Ožujak 28, 2024, 23:13:58 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Kirnjica in baron Žiga Zois  (Posjeta: 7127 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Bojan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 39
Kirnjica in baron Žiga Zois
« u: Prosinac 15, 2009, 09:11:43 prijepodne »
Berlinski zdravnik Marcus Elieser Bloch (1723-1799) je avtor prve ihtiološke knjige Splošni prirodopis rib (Allgemeine Naturgeschichte der Fische), ki je vsebovala 432 čudovitih ročno pobarvanih bakrorezov rib. Na bakrorezu s kirnjico je pod ribo kaligrafsko napisan napis v nemščini "Gestochen auf Kosten von B. S. Z. in Laibach", kar pomeni " (Risba je bila) vrezana na račun B. S. Z. v Ljubljani". Strošek vrezovanja kirnjice v bakreno ploščo je potemtakem plačal Ljubljančan B. S. Z.. Nobenega dvoma ni, da je bil to slavni baron Žiga Zois (1747-1819).
dr. Dragan Božič
Dr. Dragan Božič, znanstveni svetnik na Inštitutu za arheologijo ZRC SAZU v Ljubljani, je v časniku VEČER (12.12.2009)objavil za akvariste in širšo javnost senzacionalno novico o bakrorezu morske ribe kirnjice (Anthias anthias), ki je iz Amerike prišel v Ljubljano,mesto svojega mecena barona Žiga Zoisa.
Dr. Božič mi je v pismih sporočil: "Odkril sem, da je bil najbogatejši Kranjec 18. stoletja sponzor table 315 znamenitega Blochovega dela Prirodopis inozemskih rib (Naturgeschichte der ausländischen Fische), ki prikazuje kirnjico. En primerek tega bakroreza se že nahaja v Ljubljani, drugega kupuje Narodna galerija." "Poleg table 315 s kirnjico hrani Biblioteka SAZU še dva bakroreza Blochovih rib. Vsi trije so iz zapuščine rodbine Zois. Na enem je morski kokot (Dactylopterus volitans), na drugem pa Ocyurus chrysurus, za katerega predlaga Tom Turk ime rumenorepi hlastač. Tablo kokota je sponzoriral malteški vitez Joseph Paul von Cobres iz Augsburga. Pred kratkim sem ugotovil, da je bil bankir in da je imel izjemno zbirko naturalij in zelo bogato knjižnico naravoslovnih del. Leta 1782 je izdal znameniti katalog te knjižnice Deliciae Cobresianae, ki je v ljubljanskih knjižnicah ohranjen v vsaj treh izvodih (verjetno Zoisovem, potem Hohenwartovem in Dežmanovem). Ni čudno, da je imel Zois prav ribo s Cobresovim »podpisom«. Moža sta se namreč dobro poznala in si dopisovala."

Če bi si kdo želel ogledati vseh 432 čudovitih bakrorezov, bo moral v kako tujo knjižnico ali pa se zadovoljiti s slikami na spletu. Narodna in univerzitetna knjižnica v Ljubljani je sicer pod signaturama 10611 in 10610 hranila celotno nemško izdajo Blochovega dela o ribah, vendar je zdaj vseh pet zvezkov z bakrorezi velikega formata pogrešanih. Vseh 432 Blochovih rib pa si v teh časih, ko je vsak dan več dragocenih, redkih in težko dostopnih starih publikacij digitaliziranih in prosto dostopnih na spletu, lahko ogledamo kar na svojem računalniškem ekranu, in sicer v Digitalni galeriji Newyorške javne knjižnice (New York Public Library). Ribe, ki jih hrani Biblioteka SAZU, to je kirnjico, krulca in rumenorepega hlastača, bomo našli pod imeni Anthias sacer, Trigla volitans in Sparus chrysurus.
Riba, ki je upodobljena na Blochovem bakrorezu št. 315, katerega vrezovanje je plačal baron Zois, se po slovensko imenuje kirnjica ali sredozemska zobčasta pirka. Uradno latinsko ime je Anthias anthias. V severnem Jadranu je ni, pač pa živi v Dalmaciji. Po mnenju raziskovalca podmorskega življa Toma Turka nekako do črte Ist-Molat-Premuda. Kirnjica velja za eno najlepših jadranskih rib. Navadni smrtniki je v naravi ne bomo nikdar videli, ker je njeno domovanje ob strmih podvodnih stenah pod globino 30 metrov. Morda pa jo bomo kdaj lahko občudovali v kakem akvariju. Kdor bi rad o tej lepi, do 27 centimetrov dolgi ribici, ki je ne smemo zamenjevati z veliko in nič kaj lepo kirnjo, izvedel še več, naj obišče spletno stran AKVAzin, kjer je za njeno predstavitev poskrbel akvarist Bojan Dolenc.
http://www.akvazin.com/default.cfm?kat=030110&ID=256

Slika zgoraj in spodaj: Bakrorez št. 315 Blochovega dela Splošni prirodopis rib, katerega vrezovanje je plačal baron Žiga Zois iz Ljubljane, prikazuje kirnjico. Hrani Biblioteka SAZU v Ljubljani. SKENOGRAM: Dušan Koman
Biodiverziteta je život - i obrnuto.

