Svibanj 08, 2024, 07:37:51 prijepodneNajnoviji Član: Davidunipt

Autor Tema: Cro biotop?  (Posjeta: 32857 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Cro biotop?
« u: Veljača 16, 2008, 12:34:00 poslijepodne »


Ima li tko nešto takvo,uspješno realizirano,baš me interesiraju domaće vrste,mada sam protivnik uzimanja iz prirode,ali bolje i to nego na gradele.. Ako tko ima može li slikice.. Mislim u hrvatskoj ima oko 150 slatk.. ribljih vrsta a mnoge su male,česte u prirodi i jako lijepe.. Znaći ne mislim na ugrožene vrste..

Offline kosuta

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1947
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
    • http://www.akvarij.net
Cro biotop?
« Odgovori #1 u: Veljača 16, 2008, 12:57:00 poslijepodne »
bila je več neka tema, evo ti link, pa pogledaj malo...
skype: kosuta-pu

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Cro biotop?
« Odgovori #2 u: Veljača 16, 2008, 13:09:00 poslijepodne »
Thnx kolega! Vidio sam tu temu pa je zamrla,a i ovo (barem još) i nisu neki ogledni akvariji..Pa reko da pitam možda neko nešto ima a nije se pohvalio ili priprema,bilo bi mi drago da se Nature javi,baš me zanima kak to sad izgleda. Ja maštam o jezeru koje bi imalo jednu staklenu stranu..E onda bi i ja možda štuku stavio unutra...

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Cro biotop?
« Odgovori #3 u: Veljača 22, 2008, 18:26:00 poslijepodne »
Pa dajte ljudinetko,nešto,bilo što!!! Ima li još nekog sa sličnom idejom? Aquarijzirajmo hrvatsko!!!!!!

Offline Max....sz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2222
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Ex. Roštiljator
    • Max Juhasz - Photography
Cro biotop?
« Odgovori #4 u: Veljača 22, 2008, 20:30:00 poslijepodne »

Citat: Vele bit
Pa dajte ljudinetko,nešto,bilo što!!! Ima li još nekog sa sliènom idejom? Aquarijzirajmo hrvatsko!!!!!!

Bojim se da nećeš naći odaziva na ovu po meni zanimljivu i neobrađenu temu.
Ženski pokret je prava stvar, naročito ako je ritmičan.

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Cro biotop?
« Odgovori #5 u: Veljača 23, 2008, 17:55:00 poslijepodne »


Hey pozdrav! Drago mi je da si se baš ti javio,jel dok sam još inkognito listao po forumu,tvoje ideje i komentari su mi bile jedne od najzabavijih.Ma znao sam odmah da neće biti baš odaziva.. Ali od nekud se treba početi... Da,tema je svakako zanimljiva i neobrađena,pa sam ju zato i pokrenuo,odmalena sam i u ribičiji,pa sam kupovao i literaturu o našim vrstama,stvarno svašta pliva u našim vodama,mnoge zanimljive vrste koje bi akvarijski bilo lako usrečiti,i jošiz njihovih vodaimamo sve što treba da to bude i pravi biotop,to jest da sve djeluje prirodno!!!!!



























Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Cro biotop?
« Odgovori #6 u: Veljača 25, 2008, 08:18:00 prijepodne »


pa po meni je glavni problem aquascapea naših voda sezonsko bilje znači, tu bi trebalo ići na varijantu kamen, grana, plastična boca ( šala ) bez bilja, ili bilje jednostavno sezonski stavljati.. doduše, ceratophyllum demersum i vodena leća mogu držati cijelu godinu..


od riba ima isto super primjeraka, ali mislim da je tu pak problem što je to sve -dostupno , onako, više te zanima nešto tropsko, daleko, egzotično, nego nešto što imaš u prvoj bari do kuće...


ali recimo..za AKTER bi mogli složit neki pokazni sa par lokalnih riba, možda složit sa sunčanicama , babuškama i cverglima pa ljudima ispričat priču o alohtonim vrstama i njihovom lošem utjecaju na autohtonu floru i faunu

