Ožujak 29, 2024, 13:49:54 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog  (Posjeta: 11979 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #25 u: Ožujak 07, 2016, 13:39:15 poslijepodne »
Hm... Sad nisam više siguran. Jel mi treba zračna pumpa uz stream pumpu ili ne? Ako je dovoljno staviti stream pumpu da mreška površinu, onda bi radije išao na to jer nema mjehurića koji mi ne izgledaju baš lijepo u akvariju.

Offline Iskra

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 122
  • Spol: Ženski   Dob: 49
  • Lokacija: Novo Čiče,Velika Gorica
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #26 u: Ožujak 07, 2016, 13:53:16 poslijepodne »
ja u svojem imam ovo od tehnikalija (ako ti pomaže):
-filter original koji ide uz Juwel
-grijač
-streamica
-LED rasvjeta (izbacila original rasvjetu koja je bila uz akvarij jer ciklidi vole malo "zamračenije"
-ventilatore (4kom) sa kontrolerom (u pripremi ako zatreba preko ljeta)
-digitalni termometar

i to ti je sve...

Offline Lili

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1142
  • Spol: Ženski   Dob: 32
  • Lokacija: Vukovo selo (Blizu Zaprešića), Zagreb
  • Fish freak
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #27 u: Ožujak 07, 2016, 13:58:38 poslijepodne »
@sasha, ciklidi mi nisu jača strana, pa ti ne mogu pomoći puno oko odabira riba, no savjetujem ti da si uzmeš vremena i prolistaš po podforumu jer je to tema koja se često vrti i ima odgovora na njih, samo si trebaš uzeti malo vremena ;).

Imam osjećaj da će kolegica Filadendron vrlo uskoro pokupiti neku opomenu od strane moderatora, jer očito drugačije ne ide. Početnički entusiasam je u većini slučajeva simpatičan, ali ovo što kolegica radi nervira i jako je blizu trolanju(ako već to i nije). Nadam se da će se to uskoro riješiti jer ljudi dobivaju pogrešne informacije!

Offline Iskra

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 122
  • Spol: Ženski   Dob: 49
  • Lokacija: Novo Čiče,Velika Gorica
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #28 u: Ožujak 07, 2016, 14:00:17 poslijepodne »
a kad mijenjam vodu onda to ne radim sa nikakvim istakanjem u karnistere,hampere i slično već imam crijevo koje spojim na pipu,istočim željenu količinu (uz usisavanje dna), okrenem ventil i natrag natočim svježu...i to mi puno pomaže...

Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #29 u: Ožujak 07, 2016, 14:01:51 poslijepodne »
ja u svojem imam ovo od tehnikalija (ako ti pomaže):
-filter original koji ide uz Juwel
-grijač
-streamica
-LED rasvjeta (izbacila original rasvjetu koja je bila uz akvarij jer ciklidi vole malo "zamračenije"
-ventilatore (4kom) sa kontrolerom (u pripremi ako zatreba preko ljeta)
-digitalni termometar

i to ti je sve...

Hvala ti Iskra. To sam tražio :)
Sad me još jedino muči 3D pozadina. U tvojoj temi vidim da ju ti nemaš, ali nekako mi "podigne" izgled cijelog akvarija. Gledao sam u Aquadecor ali 120 eura košta za moj akvarij.

@sasha, ciklidi mi nisu jača strana, pa ti ne mogu pomoći puno oko odabira riba, no savjetujem ti da si uzmeš vremena i prolistaš po podforumu jer je to tema koja se često vrti i ima odgovora na njih, samo si trebaš uzeti malo vremena ;)

Jučer sam cijelo popodne proučavao teme na ovom podforumu pa sam tako i došao do nekih važnih informacija (npr. da su te dvije vrste dosta miroljubive, a opet ne narastu previše). Ali naravno da ću još malo proučavati jer novi akvarij nije nešto u što treba žuriti nego polako...

Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #30 u: Ožujak 07, 2016, 14:03:38 poslijepodne »
a kad mijenjam vodu onda to ne radim sa nikakvim istakanjem u karnistere,hampere i slično već imam crijevo koje spojim na pipu,istočim željenu količinu (uz usisavanje dna), okrenem ventil i natrag natočim svježu...i to mi puno pomaže...

E da... Znao sam da sam još nešto htio pitati ali nikako se sjetiti što :)
Ta zamjena vode me "muči". Vidio sam da ti i još neki pišu o spajanju "šlaufa" na pipu i natakanju svježe vode. A što je s onim da bi voda trebala odstajati 24 sata prije stavljanja u akvarij? To za ciklidne ne vrijedi?

Offline Lili

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1142
  • Spol: Ženski   Dob: 32
  • Lokacija: Vukovo selo (Blizu Zaprešića), Zagreb
  • Fish freak
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #31 u: Ožujak 07, 2016, 14:06:37 poslijepodne »
Ako imaš spretne ruke, pozadinu možeš napraviti i sam https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=100707.0


Offline Iskra

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 122
  • Spol: Ženski   Dob: 49
  • Lokacija: Novo Čiče,Velika Gorica
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #32 u: Ožujak 07, 2016, 14:08:35 poslijepodne »
da,na žalost ja 3D pozadinu nemam...to mi je žao ali sad šta je tu je...bude jednog dana kada ću raditi generalku a što se tiče svježe vode ja nisam imala ama baš nikakvih problema oko toga....

Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #33 u: Ožujak 07, 2016, 14:27:50 poslijepodne »
da,na žalost ja 3D pozadinu nemam...to mi je žao ali sad šta je tu je...bude jednog dana kada ću raditi generalku a što se tiče svježe vode ja nisam imala ama baš nikakvih problema oko toga....
To je onda ocito samo kod ciklidnih akvarija jer je u biljnom akvariji to katastrofa. Ako se stavi obicna "pipovaca" onda klor i ostala kemija iz vodovodne vode ubije bakterije iz filtera zaduzene za razgradnju stetnih tvari.

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk


Offline Iskra

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 122
  • Spol: Ženski   Dob: 49
  • Lokacija: Novo Čiče,Velika Gorica
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #34 u: Ožujak 07, 2016, 14:31:39 poslijepodne »
ja za svoj biljni ipak ostavim da voda odstoji i dodam propisanu dozu FFM-a....ciklidima samo natočim vodu ali pazim na temperaturu,naravno
gore sam ti još zaboravila napisati da imam i Juwel automatsku hranilicu ali nju koristim samo kad idem na godišnji,rasvjeta mi je spojena na timer i on odrađuje gašenje i paljenje svijetla....eto,to bi ti još onda trebalo i imaš sve...


Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #35 u: Ožujak 07, 2016, 15:43:01 poslijepodne »
ja za svoj biljni ipak ostavim da voda odstoji i dodam propisanu dozu FFM-a....ciklidima samo natočim vodu ali pazim na temperaturu,naravno
gore sam ti još zaboravila napisati da imam i Juwel automatsku hranilicu ali nju koristim samo kad idem na godišnji,rasvjeta mi je spojena na timer i on odrađuje gašenje i paljenje svijetla....eto,to bi ti još onda trebalo i imaš sve...
Timer imam sad na biljnom tako da cu njega iskoristiti. Automatska hranilica mi se svidja jer svugdje vidim da se ciklidi hrane 2 puta dnevno, a radim od 8 do 16 pa ih ne mogu ujutro hraniti (rasvjeta mi se sad pali tek negdje oko 11 sati).

