Travanj 16, 2024, 05:50:05 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Gmazovi  (Posjeta: 2065 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline schuey

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 9
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
Gmazovi
« u: Travanj 19, 2011, 17:55:38 poslijepodne »
Pozdrav ekipa,

relativno novi sam ovdje,pratim neko vrijeme forum,zadnjih dana sam pročitao valjda 50-ak tema od a do ž. Inače obožavam gmazove oduvijek,nisam ih do sada imao ali se spremam kroz neko vrijeme. No kako volim biti radije siguran nego glupost napraviti radije se prvo dobro raspitam,vidim troškove (nisu toliko važni ali ne želim se dovesti u situaciju da uzemem nešto pa kasnije nemam za osnove ostale),šta ne smijem i šta smijem. Da odmah napomenem da sam odlučan 100 % uzeti guštera (mislio sam iguanu ali prilikom raspitivanja i čitanja vidim da imam još puno za naučiti pa se dvoumim između gekona ili čak bih radije uzeo kameleona ali po mogućnosti nekog dugovječnijeg od jemenskog ako ih ima kod nas,to još nisam provjerio zato se raspitujem sad... i da,znam da nije ih lagano držati ali zato sam tu,da naučim :D )

Dakle,zanimaju me isustva kada ste počinjali,volje imam,vremena imam,samo ne želim žuriti,bolje sigurno i spremno nego da životinja pati. Koje su vaše preporuke,koji savijeti,koje su najbolje životinje i terariji (naletio sam na milijun primjera i svaki je različit :S  ). Eto,pa polagano kroz neko vrijeme kada procijenim da sam skupio dovoljno predznanja da ne moram za sve drhtati dali je netko online ili trčti i zvati veterinara onda ćemo krenuti u realizaciju..

unaprijed hvala
« Zadnja izmjena: Travanj 19, 2011, 18:16:56 poslijepodne od schuey »

Offline Darijan

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 34
  • Spol: Muški   Dob: 34
  • Lokacija: Čakovec
Odg: Gmazovi
« Odgovori #1 u: Travanj 19, 2011, 23:11:43 poslijepodne »
vjerojatno ima ali su dosta zahtjevni i nisu bas za pocetnike.. leopardi gekon je za pocetnike i dosta ih je lako drzat..
moja preporuka je leopard gekon.. prvo odluci sta bi uzeo i svi ce rado pomoci.. pozdrav

Offline schuey

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 9
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Gmazovi
« Odgovori #2 u: Travanj 20, 2011, 00:02:33 prijepodne »
vjerojatno ima ali su dosta zahtjevni i nisu bas za pocetnike.. leopardi gekon je za pocetnike i dosta ih je lako drzat..
moja preporuka je leopard gekon.. prvo odluci sta bi uzeo i svi ce rado pomoci.. pozdrav
hvala na preporuci,svakako ću uzeti i tu vrstu u obzir ;)

nisam se odlučio iz razloga jel ne želim srljati u ništa,želim s pravom vrstom početi pa širiti polako kako se uhodavam,nema mi smisla drugačije i zato pitam ovdje (pročitao sam dosta al svako navodi neke posbne termine a ja bih radije čuo od ljudi koji su to prošli a vidio sam da ih ovdje ima podosta),kojim bi putem bio neki vaš logičan slijed da se krene pa kako nastaviti ;) Sve životinje koje imam ili sam imao sam se prvo dobro raspitao pa krenuo od jednostavnijih a ne odmah glumit frajera pa uzet "najopakiju" a kasnije shvatiš da nisi ni približno dorastao tome ;)

Od guštera sigurno privremeno otpada iguana jel trenutno nemam mjesta za nju, o kameleonima ne znam puno,o gekonima sam se načitao i zvuče mi sasvim dobri za početak ( no valjda znate kako je to kada krene odma bi čovjek sve pa valjda zato bih najradije pregledao detaljno od a do ž uz pomoć dobrih ljudi ovdje pa onda krenuo u pohode). Još jedna stvar,ja malo preanaliziram sve jel sam radije siguran pa se ispričavam ako postavim koje glupo pitanje,ili prezakompliciram post jer kako rekoh radije sam ja prvo 100 % svoj na svome sa znanjem nego skočit odmah na zmiju iako nemam pojma o tome i na kraju završi na Bundeku ili u šumi nekoj ;)

još jednom hvala puno svima koji pomognu ovako ili imaju koje prijedloge ;)

p.s.ali ako je opće mišljenje inače da su gekoni najbolji i ako vam nije problem da mi samo javite iskustva (znam da ih ima na forumu ali su posvuda i puno je općenitih izraza sa općenitim poznavateljima tak da nije baš sve "razumljivo" do kraja nekom ko nije još u tome) i cijene sa eventualnim komplikacijama koje ste imali ili u ili na pm,za ovo zadnje nisam naišao no naravno da me zanima i ne vidim nigdje koliko žive te životinjice :S tnx puno
« Zadnja izmjena: Travanj 20, 2011, 00:07:49 prijepodne od schuey »

