Travanj 27, 2024, 18:41:00 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica  (Posjeta: 432086 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline šištro

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 175
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: zgb
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1375 u: Travanj 10, 2012, 22:34:47 poslijepodne »
evo sad procitrao jos neke informacije...i andrej skidam kapu na trudu...
an zluf mislio sam dal ih treba postepeno presadjivat umalo vece pa vece pa kante...ako kuzis...

necu jos nista gnojit nego cekat toplije vrijeme i kad ih stavim vani ogradit cu ih mrezom da nebi bilo ko ninuG da mi vrapci sve uniste...a oce to...
ako budem trebao pitam jos... tnx
my dragon in my <3

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1376 u: Travanj 10, 2012, 22:36:13 poslijepodne »
Sad je vrijeme za van, nemas sto cekati jer ce s toplim i suncanim vremenom doslovno buknuti.

Offline šištro

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 175
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: zgb
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1377 u: Travanj 10, 2012, 22:50:43 poslijepodne »
nije malo pre hladno po noci...a nista od sutra idu ovako u casicama van  dok se ne ojacaju i onda za vikend kante...posaljem slike
my dragon in my <3

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1378 u: Travanj 11, 2012, 00:49:50 prijepodne »
Andrej, sviđa mi se ono što si kupio umjesto pločica, ali da još i to donesem u kuću žena bi me zatukla s oklagijom, a i ovako je "na rubu"! :-[ :D


Sve je to rizik posla i neminovan sljed :)

Moje sa danas sve presadio u konacne kontejnere i primjetio da su Nagaboni iako najmanji stvorili najobilniji korijen :)

Naga ti je prekrasna, stvarno kapitalac.

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1379 u: Travanj 11, 2012, 08:09:00 prijepodne »
Dakle nije samo meni da nagaboni idu sporije... moji ce danas iz jogurt casa u posude od litre. Mislim ih staviti u coca-cola boce onako sto si Andrej slike stavio, cini mi se super. Kakav je tvoj konacni dojam oko toga?
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline šištro

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 175
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: zgb
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1380 u: Travanj 11, 2012, 08:36:19 prijepodne »
To je ono ceg je mene strah da ako ih onako male stavim u kantu da se ne izgube tj jednostavno prestanu rast i uvenu..al kako kazes andrej sve je to dio posla i nosi svoj rizik.. :)
my dragon in my <3

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1381 u: Travanj 11, 2012, 10:43:24 prijepodne »
To je ono ceg je mene strah da ako ih onako male stavim u kantu da se ne izgube tj jednostavno prestanu rast i uvenu..al kako kazes andrej sve je to dio posla i nosi svoj rizik.. :)
Ako te toliko strah, a imaš ih 5 komada, nemoj sve odjednom presaditi... presadi 1-2 pa malo čekaj i promatraj je li sve u redu, pa još 1, pa onda još 2 na kraju! :-[

Ali mislim da se ne moraš toliko bojati! :up:

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1382 u: Travanj 11, 2012, 12:15:28 poslijepodne »
Dakle nije samo meni da nagaboni idu sporije... moji ce danas iz jogurt casa u posude od litre. Mislim ih staviti u coca-cola boce onako sto si Andrej slike stavio, cini mi se super. Kakav je tvoj konacni dojam oko toga?

Paradajzi i zacinsko bilje uzivaju, s papricicama nisam siguran ali mislim da ih necu vise tako stavljati.
Nemoj vise u male posude, sad je pravo vrijeme za van.

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1383 u: Travanj 11, 2012, 12:27:19 poslijepodne »
Bitno da ja po sobi preskacem boce od kokakole ko budala, ajde sreca pa ih nisam ja popio. :D Dakle direkt u velike kante i u hlad 10 dana i to je to? Strah me opet s njima na sunce.   -?
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1384 u: Travanj 11, 2012, 12:59:26 poslijepodne »
Bitno da ja po sobi preskacem boce od kokakole ko budala, ajde sreca pa ih nisam ja popio. :D

Paradajz, a posebno bosiljak obozava takav okolis tako da nisi dzabe krecio  :)

Citat:
Dakle direkt u velike kante i u hlad 10 dana i to je to? Strah me opet s njima na sunce.   -?

Vid prognozu  :)
Kisno ili oblacno vrijeme je idealno za presadivanje jer tako umanjujes stres i nekim cudom u tim uvjetima znatno brze rastu nego kad su izlozene przenju.
Ako ti nije zurba strpi se do podneva da napisem pricu na sto treba paziti, taman je vrijeme.
Inace moje od jucer izgledaju ovako:

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1385 u: Travanj 11, 2012, 15:33:27 poslijepodne »
Od kolko su ti ovo kante?
http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1386 u: Travanj 11, 2012, 15:42:33 poslijepodne »
60 litara smede, zadnje dvije rupicasta novotarija od 50 litara.

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1387 u: Travanj 11, 2012, 16:17:40 poslijepodne »
60 litara smede, zadnje dvije rupicasta novotarija od 50 litara.

60l! Pa, koje su dimenzije te lončine?

