Travanj 24, 2024, 06:19:14 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: ...i nakon 20 godina u "akvaristici" i akvaristici - ponovno potpuni početnik  (Posjeta: 1204 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline alen051

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 956
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Rijeka
...i nakon 20 godina u "akvaristici" i akvaristici - ponovno potpuni početnik
« u: Veljača 19, 2014, 17:37:13 poslijepodne »
E, dragi moji, PRIZNAJEM!
Priznajem da nemam pojma, priznajem da nemam blage veze!

U zadnje vrijeme "bacio sam oko" na ciklide. I ostao šokiran količinom svog neznanja. Do sada sam se bavio apistogrammama, kribenzisima, ramirezima i diskusima. Znam da će puno vas ciklidaša reći da to nisu "pravi" ciklidi, ali i to je nešto...

Jednostavno nemam više vremena ni volje bavit se podvodnim zelenilom, i možda ću jednoga dana požaliti, ali sve više i više razmišljam o "pravom" ciklidnom akvariju. Imam Juwelov Rio 240 sa kompletnom i dodatnom opremom za koji vjerujem da bi mogao biti lijepi dom ciklidima.

Od vas ne očekujem da riješite moje dileme, nedoumice, već vas molim da me malo usmjerite. Jer kao što sam na početku napisao, shvatio sam da nemam pojma.

Kome se obratiti za informacije iz prve ruke? Koje su preporuke? Gdje naći korisne linkove? Na temelju čega se odlučiti za izbor ciklida? Malawi, Tanganyika, Južna Amerika...? Koje ribe su preporučljive za početnike? Koje ribe su lakše ili teže dobavljive? Gdje ih nabaviti? Imam još valjda tisuću pitanja i ne očekujem da mi vi odgovorite na sve, već da mi pomognete da sam nađem odgovore...

Eto toliko za sada... Zahvaljujem na čitanju teme i unaprijed zahvaljujem na sudjelovanju u ovoj avanturi :)

Offline Bojko

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2923
Odg: ...i nakon 20 godina u "akvaristici" i akvaristici - ponovno potpuni početnik
« Odgovori #1 u: Veljača 19, 2014, 17:47:08 poslijepodne »
Ko priznaje pola mu se prašta :D
definitivno, i tvoji ciklidi su jako pravi ciklidi. Da si se bavio diskusima, znači, da si dobar akvarist, jeste diskus kralj medju ciklidima,i tako se i ponaša. naravno akvarista mnogo toga treba da brine, da ugodi kraljevskom visočanstvu.
Dakle po tom pitanju ti imaš neko znanje, vrline, koje bi ti mogle poslužiti u stvaranju novog ciklidnog tanka...ti si samo u nedoumici šta izbrati...a moje je mišljenje da bih sa znanjem kojega imaš išao u tanganjika ciklide...ako ti se to ne svidja..možeš se okušati i sa malavcima....
ne znam šta te je strah, toga nema...jer ciklidi, ako ti njih voliš i paziš..tako i onmi tebi vračaju....gdje dobiti ciklide...javit če se ti oni koji jih imaju..ne brini.

Tako da šta još reči...nego sretno ti sa ciklidima i dalje...

Offline zzorann

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 240
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Rijeka
Odg: ...i nakon 20 godina u "akvaristici" i akvaristici - ponovno potpuni početnik
« Odgovori #2 u: Veljača 19, 2014, 19:27:12 poslijepodne »
O pozdrav Alene! Samo ti kreni sa ciklidima, a za koju godinu se vidimo u moru :D i onda sve ispocetka, hehe...

Offline Zeleni

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2027
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb - Ravnice
Odg: ...i nakon 20 godina u "akvaristici" i akvaristici - ponovno potpuni početnik
« Odgovori #3 u: Veljača 19, 2014, 20:06:21 poslijepodne »
ja bi ti preporučio ovako...

ako ti se neda zezat sa kemijom vode, odi na afričke ciklide, ako ti se da onda južna amerika... ima stvarno prekrasnih ciklida prekrasnim boja i ponašanja :)

opet sad ovisi da li želiš drvlje ili kamenje... pogledaj malo scapeove po netu pa vidi što ti bolje legne...

kaj se tiće afrike, malawi ako voliš šarenilo, tanganyika ako ti se više sviđa raznovrsnost riba...

ribe se daju u zadnje vrijeme nabavit iz njemačke, e sad ovisi koliko si voljan platiti.

Offline alen051

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 956
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Rijeka
Odg: ...i nakon 20 godina u "akvaristici" i akvaristici - ponovno potpuni početnik
« Odgovori #4 u: Veljača 19, 2014, 20:18:50 poslijepodne »
Pa nakon svog zezanja sa CO2, gnojenjem, parametrima, testerima i slično, vjerojatno bi mi bilo ok da zezanje s kemijom svedem na minimum...