Offline veselaST

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 208
  • Spol: Ženski   Dob: 35
  • Lokacija: Split
Odg: Gmazovi
« Odgovori #3 u: Travanj 20, 2011, 00:31:47 prijepodne »
A gledaj,ubiti je dobro što toliko razmišljaš o svim aspektima,ali ima tu puno pravaca u kojima krenut.Dakle iguana otpada zbog zahtjeva za prostorom.ona je biljojed.Jesi spreman i koji mjesec prije nabavit kukce za razmnožavanje jer većina 'standardnih' gmazova ih jede.Gekon je odličan za početnika,ali je slabo aktivan danju i mislim da ne tolerira baš hendlanje.Za njega ti je potreban manji terarij u odnosu na ostale ali uvjek je pravilo što veće to bolje.Moj favorit je agama,tako da sam subjektivna,al i za nju ti treba minimalno 100-55-55 velik terarij.One su dosta tolerantnije na hendlanje što ne znači da se razvlači po rukama ali možeš je uzeti.Neke druge kameleone ćeš teže nabaviti.Financijski,najteže je napravit terarij i kupit rasvjetu pod uvjetom da sam uzgajaš hranu,jedino što uvb mjenjaš barem 1godišnje.Dakle sad je pitanje što od nabrojenog tebi odgovara.Ništa nismo postigli ako ti kažemo da je npr.gekon najjednostavniji a tebi se iz nekog razloga nešto ne sviđa
Biti roditelj znači da ti srce kuca van tijela!

Offline schuey

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 9
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Gmazovi
« Odgovori #4 u: Travanj 20, 2011, 00:44:51 prijepodne »
A gledaj,ubiti je dobro što toliko razmišljaš o svim aspektima,ali ima tu puno pravaca u kojima krenut.Dakle iguana otpada zbog zahtjeva za prostorom.ona je biljojed.Jesi spreman i koji mjesec prije nabavit kukce za razmnožavanje jer većina 'standardnih' gmazova ih jede.Gekon je odličan za početnika,ali je slabo aktivan danju i mislim da ne tolerira baš hendlanje.Za njega ti je potreban manji terarij u odnosu na ostale ali uvjek je pravilo što veće to bolje.Moj favorit je agama,tako da sam subjektivna,al i za nju ti treba minimalno 100-55-55 velik terarij.One su dosta tolerantnije na hendlanje što ne znači da se razvlači po rukama ali možeš je uzeti.Neke druge kameleone ćeš teže nabaviti.Financijski,najteže je napravit terarij i kupit rasvjetu pod uvjetom da sam uzgajaš hranu,jedino što uvb mjenjaš barem 1godišnje.Dakle sad je pitanje što od nabrojenog tebi odgovara.Ništa nismo postigli ako ti kažemo da je npr.gekon najjednostavniji a tebi se iz nekog razloga nešto ne sviđa

ovako,sve mi odgovara navedeno,pa čak i duljinaXširina metar ;) Iguana mi je oduvjek draga al one jako velike narastu a kako opet ne mogu garantirati da ću si moći priuštiti toliko veliki terarij koji je njoj potreban kada odraste onda nisam baš za rizik taj,najgore mi je kada se navikne čovjek na žvotinju pa ju mora dati,da imam prilika valjda bih podomio pola zagreba onih napuštenih pasa i mačaka al ovako sam na samo 2  :) Za hranu sam se već raspitivao,tj taj dio mi je jasan,kako sam rekao to neće biti sljedeći tjedan ili onaj iza ali definitivno u planu imam u skorije vrijeme. Kukce bih probao sam uzgajati,no to je tek kasnije kada vidim šta mi najbolje paše od životinja iako kukce svi jedu :S Još je nešto možda važno reći kad je hendlanje u pitanju,nisam djete u školi i ne planiram raditi žvakaće od njih,jednostavno nisam ranije mogao priuštiti nijednog guštera pa sada lagano radim na tome,oni su za ukras meni,tu i tamo pranje i praktički je to to al ne da ih razvlačim po kavama (jednostavno nije moj stil,ko voli nek izvoli).
Ako sam ja sada dobro shvatio onda je uglavnom na bradatima i na gekonima kocke. Tako sam i mislio nekako da će ispasti. Nadam se da sam sada pojasnio dovoljno sve koje mogu i koje ne jel nije pitanje prostora dok su male nego kad malo porastu a ne mogu životinju od metra zabit u kutijicu neku.