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk


Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #36 u: Ožujak 08, 2016, 11:21:36 prijepodne »
Danas planiram otići do MBM-a i Bauhausa po kamenje i pijesak pa me zanima samo koliko mi otprilike treba pijeska? Dimenzije dna akvarija su 60 x 40 cm pa ako mi netko može reći barem otprilike koliko mi pijeska treba. Ne bi htio kupiti npr. 25 kg pijeska pa da mi od toga ostane 20 :)

Osim toga, @Iskra, zanima me ova tvoja stream pumpa. Pronašao sam ju na eBayu ali čini mi se da nema opciju regulacije brzine pa me strah da ne bude prejaka. Ipak ti imaš puno veći akvarij od mene pa ne želim da mi "otpuhuje" pijesak sa dna. Koliki protok bi trebao tražiti?

Offline Iskra

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 122
  • Spol: Ženski   Dob: 49
  • Lokacija: Novo Čiče,Velika Gorica
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #37 u: Ožujak 08, 2016, 15:08:48 poslijepodne »
Danas planiram otići do MBM-a i Bauhausa po kamenje i pijesak pa me zanima samo koliko mi otprilike treba pijeska? Dimenzije dna akvarija su 60 x 40 cm pa ako mi netko može reći barem otprilike koliko mi pijeska treba. Ne bi htio kupiti npr. 25 kg pijeska pa da mi od toga ostane 20 :)

Osim toga, @Iskra, zanima me ova tvoja stream pumpa. Pronašao sam ju na eBayu ali čini mi se da nema opciju regulacije brzine pa me strah da ne bude prejaka. Ipak ti imaš puno veći akvarij od mene pa ne želim da mi "otpuhuje" pijesak sa dna. Koliki protok bi trebao tražiti?

mislim da ti pijeska ne treba više od 10kg,ja sam ga uzimala u Pet centru a moja stream nema regulaciju protoka međutim neće ti onda niti dizati pijesak ,ona je usmjerena prema površini a ne prema dnu ali ako te strah toga uzmi neku sa manje protoka ili neku koja ima regulaciju...u svakom slučaju će te ispasti jeftinija na ebayu

ja sam ispod pijeska stavila pleksi jer oni vole kopati.

Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #38 u: Ožujak 10, 2016, 11:35:27 prijepodne »
Još jedno pitanjce :) Ovaj put vezano uz rasvjetu... U akvariju vjerojatno neću imati biljaka ili eventualno neke nezahtjevne koje se vežu za kamen. Zanima me je li OK na akvarij od 200 litara staviti ovu LED traku sa eBaya: http://www.ebay.com/itm/1-20M-RGB-5050-SMD-waterproof-300-LED-Light-Strip-Flexible-IR-Remote-12V-power-/161255347539?var=&hash=item258b915553:m:mv_q6Q4ZM4ANoGIsrPrjhDQ?
Uzeo bi vodonepropusnu traku od 1 m dužine (eventualno 2 m ako mislite da je 1 m nedovoljno svjetla), 60 LED-ica po metru. Kako vam se čini? Cijena od 10 dolara (ili 13 dolara za 2 m) je smiješna...

Offline Iskra

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 122
  • Spol: Ženski   Dob: 49
  • Lokacija: Novo Čiče,Velika Gorica
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #39 u: Ožujak 10, 2016, 11:47:34 prijepodne »
ja sam akvarij kupila sa 1m warm white i uzela sam na ebayu još 1m cool white,60 ledica....cijena je bila oko 4$ a napajanje sam već imala...mada nešto razmišljam u zadnje vrijeme da jednu maknem....ali to ti je tak jeftino da je po meni bolje odmah uzeti dodatno pa ako zatreba imaš odmah pri ruci...

seller je bio sell-led i top rated seller je...


Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #40 u: Ožujak 10, 2016, 12:10:14 poslijepodne »
ja sam akvarij kupila sa 1m warm white i uzela sam na ebayu još 1m cool white,60 ledica....cijena je bila oko 4$ a napajanje sam već imala...mada nešto razmišljam u zadnje vrijeme da jednu maknem....ali to ti je tak jeftino da je po meni bolje odmah uzeti dodatno pa ako zatreba imaš odmah pri ruci...

seller je bio sell-led i top rated seller je...

upravo zbog cijene mi se ovo sviđa jer ima dimmer u sebi pa ako i bude previše, mogu smanjiti intenzitet. znači po tebi bi 2 m ove trake bilo dovoljno osvjetljenja. jel?