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1388 u: Travanj 11, 2012, 16:39:45 poslijepodne »
Znam da je off topic, ali Andrej, kraj svega toga što uzgajaš, nađeš li ti uopće vremena i za nešto drugo npr. za akvarij? ;)

Offline šištro

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 175
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: zgb
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1389 u: Travanj 11, 2012, 21:06:01 poslijepodne »
Ako te toliko strah, a imaš ih 5 komada, nemoj sve odjednom presaditi... presadi 1-2 pa malo čekaj i promatraj je li sve u redu, pa još 1, pa onda još 2 na kraju! :-[
Ali mislim da se ne moraš toliko bojati! :up:

tako sam nekako i mislio...prvo ce ic dvije pa dvije i onda zadnja...i posto imam dvoriste stavit cu ih na razlicita mjesta...pa cemo vidjet... tnx :)
my dragon in my <3

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1390 u: Travanj 12, 2012, 08:16:26 prijepodne »
60 litara smede, zadnje dvije rupicasta novotarija od 50 litara.

60l! Pa, koje su dimenzije te lončine?

Kako to da si na tako velike isao? Gdje si ih uzimao, koliko para? :)
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1391 u: Travanj 12, 2012, 08:40:56 prijepodne »
Slobodno odite na veće kante, ne treba ići postepeno!
Ja sam prošle god sadio postepeno i popizdio, neke sam odma grunuo u teglu od 30-tak litara i tu je bila biljka do kraja, rasla bolje od ove koju sam stalno napikavao!
Jednom kad biljka poraste više nije problem, samo pazit na prijelaz iz kuće-van da je ne oprži sunce, znači tjedan dana je prilagođavajte a onda peri! Raste ko luda, naveće samo zalijati!
Po meni JEDINA opasnost za biljku jesu nametnici (uši)...na koje ne možeš utjecati. Ako dodu odmah obavezno zaraženu biljku odvojiti i tretirat nekim insekticidom...
Sve ostalo je uživancija!
A degustacija privilegija! :D :D :D

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1392 u: Travanj 12, 2012, 08:52:16 prijepodne »
Igore, stitaste ili one zelene, lisne usi?
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1393 u: Travanj 12, 2012, 09:33:34 prijepodne »
Igore, stitaste ili one zelene, lisne usi?
Kod mene su bile zelene, onako malo veće, lijepo hodaju i žderu biljku :D :D :D

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1394 u: Travanj 12, 2012, 09:48:22 prijepodne »
Hvala! :) necu zazivati vraga, ali treba biti spreman! :)
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline šištro

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 175
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: zgb
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1395 u: Travanj 12, 2012, 11:40:50 prijepodne »
Onda je najbolje vrijeme za presadit i iznjet van sad tj ovaj tjedan kako je andrej rekao jel nije jako vruce a i ima padalina..
Samo mi recite ne zaljeva se svaku vecer jel dosta jednon tjedno :)
my dragon in my <3

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1396 u: Travanj 12, 2012, 11:59:02 prijepodne »
Onda je najbolje vrijeme za presadit i iznjet van sad tj ovaj tjedan kako je andrej rekao jel nije jako vruce a i ima padalina..
Samo mi recite ne zaljeva se svaku vecer jel dosta jednon tjedno :)
Sad zaljevaš prema potrebi/procjeni.
Ja sam zaljevao malo uz stabljiku, ostalo je uzimala biljka iz tanjurića ispod biljke/tegle!
Kad su one ljetne vručine, onda svaki dan navećer,jer biljka gotovo da se cijela polegne tokom dana, a kad je navećer zaliješ ko nova ja za sat vremena!

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1397 u: Travanj 12, 2012, 13:16:03 poslijepodne »
60l! Pa, koje su dimenzije te lončine?

Bas izmjerio, 45 cm  :)

Znam da je off topic, ali Andrej, kraj svega toga što uzgajaš, nađeš li ti uopće vremena i za nešto drugo npr. za akvarij? ;)

Bas sam neki dan o tome razmisljao kako na papiru imam nevjerojatno puno hobija, a u stvarnosti prodajem zjake  :D
Sva ova hrpetina biljaka ne oduzima vise od 10-20 sati godisnje, najvise vremena oduzima zaljevanje paradajza ili lubenica kod kojih se ne smije preskociti vecernje natapanje ali sam to ove godine eliminirao s jeftinim sustavom navodnjavanja i timerom.
Veliki Rio300 sa somovima i botiama trazi jedno dnevno hranjenje, te svaka dva tjedna ispustim 50% vode po biljkama - opet sve to izreguliram s dugackim crijevom sto sve zajedno trazi pola sata u dva tjedna.
Izmedu ostalog se voajerski mali i ja bavimo astronomijom - radnja koja zahtjeva da kod dobrog polozaja planeta i vrmenskih uvjeta iznesem teleskom puna tri metra na balkon  :D

