Travanj 20, 2024, 02:03:57 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: malawi 400L  (Posjeta: 28850 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dori

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 221
Odg: malawi 400L
« Odgovori #25 u: Prosinac 03, 2009, 20:06:45 poslijepodne »
Sredit če ti se voda, samo strpljivo.

e hvala na potvrdi, ma naći ću ja strpljenja koliko got treba, samo da se voda iskristalizira i još bitnije - da bude sigurna za stanovnike.
moram priznat da su mi neodoljivi akvariji s kristalno bistrom vodom, kad je pogled na ribe besprijekoran:)
 

Offline dori

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 221
Odg: malawi 400L
« Odgovori #26 u: Prosinac 03, 2009, 20:09:48 poslijepodne »

jesi li probala staviti FFM od easy life?
[/quote]

nisam, njega sam mislila stavit nakon ukupno 4 tjedna cikliranja, prije nego dovedem ribe, odnosno kad promijenim pola vode.
 

Offline acies

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 946
  • Spol: Ženski   Lokacija: zg
  • zagreb
Odg: malawi 400L
« Odgovori #27 u: Prosinac 03, 2009, 20:49:47 poslijepodne »
ja sam u svom aq stavljala odmah i sve pet :up:

Offline kikoporto

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1470
  • Spol: Muški  
  • M A L A W I
Odg: malawi 400L
« Odgovori #28 u: Prosinac 04, 2009, 19:19:25 poslijepodne »
kakvo je stanje sa vodom
Virovitica - Brezovica

Offline dori

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 221
Odg: malawi 400L
« Odgovori #29 u: Prosinac 05, 2009, 08:23:01 prijepodne »
kakvo je stanje sa vodom
-? :'(
evo slike, otprilike je isto, ako ne i "lošije".. osim malo hrane za ribice nisam ništa dodavala u vodu.
 

Offline Bojko

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2923
Odg: malawi 400L
« Odgovori #30 u: Prosinac 05, 2009, 09:27:44 prijepodne »
promeni 50% vode i par dana nemoj stavljati ništa. I obavezno pre ubacivanja ribica meri parametre vode, naročito Nh2, Nh3 i pH.

Offline dori

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 221
Odg: malawi 400L
« Odgovori #31 u: Prosinac 05, 2009, 12:31:32 poslijepodne »
promeni 50% vode i par dana nemoj stavljati ništa. I obavezno pre ubacivanja ribica meri parametre vode, naročito Nh2, Nh3 i pH.
ok! imam samo one tester-trakice koje nisu baš najpreciznije, može savjet čime mjerit parametre? hvala :)
 

Offline dori

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 221
Odg: malawi 400L
« Odgovori #32 u: Prosinac 07, 2009, 12:25:09 poslijepodne »
bok ekipo,

evo promijenila sam 50-60% vode i dobro izgleda. baš me zanima kak dugo će bit prije nego se zamuti :icon_eyes:
igram se s idejom da nabavim još jedan eheim vanjski filter i njega stavim umjesto internog juwela. što mislite? interni sam ostavila jer navodno juwelovi interni super filtriraju??
imam još pitanje glede rasvjete. ja bi maknula jednu juwelovu cijev, međutim kad ju skinem druga neće raditi. jednu bi maknula jednu jer je točno iznad stijene i full se zagrijava, a mbunama ionako paše slabija rasvjeta, jel?

hvala na pomoći!

 

Offline Annie_S

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 471
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Brdovec
Odg: malawi 400L
« Odgovori #33 u: Prosinac 07, 2009, 12:36:59 poslijepodne »
Ja imam u trigonu 190 l unutarnji juwel i mogu ti reci da nisam zadovoljna. Voda je vjecito puna raznih cestica a redovito radim izmjene s usisavanjem.  :down:
Mislim da je vanjski bolja opcija.

Offline Bojko

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2923
Odg: malawi 400L
« Odgovori #34 u: Prosinac 07, 2009, 12:50:11 poslijepodne »
Juwel unutranji filter primarno jeste za biljne akvarije.Naravno da kod ciklida kao takav neče bit dovoljan, pa je treba dodavati i mislim, da je vanjski u kombinaciji sa unutarnjim filterom dobar odabir.

Offline Mastino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4960
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Pula, Istra!
    • AVOID HYBRIDS!
Odg: malawi 400L
« Odgovori #35 u: Prosinac 07, 2009, 13:25:34 poslijepodne »
Ja imam u trigonu 190 l unutarnji juwel i mogu ti reci da nisam zadovoljna.
svako koliko ga cistis?

Offline Annie_S

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 471
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: Brdovec
Odg: malawi 400L
« Odgovori #36 u: Prosinac 07, 2009, 13:37:43 poslijepodne »
Imam ga pola godine i cistila sam jedno 4 puta, ne previse i u akvarijskoj vodi. Mislis da treba jos cesce? (Pricam o filteru, ofkors.)
Sam akvarij usisavam jednom tjedno.