Offline Iskra

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 122
  • Spol: Ženski   Dob: 49
  • Lokacija: Novo Čiče,Velika Gorica
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #41 u: Ožujak 10, 2016, 12:12:07 poslijepodne »
ma po meni dovoljno...ne treba ti više....

Offline Iskra

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 122
  • Spol: Ženski   Dob: 49
  • Lokacija: Novo Čiče,Velika Gorica
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #42 u: Ožujak 10, 2016, 12:16:22 poslijepodne »
jesi bio u MBM-u?kupio kamenje?

Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #43 u: Ožujak 10, 2016, 12:43:17 poslijepodne »
jesi bio u MBM-u?kupio kamenje?

Nisam još. Koliko si ga platila?
Vidio sam ovdje na forumu da ljudi spominju neki kamenolom u Samoboru koji ima odlično kamenje pa se možda tamo zaletim.

Offline Iskra

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 122
  • Spol: Ženski   Dob: 49
  • Lokacija: Novo Čiče,Velika Gorica
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #44 u: Ožujak 10, 2016, 12:55:56 poslijepodne »
ovo moje je bilo 3,90kn/kg

Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #45 u: Ožujak 10, 2016, 13:01:16 poslijepodne »
ovo moje je bilo 3,90kn/kg

vidjet ću još. tvoje mi je lijepo, ali nekako mi se više sviđa kamenje oštrih rubova... ukusi su različiti :)

Offline Iskra

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 122
  • Spol: Ženski   Dob: 49
  • Lokacija: Novo Čiče,Velika Gorica
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #46 u: Ožujak 10, 2016, 13:13:53 poslijepodne »
je,lijepo je ...i meni se više sviđa ali kada sam ga nabavljala čitala sam da se vole "čohati" o kamenje pa sam išla na sigurno


Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #47 u: Ožujak 10, 2016, 14:33:30 poslijepodne »
Opet ja  :D Možda sam malo dosadan, ali u biljni akvarij sam krenuo nepripremljen pa sam imao hrpu "dječjih bolesti" koje sam mogao izbjeći pripremom.
Doma imam ormarić za akvarij dimenzija 90 x 45 cm. E sad, to je s visinom od 50 cm oko 200 litara vode. Međutim, kako svugdje čitam da je ciklidima važna dužina akvarija, razmišljam bi li bio problem kad bi akvarij sa svake strane "virio" po 5 cm? Ako ne, onda bi dao napraviti akvarij s dnom 100 x 45, a s visinom od 50 cm to ispada 225 litara. Može li mi netko reći bi li to bio problem?

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #48 u: Ožujak 10, 2016, 14:42:39 poslijepodne »
Kad su ti dosadile biljke sad bih ti ja preporučio jednostavni morski akvarij. :)  To nužno ne mora biti uopće skupo ako ideš na jednostavnost.
Takav je upravo bio moj put.
Pogledaj u mojem potpisu Reef 60. ;)

Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #49 u: Ožujak 10, 2016, 14:47:23 poslijepodne »
Kad su ti dosadile biljke sad bih ti ja preporučio jednostavni morski akvarij. :)  To nužno ne mora biti uopće skupo ako ideš na jednostavnost.
Takav je upravo bio moj put.
Pogledaj u mojem potpisu Reef 60. ;)

uh... morski su mi san, ali trenutno mi treba jednostavnost održavanja, a kod ciklida imam upravo to - mijenjanje vode svakih 7-10 dana i to je to. kod morskog ipak ima više posla, a i ipak treba više love.

a što misliš o ovome što sam pitao? da akvarij "viri" po 5 cm sa svake strane? pošto je širina 90 cm, tih dodatnih 5 cm je 5% pa ne vjerujem da bi moglo biti problema. ali želim biti siguran.