Travanj 25, 2024, 02:00:03 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Ca reaktor  (Posjeta: 3552 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Ca reaktor
« u: Travanj 12, 2009, 16:03:34 poslijepodne »
sad čitao sam pa da provjerim jesam li dobro shvatio uz par pitanja?
treba mi ;reaktor,boca s co2,cijevi,regulator koji pušta co2 pomalo.

more ulazi u reaktor mješa se co2 ide prema dole topi medij i onda kalciju otopljenom stanju  izlazi u akvarij?

vidio sam da imaju oni neki kontroleri za ph ?
da li je to nužno?
koliki protok treba biti kroz reaktor?
i nadalje me zanima koja je razlika izmedu ca reaktora za 200 ili 500 lit,samo u ulaznoj pumpi ili veličina tjela igra ulogu??

Offline Suzana

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1678
  • Spol: Ženski   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb-Jarun
Odg: Ca reaktor
« Odgovori #1 u: Travanj 12, 2009, 18:01:41 poslijepodne »
Co2 boca sa regulatorom koji po mogućnosti ima igličasti ventil, za fino štelanje se spaja na ca reaktor i co2 topi medij u ca reaktoru i takva otopljena i zasićena voda kalcijem ulazi u akvarij.
Protok kroz ca reaktor ne mora biti veliki.
A što se tiče veličine, ja sam imala mali ca reaktor u koji je išla 1 kg medija, a sad imam veliki u koji ide 3 kg medija i ne vidim neku razliku. Točnije, i jedan i drugi su zadovoljavali potrebe, držali kalcij na 430-450 mg/l.
Trebaš: Ca reaktor, co2 bocu, manometar sa finim štelanjem, crijeva i nepovratni ventil.

Offline Maxim

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1149
Odg: Ca reaktor
« Odgovori #2 u: Travanj 12, 2009, 18:40:27 poslijepodne »
more ulazi u reaktor mješa se co2 ide prema dole topi medij i onda kalciju otopljenom stanju  izlazi u akvarij?

Isto sam u čitanju zadaće i uskoroj nabavci ca reaktora, no mislim da si nekaj preskočio u ovom opisu :D Ne radi ca reactor na takav protočni način koji si opisao (kao npr. fluizidni filteri).

U Ca reaktru more se vrti u u closed loopu unutar reaktora, te se istome dodaje CO2 koji smanjuje ph i zakiseljuje vodu do 6.4. Uslijed toga se kalcijkarbonatni medij unutar reaktora počinje topiti. U reaktor se konstantno, pomalo ubacuje vrlo mala količina mora iz akvarija te se s druge strane takva obogaćena otopina vraća u akvarij. Ovisno o vrsti ca reactora (proizvođač, model...) to dodavanje mora se izvodi pomoću recimo peristaltičke dozer pumpe ili preko same pumpe koja vrti vodu u reaktoru.

Što se tiče ph controlera nije obavezan ali s njime točno znaš na čemu si... ako imaš više-manje precizan i ujednačen dotok CO2 u reaktor (kvalitetan igličasti ventil) možeš i bez njega ali moraš povremeno provjeravati ph u reaktoru. Ako pak imaš kontroler onda on pazi na ph u reaktoru i po potrebi otvara elektromagnetski ventil na co2 boci.

Kako rekoh ovo su teorijske, a ne stvari iz iskustva pa ako sam kaj krivo rekao ispravite me.  :punch:
"Ne lupaj po staklu... i ne packaj prstima... Ej! ...aj, molim te, odi tamo gledati televiziju"

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Ca reaktor
« Odgovori #3 u: Travanj 12, 2009, 20:09:44 poslijepodne »
more ulazi u reaktor mješa se co2 ide prema dole topi medij i onda kalciju otopljenom stanju  izlazi u akvarij?

Isto sam u čitanju zadaće i uskoroj nabavci ca reaktora, no mislim da si nekaj preskočio u ovom opisu :D Ne radi ca reactor na takav protočni način koji si opisao (kao npr. fluizidni filteri).

U Ca reaktru more se vrti u u closed loopu unutar reaktora, te se istome dodaje CO2 koji smanjuje ph i zakiseljuje vodu do 6.4. Uslijed toga se kalcijkarbonatni medij unutar reaktora počinje topiti. U reaktor se konstantno, pomalo ubacuje vrlo mala količina mora iz akvarija te se s druge strane takva obogaćena otopina vraća u akvarij. Ovisno o vrsti ca reactora (proizvođač, model...) to dodavanje mora se izvodi pomoću recimo peristaltičke dozer pumpe ili preko same pumpe koja vrti vodu u reaktoru.

Što se tiče ph controlera nije obavezan ali s njime točno znaš na čemu si... ako imaš više-manje precizan i ujednačen dotok CO2 u reaktor (kvalitetan igličasti ventil) možeš i bez njega ali moraš povremeno provjeravati ph u reaktoru. Ako pak imaš kontroler onda on pazi na ph u reaktoru i po potrebi otvara elektromagnetski ventil na co2 boci.

Kako rekoh ovo su teorijske, a ne stvari iz iskustva pa ako sam kaj krivo rekao ispravite me.  :punch:

ma kuzim ovo s kiseljenjem i da se sav co2 troši jer ga opet mješa.
u ovaj bi stalo oko 5 kg sad me zanima koju pumu(koliko jaku)staviti da to tjera neku od 400 lit/h ili jaću?
unutra ima posebna pumpa koja još to unutra vrti ali mene zanima ta koja je vani.
Suzana koliko vam se taj medij(to je krupni argonit ili zdrobljeni stari koralji?) troši mjesećno?
di ga nabavljate?

nepovratni ventil dođe iza manometra?