Offline Mastino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4960
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Pula, Istra!
    • AVOID HYBRIDS!
Odg: malawi 400L
« Odgovori #37 u: Prosinac 07, 2009, 13:50:16 poslijepodne »
Imam ga pola godine i cistila sam jedno 4 puta,
zato sam i pitao svako koliko ga cistis jer sam ga i ja u pocetku cistio u slicnim intervalima kao ti, ja ga cistim svakih 15-20 dana i voda je kristalno cista (isti AQ kao i kod tebe). ;)
prezadovoljan sam s tim filterom samo sta mi je tlaka tako cesto ciscenje ali nazalost tamo di je smijesten AQ druge solucije nemam.

sorry dori na uzurpiranju teme...  :-[

Offline Bojko

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2923
Odg: malawi 400L
« Odgovori #38 u: Prosinac 07, 2009, 16:34:48 poslijepodne »
Juwel filter ima jednu dobru stranu ili rješenje.Naime sastavljen je iz dve fine spužve i dve grube spužve i mi možemo takav filter čistiti sedmično, naravno ne sve spužve odjednom , nego prvu nedelju gornje, drugu nedelju donje, naravno mislim na finu spužvu i grubu.I akvarij če raditi stvarno uredu.

Offline dori

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 221
Odg: malawi 400L
« Odgovori #39 u: Prosinac 07, 2009, 18:51:48 poslijepodne »
model filtera u rio 400 ima dolje 2 fine plave spužve (jedna je posebno fina),pa košaricu s cirax-medijem, zelenu spužvu, crnu s aktivnim ugljenom i skroz na vrhu bijela vata.
u uputama pišu da se bijela vata mijenja ca. 1xtjedno, aktivni ugljen 1x mjeečno, zelena spužva 1x mjesečno, cirax 1xgodišnje, plave spužve 1x u 3-6 mjeseci.
koliko je to točno i drži li se ko toga, naročito u akvariju bez bilja? meni na živce ide bijela vata, najrađe bi ju bacila van  :roll: pa češće prala zelenu spužvu. jel aktivni ugljen baš mora bit u filteru? u eihemu ga nema.
 

Offline Mastino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4960
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Pula, Istra!
    • AVOID HYBRIDS!
Odg: malawi 400L
« Odgovori #40 u: Prosinac 07, 2009, 21:03:01 poslijepodne »
pa upute za nesto sluze, ja sam fino vatricu zalozio s njima  ;) :D

evo ja ti imam Juwel-a vec 3 i pol godine, nikada nisam kupio novu spuzvu, ustvari lazem, kupio sam plavu finu (cini mi se) koju sam stavio umjesto aktivnog ugljena, bijela vata na vrhu  :D mjenjas je kad vidis da je za bacit i kad ti se smanji protok. preporuka, u bilo kojem pet shopu kupi vatu, imas pakiranja od 100 ili 500g, 100g kosta nekih 15-20kn i to ti je dovoljno za bar dve godine ako svaki tjedan stavljas novi komad, OK nije lijepo izrezana kao kod juwela ali je puno isplativija jer u juwelovom pakiranju su ako se ne varam 4 vatice a kostaju isto kao i pakiranje od 100g... ;)

Offline Bojko

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2923
Odg: malawi 400L
« Odgovori #41 u: Prosinac 08, 2009, 09:15:57 prijepodne »
Ja imam Juwel akvarij 10 godina i do sada nisam kupio sšužvu, nego radim onako kako sam napisao.Naravno bijle sa vata menja, kad je toliko uprljana, da se ne može fino očistiti i naravno samim tim se smanjuje protok vode.Naravno možeš umjesto vate staviti i koji drugi filter medije, ipak u kutiji je dovoljno mjesta.I da crnu spužvu ne moraš nit stavljatio

Offline dori

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 221
Odg: malawi 400L
« Odgovori #42 u: Prosinac 08, 2009, 17:37:39 poslijepodne »
Mastino i Bojko: hvala na savjetima, baš mi je drago da filter dobro funkcionira i da je "user friendly". Pokušat ću i ja tako. Crna spužva kod slijedećeg čišćenja ide van, bijelu ću mijenjat po potrebi. Meni je malo teže odmah uočit kad protok počinje slabiti, jer je filter zakamufliran umjetnom stijenom.
U subotu idem po ribice, jedva čekam :smile: :smile:
 

Offline Bojko

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2923
Odg: malawi 400L
« Odgovori #43 u: Prosinac 08, 2009, 17:40:53 poslijepodne »
Nakon ubacivanja ribica svakodnevno mjeri parametre vode, obrati pažnju na nitrite i nitrate, jer če se u prvih dana ravnoteža, koja je sad uspostavljena narušiti.
A testere kupiš u akva radnji.