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Cro biotop?
« Odgovori #7 u: Veljača 25, 2008, 11:36:00 prijepodne »
Vidiš,to o senzonskom bilju mi nije palo na pamet.što ti znaći iskustvo! Što se tićedostupnosti pa samim tim nezanimljivosti,meni je baš u tome čar,da je sve to oko nas,ali zapravo rijetko tko je to vidio.Roneći uMežnici,Dobri,Zrmanji..nagledao sam se takvih lijepih prizora i žao mi je što malo ljudi to uspje vidjeti,ma važnije od akvarija sa tim biotopom je da mi te rijeke sačuvamo za budučnost...Super ideja za AKTER,ako ću moći kako pomoć,tu sam!

Offline Black Tiger

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 408
Cro biotop?
« Odgovori #8 u: Veljača 25, 2008, 11:59:00 prijepodne »


Ovo je zanimljivo za AKTER.


Ja bih htio samo jednu stvar reći, tj. problem. Mi živimo u području umjerenog pojasa, pa je problem napraviti savršen biotop koji bi zimi imao jako nisku temperaturu, takve stvari su jako bitne makar se nama ne čine, to je upravo ono što određuje te vrste. Ribe su tada u stanju jedne vrste mirovanja te im je metabolizam usporen, te ako takve stvari izostavimo nećemo postići ono prirodno ponašanje.


Isto tako problem bi mogla biti veličina riba, za štuku, grgeča i njima slične vrste moraš imati skoro pa bazen, jer ipak su to malo poveće ribe, znači u obzir dolaze sunčanice i cvergli i možda neki čikovi, i ovim ribama slične vrste i još se mora uzeti u obzir da su i sunčanica i cvergl unešene ribe tj. alohtone.


Ovo je doista zanimljivo ali je po meni malo teže za izvesti a da doista bude funkcionalno.
Novi Zagreb/Siget
West African Biotope

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Cro biotop?
« Odgovori #9 u: Veljača 25, 2008, 15:01:00 poslijepodne »
Slažem se s ovim za umjereni pojas,temperaturu i poteškoče tog tipa,mada mislim da mnoge ribe( i druge životinje) ovisno o rasprostranjenosti imaju široku mogučnost prilagodbe,recimo neke naše vrste žive u cijeloj Europi i djelu Azije, a od Sjevera do krajnjeg juga europe klima je totalno drugačija,tako da je po mom sudu zimski period mirovanja samo razvijena prilagodba a ne nužnost..al dobro to stvarno nisam siguran. A što se tiće vrsta,kao što rekoh 150-ak slatkovodnih vrsta riba živi kod nas i poslje Turske ihtiofaunološki smo najbogatiji u Europi!!!juupii.. A Turska je k tome večim dijelom u Aziji i još k tome otprilike 15 puta veča od nas.. Dakle samo manji dio naših vrsta su ove opčepoznate ... E sad naravno da nisam mislio na štuku,šarana itd.. Nego na naprimjer:gavčicu(predivna mala ribica),brkice,vijune(čikove),uklije,male slatkovodne glavoće.. i tako ..nemam sad vremena pogledati,a ne mogu se sjetiti svih,no ima tu ljudi koji se razumiju u sve to bolje od mene. Što setiće AKTERA možda bi bilo dobro staviti dva prikazna akvarija jedan sa alohtonim a drugi sa autohtonim vrstama. Upss Sorry,ja se malo raspisao.

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Cro biotop?
« Odgovori #10 u: Veljača 25, 2008, 15:05:00 poslijepodne »


samo piši... svaki post nova ideja ili iskustvo


vidjet ću u VPrelogu s profesorom ekologije što i kako bi mogli izvesti na tu foru...

Offline Black Tiger

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 408
Cro biotop?
« Odgovori #11 u: Veljača 25, 2008, 17:16:00 poslijepodne »


Kod odabira naših vrsta treba pripaziti na to da ne udomimo zaštićene vrste. Kao sto je Vele bit rekao u Hrvatskoj živi 154 vrste riba, mnoge vrste su endemične, Zato preporučam da nabavite CRVENU knjigu.


To je knjiga u kojoj su opisane sve ugrožene i zaštićene vrste, može se nabaviti u Državnomzavodu za zaštitu prirode.


Novi Zagreb/Siget
West African Biotope

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Cro biotop?
« Odgovori #12 u: Veljača 25, 2008, 18:43:00 poslijepodne »
.Super Vedrane!Baš me zanima što će profa reći.Black Tiger,Da mnoge su vrste endemične,što je još jedno naše prirodno bogatstvo,oduvijek me je fascinirao taj pojam endemičnosti.Onak od cijelog svijeta da neka vrsta živi samo na jednom večem ili manjem području. A u Hrvatskoj gdje god se okreneš,neki endem. Pa svako malo neka nova vrsta. Ma mrak! Recimo na Medvednici ima nekolikoi biljnih i životinjskih endema.

Offline Max....sz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2222
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Ex. Roštiljator
    • Max Juhasz - Photography
Cro biotop?
« Odgovori #13 u: Veljača 25, 2008, 18:54:00 poslijepodne »
Složio bih se s BlackTigrom glede poteškoća u "dobivanju" na prirodnosti samog akvarija zbog klime i metaboličkih potreba vrsta koje obitavaju u našim vodama.

Vjerujem da i za to postoji rješenje u obliku coolera i sl. počesto skupih spravica, te ukoliko se ne nadje neki mecena, dobročinitelj ili sponzor koji bi financirao takav neki projekt, da ne zanemarimo i neophodnu veličinu akvarija, možda bi se još nešto i napravilo.

Svaka improvizacija mislim da bi polučila rezultate koji ne bi zadovoljili iole naprednijeg akvaristu, ali to je samo moje mišljenje koje može odstupati od rezultata ambicioznih pojedinaca a za koje smo se već uvjerili da zanju napraviti čudo .

Dakle, ja ću navijati!
Ženski pokret je prava stvar, naročito ako je ritmičan.

Offline Black Tiger

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 408
Cro biotop?
« Odgovori #14 u: Veljača 25, 2008, 19:16:00 poslijepodne »


I ja sam za da se pokuša, kao što rekoh nije nemoguće nego možda financijski malo skuplje.


Onaj tko je dovoljno zagrijan za to samo neka krene, svaki pokušaj je već otkrivanje nečeg novog.


Jer kao što se kaže najveći neuspjeh je ne pokušati.
Novi Zagreb/Siget
West African Biotope

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Cro biotop?
« Odgovori #15 u: Veljača 25, 2008, 19:32:00 poslijepodne »
Kao klinac držao sam u akvariju večinu ovih malih vrsta što podrazumijevamo pod 'keder',zatim cvergle i to od skroz malih perajaono kad su ko crni oblaci po jezeru,te grgeča ..Imao sam ih i po dvije godine i nikad mi ni jedna nije uginula ..nego sam ih ja pustio natrag u maksimirsko jezero,kad mi je sve skupa dosadilo. cvergl je recimo nakon par mjeseci bio tako pitom da je jeo iz ruke a kad bi vidio nekog blizu akvarija,odmah je išao na površinu po hranu.. Kod mene je bio i kroz zimu i ljeto.. strašan lik,baš šteta što su takva napast za vode u kojima obitavaju.Grgeč pak priča za sebe,ko da imaš malog bulldoga u akvariju.. Ono karakteri stav.Obečajem da ništa od mojih sadašnjih i budučih riba neće završit u prirodi ili neprirodi..

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Cro biotop?
« Odgovori #16 u: Veljača 25, 2008, 20:38:00 poslijepodne »
Citat: Black Tiger



Kod odabira naših vrsta treba pripaziti na to da ne udomimo zaštićene vrste. Kao sto je Vele bit rekao u Hrvatskoj živi 154 vrste riba, mnoge vrste su endemične, Zato preporučam da nabavite CRVENU knjigu.


To je knjiga u kojoj su opisane sve ugrožene i zaštićene vrste, može se nabaviti u Državnomzavodu za zaštitu prirode.











ima se ..bit će od velike pomoći u pripremi nečeg takvog za AkTer... a da li mogu računati na Vašu pomoć ako uspijem dogovorit nešto tome slično? (Vele bit, Black Tiger...ua Maxa znam...u biti već je u žiriju za najfotku
)

Offline Black Tiger

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 408
Cro biotop?
« Odgovori #17 u: Veljača 25, 2008, 22:28:00 poslijepodne »


Na mene možeš računati, ja sam uvijek za akcije ovog tipa. Ja inače najviše cjenim biotopske akvarije, a isto tako i našu floru i faunu.


Ako bude trebalo kakvih materjala, mogao bih ja zadavit malo asistente i profesore kod sebe na faksu.(Prirodoslovno-matematički fakultet, Biološki odsjek).Pa ako prođe prođe?
Novi Zagreb/Siget
West African Biotope

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
Cro biotop?
« Odgovori #18 u: Veljača 25, 2008, 22:35:00 poslijepodne »
crvena knjiga je opisana na početnoj, a uz ovakav biotop ne bi bilo loše da je predstavite na AKTERU - knjiga je stvarno dobra, zaslužuje da se predstavi malo podrobnije. I ja navijam za Cro-biotop

Offline TiTech

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1178
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Pula
  • North & Central America
    • Akvarij.NET
Cro biotop?
« Odgovori #19 u: Veljača 26, 2008, 03:52:00 prijepodne »
Vidim da se ova tema lijepo razvija. Nazalost tesko da cu u bilo cemu moci pomoci jer gotovo da neznam nista o vrstama koje plivaju u nasim vodama, ali svakako vas podrzavam i nadam se da cete uspijeti adekvatno izrealizirati i predstaviti nesto takvo u skoroj buducnosti...

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Cro biotop?
« Odgovori #20 u: Veljača 26, 2008, 09:56:00 prijepodne »
Pa naravno ! Pomoći ću kako god i koliko ću moć.. Nemate pojma koliko mi je drago da vas se več lijepi broj javio na ovu temu..

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Cro biotop?
« Odgovori #21 u: Veljača 26, 2008, 10:08:00 prijepodne »


OK...


ideja za AKTER - kontaktirati Ministarstvo kulture, Državni zavod za zaštitu prirode i iznijeti ideju za predstavljanje knjige, možda dogovoriti nešto s nekim od autora.. to ću ja..


akvarij 80x40x40 , neka ideja za uređenje koja bi uključivala autohtone, ili još bolje alohtone vrste ( sunčanica, cvergl) , te bi napravili kraći elaborat o tome koje su alohtone vrste kod nas i koje probleme su donijele... ovo ostavljam otvorenim za zainteresirane, javite se, pa ćemo složit neki plan i program!

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Cro biotop?
« Odgovori #22 u: Veljača 26, 2008, 11:01:00 prijepodne »
Hm.. imam jedan prazan,koji bi mogao poslužiti,ali je ipak  manji..  ;  ; d-60,v-35,š-30..znaći 63 litre,ali nažalost samo staklena kada bez ostale opreme(zasad)..jer sam ga tek dobio..ako može poslužit,prepuštam ga za projekt... Ideje za uređenje možemo razmjenit... Uz malu eventualnu pomoč ako negdje zapnem,mogu se i prihvatit elaborata. Ili recimo da svatko kratko obradi jednu vrstu i njen utjecaj.. Naravno treba nekako i doć do navedenih vrsta..pa mogu ponudit i ribičke usluge(zapravo za to ću zadužit kuma Tončeka). People join in!!!

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Cro biotop?
« Odgovori #23 u: Veljača 26, 2008, 12:12:00 poslijepodne »


ma ne treba akvarija - MI IMAMO AKVARIJE!! tj.imat ćemo uskoro!


samo treba dobre volje i malo truda !

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Cro biotop?
« Odgovori #24 u: Veljača 26, 2008, 12:25:00 poslijepodne »
Dobro! Evo ja imam dobre volje da uložim truda!Samo eto neke upute,kad kako,gdje..