Ožujak 28, 2024, 09:23:43 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Moj novi akvarij 2,5m 450 lit  (Posjeta: 49937 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline KEKE

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 483
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb - Centar
Moj novi akvarij 2,5m 450 lit
« u: Prosinac 05, 2010, 18:02:05 poslijepodne »
Eto upravo sam dao raditi staklo zahvaljujući jednom članu foruma (tnx RHEM), pa budem ovdje stavljao cijeli tijek radova...

Trenutno sam na 120 litara i nekako mi je to postalo pre malo i puko sam ko kokica u zadnje vrijeme pa eto...
Uglavnom, imam taman mjesto za akvarij povećih dimenzija pa eto odlučio sam iskoristiti sav dostupan prostor...

Prvobitna ideja je bila napraviti aq. dimenzija 250x60x60 ali to nebi bilo moguće realizirati odmah jer je to ipak skoro pa duplo veća težina i litraža od ove što sad planiram raditi, i malo mi je škakljivo stavljati tako nešto na drvene grede :roll: i pamet u glavu, odustao sam od toga (za sad :D)...

Pošto je moj 120 litraš dimenzija 80x45x35 mislio sam napraviti isti takav samo ga proširiti da skroz popunim prostor kojeg imam na raspolaganju, pa si mislim, širim akvarijom ne bi ništa dodatno opteretio grede nego bi se ta težina rasporedila na više greda...

No dosta sad o tome, nije baš stvar toliko klimava, dosta je čvrsti pod, i akvarij postavljam uz nosivi zid kuće (50cm).

Eto dimenzije akvarija koje sam dao raditi su 250x55x40 (voda do max 50), mrvicu sam prilagodio dimenzije da budu neki standard i idemo dalje...

E sad pošto rezanje kreće tek za tjedan dana. imam još vremena za neke sitne korekcije, i odmah me zanima debljina fuge. Dimenzije stranica sam računao s debljinom fuge od 1,5mm da li je to po vama ok? Moj trenutni juwel ima fuge oko 1mm, možda manje pa sam uzeo 1,5mm radi minimalnog odstupanja i mogućih korekcija, a vidim da bi minimalno trebalo biti 1,2mm što je u redu...

Naravno na akvarij idu uzdužna i poprečna ojačanja na vrhu i na dnu i problema nebi smjelo biti. Da, staklo je 12mm, dno 15mm.
« Zadnja izmjena: Prosinac 05, 2010, 18:16:58 poslijepodne od KEKE »

Offline papa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 473
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
  • samo CARica od sada na dalje
Odg: Moj novi akvarij 2,5m 450 lit
« Odgovori #1 u: Prosinac 05, 2010, 18:13:23 poslijepodne »
 :up: ljepe dimenzije, sta ce biti unutra od ribeka?

Offline KEKE

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 483
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb - Centar
Odg: Moj novi akvarij 2,5m 450 lit
« Odgovori #2 u: Prosinac 05, 2010, 18:16:09 poslijepodne »
kako sam za sad krenuo, uglavnom amazona, oduvjek mi je želja imati diskuse ali vjerovatno budu skalari za početak, a kasnije bumo vidjeli  ;)

Offline Nuclear

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1662
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb, Petrinja
Odg: Moj novi akvarij 2,5m 450 lit
« Odgovori #3 u: Prosinac 05, 2010, 18:18:26 poslijepodne »
Ne znam, ja bi ipak visinu stavio 55cm, najmanje 50cm na toliki akvarij. Za skalare i diskuse ti je jako bitna baš visina akvarija

Offline KEKE

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 483
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb - Centar
Odg: Moj novi akvarij 2,5m 450 lit
« Odgovori #4 u: Prosinac 05, 2010, 18:19:58 poslijepodne »
pa tolika visina i je, 40 je širina.
I ja bi vrlo rado još malo korigirao dimenzije ali me strah težine akvarija... ajmo malo po malo...  

Filtraciju će najvjerojatnije vršiti 2 x expro1200 + pokoja pumpa u akvariju za protok i raspršivanje co2.

Ali prvo i osnovno, prije izrade akvarija je napraviti adekvatno postolje...

