Ožujak 28, 2024, 14:02:50 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Kako spasiti Jadranskog raka ?  (Posjeta: 5851 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Danio_15

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 7
Kako spasiti Jadranskog raka ?
« u: Ožujak 25, 2021, 21:41:41 poslijepodne »
Pozdrav svima. Slucajno nam je s posiljkom morskih algi 'zalutao' mali racic koji se cesto ljeti moze vidjeti u obalnom podrucju kako 'struze' obrastaj.
Htjela bi ga odrzati na zivotu kad ga je vec snasla takva sudbina da bude 200kn daleko od mora.
Moje pitanje je kako da mu u 40-litarskom akvariju osiguram dobre uvjete za zivot? Trenutno sam stavila na dno akvarija soder, nalila morske vode i dodala aerator. Voda se dosta zamuti svaki dan pa pretpostavljam da bi to mogao dugorocno biti problem. Imate li kakav prijedlog? Da mozda stavim filter? I koliko cesto bi trebala mijenjati vodu?
Takoder, s vremenom ce nam ponestati morske vode.
Zato me zanima, mogu li pripremiti morsku vodu? Imam Instant ocean sol (pakiranje 4 kg) pa me zanima da li bi tako nesto bilo ok? Takoder, koliko bi soli trebala dodati na litru da mu bude ok?

Sto se tice hrane, za sada mu ubacujem Spirulina super forte slowly sinking chips. Iskreno, ne znam da li mu je to dovoljno ili bi trebala jos nesto?
Temperatura prostorije mu je oko 23 stupnja.

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Kako spasiti Jadranskog raka ?
« Odgovori #1 u: Ožujak 25, 2021, 21:51:50 poslijepodne »
Bez pravog morskog akvarija mislim da ćeš ga teško dugo održat na životu, a to i nije baš jeftino i jednostavno za jednog raka.
Ako neko i ima takav akvarij, ne vjerujem da bi uzeo beštiju iz prirode jer ko zna kakvu boleštinu si s njim može unijet u akvarij...

Offline Danio_15

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 7
Odg: Kako spasiti Jadranskog raka ?
« Odgovori #2 u: Ožujak 25, 2021, 21:59:20 poslijepodne »
Hvala na odgovoru :(
Trenutno se cak i dosta dobro drzi, hoda po akvariju i ne djeluje umrtvljeno pa se nadam da ce izdrzati :)
Brine me jedino salinitet. Uopce nemam iskustva s morskim akvarijima tako da zapinjem na tom dijelu:) kao i na dijelu hranidbe jer ne znam sto mu jos mogu dati za jest :D

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Kako spasiti Jadranskog raka ?
« Odgovori #3 u: Ožujak 25, 2021, 22:07:30 poslijepodne »
Nisam morski akvarista pa nebi davo savjete, al morski akvarij nije baš samo nalit more unutra i uključit nekakav filter.
Puno je tu detalja. Valda bu uspio izdržat dok ga ne pošalješ nazad.
Kaj buš s njim jednim, nemaš ni za buzaru napravit...  :)

Offline Danio_15

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 7
Odg: Kako spasiti Jadranskog raka ?
« Odgovori #4 u: Ožujak 25, 2021, 22:15:58 poslijepodne »
 8) :) :nerd:
Ma da, to je cijela znanost. Znam da nije bas tako jednostavno kako sam zamislila :)
Budem ga odrzavala na zivotu dok ide  :zagrljaj:

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Kako spasiti Jadranskog raka ?
« Odgovori #5 u: Ožujak 26, 2021, 21:28:24 poslijepodne »
Nece dugo, to je jednostavno tako....

Morski akvarij je daleko vise od slane vode, a "mali morski racic" je toliko neprecizan opis, da je nemoguce pogoditi o kojem raku se tocno radi, pa prema tome ti je tesko ista pametno reci.

Nekad je ovdje bila ekipa odlicnih poznavatelja jadranskih bestija, dali je jos tko od njih ovdje, neznam, no pokusaj prvo saznati o kojoj vrsti raka se radi, mozda ti da neke okvirne ideje sto i kako dalje.

Morsku vodu mozes praviti, sol imas, no ona se mjesa sa ro vodom (ok, u ovom konkretnom slucaju vjerovatno nebi bilo prevelike stete ni da zamjesas s pipovacom, ili kupis destiliranu), no treba ti nacin mjerenja slanosti, refraktometar, ili neki od plovaka namjenjenih tome.

Filter per se ne postoji u morskoj akvaristici, glavni filter je pijesak i kamen, te bio raznolikost u i na istome, uz pomoc kemijskih i mehanickih nacina filtracije, te nezaobilazna cirkulacija vode (koju koliko shvatih nemas) no to je stvarno tema koja je toliko opsirna da nebih uopce ni pocimao.

Udomiti - tesko, kako Dante rece, osim ako se netko nece zezati s nekom karantenom i slicnim, sto opet realno, nije vrijedno, rakovi u morskom nisu samo ukras, obicno se stavljaju vrste koje su "zaduzene" za nesto, ljepota i velicina najcesce ne igraju preveliku ulogu....

Pokusaj, ako zelis uloziti nesto novaca, sve se moze, pa tako i to - samo je pitanje volje i ulaganja.

Alternativa, koliko god grozno zvucalo, popijte si po jednu, pozdravite se i posalji ga na put.... nakon toga platis misu, i ides dalje.... ;)