Offline kikoporto

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1470
  • Spol: Muški  
  • M A L A W I
Odg: malawi 400L
« Odgovori #44 u: Prosinac 08, 2009, 17:44:46 poslijepodne »
i koje ribice če biti unutra
Virovitica - Brezovica

Offline dori

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 221
Odg: malawi 400L
« Odgovori #45 u: Prosinac 09, 2009, 17:13:39 poslijepodne »
i koje ribice če biti unutra
estheare i caeruleusi sigurno, eventualno još koja mbuna  :-[

Bojko, hvala na savjetu,posebno ću paziti na Nh2, Nh3 i pH.
 

Offline dori

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 221
Odg: malawi 400L
« Odgovori #46 u: Prosinac 10, 2009, 18:39:23 poslijepodne »
evo me s još jednim pitanjem. tjedna promjena vode 30% - ok, to mora biti! moj akv je blizu 400L i do sad sam šlauf stavljala direktno iz akv. do odvoda u kupaonici i na taj način je voda istjecala, bez ikakve muke za mene :D
punjenje sam riješila tako da sam na slavninu perilice rublja spojila šlauf, samo odvinula ručkicu.. i voda lijepo drito u akv. ..no do sad nije bilo riba u akv. pa me nije brinula razlika u temp. vode, grijač zagrijao za dan-dva. voda je ledeno hladna pa me brine dal mogu i dalje nastavit tako mijenjat vodu, ili će to biti preveliki stres za ribe. budem se morala nabildati prije zamjena vode? :p013:
 

Offline kikoporto

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1470
  • Spol: Muški  
  • M A L A W I
Odg: malawi 400L
« Odgovori #47 u: Prosinac 10, 2009, 19:09:13 poslijepodne »
neznam  zašto ti mjenjaš vodu, a aq još nije zacikliran meni su rekli prije ubacivanja ribica da promjenim 50 posto, naravno da nečeš smjeti puštati ledenu vodu to bi bio šok za ribe pokrepale bi najvjerojatnije, spoji taj šlauf na neku pipu gdje imaš toplu vodu pa ju miješaj da nejde samo ledena voda, barem ja mislim da bi tako trebalo biti več če ti neko iskusniji  reči.
ja sam sebi to ovako zamislio ja spajam crijevo u kuhinji jer mi je to najbliža pipa do akvarija (on je u d.boravku) drugi dio stavljam u aq a negdje meter i pol od izlaza u akvarij ču si ugraditi jedan termometar tako da znam koliko je temperatura vode koja utječe u aq
Virovitica - Brezovica

Offline glavoč

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 480
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Nin-Zadar
  • Hrvatska udruga ciklidofila Malawi
Odg: malawi 400L
« Odgovori #48 u: Prosinac 10, 2009, 22:00:46 poslijepodne »
Ja tako redovito mjenjam vodu i neprimjecujem neki veliki stres kod riba jedino mrijest izgleda da im pase ta promjena temperature za 3-4 stupnja   ;)

Offline dori

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 221
Odg: malawi 400L
« Odgovori #49 u: Prosinac 10, 2009, 23:33:50 poslijepodne »
neznam  zašto ti mjenjaš vodu, a aq još nije zacikliran meni su rekli prije ubacivanja ribica da promjenim 50 posto, naravno da nečeš smjeti puštati ledenu vodu to bi bio šok za ribe pokrepale bi najvjerojatnije, spoji taj šlauf na neku pipu gdje imaš toplu vodu pa ju miješaj da nejde samo ledena voda, barem ja mislim da bi tako trebalo biti več če ti neko iskusniji  reči.
ja sam sebi to ovako zamislio ja spajam crijevo u kuhinji jer mi je to najbliža pipa do akvarija (on je u d.boravku) drugi dio stavljam u aq a negdje meter i pol od izlaza u akvarij ču si ugraditi jedan termometar tako da znam koliko je temperatura vode koja utječe u aq
vodu sam promijenila nakon 19 tj. 20 dana cikliranja jer je bila mutna. dobre se bakterije, zbog kojih se i provodi cikliranje, nastanjuju u filter materijalu i podlozi, u vodi imaš samo smeća, zato je i treba promijeniti prije nego dođu ribice. i nakon promjene 50% vode akvarij i dalje ciklira tjedan dana prije riba. još ću sutra dodat FFM i u subotu stižu stanovnici.
a po pitanju razlike u temperaturi vode i utjecaja na ribe - nadam se da će se i ostali uključiti sa svojim iskustvima. u biti ne bi smjelo biti problem; paralelno sa hladnom vodom koja bi dolazila iz šlaufa ja bi dolijala tople vode i to bi bilo manje odstupanje u temp. moram potražiti neki navoj ili priključak jer slavine koje imaju i toplu vodu nisam uspjela spojit na šlauf (plavuša :D :D)