Zna li netko gdje jeftino nabaviti profile i zavariti ih? imam i švasaparat, ali nisam baš vješt u varenju, a i nemam uvjete da to sve ravno povarim...
« Zadnja izmjena: Prosinac 05, 2010, 18:24:51 poslijepodne od KEKE »

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Moj novi akvarij 2,5m 450 lit
« Odgovori #5 u: Prosinac 05, 2010, 18:36:49 poslijepodne »
Profili su ti najpovoljniji i najbolji je izbor u RB super metalima u Sesvetama. Velika crvena hala pokraj sesvetskog sajmišta. Ili imaš jednako tako dobar Željeznar na čošku Samoborske i Priobalne. Pa gje ti je bliže i draže. A za varenje češ se morat negdi snać. Najbolje uhvatit nekog da ti to u fušu povari.

Offline Nuclear

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1662
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb, Petrinja
Odg: Moj novi akvarij 2,5m 450 lit
« Odgovori #6 u: Prosinac 05, 2010, 20:22:56 poslijepodne »
pa tolika visina i je, 40 je širina.


sorry onda, krivo sam vidio  :up:

Offline KEKE

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 483
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb - Centar
Odg: Moj novi akvarij 2,5m 450 lit
« Odgovori #7 u: Prosinac 06, 2010, 18:40:17 poslijepodne »
Imam još jedno pitanje... Što bi vi stavili ispod akvarija (između akvarija i podloge) na ovako velikom akvariju? Vidim, dosta ljudi stavlja stiropor, a meni se on čini pre mekan...
možda stirodur? on mi je pak pre tvrd... ima li nešto između?

I dalje tražim nekoga tko mi može povariti postolje :P  Postolje je vrlo jednostavno, samo ja neznam i nemam gdje. materijal i svu dostavu sredim ja samo treba malo vremena i volje...

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Moj novi akvarij 2,5m 450 lit
« Odgovori #8 u: Prosinac 06, 2010, 18:46:46 poslijepodne »
Hm... A jes vidio ovo? Čini se jako zanimljiva i povoljna izvedba.

Offline koraljka

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 225
  • Spol: Ženski   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb,Dubrava
Odg: Moj novi akvarij 2,5m 450 lit
« Odgovori #9 u: Prosinac 06, 2010, 21:59:19 poslijepodne »
dakle, krenulo je  :up:

Offline Iris

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1032
  • Lokacija: ZG centar
  • Floccinaucinihilipilification
Odg: Moj novi akvarij 2,5m 450 lit
« Odgovori #10 u: Prosinac 06, 2010, 23:03:53 poslijepodne »
Drago mi je da se širiš - vidjeh sve uživo  :klap: - hoćeš li stari akvač možda prodati? Nji bi bila savršena ta litraža i pogotovo dimenzije.  :big_boss:
BTW mikrocrvi su mi baš dobro došli - imam 3 bebice od danas  :d074: - preuranjeni okot, drugi se nisu izvukli, ali ovi hoće. Hvala ti, BTW zaboravih ti pužove dati za botije....

Offline KEKE

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 483
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb - Centar
Odg: Moj novi akvarij 2,5m 450 lit
« Odgovori #11 u: Prosinac 06, 2010, 23:12:42 poslijepodne »
a polako, malo po malo...

ma ne brini za pužeke, drago mi je za malce  :up:  akvarij necu prodavati, ostaje kod mene bude lijepi biljni ili za kozice ili rasadnik, ili kaj ja znam, za sad bude ostao ovako još neko vrijeme  ;)

ako netko zna nekoga tko zna dobro variti (po mogućnosti CO2), da mi povari stalak za neku nadoknadu, slušam ponude... profile budem ja nabavio...

koju dimenziju profila koristiti mislio sam 4x4 ili 4x5 cm profile... ukupno bi bilo 8 noga, malo kasnije budem nacrtao da vidite kako bi izgledala...

Offline KEKE

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 483
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb - Centar
Odg: Moj novi akvarij 2,5m 450 lit
« Odgovori #12 u: Prosinac 07, 2010, 00:18:17 prijepodne »
evo nacrtao sam postolje pa vidite valja li to išta?  :P Dakle 8 noga, na gornju površinu ide kuhinjska ploča, a ne znam da li raditi ova ojačanja konstrukcije na 2. slici ili ne, jer imam u planu da ako recimo jednog dana odlućim povećati litražu akvarija, da nemoram ponovo raditi konstrukciju nego da se ova ponovo koristi.

