Travanj 19, 2024, 03:49:55 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog  (Posjeta: 12032 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« u: Ožujak 06, 2016, 14:29:13 poslijepodne »
Pozdrav,

već oko 5 godina imam klasičan slatkovodni akvarij i moram priznati da mi je malo dosadio. Razmišljao sam što bi promijenio i izbor je pao (bar se nadam) na ciklidni akvarij. Akvarij koji imam je Juwel Lido 120, rasvjeta je ona koja dolazi s akvarijem (Juwel HighLite Day 2x24 W), a filter vanjski Haqos Expro 1200. Hoću li moći taj akvarij koristiti kao ciklidni jer ovdje vidim da je većina ciklidnih akvarija ogromna (barem u odnosu na moj)? Ako je moguće, onda bi molio savjet oko izbora riba jer vjerujem da zbog veličine akvarija nemam baš preveliki izbor.

Offline filadendron

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 230
  • Dob: 47 Lokacija: Zagreb
  • volim akvarije i ribice
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #1 u: Ožujak 06, 2016, 16:26:53 poslijepodne »
Mogao bi malave i africke ciklide 2 muska i 4 zenske.
volim ribice

Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #2 u: Ožujak 06, 2016, 18:06:38 poslijepodne »
Hm... To mi se cini kao bas malo riba. Gledao sam par videa i bas su mi se svidjeli ti ciklidni akvariji zbog velikog broja zivahnih riba. 6 riba mi se cini bas malo tako da mislim da nista od toga...

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk


Offline filadendron

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 230
  • Dob: 47 Lokacija: Zagreb
  • volim akvarije i ribice
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #3 u: Ožujak 06, 2016, 18:27:48 poslijepodne »
Ok to ti je bio moj prijedlog ti izaberi ciklide koje hoces a mozes i 6 zenskih i 2 muska od po svake vrste i jos po kojeg ciklida stvarno su ljepe i zanimljive ribice.
volim ribice

Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #4 u: Ožujak 06, 2016, 18:30:16 poslijepodne »
Hvala ti na prijedlogu. Nisam mislio da nisi u pravu, samo si se malo razocarao... Vidjet cu jos. Mozda uspijem zenu nagovoriti i na veci akvarij. Izmjerio sam ormaric na kojem je akvarij i stane 90x45x50 sto je malo vise od 200 litara. Samo, bi li Haqos Expro 1200 bio dovoljan za njega?

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk


Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #5 u: Ožujak 06, 2016, 21:07:23 poslijepodne »
OK, još sam malo proučavao i možda ipak to nije premalo riba. Ipak je akvarij malen, a one su ionako dosta aktivne. Još imam nekoliko pitanja pa ako bi netko tko se razumije u ciklide mogao objasniti:

1. Hoće li mi Haqos Expro 1200 biti dovoljan za cirkulaciju vode ili trebam uzeti još pumpu za cirkulaciju (nisam siguran kako se to točno zove ali mislim da znate na što mislim)?

2. Kako je filadendron napisao, uzet ću dvije vrste po 1 muškog i 3 ženke (ukupno 8 riba). Dosta sam proučavao ovdje po forumu i od vrsta nekako mi se čini najbolje uzeti Labidochromis caeruleus i Pseudotropheus sp. acei (negdje sam pročitao da su miroljubive pa im neće smetati malen akvarij). Je li to OK?

3. Pijesak bi uzeo neki krem granulacije 0,6 do 0,8 mm. Je li to dobro ili treba veću/manju granulaciju?

4. Kako sad imam zacikliran filter, trebam li ostaviti akvarij da se ciklira zbog nove podloge i kamenja? Ili je dovoljno što je filter zacikliran?

Eto, za sad toliko. Nadam se da nisam predosadan ali baš sam dobio volju za malo promjene u odnosu na klasični biljni akvarij :)

Offline NeonAqua13

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 128
  • Spol: Muški   Dob: 24
  • Lokacija: Zagreb
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #6 u: Ožujak 06, 2016, 21:21:07 poslijepodne »
Ako se predomislis, uz biljni akv mozes imati južno američke dwarf ciklide (microgeophagus, apistogramma) ili afričke - Pelvicachromis pulcher. Treba im meka i blago kisela voda (ovisi o dobavljaču neke su vec naviknute na tvrdu vodu) osim pulcheru, ckilidi su, mozda nisu aktivni kao malawi ali su posebni na svoj nacin i jos ako imas parove  ;)  + ima puno vrsta i izgleda
Ako bas hoces "prave" africke bolje uzmi tanganyiku njima vise pase manji nego malawi
ps. slike dwarf cklida - preuzete s int, cisto da vidis

