Ožujak 28, 2024, 11:10:34 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Hladnovodni--Zlatne--promjena vode  (Posjeta: 2693 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Ace

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Grad
Hladnovodni--Zlatne--promjena vode
« u: Lipanj 30, 2009, 19:17:51 poslijepodne »
Koliko količinski odnosno postotka ukupnog volumena akvarija i koliko često?

Hvala!!

Offline tomo147

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 598
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: zagreb-gajnice
  • haj
Odg: Hladnovodni--Zlatne--promjena vode
« Odgovori #1 u: Lipanj 30, 2009, 21:26:25 poslijepodne »
ja sam ih drzo cca 3 mj i vodu sam mjenjo svaka dva tjedna po 30% stime da imam vanjski filter eheim i bilo je sve u naj redu

Offline Tonya

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 351
Odg: Hladnovodni--Zlatne--promjena vode
« Odgovori #2 u: Lipanj 30, 2009, 21:58:26 poslijepodne »
Postoji pravilo da bi se zlatnim ribicama trebalo mijenjati tjedno oko 15-tak % vode, no mislim da sve ovisi i o uvjetima u kojima ih držiš, načinu prehrane itd. ;)

Sama trenutno mijenjam 15% vode svaki tjedan, ribe su u većem akvariju s dobrim filterom i sve štima, no kad su bile u manjem akvariju i s lošijom filtracijom, morala sam mijenjati trećinu vode tjedno, a to je previše.
FBI - Riboobavještajci :ninja:

Offline Ace

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Grad
Odg: Hladnovodni--Zlatne--promjena vode
« Odgovori #3 u: Lipanj 30, 2009, 23:25:49 poslijepodne »
Imam zlatnu u 120L...mjenjao sam 10% vode tjedno i sad sam prešao na nekih trećinu..ali počele su mi se javljati neke bijele fleke na anubiasu i na filteru čak i po staklo..neznam kaj je to..i mislim da je to previše promjene vode tjedno..makar su mi rekli da je zlatnima dobro 30% vode mijenjati tjedno..

Offline ivborosa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1949
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Hladnovodni--Zlatne--promjena vode
« Odgovori #4 u: Srpanj 01, 2009, 01:52:32 prijepodne »
Mislim da je 30 % vode tjedno preveliki sok za akvarij...tak velika promjena bi mogla eventualno uz jako zasadjen akvarij s par dobrih i velikih filtera...to su moja iskustva...
Ali to je bilo s diskusima ja sam mjenjo po 25 do 30% vode tjedno uz 2 vanjska filtera i bilo je prevec...stalno alge pa bjela voda pa nekaj deseto...i onda kad sam smanjio na 10-15% vode tjedno se polako pocelo sve sredjivat i dovodit u normalu
Zapravo svaki je akvarij jedinstven i s tim promjenama vode definitivno treba eksperimentirat dok se ne uhodate...znaci po mjesec dva cak treba mjenjat odredjeni postotak vode da bi se mogli vidjeti pravi rezultati..i naravno da su vam u takvim situacijama testeri od velike pomoci...jer koliko nije dobro mjenjat premalo vode toliko nije dobro ni prevec
Akvaristika u srcu, teraristika u (cenzura) =) =)

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Hladnovodni--Zlatne--promjena vode
« Odgovori #5 u: Srpanj 01, 2009, 07:53:57 prijepodne »
slažem se da je 30% vode tjedno mijenjati previše!
mi našim prascima mijenjamo svaka dva tjedna oko 20 - 25 %, ali imamo puno jače filtere nego što bi nominalno trebali....a ljeti po potrebi...
slažem se s preporukom tjednog mijenjanja do 15 % i to kao maksimuma, bolje 10% jer je to neka količina koja se izvuče prilikom usisavanja dna!

Offline Ace

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Grad
Odg: Hladnovodni--Zlatne--promjena vode
« Odgovori #6 u: Srpanj 01, 2009, 17:53:12 poslijepodne »
Ok..a kaj znače te bijele fleke?
Ma i meni se čini da mi je najbolje mijenjati nekih 15L vode tjedno..samo sam  na jednom forumu pročitao da  zlatnima treba mijenjati oko 30% vode tjedno ..ustvari toliko da se za mjesec dana promijeni cijeli volumen vode u akvariju..kao da ispuštaju neki hormon u vodu koji ih koči u razvoju..nešto tako..zato sam i krenuo sa većom izmjenom vode..a i zato jer su mi se pojavile svakavne algice u akvariju pa sam mislio da ima viška hranjivih tvari u akvariju..

A koje testere vi koristite..kažu da je većina njih nepouzdana?