Ili primjer od jucer - zasjeli u sjenicu, mali gustao i punio male plasticne posudice sa zemljom, a ja rezuckao pelargonije i pripremao za kloniranje.
Ukupni trosak materijala 10 kn, mali zasran od glave do pete, sjedili na svjezem zraku, mami nastancali cvjetica u vrijednosti 1000 kn da ih moze gurati i u dimnjak ako zeli, a sve nam zajedno oduzelo manje vremena nego da smo zasjeli u nekoj kafani i prodavali pamet  :D

Zato mi je jednostavno strasno gledati koliko se ljudi ne bavi apsolutno s nicim i prodaje zjake po kafanama, dok postoji toliko zanimljivih (i jeftinih) hobija u kojima se bas svatko moze naci.

si na tako velike isao? Gdje si ih uzimao, koliko para? :)

Pa svake sezone idem na velike i male, par komada u ogromne i ostatak u one crvene IKEA kante - s velikima je uvijek pomalo upitno kako ce to ispasti (prosle godine su sve velike podbacile, doduse nevezano s velicinom)  i nije da je kolicina plodova proporcionalna volumenu ali ponekad se znam ugodno iznenaditi  ;)

Kupio ih davno u Bauhausu, na zalost kako nafta divlja tako su i sve plastike u zadnjih godina visestruko poskupile.

Isto tako ove godine imam dvije najbolje biljke u zanimljivoj izvedbi od 50 litara s mnostvom rupa, Ameri na sva usta hvale Air-Pot koje su isto tako dobavljive ali je ova izvedba daleko bolja jer je robusna:


Teorija je zanimljiva jer korijen stalno raste i kako izlazi na zrak/sunce tako odumire pa nema opasnosti od zapetljanja, a istovremeno biljka ima dojam da ima neograniceno mjesta za rast i u teoriji bi trebala rasti kao blesava.
U praksi je posuda prava davez dok se zemlja dobro ne sabije i dok je korijen ne proraste jer curi na sve strane cim je taknem, isto tako treba paziti sa zaljevanjem i ne dopustiti da se jako osusi jer je onda gnjavaza polako natapati.
Na zalost nema u slobodnoj prodaji posto je profesionalna oprema, ali ako se pokaze ucinkovitom lako za sljedecu godinu dogovorimo jednu grupnu kupnju.

Igore, stitaste ili one zelene, lisne usi?

Potpuno svejedno, s papricicama nema nekih znacajnijih bolestina osim usi za koje su pravi magnet.  Prvih godina sam se gnjavio s neemom, raznim pripravcima od lovora ili cesnjaka ili koprive, naseljavao bubamare, kad je zagustilo prirodni Kenyatox Verde ili najobicniji Neopitroid.
Uglavnom sve onako njezno dok me prosle godine nije snasla prava invazija koju mjesecima nisam mogao suzbiti i gdje mi je usred sezone doslo da ih sve unistim.

Problem je sto su sva ova spomenuta sredstva kontaktne prirode tj. unistavaju aktivne nametnike ali kad imamo bujnu vegetaciju problem je pospricati bas svaki kutak. Kenytox drzi do dva tjedna ali uvjetima stalne vlage (topla i kisna ljeta su idelana za gamad) prebrzo nestane i ne stigne unistiti one koji su u trenutku spricanja u jajascima pa se stalno vrtimo u krug. Drugi je problem sto e jako napadnuti listovi sfrcu i onda je jos teze doci do stetocina.

Prema preporuci strucnjaka otisao u lokalnu poljoapoteku (mora imati posebne uvjete za drzanje pesticida), uzeo vrecicu  Actara Plus (18 kn/4g) koji je sistemski pesticid (dakle ulazi u same biljne sokove) na bazi nikotina,
Bilke prethodno zalijao da preparat samo ne proleti kroz suhu zemlju, dodao 2 grama u pet litara vode te dobro zalijao, a za instant udarac mrvicu praha dodao u litru vode i dobro pospricao po listovima.
Sljedece jutro je pod bio prepun krepane gamad i i vise se nikad nisu pojavili  :D

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1398 u: Travanj 12, 2012, 14:22:36 poslijepodne »
Izmedu ostalog se voajerski mali i ja bavimo astronomijom - radnja koja zahtjeva da kod dobrog polozaja planeta i vrmenskih uvjeta iznesem teleskom puna tri metra na balkon  :D
Vidiš, ovo bi i mene zanimalo, od srednje škole se nisam zabavljao s teleskopom. Imaš kakvu preporuku za teleskop? Da nije smeće koje prodaju u dućanima s igračkama a da nije niti profesionalno, neki best buy? Taman da se zabavljam s klincima... može na PP da ne idemo u off topic.  :-[

Offline Rossi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 897
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
    • Parking senzori, alarmi, daljinsko centralno!!
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1399 u: Travanj 12, 2012, 18:00:28 poslijepodne »
mene zanima jedna stvar, ako sad presadim sve papricice u kante od jupola, oko 20 komada, a ovokvo je traljavo vrijeme, oce im bit kaj ak kisa pada po njima i tak to posto jos nisu odrasle biljke a bome mi se neda teglit svako malo kad vidim prognozu.
kad ih jednom stavim u kante ne micu se od tamo...
R-46