Offline DeX_13

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 490
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Split
Odg: Moj novi akvarij 2,5m 450 lit
« Odgovori #13 u: Prosinac 07, 2010, 08:18:28 prijepodne »
Da li planiraš nekakve noge na ovo? u slučaju potrebne nivelacije. Ipak je 2,5m puno i za očekivati je da pod nije idealno ravan.

ja bi sa donje strane vario matice, neke velike, m22 recimo i u njih vide i njima radio finu nivelaciju.

moje mišljenje...  :nerd:

Offline KEKE

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 483
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb - Centar
Odg: Moj novi akvarij 2,5m 450 lit
« Odgovori #14 u: Prosinac 07, 2010, 08:52:17 prijepodne »
prvo trebam napravit ovakvu konstrukciju a lako za nivelaciju kad ovo bude gotovo... uvijek postoji opcija s kajlicama, a metalne matice i kaj ti ja znam ne dolaze u obzir pod ovakvu težinu jer bi mogle propasti u parket što nebi bilo dobro, zato sam i radio skroz ravnu podlogu pa se lako drvom ili plastikom nivelira to sve.

Offline vauvaufish

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 214
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Moj novi akvarij 2,5m 450 lit
« Odgovori #15 u: Prosinac 07, 2010, 09:02:17 prijepodne »
Imam još jedno pitanje... Što bi vi stavili ispod akvarija (između akvarija i podloge) na ovako velikom akvariju? Vidim, dosta ljudi stavlja stiropor, a meni se on čini pre mekan...
možda stirodur? on mi je pak pre tvrd... ima li nešto između?


Imaš ploče od pluta koje se stavljaju za izolaciju između laminata(parketa) i betonske ploče pa pokušaj naći adekvatne dimenzije.
« Zadnja izmjena: Prosinac 07, 2010, 09:05:59 prijepodne od vauvaufish »
Draco dormiens nunquam titillandus.
Ne škakljaj zmaja dok spava.

Offline bole13

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 929
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Rijeka
  • Firefighter:eat, sleep,repeat
Odg: Moj novi akvarij 2,5m 450 lit
« Odgovori #16 u: Prosinac 07, 2010, 09:06:51 prijepodne »
 Što se tiće konstrukcije,ne moraš stavljati pojačanja kao na drugoj slici,nego ti je dovoljno ako misliš kasnije povečavati litražu uzeti jače profile.
 Moja preporuka ti je da ipak staviš nekakve noge za nivelaciju,jer niti jedan pod nije idealno ravan.Ja sam sebi napravio od matica,velikih podloški i na podlošku sam poslje
 naljepio komad tepisona da ne grebe po laminatu.
 Slika kako sam to napravio. :up:  
Who dares-wins!

Offline Iris

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1032
  • Lokacija: ZG centar
  • Floccinaucinihilipilification
Odg: Moj novi akvarij 2,5m 450 lit
« Odgovori #17 u: Prosinac 07, 2010, 11:43:37 prijepodne »
Stiropor nije premekan - ima i stirudura u Bauhausu pa tam' pogledaj i pitaj za savjet - al' u svakom slučaju morala sam i ja nadoštukavati komade duct tapeom jer im je duljina ploča max 100 cm... Ispod 300 L sam stavila dvije 5-ice stiropora kaj je čisto pretjerivanje, al' eto.. Nije mekan- ni na jednom djelu nije savinut', niti je utonuo akvač igdje u stiropor. Tebi bu na postolje i jedna 5-ica dosta. Danas imam dogovor za izradu kopna pa bum pitala kaj sve 'lega forumaš dela pa javim za zavarivanje! :)

Offline KEKE

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 483
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb - Centar
Odg: Moj novi akvarij 2,5m 450 lit
« Odgovori #18 u: Prosinac 07, 2010, 11:56:56 prijepodne »
ajde, bio bi ti zahvalan ako uspiješ nešto organizirat...   :up:

Ovakav način nivelacije mi ne dolazi u obzir jer na jednoj toj nogici mora biti otprilike 200 kila što i nije malo tako da jedino neke manje korekcije u nivelaciji dolaze u obzir. Ma ne brine mene sada to...