Offline ivborosa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1949
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Hladnovodni--Zlatne--promjena vode
« Odgovori #7 u: Srpanj 02, 2009, 01:29:08 prijepodne »
Pa alge ce se pojavit od prevelikog mjenjanja vode... Naravno i od premalo ali ako mjenjas prevec nemas ravnotezu u aq a to dovodi do stalnog rasta algi znaci kad uspostavis ravnotezu vecina algi ce sama propast jer nece bit hrane i uvjeta za njih

A kaj se tice testera oni su jako skupi... Bar meni... Mozes uzet serine ok su za tvoje potrebe... Pomoci ce ti ali ja si ih recimo nisam priustio ni s diskusima i na pocetku sam imo dosta problema ali polako sve dojde na svoje... Znaci bitno je kod svake promjene svu vodu izbacit usisavanjem podloge da sto vise "smeca" izbacis i uz 10% promjene vode nebi trebalo bit frke u pocetku... A kasnije s vremenom ce finese doc na svoje
Akvaristika u srcu, teraristika u (cenzura) =) =)

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Hladnovodni--Zlatne--promjena vode
« Odgovori #8 u: Srpanj 02, 2009, 07:58:21 prijepodne »
ma, pametno malo! (ivborosa)  :D
mi koristimo tetrine testere, ali pojedinačne...u početku je to bilo jako često, a sad eventualno kad mi nešto "prismrdi"...pa provjerim stanje
naravno, kad krene u cikliranje novi akvarij - onda testiram češće....

a te bijele točkice su mi čudne, pogotovo na anubiasu -si probao prstom očistiti?
najvjerojatnije jest neka alga, ali može biti i nataložen otpad...recimo, neki dan me šlag strefio kad sam vidjela na Pamini (plehu) nešto veliko bijelo, kao oguljeni komad kože, a kad sam uzela u ruku bila je ljuskica od jednog od divova...vjerojatno se čulo kako mi je kamen pao sa srca  :)

Offline Ace

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Grad
Odg: Hladnovodni--Zlatne--promjena vode
« Odgovori #9 u: Srpanj 02, 2009, 15:49:57 poslijepodne »
Pa alge ce se pojavit od prevelikog mjenjanja vode... Naravno i od premalo ali ako mjenjas prevec nemas ravnotezu u aq a to dovodi do stalnog rasta algi znaci kad uspostavis ravnotezu vecina algi ce sama propast jer nece bit hrane i uvjeta za njih

E moja početnička logika je bila da ako imam manju biljnu masu unutra i zmazalicu poput zlatne ribice..ona proizvodi dosta smeća + biljna masa nemože iskoristiti nitrate i fosfate pa ih onda lage iskorištavaju..a promjenama nema nitrata i fosfata u tim količinama ..naravno da će i bilju faliti ali i algama..

Ma očito da je ravnotežu nisam uspio uspostaviti od 1. mjeseca od kada je akvarij uspostavljen..uvijek algi..čak i cijano jedno vrijeme, sad je nema..ali kaj je najbolje sada nakon ovih većih izmjena vode nema ni ostalih tipova algi..osim tog bijelog smeća..to neznam šta je , alga sigurno nije jer nisam čuo za bijelu algu??

Razmišljam si da možda nije stvar u lampama, jer ih nisam nijednom očistio od kamenca  :-[

Naravno zadnje ali ne i najmanje bitno..po meni loš filter i protok vode u akvariju..imam orginalni caymanov..  :(

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Hladnovodni--Zlatne--promjena vode
« Odgovori #10 u: Srpanj 03, 2009, 07:50:43 prijepodne »
pokušaj ovak - možeš mijenjati češće vodu, ali onda svaki puta dodaj dobre bakterije u novu vodu!
onda - nabavi neki, najmanji sustav CO2 (imaš onaj tetrin s bocom koja izgleda kao lak za kosu) i dodavaj povremeno i to...
a ako misliš da je filter slab, nije nužno, ako nemaš novaca nabaviti "pravi", nabavi još jedan takav "slabiji" i stavi oba da rade...

pa ćemo vidjeti! :)

Offline ivborosa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1949
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Hladnovodni--Zlatne--promjena vode
« Odgovori #11 u: Srpanj 03, 2009, 11:33:50 prijepodne »
Pa kaj se tice filtera ja smatram da ce 2 slabija/manja/jeftinija bolje radit nego jedan veliki...recimo tu je velika prednost kod ciscenja cistis jedan a drugi je u funkciji= nemas toliki sok...i da kod dobro zacikliranih akvarija u filteru nebi smjelo bit zmazanoce...recimo moji su nakon 3 mjeseca bili ko novi....znaci te filtere cisti sto rijedje da bezveze ne ubijas korisne bakterije
Akvaristika u srcu, teraristika u (cenzura) =) =)

Offline Ace

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Grad
Odg: Hladnovodni--Zlatne--promjena vode
« Odgovori #12 u: Srpanj 03, 2009, 15:42:12 poslijepodne »
Kakve veze ima zacikliran akvarij i zmazanoća..evo ti primjer..meni se u filteru uvijek nađu ostaci bilja..to nema veze sa cikliranjem..jedino ako si mislio na nešto drugo   -?