Da,terarij bih sam radio jel me puno jeftinije ispadne a imam prijatelja koji sve izređe i napravi pa samo sklopim,razumijem sve osim ovih lampi,šta da kažem,telac sam za to pa će valjda neko uskočiti kasnije da mi kaže dok se ne naučim (jel isto vidim da se razlikuju po postovima,autorima itd). I da ne zaboravim,zaista nemam prioritete u gmazovima,svi su mi zakon,prvi kojeg sam vidio mi je bio iguana pa onda mali gekon,ali svi do jednog su mi jednaki tako da se nadam jednog dana sa iskustvom imati i moju malu koloniju od svakoga po jedan-dva tako da nije sada da ako predložite nekoga da mi se ne sviđa jel mi je jednako drag kao i ostatak. Ovi bradonje su mi prezanimljivi samo zato šta su dnevni pa mislimd a se možda više nauči tako nego na noćnima,kako god bilo sigurno ide samo jedan pa polako uhodavanje

EDIT:upravo gledam YT i kaže da neki reptili ne smiju biti prenisko ako imate mačku/psa jel znatiželja životinje može izazvati stres pa me zanima dali je to točno ako tko zna

EDIT2:sada sam prošao službeno gotovo cijeli ovaj dio i malo sam možda opširno napisao postove ali jednostavno previše je različitih mišljenja pa bih molio da mi kažete samo prednosti bradonje i gekona (zasada ali prema vlastitom iskustvu,sve službeno sam preletio već a i sve više mi je jasno da su to jedini pravi izbori za početnika) i da mi razjasnite kaj je sa onim pjeskom (pola tema nije dobar dok u drugoj polovici je odličan). I da ova tema slučajno nebi ispala kao onaj zmijoljubac neki koji samo pažnju traži i uništava ljude koji stvarno traže odgovore molio bih ako će pasti u zaborav ovo da mi se javi netko sa iskustvom na pm da mu postavim pitanja koja bih imao kasnije (a sigurno ću imati a da se ne namećem sam jel mi je to glupo) i bilo bi super kada bi onaj dečko iz VŽ-a mi se htio javiti isto na pm da ga pitam za njegov terarij par pitanja.
Još jednom ispirke na dužini i ako su nekome ovo glupa pitanja al ko zna,možda za koji mjesec ili godinu dana budem ja odgovarao ljudima i pomagao prema svom iskustvu :D hvala
« Zadnja izmjena: Travanj 20, 2011, 06:17:22 prijepodne od schuey »

Offline Striček Matija

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3456
Odg: Gmazovi
« Odgovori #5 u: Travanj 20, 2011, 09:27:31 prijepodne »
imam i leoparde i bradate agame, a  još neke vrste gekona koji su kao za početnike su ti... tokaji, ciliatusi, vittatusi...

između leoparda i bradatih agama bi prije za početak preporučio bradatu agamu jer je dnevna životinja i više vremena je možeš promatrati... opet..ona zahtijeva skuplju opremu i više prostora od leoparda...

ako ti nije problem promatrati životinje i kasnije navečer i do kasno u noć...a koje nemožeš baš hendlat... pogledaj si još i tokaje (Gekko gecko), crested gecko Rhacodactylus ciliatus i Gekko vittatus...

sve tri vrste su za početnike, arborealne su... i svaka je zanimljiva na svoj način...

Offline schuey

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 9
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Gmazovi
« Odgovori #6 u: Travanj 20, 2011, 17:50:00 poslijepodne »
ok,ajde da krenem sa agamamom pa prvo vidim s njom ako paše pošto sam ipak malo sigurniji da ću po danu imati više vremena nego po noći (posao i tako to,ipak često noćne budu). Postavit ću sada par pitanja ako vam nije problem a pokušat ću što izravnije pitati da bude jasnije što me muči ili mi je nejasno. Ne pitam bezveze i to je važno,sve do jednoga sam pregledao ali ili nisam shvatio točno ili su odgovori prerazličiti (tipa jedan kaže iguana je super laka a na drugom pročitam da je možda i najzahtjevnija)

1.)Što je aborealno? (moram priznat da glup ispadam ali sve kaj sam pogledao nije mi dalo odgovora kaj je ovo,pauci,zmije i gušteri ali pojma nemam kaj znači)

