Ožujak 28, 2024, 13:47:29 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Solarni paneli za zagrijavanje bazena  (Posjeta: 6102 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Solarni paneli za zagrijavanje bazena
« u: Ožujak 16, 2017, 09:10:15 prijepodne »
Jel možda netko koristio solarne panele za zagrijavanje bazena.
Čini mi se odlična stvar jer u 6mj. i 9mj. su noći hladne i bazen se dosta ohladi i tek popodne se ugrije voda a s ovim bi se brzo ugrijala sa prvim zrakama sunca.

O ovome govorim
https://www.vidaxl.hr/e/8718475037972/solarni-paneli-za-zagrijavanje-bazena

Offline Malky

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4103
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: N.Zagreb, Odranski Obrež
    • Akvarij NET
Odg: Solarni paneli za zagrijavanje bazena
« Odgovori #1 u: Ožujak 16, 2017, 10:40:15 prijepodne »
Ovo je obicna ko crna okitenka, to si doma lako napravis

Offline phrsak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 364
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pregrada - Zagreb zapad
Odg: Solarni paneli za zagrijavanje bazena
« Odgovori #2 u: Ožujak 16, 2017, 17:39:33 poslijepodne »
Ja sam to uzeo prije 6-7 godina klincima za bazen 3m promjera. Sad imaju 5m na suncu cijeli dan i grijač gotovo da i netreba.
Nije ti to baš nešto, od alkatenki složiš spiralu, povratnu pumpicu i to je to.
Kaj te zanima ?

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Odg: Solarni paneli za zagrijavanje bazena
« Odgovori #3 u: Ožujak 17, 2017, 09:24:16 prijepodne »
Sad sam baš izbrojao i na panelu ima 44 tanke cijevi (22 u donjoj i 22 u gornjoj polovici)dužine 6 metara. Dok bi sve kupio za izradu koštalo bi me više nego da kupim gotovo.

Imao sam prošle godine vani bazen od 5m i već drugom polovicom 8 mjeseca su bile hladne noći i voda se ohladila na 22-23 stupnja. Ujutro sunce obasja bazen oko 8 i voda se zagrije na 26-27 tek oko 16h.
Mislio sam da bi mi solarni panel puno brže zagrijao vodu jer na njemu sunce može biti već od 6h i zanima me jel bi mogao zagrijati bazen do 10h da bude na nekih 27-28 stupnjeva.

Offline Histri

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 49
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
Odg: Solarni paneli za zagrijavanje bazena
« Odgovori #4 u: Ožujak 17, 2017, 09:48:01 prijepodne »
hm ne bih se baš pouzdao u to.
na krovu imam kolektore za toplu vodu u bojleru , oni su od dva kvadrata svaki i specificirani su na svaki za bojler od 100L.
Razumljivo je da je u bojleru 60-65 stupnjeva kada oni rade svom snagom
Zašto kažem da se ne bi baš pouzdao pa nek su ti kolektori za bazene veći od ovih mojih , neka su i unčikovitiji od ovih mojih, ali oni trebaju zagrijati 10-ak tisuća litara vode , a ne kao i ovi moji 100L

Offline phrsak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 364
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pregrada - Zagreb zapad
Odg: Solarni paneli za zagrijavanje bazena
« Odgovori #5 u: Ožujak 17, 2017, 20:51:05 poslijepodne »
Ček malo, ovaj moj nije 6 metara, moj je nekih 3 metra (3m gornja+3m donja traka).

Uglavnom ako ćeš raditi ili kupiti, največa iskoristivost topline će ti biti kad ga staviš u "hermetički"sendvič između
stirodura i stakla.
Stirodur spriječava da hladna zemlja ispod panela hladi vodu koju sunce zagrije sa gornje strane, a staklo propušta samo toplinu.
Ako češ spajati na vanjski filter kao ja onda bypass obavezno jer po noći hladi vodu...

Ako me sječanje služi grijalo je 1 stupanj na sat, onak samo bačeno na pod (što s vremenom izgleda jako neurendno)

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Odg: Solarni paneli za zagrijavanje bazena
« Odgovori #6 u: Ožujak 18, 2017, 08:23:25 prijepodne »
hm ne bih se baš pouzdao u to.
na krovu imam kolektore za toplu vodu u bojleru , oni su od dva kvadrata svaki i specificirani su na svaki za bojler od 100L.
Razumljivo je da je u bojleru 60-65 stupnjeva kada oni rade svom snagom
Zašto kažem da se ne bi baš pouzdao pa nek su ti kolektori za bazene veći od ovih mojih , neka su i unčikovitiji od ovih mojih, ali oni trebaju zagrijati 10-ak tisuća litara vode , a ne kao i ovi moji 100L
Ali taj kolektor treba zagrijati vodu iz vodovoda koja je puno hladnija nego bazen i kao što kažeš treba ju zagrijati na 60 stupnjeva

Ček malo, ovaj moj nije 6 metara, moj je nekih 3 metra (3m gornja+3m donja traka).

Uglavnom ako ćeš raditi ili kupiti, največa iskoristivost topline će ti biti kad ga staviš u "hermetički"sendvič između
stirodura i stakla.
Stirodur spriječava da hladna zemlja ispod panela hladi vodu koju sunce zagrije sa gornje strane, a staklo propušta samo toplinu.
Ako češ spajati na vanjski filter kao ja onda bypass obavezno jer po noći hladi vodu...

Ako me sječanje služi grijalo je 1 stupanj na sat, onak samo bačeno na pod (što s vremenom izgleda jako neurendno)
Piše da su dimenzije panela 6200 x 750
Ja sam mislio napraviti neki nosač da ne bude na zemlji, mogu misliti kako to izgleda nakon mjesec dana :)
Definitivno sam mislio napraviti bypass jer sam svjestan da će po noći bolje hladiti vodu nego po danu grijati  :D