A vanjski filter neću kupovati još..co2..zašto..kažu da su zlatne "alergične" na co2..baš zato ga i ne dodajem..stavio bi diy co2 ako bi bilo potrebe, ali mislim da nema..neću riskirati samo da bi mi bilje malo bolje raslo..a alge sporije..

Offline ivborosa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1949
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Hladnovodni--Zlatne--promjena vode
« Odgovori #13 u: Srpanj 03, 2009, 16:23:39 poslijepodne »
pa nisam mislio na listove biljaka naravno da njih ima...ali recimo neznam ako si primjetio onak sluznate ljigave smedje nakupine na predfiltar vati i tak te stvari znaci toga nebi trebalo bit ako je akvarij dobro zacikliran tj filter...

ovisi koje bilje imas mislim da ti CO2 nece trebat...a u krajnjem slucaju i DIY je ok ja ga imam i super mi radi a i jeftino je
a vanjski filtar bpa gle ak nemas love naravno da bu i unutarnji zakon =)
ali to je definitivno prva veca investicija za koju bi se ja osobno odlucio nakon kaj znam koja je razlika izmedju vanjskog i unutarnjeg...ne gledajuci samo na dio akvarija koji unutarnji zauzima
Akvaristika u srcu, teraristika u (cenzura) =) =)

Offline nautilu007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 337
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Baden-Baden / Njemačka
Odg: Hladnovodni--Zlatne--promjena vode
« Odgovori #14 u: Srpanj 03, 2009, 19:01:05 poslijepodne »
Eh da se i ja ukljucim. Relativno sam novi. Citam po forumu i svasta ucim - polako. Dosao sam do neke love i kupio rio 180 (ovaj novi model sa T5 lampicama i tak). Imam dosta manji akvarij koji sam dobio sa par teleskopa (tocno 4 i imam dvije jeguljice čistača :). Znam da je to previse riba na 40L, ali eto - krecem na 180L. Pa me zanima koliko bi vi u mom slucaju mijenjali vode? Znam da je to sve individualno od akvarija do akvarija, ali ipak pitam.

I jos jedno pitanje - znam da nije vezano za temu - ako mi mozete jos koju vrstu cistaca preporuciti?! Gledao sam u jednom zooshopu i uz teleskope u akvariju su imali i neke male ribice - mislim da su Corydorasi ako se ne varam. - Jel to ide zajedno?

Unaprijed hvala

Offline ivborosa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1949
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Hladnovodni--Zlatne--promjena vode
« Odgovori #15 u: Srpanj 04, 2009, 13:11:02 poslijepodne »
da uz hladnovodne ribe cesto drze corydorase mozes si uzet one paleatuse mislim da oni cak i preko zime bez grijaca prezive...a ak ne uzmes grijac i stavis na 20C
a kaj se tice mjenjanja vode za pocetak pocni s 20l na tjedan to bi trebalo bit ok...a vidjet ces i sam kak ce trebat
Akvaristika u srcu, teraristika u (cenzura) =) =)

Offline nautilu007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 337
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Baden-Baden / Njemačka
Odg: Hladnovodni--Zlatne--promjena vode
« Odgovori #16 u: Srpanj 04, 2009, 15:14:00 poslijepodne »
da uz hladnovodne ribe cesto drze corydorase mozes si uzet one paleatuse mislim da oni cak i preko zime bez grijaca prezive...a ak ne uzmes grijac i stavis na 20C
a kaj se tice mjenjanja vode za pocetak pocni s 20l na tjedan to bi trebalo bit ok...a vidjet ces i sam kak ce trebat

Hvala na pomoci  :)

Offline Ace

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb Grad
Odg: Hladnovodni--Zlatne--promjena vode
« Odgovori #17 u: Srpanj 04, 2009, 16:43:30 poslijepodne »
pa nisam mislio na listove biljaka naravno da njih ima...ali recimo neznam ako si primjetio onak sluznate ljigave smedje nakupine na predfiltar vati i tak te stvari znaci toga nebi trebalo bit ako je akvarij dobro zacikliran tj filter...

ovisi koje bilje imas mislim da ti CO2 nece trebat...a u krajnjem slucaju i DIY je ok ja ga imam i super mi radi a i jeftino je
a vanjski filtar bpa gle ak nemas love naravno da bu i unutarnji zakon =)
ali to je definitivno prva veca investicija za koju bi se ja osobno odlucio nakon kaj znam koja je razlika izmedju vanjskog i unutarnjeg...ne gledajuci samo na dio akvarija koji unutarnji zauzima

Nisam primjetio ništa sluzavo u filteru..

Co2 imam na drugom akvariju..ovdje ga sigurno neću stavljati

Vanjski filter neću stavljati iz drugih razloga..ne love..


Još uvijek nisam dobio odgovor o bijelim flekama po staklu i filteru..zato sam i post-o ovau temu..ali nekako smo došli na vanjske filtere i co2  ;) :)