Bio sam danas u neon centru viditi za rasvjetu pa sam zatražio ponudu. Trenutno samo rampu radim, pa kad vidim kako bude rampa visoka, po njoj budem radio poklopac.
ALU profil je idealan za rampu, jedino me sad cijena brine, mislim da i nebude pre jeftino...  

evo slika


za početak bude 6 lampi 2x39w + 4x24w T5 a kasnije cu samo nadodavat po potrebi...

Offline KEKE

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 483
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb - Centar
Odg: Moj novi akvarij 2,5m 450 lit
« Odgovori #19 u: Prosinac 07, 2010, 14:34:03 poslijepodne »
evo, dobio sam ponudu za rampu, komplet, samo bez lampi gore 1160 kuna 250x15 cm. rasvjeta je 78w+96 = ukupno 174W na 450 litara :( trebat ce toga još, ali za sada bude moralo biti dosta dok se malo financijski ne oporavim...

da li je to puno dati za aluminijsku rampu bez poklopca? računam da mi za poklopac treba još nekih 200-300 kuna za forex tako da 1300-1400 kuna za komplet poklopac i nije puno dati obzirom na ovu veličinu

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Moj novi akvarij 2,5m 450 lit
« Odgovori #20 u: Prosinac 07, 2010, 17:27:18 poslijepodne »
Ja se upravo spremam raditi isto, zapravo skoro isto, jer će moje postolje biti dugačko samo 1,5m. Valjda sam se napio pa na tvojoj skici vidim 10 nogu... Moje će imati 8 - 2 ormarića sa strana i jednom policom u sredini, tj bit će sastavljeno od 3 kocke. Mislim da ne trebaš ona dijagonalna ojačanja jer ćeš vjerovatno obući neke plohe u ivericu koja će biti u toj funkciji. Ja svako planiram šarafe za nivelaciju jer podu ne vjerujem (nemoj ni ti). Malu točku pritiska riješit ću već na neki način, bilo limom bilo još jednim okvirom ili daskama.
Da, našao sam jednog tipa koji bi mi to zavario za 400-500 kn, ne zna još.

Offline KEKE

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 483
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb - Centar
Odg: Moj novi akvarij 2,5m 450 lit
« Odgovori #21 u: Prosinac 07, 2010, 20:15:34 poslijepodne »
Ma dajte da mi to netko povari pa cemo lako nivelirat, kaj ste sad zapeli... Ako je to s materijalom ja se za 500 kuna nebi dvoumio. Doduse meni treba jedno 23-24m profila... 

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Moj novi akvarij 2,5m 450 lit
« Odgovori #22 u: Prosinac 07, 2010, 21:34:53 poslijepodne »
Ako je to s materijalom ja se za 500 kuna nebi dvoumio. Doduse meni treba jedno 23-24m profila... 

Nažalost to su samo ruke  >:(
Zasad sam spustio na 400. Meni treba oko 15m a mislim da ću napraviti i još jedan okvir od L profila u koji će ući noge kako ne bi tiskale u jednu tj 8 točaka.

Offline Iris

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1032
  • Lokacija: ZG centar
  • Floccinaucinihilipilification
Odg: Moj novi akvarij 2,5m 450 lit
« Odgovori #23 u: Prosinac 08, 2010, 08:12:57 prijepodne »
Dobar jutar ljudi! Nji ti danas veli koliko je zavarivanje, a Neu zanima koliko si platio staklo  :)

Ajde bok sad, pičim nać se s Hrvachem i Cveletom jednom dat' čokoladu S lješnjacima a drugom udijelit' travu, pa kasnije s Nji pičit po Zoo shopovima gledat' kakvog šljunka ima.   :star:

Offline KEKE

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 483
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb - Centar
Odg: Moj novi akvarij 2,5m 450 lit
« Odgovori #24 u: Prosinac 08, 2010, 10:03:44 prijepodne »
Uuuu trebat ce i meni sljunka :) a staklo bude oko 2500 kn po mojoj racunici.