanti, varijanta koja radi na 12v i varijanta koja radi na 220v? Mislim da su snage nekih 3w?

24w neonke su kratke, bojim se da ce mi coskovi akvarija biti skroz u polumraku, pa sam mislio sa svake strane neonskih cijevi staviti po 2 takve led zarulje, jedna plava i jedna bijela, sa svake strane. Dobivam li time ista ili samo bacam novce?

Offline pravda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1515
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Dalj
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #190 u: Ožujak 30, 2012, 19:05:10 poslijepodne »
Gledaj da te žarulje budu barem 3W svaka.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #191 u: Ožujak 30, 2012, 19:51:06 poslijepodne »
da, od 3w su. To je u biti hrpa ledica unutar kucista, jedino sto ta djubrad nisu jeftina, ako cu s 4 komada dobiti nesto, pomozi boze, ali da ne uzimam bas bezveze.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #192 u: Ožujak 30, 2012, 22:22:31 poslijepodne »
i jos pitanje, pa se stvarno povlacim. :-[

Stream od 3000 litara, dali ce biti prejak, ili bih trebao mozda i jaci? Nista fancy, vjerovatno neki kinez (sve osim resuna), samo sto nigdje pronaci kineza manjeg od 5000 litara.

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #193 u: Ožujak 30, 2012, 22:43:29 poslijepodne »

Kako ne, imaš Sunsun to je provjerena marka :D...dere dok se ne podere a jeftinjola. Za te pare prva liga. 3000 l/h taman ali dvije.
 
Resun nikako al to je već notorna..

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #194 u: Ožujak 31, 2012, 10:14:28 prijepodne »
znaci, 2x3000 litara, ok.

Ma znam za taj resun da nista ne valja, ja imam nekog kineza, nisam nigdje uspio pronaci tko to pravi, 3000 litara, u 200 litara akvariju radi fini propuh, ali rekoh, mozda ipak treba nesto kvalitetnije...

Hvala!

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #195 u: Ožujak 31, 2012, 11:47:34 prijepodne »
kvaliteta pumpe u morskom ti je bitna jer za razliku od slatkovodnog mnogi organizmi bas i nemogu biti dugo bez protoka pa ako pumpa rikne a ti nemas rezervnu ili u blizini za kupit/posudit.. i onda ako imas puno koralja manja je investicija u pumpu nego taj rizik. al ti se s dvije se ipak mozes izvuci, jedna ce i dalje raditi. a osim toga, uz svu drugu struju mislim da ti nije neznam kako bitna ucinkovitost motora, sto manja potrosnja, tih par W razlike i topline a puno vise $ za dati, mislim da se samo zbog tog neisplati, a ti sad ni nemas neki tank da ti treba neka pumpa s ogromnim protokom, a i mekima koje mislis drzati je to manje bitno
a da ides jednog dana kupit nesto skuplje, imho izbjegavaj tunze, ja njim lipe vise nebih dao, one stare, kockastijeg oblika po ebayu i oglasima su 5x bolje nego ove 'moderne' made in china, okruglog oblika, meni osobno je nekoliko riknulo u zadnji par god, sta nano sta stream, napajanja, plastika pukla, osovine, itd.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #196 u: Ožujak 31, 2012, 13:50:07 poslijepodne »
Tnx!

U biti, sansa da ostanem bez pumpe je stvarno mala, ako bas obadvje riknu u morskome, jos uvijek mogu kanibalizirati malawi akvarije i pocupati iz njih stream pumpe.  :D

Offline božidar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 300
  • Spol: Muški   Lokacija: zagreb-trnje
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #197 u: Ožujak 31, 2012, 14:00:08 poslijepodne »
kaj se tiče ledica nemoj kupovati ove kod nas  skupe ,  na ebay-u imaš iste dva tri puta jeftinije, a imaš i raznih kombinacija da je milina  :D :D malo prođi po ebay-u  pa vidi, ove o kojima govoriš ti nisu za akvarij, trebaju biti min 3w svaka pojedina ledica a ne njih 20 komada ukupno.
HR/ZG/trnje

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #198 u: Ožujak 31, 2012, 14:51:52 poslijepodne »
E to. Ovo su u biti "reflektori", odnosno sjenila u kojima je na plocici 20-tak (nisam brojao, cini mi se) ledica, obicnih, rekao bih, a njihova ukupna snaga nazivno je 3w. Mislim, stvarno to bljesti fino, i ja vjerujem da to moze imati 3w, ali.... zato sam i pitao.

Dakle, treba mi single-led, bilo kakva ledica odgovarajuce kelvinaze, ali da ona sama ima 3w? Nesto kao ovo, recimo? (prve koje sam pronasao)

http://www.ebay.com/itm/1-x-3W-Blue-Light-LED-25-30LM-450-455nm-Plant-Growth-/180704681742?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2a12d69f0e#ht_3296wt_1163

Neznam jel smijem "reklamirati", ali da provjerim dali sam dobro shvatio koje ledice mi trebaju.  :-[

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #199 u: Ožujak 31, 2012, 18:56:58 poslijepodne »
Opet ja, znam da sam vise dosadan.

Ali, nesto razmisljam....

ako jedno rasvjetno tijelo daje "svjetlost" od 3 wata, zasto je bitno od koliko elemenata je ono sastavljeno? Drugim rijecima, ta led-sijalica od 3w, zasto je bitno da to bude jedna ledica, a ne njih 20, kad u konacnici daju istu jakost svjetla?

Jer, mislim da je slicno i sa neonkama.... 2x18w daju jednaku kolicinu svjetla kao i 1x36. Ok, veca pokriva veci prostor, daje vise "svjetlosti", ali u principu to se svede na ako ne identicnu, onda na jako slicnu stvar.

U cemu je onda trik, zasto ovakve 2 "pevec" led sijalice nebi mogle posluziti, ako im je jedina zamjerka sto su sastavljene od vise le dioda, a jedina namjena da malo dodatno osvjetle coskove akvarija?

Hvala!