što se hardvera tiče, odlučio bi se za kamenje...

ma mislim da naginjem africi :)

e sada... malawi ili tanganyika...

proučavao sam i jedne i druge (najviše na www.ciklidi.com) ali jednostavno je previše vrsta da bi ovako sam odlučio bez ičije pomoći i savjeta...

što se nabave ribe tiče, što je sa domaćim uzgajivačima?

Offline SMRTNIK

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 889
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: ZAGREB-TRNJE
Odg: ...i nakon 20 godina u "akvaristici" i akvaristici - ponovno potpuni početnik
« Odgovori #5 u: Veljača 19, 2014, 20:38:10 poslijepodne »
evo ti link sa valjda svim ciklidima pa vidi kolko vrsta ima da ti se zavrti hahahaha
http://www.cichlid-forum.com/profiles/
po meni bi ja stavio tangaynikance jel su zanimljiviji po ponasanju dok malawi ima prednost po lijepoti tj. bojama riba sad i ja imam malawce al ne ginu za par godina i tangaynikanci koje sam imo u 100l
eto uzivaj u izboru riba
dosta toga mozes nabavit na forumu
a neke vrste sta ih tu nema u aqashopu iz njemacke narucuju al po dobroj cijeni

Offline PeraCar55

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 764
  • Spol: Muški   Dob: 23
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: ...i nakon 20 godina u "akvaristici" i akvaristici - ponovno potpuni početnik
« Odgovori #6 u: Veljača 19, 2014, 20:39:17 poslijepodne »
Da li želiš šarene Malawi ciklide ili Tanganjiku,ful zanimljivu,to prelomi.
Meni je Tanganjika zanimljivija,jer kada se izdvoje parovi,pa priprema za mrest,pa čuvanje mlađi,stvarno je prelepo za videti :)
Neka kolonija školjkaša,neki Julidochromisi,Neolamprologusi,Altolamprologusi,to na dno,a da malo rasplivaju akvarijum,jato Cyprichromis leptosoma! :up:
Enjoying cichlids...

Offline alen051

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 956
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Rijeka
Odg: ...i nakon 20 godina u "akvaristici" i akvaristici - ponovno potpuni početnik
« Odgovori #7 u: Veljača 19, 2014, 20:49:10 poslijepodne »
Smrtnik, hvala na linku, malo ću proučit, vidim da tu ima puno vrsta koje nisam našao na stranicama koje sam do sada pregledao...

Pera, evo guglao sam ove vrste koje si mi naveo i stvarno svi izgledaju mrak!

Sad, zanima me što je lakše za nabavit kod nas, a i koje vrste su jednostavnije za održavanje...

Offline PeraCar55

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 764
  • Spol: Muški   Dob: 23
  • Lokacija: Novi Sad
Enjoying cichlids...

Offline mirko77

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 257
  • Lokacija: Split
Odg: ...i nakon 20 godina u "akvaristici" i akvaristici - ponovno potpuni početnik
« Odgovori #9 u: Veljača 19, 2014, 22:16:54 poslijepodne »
ja navijam za tanganyiku..  ;)

Offline SMRTNIK

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 889
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: ZAGREB-TRNJE
Odg: ...i nakon 20 godina u "akvaristici" i akvaristici - ponovno potpuni početnik
« Odgovori #10 u: Veljača 19, 2014, 23:21:52 poslijepodne »
veci izbor je malawaca na forumu al u aqashopu mozes vise manje svega narucit al po dobroj cijeni mislim da je od 80kn pa nadalje
meni je jako lijep Altolamprologus calvus (Black) od tangaynikanaca mjenja boje ko lud kad je u spilji pocrni a kad izadje van dobi crte i tockice
a jedan od skoljkasa mi je heben bio Lamprologus ocellatus mali agresivci
a i Julidochromis transcriptus oni onak naopak plivaju glava prema dole  su super ma ima tog puno i previse

Offline SMRTNIK

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 889
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: ZAGREB-TRNJE
Odg: ...i nakon 20 godina u "akvaristici" i akvaristici - ponovno potpuni početnik
« Odgovori #11 u: Veljača 19, 2014, 23:24:02 poslijepodne »
al velim malawci su isto pre dobri stalno se ganjaju po akvariju a zenke uvijek puna usta malih sad trenutno imam 5 nosecih a nemam ih ni pol godine i rastu ko ludi

Offline alen051

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 956
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Rijeka
Odg: ...i nakon 20 godina u "akvaristici" i akvaristici - ponovno potpuni početnik
« Odgovori #12 u: Veljača 21, 2014, 07:57:45 prijepodne »
Uglavnom, ispada kako svatko ima neke svoje omiljenje ciklide i neki svoj odabiri točnog ili krivog odgovora nema... :D
Što je i logično...