2.)Podloga smije ili ne smije biti pjesak? (vidio sam da neki ugibaju no opet neki tvrde da treba biti,i dali je tepih bolji i ak je gdje ga kupim)

3.)Temperature hot spota,cooling area i noćne? (negdje piše za HS 40-45 negdje 36-41  -? ,ako sam dobro shvatio ostale su 35 i iznad 25,kako se kontroliraju noćne i kako vlagu kontroliram)

4.)Privikavanje na hendlanje i drugu agamu? (Kako se privikava,koji su očiti znakovi da ne želi recimo na kupanje i kada se uvodi druga životinja ako se uvodi uopće,neki kažu da,neki pak ne,naišao sam da za dvije agame tu piše da treba 3 metra dug terarij pa ako je stvarno tako onda otpada no svejedno bih volio znati kako se privikavaju,od viška glava ne boli)

5.)Koje su bolesti i kako ih preppoznati? (Vidio sam da je većina radi hranjenja ili loše rasvijete no dali ima još njih i kako da znam otprilike simptome a da ne skačem na net i drhtim kada će netko odgovoriti)

6.)Veterinar? (Po postovima vidim da na fakultetu ima samo jedna žena koja se bavi reptilima,kada sam se raspitivao ovako niti jedan veterinar mi nije rekao isto kao ovdje što piše pa mi je to gupo totalno,valjda imamo još kojega ako je gđa zauzeta kako je bila recimo kada je u Afriku išla u jednom topicu plus me zanima dali ima nešto što je obavezno napraviti za agame kao recimo cijepljenje pasa ili redovne kontrole neke)

7.)Minimalne dimenzije terarija i rasvijeta? (Dali mogu odmah napraviti terarij za veliku agamu i dali je to onda dimenzija 100x55x55,te koje  žarulje po oznakama i gdje kupim,stvarno sam tele za rasvijetu pa bih molio točno ime i šta već ide voltaža ili šta li plus koja je lampa za noćno gledanje,neka infrocvrna no gdje ju ima za kupiti,gledao sam Pet centar pa ih nema trenutno)

8.)Ostala oprema? (Ovdje me ponajviše zanima kako znam dali je prozračnost dobra,mislim sa strane napraviti da se zrači no kako znam dali je dobra i kako kontroliram i napravim dovoljnu vlagu)

9.)Hrana? (Pročitah sve kaj jede i kako jede,pogledo sam filmove samo me zapravo zanima neka okvirna brojka koju uvijek moram imati na raspolaganju kojeg kukca,dakle s kojom brojkom da krenem u uzgoj pojedinog kukca i na kojoj brojci kada stanem mogu razmišljati o nabavci životinje,nije sve u lovi ali ako on mazne nekih 30 cvrčaka recimo u danu kako čitam a 100 km je 75 kn to nije nimalo jeftin sport i samo služi za rezervnu opciju ako ostanem slučajno nekim slučajem bez određenog kukca)

10.)Zima? (Ponajprije me hrana zanima,zelena pogotovo,kaj dajete onda pošto ju je puno teže naći i nema ih svih,ali me zanima dali ima što posebno da treba paziti i ima li način za jednostavniju kontrolu "sunca" osim ručnog gašenja/paljenja,tu bih još molio za satnicu koja je preporučena,neki pišu kako je kod nas sunce tako i gasimo a neki samo 10/14 i 14/10)

11.)Nabavka? (mislim da je žalosno da nemamo neki dućan ili barem dio dućana sa kompetentnim ljudima ili ih ja nisam vidio te moramo sve saznati ovako što nekada nije loše no nije ni prva opcija baš barem meni ići zamarati ljude i ovisiti o dobroj volji i znati dali će ti reći istinu ili ne pa me zanima gdje vi nabavite sve,ima li što osim teraristika.hr gdje se još može usporediti cijene,kvaliteta,ponuda itd)


puno puno puno hvala na odgovorima,probao sam izvući najbitnije gdje sam nesiguran ili gdje želim potvrdu iako je to pretty much sve no eto,stvarno ne želim nespreman biti,možda nekima pretjerujem ali nisam kockar u tim stvarima,tnx  :)

Offline Darijan

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 34
  • Spol: Muški   Dob: 34
  • Lokacija: Čakovec
Odg: Gmazovi
« Odgovori #7 u: Travanj 20, 2011, 18:47:24 poslijepodne »
http://www.akvarij.net/index.php?option=com_content&view=article&id=219:pogona-vitticeps-bradata-agama-ukratko-i-openito&catid=56:gmazovi&Itemid=176
ovdje ces naci vecinu odgovora na svoja pitanja..
ovo ja napisao covjak koji godinama uzgaja i razmnozava agame..
ako cas poslje ovog imati jos pitanja onda pitaj