Offline Bojan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 39
Odg: Kirnjica in baron Žiga Zois
« Odgovori #1 u: Prosinac 15, 2009, 09:18:23 prijepodne »
Hrvati ji isto tako kažete kirnjica ili jera.
Stvarno divna riba!

Zar možda ko zna, da li je imaju u akvariju Poreč, Rovinj, Pula ili u nekom drugom akvariju na Hrvatskom?
Biodiverziteta je život - i obrnuto.

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: Kirnjica in baron Žiga Zois
« Odgovori #2 u: Prosinac 15, 2009, 09:23:57 prijepodne »
ne bih znao... bio sam samo u Poreču, ali prije 3 godine, tak da nisam mjerodavan :)

Offline Bojan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 39
Odg: Kirnjica in baron Žiga Zois
« Odgovori #3 u: Prosinac 15, 2009, 09:29:26 prijepodne »
ne bih znao... bio sam samo u Poreču, ali prije 3 godine, tak da nisam mjerodavan :)
Pred par godina sam bio o kontaktu sa tvojim soimenjakom iz Pule, mislim da ga zna osobno Jurupari. Trebao bi mi hitno njegov kontakt (sam ga nekdje izgubio :(...)
Nadam se da če se ko javiti, ili on osobno  ;)
Biodiverziteta je život - i obrnuto.

Offline ZorK

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 242
  • Lokacija: Beograd
  • Condylactis aurantiaca
Odg: Kirnjica in baron Žiga Zois
« Odgovori #4 u: Prosinac 22, 2009, 20:34:35 poslijepodne »
Sećam se da su grupe primeraka ove veoma lepe Jadranske ribe ( Anthias anthias) skoro redovno bile u postavci Dubrovačkog akvarija tokom osamdestih godina prošlog veka. U tom periodu sam taj relativno vrlo dobar javni akvarij redovno obilazio. Ipak, nisam u mogućnosti da sudim o  njihovim tadašnjim uspesima u održavanja ove vrste. Smatram da je ova riba problematična  što se akvaristike tiče. U prirodi jata ove ribe  obitavaju na najatraktivnijim - "u svakom pogledu besprekornim" staništima.  Uz to, radi se o relativno velikim dubinama. Mišljenja sam da obezbeđenje odgovarajućih uslova za ovu vrstu u kućnom - hobi akvariju predstavlja priličan izazov. Srdačan pozdrav!
« Zadnja izmjena: Prosinac 22, 2009, 21:26:52 poslijepodne od ZorK »

Offline riki_lh

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 112
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Poreč
Odg: Kirnjica in baron Žiga Zois
« Odgovori #5 u: Siječanj 03, 2010, 20:23:55 poslijepodne »
Ima Kirnji u Poreču.. nabavlja ih iz Dubrovnika..
:)
><((((º>

Offline Bojan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 39
Odg: Kirnjica in baron Žiga Zois
« Odgovori #6 u: Siječanj 04, 2010, 14:06:29 poslijepodne »
Ima Kirnji u Poreču.. nabavlja ih iz Dubrovnika..
:)
Hvala za koristno info!   :zagrljaj:
Biodiverziteta je život - i obrnuto.

Offline riki_lh

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 112
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Poreč
Odg: Kirnjica in baron Žiga Zois
« Odgovori #7 u: Siječanj 11, 2010, 19:49:14 poslijepodne »
ispravak i update... u pitanju su crne kirnje... zlatastih kirnji i kirnjica nema  :nerv: (my bad)

.. kaže mi da ih je imao pred tri godine, ali ih teško nabavlja jer su rijetke i malene.. od ribara nema šanse jer tek kad su odrasle imaju 12 - 15 cm...
pokušati će ih nabaviti iz Splita ili Mljeta (jer tamo ih ima) za slijedeću sezonu..
inaće kaže da su doista prekrasne ali vrlo teritorijalne  8)

><((((º>