Evo već par dana švrljam po forumima i stranicama i shvatio sam da neću pogriješit bez obzira što odaberem.
E, sad... Zanima me koje ribe se lakše nabave na našim prostorima? Znači trgovine i privatni uzgajivači (kvalitetni!), bez nekih kompliciranja tipa "naručivanje iz Njemačke". Bar na početku...

Gledao sam malo po oglasniku i svega se nađe, ne znam ako kršim neko od pravila foruma, ali kako u moru oglasa prepoznati kvalitetan oglas, kvalitetnog uzgajivača koji prodaje zdrave i kvalitetne ribe a ne bilošto...

Offline Faber

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4055
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: 7 Nm SZ od Dubrovnika
  • Lega iz Dubrovnika 8)
Odg: ...i nakon 20 godina u "akvaristici" i akvaristici - ponovno potpuni početnik
« Odgovori #13 u: Veljača 21, 2014, 10:35:06 prijepodne »
Ja sam do sad prodavao Altolamprologus calvus yellow i Alto.sp.Sumbu...manijak sam za Altosima.No nemam vise za prodat...prodao sam ih..Mislim da vidim u oglasu i neke leptosomove..uglavnom nadje se.Nema puno ljubitelja Tange ovdje..nekoc je bilo vise hvalevrijednih ali eto.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

N.multifasciatus
 Cayman60
Tanganyika  Watt Wolln Wir Trinken? so ein durst

Offline alen051

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 956
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Rijeka
Odg: ...i nakon 20 godina u "akvaristici" i akvaristici - ponovno potpuni početnik
« Odgovori #14 u: Veljača 21, 2014, 10:48:27 prijepodne »
Da, gledao sam malo, ali problem mi je što ne poznam nikoga tko se bavi uzgojem ciklida, a znaš i sam da se u oglasniku prodaje SVAŠTA!  :down:

I znam da svaka roba nađe svog kupca za svoju cijenu, ali ja bi radije u startu uložio malo više pa da sam siguran da sam dobio kvalitetne ribe a ne neke kržljavce i mutante...  :P

Offline Faber

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4055
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: 7 Nm SZ od Dubrovnika
  • Lega iz Dubrovnika 8)
Odg: ...i nakon 20 godina u "akvaristici" i akvaristici - ponovno potpuni početnik
« Odgovori #15 u: Veljača 21, 2014, 11:02:21 prijepodne »
 :D pa ni nema ti puno oglasa....nisam nikad naebo kad sam kupovao preko oglasa..samo...nikad ne trgujem sa onima koji su tek došli odnosno nemaju staža na forumu....
nema uzgajivača koliko ja znam..imaš samo hobiste i to je to :)
N.multifasciatus
 Cayman60
Tanganyika  Watt Wolln Wir Trinken? so ein durst

Offline alen051

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 956
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Rijeka
Odg: ...i nakon 20 godina u "akvaristici" i akvaristici - ponovno potpuni početnik
« Odgovori #16 u: Veljača 21, 2014, 11:14:14 prijepodne »
Ma kužim šte želiš reći... I hobist je pouzdan ako je neko vrijeme u tom hobiju.
Ima tih amatera koji prodaju sve i svašta...

Sjećam se da je pred neko vrijeme bila frka oko diskusa, da su se pojavili neki "uzgajivači" koji su prodavali zadnji škart po nekim niskim cijenama, al ribe nisu nikako završile...

Offline Faber

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4055
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: 7 Nm SZ od Dubrovnika
  • Lega iz Dubrovnika 8)
Odg: ...i nakon 20 godina u "akvaristici" i akvaristici - ponovno potpuni početnik
« Odgovori #17 u: Veljača 21, 2014, 11:27:51 prijepodne »
Mislim da sam skontao..citao sam nesto o tome.A bas svega ima....


Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

N.multifasciatus
 Cayman60
Tanganyika  Watt Wolln Wir Trinken? so ein durst

Offline pero

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 258
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb
Odg: ...i nakon 20 godina u "akvaristici" i akvaristici - ponovno potpuni početnik
« Odgovori #18 u: Ožujak 04, 2014, 21:12:24 poslijepodne »
posvuda ima svega;
bitno je da je prodavač provjeren, ili odavde, ili da stvarno to ozbiljno radi.
Nadam se da si se odlučio za Tangu, jer mi se 240l čini malo za malawce, kakvi god bili.