Svibanj 03, 2024, 11:54:57 prijepodneNajnoviji Član: Davidunipt

Autor Tema: Živi pijesak na dnu???  (Posjeta: 5560 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Goran

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 100
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Mostar-Metković-Čapljina
Živi pijesak na dnu???
« u: Srpanj 29, 2008, 20:39:00 poslijepodne »
Počinjem slagati morski aq od nekih 300 lit pa skupljam sve korisne informacije.Za sada me zanima da li preporučate da se po dnu tek složenog aq stavlja živi pijesak.Negdje sam načuo da treba čekati da se stabilizira voda.Ako se stavlja,jel treba na dno staviti onu rešetku sa mrežicom ko u sumpu ili ide direkt na staklo??? -? Unaprijed hvala!!! G.
PORUŠITI TREBA MEĐE DA SE LJUDI MRZE RIJEĐE!!!

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Živi pijesak na dnu???
« Odgovori #1 u: Srpanj 29, 2008, 21:11:01 poslijepodne »
Ajoj..dok te ne operu ostali morski članovi reći ću ti za početak da je najbolje da puno pretražiš arhivu akvarij.neta pa i interneta jer se o ovom puno pisalo..No, pomoći ću ti i ja.. Pijesak neki stavljanju neki ne. Oni koji ne stavljanju pravdaju to lakšim čišćenjem detritusa iz akvarija. I ide direktno na staklo.. A na tebi je dali ćeš ga staviti odmah ili kasnije kad se akvarij stabilizira.

Sretno s  morskim. :)

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Živi pijesak na dnu???
« Odgovori #2 u: Srpanj 29, 2008, 21:52:26 poslijepodne »
ko pita ne skita.
ja počinjem za mjesec dana parket stigao u utorak se postavlja a ostalo sve pripremljeno ssad idem na more
i usput cu povuci kamenje nazad.
moj savjert ti je stavi prvo samo kamenje kad ispadne iz njega ako ista ispadne lakse ti je pokupit i onda poslje bubni pijesak,pazi na granulaciju presitna imas maglu prekrupna imas po meni ne bas nesto lijepo o ukusima se ne raspravlja.
ja miaslim stavljati da svugdje bude 4-5 cm pijeska uzeo sam 40 kg ali mislim da cu morati još.

Offline pletko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 432
Odg: Živi pijesak na dnu???
« Odgovori #3 u: Kolovoz 22, 2008, 12:25:46 poslijepodne »
Pa moraš čekati da se stabilizira voda pa kad metneš pjesak moraš opet čekat da se sve skupa stabilizira i tako uglavnom stalno  nešto čekaš  :).

Moj savjet bi ti bio da poslažeš kamenje kako želiš onda metneš pjesak (mislim odmah) jer se onda sve skupa ciklira.

Što se tiće količine pjeska ako je on samo za dekoraciju onda ga metneš samo cm do 2 samo da prekrije dno, a ako želiš da ti on bude sastavni dio filtracije onda češ ga morati stavljati na debelo za neke sisteme filtracije min 15-16 cm.  :)

Offline murina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 152
  • Spol: Muški   Lokacija: Split
Odg: Živi pijesak na dnu???
« Odgovori #4 u: Kolovoz 22, 2008, 16:25:52 poslijepodne »
Ja sam pijesak stavia nakon otprilike misec-dva dana,stavis prvo samo kamenje,onda pricekas da prođe onaj prvi napad algi(zelenih,smeđih...)dobro ocistis akv. od njih i onda stavis pijesak(ja sam stavija samo tanki sloj mozda cm-dva debljine).Ovo ti kazem iz mog iskustva...inace ja san punija akv. sa "zivim morem" ...virujen da i to ima bitnu ulogu!
Kirnja,Split

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Živi pijesak na dnu???
« Odgovori #5 u: Kolovoz 22, 2008, 17:07:26 poslijepodne »
Ja sam pijesak stavia nakon otprilike misec-dva dana,stavis prvo samo kamenje,onda pricekas da prođe onaj prvi napad algi(zelenih,smeđih...)dobro ocistis akv. od njih i onda stavis pijesak(ja sam stavija samo tanki sloj mozda cm-dva debljine).Ovo ti kazem iz mog iskustva...inace ja san punija akv. sa "zivim morem" ...virujen da i to ima bitnu ulogu!

ja imam sitnog koraljnog do 2 mm 6 vreca po 10 kg valjda ce biti dosta da na 130x80 cm bude 3-4cm

Offline Malitu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 259
  • Spol: Muški  
Odg: Živi pijesak na dnu???
« Odgovori #6 u: Kolovoz 24, 2008, 15:35:28 poslijepodne »
Ja sam prvo stavio kamenje znaći BB koje se sad evo ciklira 6 mjeseci i iz njega je ispalo masu toga otpada koji je redovito sifoniran. Paralelno s time u drugom tanku 3 mjeseca je cikliran pijesak granulacije 3-5mm, a mjesec prije ubacivanja u tank pijesak je cikliran u sustavu akvarija sa vrlo finim mehničkim filterom da se izbjegne nakupljanje otpada. Kada su alge (svih vrsta i oblika)napokon pale ubacio sam u glavni tank pijesak. Što se tiće granulacije tu je prije svega stvar ukusa....sitni pijesak olakšava sifoniranje (površinsko)slabije prodire u podlogu gdje se zdražvaa dok je kod krupnijeg stvar obrnuta jer traži dubinsko sifoniranje. Što se tiće debljine sloja pijeska (posebna tema) mislim da je za glavni tank adekvatno 2-3 cm max (bez stvaranja denitro zone).....svako zrnce pijeska u aq sudjeluje u određenom procesu filtracije.

Offline Ultrashmele

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 78
Odg: Živi pijesak na dnu???
« Odgovori #7 u: Travanj 13, 2010, 09:59:03 prijepodne »
Jel si zadovoljan sa tankim slojem peska? Ja se razmisljam da stavim 2 cm koralnog, cisto estetike radi, ali se plasim da parametri ne pocnu da divljaju-sada su ok, akvarijum je star mesec i po dana..

Offline vd_2208

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 90
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: ZAGREB
  • Last ever after
Odg: Živi pijesak na dnu???
« Odgovori #8 u: Lipanj 02, 2010, 15:16:27 poslijepodne »
e ljudovi, jel može koji koristan link o živom pijesku, ja neznam di kaj da nađem....baš sam munjena... jer slažem jedan 200-litarski pa imam borbe s pijeskom...neznam kak šta... pa bih molila malecku pomoć, bila bih zahvalna...  :-[

Fala puno
pozz