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Ca reaktor
« Odgovori #4 u: Travanj 13, 2009, 12:47:11 poslijepodne »
Evo ja ti mogu bacit ukratko slike i opisati proizvode ali glavni dio su ljudi već naveli.
Najme kod mene ide 1 kg koral šljunka dužina cca 1 cm-fi 6-8 mm i mislim da ga možeš naći i kod Vilija i u Belugu,sistem je recirkulatorni i treba jača pumpa i to samo jedna jer radi po sistemu spojenih posuda, npr na mom Schuranu je Eheim 1250 ako se ne varam 1200 L/h.
Ako želiš kompletan sistem ide ovako;
-reaktror,boca,manometri sa igl. ventilom i finim podešavanjem,elekto-mag. ventil kojeg možeš spojiti preko timera pa od prilike znaš kolko čega ili dig pH kontroler pa znaš točno kolike su vrijednosti, a ujedno i šparaš CO2 i ne opterečuješ sistem sa otopinama koje su viška i smetaju.
sa druge str. istoimeni proizvođač je domišljato riješio nadopunjavanje vode ako iz nekog razloga se isti ne bi punio, preko skimera koji ima injektor tako da ne moraš stavljati dodatnu pumpu.
Na kraju nije bitna veličina reaktora nego iskoristivog istog npr. ovaj moj je za akva do 3000 litara i meni na 700 lit akva ovo punjenje traje cca 4 mj, a punjenje je oko 1 Kg ca je konstanta sada na 420-430
Evo par slika :up:
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Ca reaktor
« Odgovori #5 u: Travanj 14, 2009, 20:04:23 poslijepodne »
miza niznam izgleda da neki dan nije ulovilo ali hvala na trudu.

koliko sam shvatio bitan je protok unutar ca reaktora,a izmedu ca reactora i akvarija je on treba biti malen malen.

Offline Suzana

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1678
  • Spol: Ženski   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb-Jarun
Odg: Ca reaktor
« Odgovori #6 u: Travanj 14, 2009, 20:22:17 poslijepodne »
Protok u ca reaktoru ne smije biti jak. Voda koja je u njemu mora izgledati kao šampanjac u čaši. Znači, mora imati male mjehuriće, a medij unutar ca reaktora se ne smije vrtit ni okretat, medij bi trebao biti statičan.

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Ca reaktor
« Odgovori #7 u: Travanj 14, 2009, 21:11:22 poslijepodne »
Suzana čime se osigurava ulaz vode u ca reaktor slobodnom padom ili nekom pumpom i ako pumpom koji je to protok u igri?
budem ja sliku stavio tog ca reaktora pa dajte mišljenje.

Offline cimbi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 148
  • Spol: Muški   Lokacija: sveta nedelja
Odg: Ca reaktor
« Odgovori #8 u: Travanj 16, 2009, 12:26:13 poslijepodne »
najćešće je slobodni pad,protok u reaktoru 700-1000 l/h ,protok kroz reaktor 20 mililitara u minuti ili jedna kap u sekundi

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Ca reaktor
« Odgovori #9 u: Travanj 16, 2009, 15:18:08 poslijepodne »
najćešće je slobodni pad,protok u reaktoru 700-1000 l/h ,protok kroz reaktor 20 mililitara u minuti ili jedna kap u sekundi
hvala cimbi
u ovom mom je pumpa new jet 400 l/h jer to premalo?
to znam kako sredit slobodni pad.

Offline cimbi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 148
  • Spol: Muški   Lokacija: sveta nedelja
Odg: Ca reaktor
« Odgovori #10 u: Travanj 16, 2009, 22:48:16 poslijepodne »
za slobodni pad bi trebal probušit rupicu na cijevi koja ti vodi vodu u sump negdje 2cm ispod razine vode u pregradnoj komori.tak da to crevo ne prelazi preko ruba akv. stakla nego po toj cjevi kaj si bušil sa nutarnje strane ide do sumpa pa u reaktor.
znaći kad nestane struje otiđe ti neka kolićina vode u sump sve staje reaktor još kapa,dok ne ostane i njegov slobodni pad bez vode.
dođe struja sve se puni,vraća se voda u akvari,preljevnu komoru puni se slobodni pad od reaktora i sve nastavlja sa ubićajnim radom,nadam se da imaš elektromagnetni ventil na boci jel ako ga nemaš moral bi imat izlaznu cjev iz reaktora na samom vrhu reaktora da izbaci višak co2 koji se nakupil dok reaktor nije radil.

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Ca reaktor
« Odgovori #11 u: Travanj 16, 2009, 23:34:15 poslijepodne »
za slobodni pad bi trebal probušit rupicu na cijevi koja ti vodi vodu u sump negdje 2cm ispod razine vode u pregradnoj komori.tak da to crevo ne prelazi preko ruba akv. stakla nego po toj cjevi kaj si bušil sa nutarnje strane ide do sumpa pa u reaktor.
znaći kad nestane struje otiđe ti neka kolićina vode u sump sve staje reaktor još kapa,dok ne ostane i njegov slobodni pad bez vode.
dođe struja sve se puni,vraća se voda u akvari,preljevnu komoru puni se slobodni pad od reaktora i sve nastavlja sa ubićajnim radom,nadam se da imaš elektromagnetni ventil na boci jel ako ga nemaš moral bi imat izlaznu cjev iz reaktora na samom vrhu reaktora da izbaci višak co2 koji se nakupil dok reaktor nije radil.

da ima izlaz za co2 gore na vrhu aj slikam pa pošaljem :up: