Travanj 28, 2024, 09:33:42 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: moze li mi netko molim vas samo potvrditi vrstu  (Posjeta: 1754 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline shpidu

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 2
moze li mi netko molim vas samo potvrditi vrstu
« u: Kolovoz 27, 2009, 12:13:47 poslijepodne »
s obzirom da ste svi ovdje kvalificiraniji odnosno upućeniji od mene, zamolila bih vas samo da mi kazete jel ovo mala krastačica ili ne?
sinoć sam je skoro nagazila na nekom polugradilistu gdje je hrpetina macaka i nije imala gdje pobjec pa mi bilo zao da je ne izgrizu iz obijesti. s cime je mogu hraniti i kako da uredim terarij? mislim, imam nekih ideja, ali stvarno bih voljela da me savjetujete, ne želim pogriješti
hvala lijepa





nezainteresirani kustos vlastitog života...

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: moze li mi netko molim vas samo potvrditi vrstu
« Odgovori #1 u: Kolovoz 27, 2009, 13:31:29 poslijepodne »
U pravu si, to je mlada krastača (Bufo bufo).
U terarij kao podlogu stavi treset ili humus (bez umjetnih gnojiva i aditiva). To možeš prekriti slojem suhog lišća bjelogoričnog drveća (npr. bukva, grab i sl - ono što nađeš na šumskom tlu) u koje će se krastača rado ukopavati. Navedena podloga treba biti umjereno vlažna (ova vrsta zahtjeva relativno suhe uvjete), ali neka u terariju uvijek bude prisutna ova posuda sa svježom vodom koju već imaš. Od dekoracija upotrijebi trule panjeve i/ili koru drveća koje nađeš u šumi i možda kakav kamen prekriven mahovinom i sl. Nikakva posebna rasvjeta/grijanje nije potrebno; dapače, ova vrsta preferira nešto hladnije uvjete.
Što se tiče hrane, krastače će jesti apsolutno sve što se miče: najrazličitije kukce i paučnjake koje možeš skupiti vani, puževe golaće, gliste itd. Također je možeš hraniti kultiviranim kukcima uobičajenim u teraristici: cvrčcima (Acheta sp. i Grillus sp.), žoharima (Blaptica dubia, Blatta lateralis, Blaberus sp.), brašnjarima (Tenebrio molitor) i velikim "brašnjarima", popularnim "fobasima" (Zophobas morio) i sl. Krastače su noćne životinje, pa će najbolje jesti ako joj ponudiš hranu u sumrak. Jednom tjedno dobro je kukce i ostalu hranu posuti s malo multivitaminsko-mineralnog praha dizajniranog za gmazove/vodozemce (bitno je da sadrži vitamine D3, A, te od minerala kalcij).
Trebaš znati da ova vrsta živi izuzetno dugo (poznati su primjerci koji su u zatočeništvu poživjeli i 40 godina), pa ukoliko nisi spremna preuzeti tu obvezu, radije je odmah vrati u prirodu (u blizinu mjesta gdje si je pronašla), jer to kasnije ne smiješ učiniti. Naime tijekom zatočeništva, krastača će biti u dodiru s raznim potencijalno opasnim bakterijama, virusima, gljivicama itd. koje, ukoliko je nakon perioda zatočeništva pustiš u prirodu, mogu biti pogubne za divlju populaciju.

Offline shpidu

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 2
Odg: moze li mi netko molim vas samo potvrditi vrstu
« Odgovori #2 u: Kolovoz 27, 2009, 15:50:35 poslijepodne »
wihii hvala..drago mi je za cvrcke i brasnare jer to jede moja tarantula pa imam zalihu (crva jel). mislila sam se brinuti za nju i znam da dugo zivi tako da nije problem, nemam namjeru odustajati. jedino sto me malkoc zabrinulo je ova tvoja recenica o bakterijama, virusima i to. jel to dodje ako se redovno ne cisti ili kako? ne zelim imati zdravstvenih problema, a kamo li da mi se desi nesto psu, macki ili tarantuli.. svisnula bih od tuge.. -? vjerojatno zvucim neuko, ali znas onu - tko pita isapdne budala 5 minuta, tko ne pita, ostane budala cijeli zivot..
nezainteresirani kustos vlastitog života...

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: moze li mi netko molim vas samo potvrditi vrstu
« Odgovori #3 u: Kolovoz 27, 2009, 16:15:37 poslijepodne »
Kada sam spominjao patogene organizme mislio sam na one koji su opasni po krastače, a ne po tebe. Žabe i krastače su po definiciji vrlo čiste životinje - obzirom da im je čitava koža prekrivena sluzi koja ima antibiotska i antimikotska svojstva. Jedino nije preporučljivo krastače stavljati u usta ili ih primati u ruku ukoliko imaš otvorenu ranu/ogrebotinu jer iz parotoidnih žlijezda (to su one dvije simetrične izbočine s obje strane potiljka krastače) luče prilično jake toksine koji u čovjeka mogu izazvati mučninu, vrtoglavicu, povraćanje, a ponekad i halucinacije. Ukoliko mačka ili manji pas ugrizu/liznu odraslu krastaču mogu se ozbiljno razboleti, pa čak i umrijeti. Ovo je zapravo jedini obrambeni mehanizam koji ova životinja ima.
« Zadnja izmjena: Kolovoz 27, 2009, 16:31:51 poslijepodne od Nino G »

Offline cicovspu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1374
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zaprešić (Brdovec)
  • CiCo
Odg: moze li mi netko molim vas samo potvrditi vrstu
« Odgovori #4 u: Kolovoz 28, 2009, 08:03:57 prijepodne »
Kada sam spominjao patogene organizme mislio sam na one koji su opasni po krastače, a ne po tebe. Žabe i krastače su po definiciji vrlo čiste životinje - obzirom da im je čitava koža prekrivena sluzi koja ima antibiotska i antimikotska svojstva. Jedino nije preporučljivo krastače stavljati u usta ili ih primati u ruku ukoliko imaš otvorenu ranu/ogrebotinu jer iz parotoidnih žlijezda (to su one dvije simetrične izbočine s obje strane potiljka krastače) luče prilično jake toksine koji u čovjeka mogu izazvati mučninu, vrtoglavicu, povraćanje, a ponekad i halucinacije. Ukoliko mačka ili manji pas ugrizu/liznu odraslu krastaču mogu se ozbiljno razboleti, pa čak i umrijeti. Ovo je zapravo jedini obrambeni mehanizam koji ova životinja ima.

al nemoj sada lickati žabicu  :D
Zaprešić / Vukovar / Križevci
Trigon190
Cayman 60