Ožujak 28, 2024, 16:27:49 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: betta sa drugim ribicama u akvariju ili betta sama  (Posjeta: 1806 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ENZLEM

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 8
betta sa drugim ribicama u akvariju ili betta sama
« u: Studeni 02, 2017, 09:49:34 prijepodne »
Pozdrav,
imam dilemu....jako mi se sviđaju betta ribice.....Ima jedna u pet shopu blizu mene, kaj je sa nekim malim ribicama zajedno u akvariju, hmmm čini se da se slažu. Ja imam biljni akvarij od oko 90 litara sa desetak tetri raznih vrsta, 3 cory-a, 2 anciča i 1 indijskog algojeda i 1 kribensisa. Vidim da piše da se bette mogu držati i u jako malim akvarijima (oko npr 10 litara) Ima li tko iskustva da li je bettama bolje u većim akvarijima (s drugim ribama) ili moram kupiti posebni akvarij za bettana, u tom slučaju bi bio max 30 litara jer mi veći ne stane baš.... I da li da kupim komplet (filter, svjetlo, grijač) ili im filter smeta? A radije bi da ne moram kupiti još jedan he he. Kak se one uopće ponašaju u većim prostorima (negdje je pisalo da se u manjim više kreću a u velikim samo čame u kutu)?? :roll:

Offline blacktihi

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 509
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
Odg: betta sa drugim ribicama u akvariju ili betta sama
« Odgovori #1 u: Studeni 05, 2017, 09:41:36 prijepodne »
Osnovna podjela betta bi bila na dugorepe i kratkorepe primjerke. Dugorepi imaju jedra od peraja i protok vode im više smeta nego koristi. Za zajedničke akvaije je bitno bolje koristiti kratkorepe bette, tzv plakat bette. U uvjetima gdje postoji vodena struja uzrokovana filterom ribe sa velikim perajama imaju puno veći otpor vode prilikom gibanja, pa u brzim vodama nećeš nikada naći ribe sa dugim perajama.

Također, same bette su se s godinama evolucije priviknule i na takve uvijete, pa u prirodi postoje 2 grupe betta s obzirom na to kako se mrijeste. Bette koje se mrijeste na mjestima gdje voda teče (postoji vodena struja) su ustonoše, dok su bette koje žive u barama (nema vodene struje) graditelji gnijezda. I jedne i druge imaju u prirodi kratke peraje.

Alternativno, kako ženke betta imaju kraće peraje u odnosu na mužjake, možeš njih stavljati u veće akvarije, no preporučam da dugorepe mužjake držiš u manjim akvarijima u kojima postoji viši vodeni stup.


Količina vode za držanje dugorepe bette i nije toliko bitna, koliko je bitno da je vodeni stup visok. Razlog leži u razlici kvalitete vode, obično se na dnu akvarija prije ili poslije nakupi dovoljno smeća da uzrokuje povišenu količinu bakterija u odnosu na gornje dijelove akvarija.

Povećana količina bakterija + smanjeni imunitet = truljenje peraja ili neka druga nepodopština...

To su moja generalna iskustva, uvijek mogu nabrojati barem 2 do 3 slučaja kojia odudaraju od ovog pravila, ali kako omjer odokativno gasi 300:2, to bi bilo nešto više-manje kao pravilo.

Također, treba biti vrlo oprezan prilikom kupovine betta. Betta je za dućane vrlo zahtjevna riba zbog prostora koji zauzima, pa se i uvoznici i prodavači žele tih riba što prije riješiti (ima tu još nešto i sa obrtom sredstava), pa vrlo često riba koja je uvežena prije dan ili dva dođe u maloprodajni dućan, gdje je onda netko kupi i onda se doma razočara u svoje sposobnosti držanja ove vrste riba. Problem je u tome da je riba prošla vrlo stresan put, i u 48 sati dva puta promjenila mjesto obitavanja (uvoznik, maloprodajni dućan)... Te ribe su obično podložne parazitima, truljenju peraja i sličnim bolestima koje dolaze kao posljedica smanjenog imuniteta, tako da se ne okrivljujete ako vam betta ugine u prvih 7 dana od kupovine bez nekih velikih znakova upozorenja, to se zna dogoditi češće nego bi bilo tko od nas to htio.

Offline ENZLEM

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 8
Odg: betta sa drugim ribicama u akvariju ili betta sama
« Odgovori #2 u: Studeni 06, 2017, 10:11:04 prijepodne »
Hvala puno na odgovoru  :), sada imam akvarij wave laguna 40, 38x38x26cm oko 30 litara ako se izuzme šljunak i ostalo. Upravo se ciklira... Je li to dosta za 1 bettu i možda još koju manju ribu ako stane s njom? Ovo za stres ribica u dučanu mi je nažalost logično...a gdje onda nabaviti zdravu ribicu?? oglas?

Offline blacktihi

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 509
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
Odg: betta sa drugim ribicama u akvariju ili betta sama
« Odgovori #3 u: Studeni 06, 2017, 21:21:39 poslijepodne »
Prati ribu nekoliko dana u dućanu i vidi kako se ponaša. Također, imaj u vidu da što je rep bette veći to je ona starija...

Što se tiče društva za bettu, manje jato koridorasa može biti OK, manje jatašice kao zebrice, crveni kadinali, chery barbusi, no to sve ovisi o samim ribama... Bettu možeš držati i samu, njoj to uopće neće smetati