Offline NeonAqua13

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 128
  • Spol: Muški   Dob: 24
  • Lokacija: Zagreb
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #7 u: Ožujak 06, 2016, 21:22:59 poslijepodne »
Ako se predomislis, uz biljni akv mozes imati južno američke dwarf ciklide (microgeophagus, apistogramma) ili afričke - Pelvicachromis pulcher. Treba im meka i blago kisela voda (ovisi o dobavljaču neke su vec naviknute na tvrdu vodu) osim pulcheru, ckilidi su, mozda nisu aktivni kao malawi ali su posebni na svoj nacin i jos ako imas parove  ;)  + ima puno vrsta i izgleda
Ako bas hoces "prave" africke bolje uzmi tanganyiku njima vise pase manji nego malawi
ps. slike dwarf cklida - preuzete s int, cisto da vidis

Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #8 u: Ožujak 06, 2016, 21:23:47 poslijepodne »
Ma nisu mi toliko ribe problem koliko biljke. Jednostavno sam ih se zasitio... A malawi ribe su mi puno ljepse od tanganyika riba pa zato. Citao sam bas tu na forumu u nekoj temi da bi oce dvije vrste mogle u 120 litara.

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk


Offline mirko77

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 257
  • Lokacija: Split
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #9 u: Ožujak 07, 2016, 01:14:15 prijepodne »
Pozdrav Sasha i dobrodošao u ciklidne vode... Ukratko, ne bih ti na tu litražu savjetovao malawi.. jednostavno je to za njih malo... razmisli o tanganyika ciklidima. Ja ih imam u 130L i sve funkcionira super. Ima dosta zanimljivih vrsta pa googlaj... I naravno pitaj ako te šta zanima.

Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #10 u: Ožujak 07, 2016, 06:48:21 prijepodne »
Hvala na dobrodoslici. Hvala na prijedlogu ali Tanganyika ribe mi nisu bas... Malawi sam odlucio jer mi je velika zelja morski, a boje tih riba su najslicnije morskima. A bi li akvarij od malo vise od 200 litara bio dovoljan? To pitam jer je to maksimalna dimenzija koju mi dozvoljava stalak za akvarij (nije Juwelov, radjen je po mjeri).

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk


Offline Iskra

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 122
  • Spol: Ženski   Dob: 49
  • Lokacija: Novo Čiče,Velika Gorica
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #11 u: Ožujak 07, 2016, 08:23:18 prijepodne »
Hvala na dobrodoslici. Hvala na prijedlogu ali Tanganyika ribe mi nisu bas... Malawi sam odlucio jer mi je velika zelja morski, a boje tih riba su najslicnije morskima. A bi li akvarij od malo vise od 200 litara bio dovoljan? To pitam jer je to maksimalna dimenzija koju mi dozvoljava stalak za akvarij (nije Juwelov, radjen je po mjeri).

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

bi,ja imam u 200 litara 3 vrste malawi mbuna,od svake po 8 komada i sve super funkcionira...za sad...pu,pu...da ne ureknem :D

Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #12 u: Ožujak 07, 2016, 08:26:42 prijepodne »
Hvala na dobrodoslici. Hvala na prijedlogu ali Tanganyika ribe mi nisu bas... Malawi sam odlucio jer mi je velika zelja morski, a boje tih riba su najslicnije morskima. A bi li akvarij od malo vise od 200 litara bio dovoljan? To pitam jer je to maksimalna dimenzija koju mi dozvoljava stalak za akvarij (nije Juwelov, radjen je po mjeri).

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

bi,ja imam u 200 litara 3 vrste malawi mbuna,od svake po 8 komada i sve super funkcionira...za sad...pu,pu...da ne ureknem :D
Pa to znaci da imas 24 ribe u 200 litara. Zar onda mojih 120 litara ne bi bilo dosta za 8 riba?
Cijenim svacije misljenje ali nekako nisam bas "na ti" s lovom pa bi radije iskoristio ovaj akvarij koji imam doma ako je ikako moguce. Mislim da bi me izrada novog akvarija od 200 litara plus poklopac kostala sigurno oko 1000 kuna ako ne i vise... A to mi financijski direktor (citaj: moja zena) sigurno ne bi odobrio :D

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk


Offline Iskra

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 122
  • Spol: Ženski   Dob: 49
  • Lokacija: Novo Čiče,Velika Gorica
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #13 u: Ožujak 07, 2016, 10:35:28 prijepodne »
tako je...imam ih ukupno 24...pa ja iskreno ne vidim razlog zašto ne bi mogao 8 riba u svoju litražu...uzmeš neke manje npr. Pseudotropheus Demasoni ali to će ti znati reći puno iskusniji od mene...

Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #14 u: Ožujak 07, 2016, 10:47:23 prijepodne »
tako je...imam ih ukupno 24...pa ja iskreno ne vidim razlog zašto ne bi mogao 8 riba u svoju litražu...uzmeš neke manje npr. Pseudotropheus Demasoni ali to će ti znati reći puno iskusniji od mene...

Da, mislio sam uzeti manje ali ne baš tu vrstu. Istina da su maleni ali sam čitao da su dosta agresivni pa me malo strah staviti ih u mali akvarij. Razmišljam o Labidochromis caeruleus i Pseudotropheus sp. acei jer sam negdje pročitao da su miroljubive, a ne narastu previše. Plus što imaju prekrasne boje :)

Offline Iskra

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 122
  • Spol: Ženski   Dob: 49
  • Lokacija: Novo Čiče,Velika Gorica
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #15 u: Ožujak 07, 2016, 11:08:50 prijepodne »
tu kombinaciju imam ja + mpange....ali ja možda ipak ne bi na tvojem mjestu išla na dvije vrste već samo na jednu

Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #16 u: Ožujak 07, 2016, 11:12:19 prijepodne »
OK, to ću još vidjeti... Hvala na preporuci :)

Samo bi volio kad bi mi netko od iskusnijih ljudi odgovorio na pitanja koja me muče, a koja sam jučer napisao:
1. Treba li mi uz Haqos Expro 1200 i stream pumpa ili ne?
2. Je li pijesak granulacije 0,6 do 0,8 mm OK ili treba veća ili manja granulacija?
3. Ako imam zacikliran filter od sadašnjeg akvarija, trebam li onda svejedno prolaziti proces cikliranja (zbog novog kamenja, pozadije i podloge)?

Offline filadendron

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 230
  • Dob: 47 Lokacija: Zagreb
  • volim akvarije i ribice
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #17 u: Ožujak 07, 2016, 11:14:56 prijepodne »
1. treba
2. ok je
3. trebas prolazit eroces cikliranja,tako su meni rekli :D
volim ribice

Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #18 u: Ožujak 07, 2016, 11:16:46 prijepodne »
1. treba
2. ok je
3. trebas prolazit eroces cikliranja,tako su meni rekli :D

Hvala ti puno. Samo ako mi još možeš reći kako se stream pumpa treba smjestiti? Ako je izlaz iz filtera ne jednom kutu akvarija, nju stavim u drugi kut da vrti vodu u krug? Ili nekako drugačije?

Offline filadendron

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 230
  • Dob: 47 Lokacija: Zagreb
  • volim akvarije i ribice
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #19 u: Ožujak 07, 2016, 11:25:27 prijepodne »
Zračne pumpe služe da omoguče dodatnu cirkulaciju vode i razbijaju površinu vode kako bi došlo do razmjene kisika. Također razni filteri kao naprimjer, kutni, spužvasti i većina podnih filtera radi preko zračne pumpe. One ne dovode zrak u akvarij kako mnogi misle, već samo poboljšavaju cirkulaciju vode i uznemiruju površinu kako bi se stvorila veća površina za razmjenu kisika.

U većini akvarija zračne pumpe nisu potrebne jer značajno smanjuju koncentraciju CO2 u akvariju. U manjim akvarijima može doći do smanjenja kisika ako je prenapućen, a u njemu nema dovoljno biljaka. To će se najbolje primjetiti kada ujutro ribe plivaju na površini i uzimaju zrak iz atmosfere (neke ribe kao corydorasi prirodno izlaze na površinu po zrak). Tada se zračna pumpa mora staviti. U ljetnim mjesecima dolazi do značajnog povećanja temperature vode i ubrzanog trošenja kisika, tako da je ponekad dobro uključiti zračnu pumpu. Zračna pumpa se treba smjestiti iznad površine vode. U protivnome može doći do toga da se kod prestanka rada pumpe kroz crijevo počne vraćati voda iz akvarija. Moguće ju je smjestiti i ispod površine akvarija, ali uz sigurnosni ventil kako bi se onemogučio povratak vode.
volim ribice

Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #20 u: Ožujak 07, 2016, 11:29:40 prijepodne »
Zračne pumpe služe da omoguče dodatnu cirkulaciju vode i razbijaju površinu vode kako bi došlo do razmjene kisika. Također razni filteri kao naprimjer, kutni, spužvasti i većina podnih filtera radi preko zračne pumpe. One ne dovode zrak u akvarij kako mnogi misle, već samo poboljšavaju cirkulaciju vode i uznemiruju površinu kako bi se stvorila veća površina za razmjenu kisika.

U većini akvarija zračne pumpe nisu potrebne jer značajno smanjuju koncentraciju CO2 u akvariju. U manjim akvarijima može doći do smanjenja kisika ako je prenapućen, a u njemu nema dovoljno biljaka. To će se najbolje primjetiti kada ujutro ribe plivaju na površini i uzimaju zrak iz atmosfere (neke ribe kao corydorasi prirodno izlaze na površinu po zrak). Tada se zračna pumpa mora staviti. U ljetnim mjesecima dolazi do značajnog povećanja temperature vode i ubrzanog trošenja kisika, tako da je ponekad dobro uključiti zračnu pumpu. Zračna pumpa se treba smjestiti iznad površine vode. U protivnome može doći do toga da se kod prestanka rada pumpe kroz crijevo počne vraćati voda iz akvarija. Moguće ju je smjestiti i ispod površine akvarija, ali uz sigurnosni ventil kako bi se onemogučio povratak vode.

Vidiš, a ja sam cijeli vrijeme mislio da se tu radi o pumpama koje pomažu cirkulaciji vode (nešto poput oboga: http://www.aquashop.hr/Product-Eheim-streamON-1800_12248.aspx?gid=833). Zračne pumpe znam čemu služe i pretpostavio sam da ću ih morati imati. Ali u svakom slučaju puno hvala za info :)

Offline Iskra

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 122
  • Spol: Ženski   Dob: 49
  • Lokacija: Novo Čiče,Velika Gorica
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #21 u: Ožujak 07, 2016, 11:59:55 prijepodne »
dobro si mislio...zračna pumpa je jedno a stream je drugo...streamica ima mekši i širi mlaz i to si stavi....kod nje nema nikakvih crijeva za vodu po kojoj se voda može vratiti natrag ako prestane raditi...to je pumpa koju uštekaš u struju a nju smjestiš na kontra bočnu stranicu od one stranice gdje ti je filter i to tako da ti tuče o prednje staklo pa prema gore i vrti ti vodu

Offline Iskra

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 122
  • Spol: Ženski   Dob: 49
  • Lokacija: Novo Čiče,Velika Gorica
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #22 u: Ožujak 07, 2016, 12:15:51 poslijepodne »
imaš ih na ebayu,pogledaj malo i uštedi si novce...ja tamo kupila i platila 15$...moja je 3000l/h,model JVP-101A,jedino kaj mi je došla sa US plug ali imala sam doma jedan EU

Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #23 u: Ožujak 07, 2016, 12:59:26 poslijepodne »
Odlično! Uopće mi ne bi palo na pamet potražiti na eBayu :) Hvala ti za info :)

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: CIklidni akvarij umjesto klasičnog slatkovodnog
« Odgovori #24 u: Ožujak 07, 2016, 13:15:59 poslijepodne »
Moram se malo uključiti iako nije vezano direktno za temu .
Draga kolegice Filadendron , već su te kolege lijepo zamolile da ne uletavaš u svaku temu , pogotovo sa odgovorima na pitanja o kojima ne možeš ništa reći iz vlastitog iskustva već prepričavaš nešto kaj si negdje ćula , ovdje si također kolegi ponudila "smiješne" odgovore . Bez ljutnje ali ovaj forum je namijenjen da dijelimo informacije iz prve ruke , dakle u najboljoj namjeri da se pomogne kolegama sa problemom ili nedoumicama , ja vijerujem da ti sve radiš u najboljoj namjeri ali pokušaj odgovore davati na ona pitanja o kojima stvarno znaš iz vlastitog iskustva .
Još jednom isprika na upadu u temu  :)