Offline schuey

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 9
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Gmazovi
« Odgovori #8 u: Travanj 20, 2011, 18:55:31 poslijepodne »
http://www.akvarij.net/index.php?option=com_content&view=article&id=219:pogona-vitticeps-bradata-agama-ukratko-i-openito&catid=56:gmazovi&Itemid=176
ovdje ces naci vecinu odgovora na svoja pitanja..
ovo ja napisao covjak koji godinama uzgaja i razmnozava agame..
ako cas poslje ovog imati jos pitanja onda pitaj

hvala al kako rekoh,pročitah sve već ja mislim sve koje postoji ;) ma samo ako se nekom nekada bude dalo odgovoriti,može na privatno,nije nikakav problem ;) probao sam sve napisati što laše da bude razumljiv,ne znam kako da drugačije postavim pitanja,mene zanima isključivo neko ko je prošao,kako je on radio itd ali svojim riječima ;) . Inače pročitah i ovaj i onaj drugi člnak,skoro su isti a mislim da su oba autora na ovom forumu i ako sam dobro shvatio oba jako iskusni no opet nema baš svih odgovora,nekih ima no njih sam stavio da razjasnim sve sam sebi. Ezo,nije namjera biti naporan,kako rekoh,bio bih zahvalan ako netko kroz koji dan ili tjedan uhvati pa pošalje pp sa svojim iskustvom a tema može i u smeće ili lock down,meni je svejedno samo da dobijem odgovore ;)

Offline Spaljeni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 639
  • Spol: Muški   Dob: 28
  • Lokacija: Rovinj
Odg: Gmazovi
« Odgovori #9 u: Travanj 20, 2011, 19:00:41 poslijepodne »
Ja imam leopard gekone već 2 godine i mogu reć da su mi skroz ok....
Ja moje ne vadim nikad van...samo za pokazat gostima kad dođu tu i tamo....i ne slažem se s tim da gekoni nisu za hendlanje,obojca mojih leopardića hodaju po rukama bez problema  ;)  :up:

Offline šištro

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 175
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: zgb
Odg: Gmazovi
« Odgovori #10 u: Travanj 20, 2011, 19:36:24 poslijepodne »
ja bi ti isto preporucio agamu koju sam nedavno uzeo od striceka matije i mogu rec da je zivotinja skroz dobra...po danu aktivna voli ic po rukama a po noci mirna i spava...
za hranu ako ti se neda uzgajat tj ako nemas uvijete posto to sve vuce svoj miris koji nije bas ugodan...uvijek mozes od nekog kupit...samo osiguras dobre uvijete i imas sve... :)
my dragon in my <3

Offline veselaST

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 208
  • Spol: Ženski   Dob: 35
  • Lokacija: Split
Odg: Gmazovi
« Odgovori #11 u: Travanj 20, 2011, 23:50:05 poslijepodne »
Bome imaš pitanja :D pokušat ću odgovorit,al da se razumimo,laički i ono što sam ja uspila naučit,a imam guštera tek tjedan i pol!Arborealni bi značilo da se vole penjati,zadržavaju se na drveću...Agame su odlični penjači i bilo bi dobro da im osiguraš što više mogućnosti za penjanje.Jeftinija ti je varijanta radit odma veći terarij za odraslu jedinku,120-60-60 ako možeš veće još i bolje.Ako želiš mužjaka i ženku trebao bi ih držati odvojeno jer bi se zajedno stalno natjeravali radi parenja dok jedan ne strada.Nek me netko ispravi ako sam ovo krivo rekla!Dalje,koliko sam primjetila agame baš i ne oboljevaju osim u slučajevima kada progutaju nešto što nemogu probaviti.Ja osobno nebih riskirala stavljat umjetno bilje...Od opreme ti je potrebno uvb svjetlo,spot lampa,jedna ili dvije ovisno o veličini terarija i obična neonka.To ti je sve skupa investicija od nekih 250-300kn.one u prirodi žive u suhim područjima tako da im vlaženje netreba.NinoG daj reci jesam naučila što,kad u tebe prođem e onda sam na konju :D
Biti roditelj znači da ti srce kuca van tijela!

Offline schuey

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 9
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Gmazovi
« Odgovori #12 u: Travanj 21, 2011, 00:49:28 prijepodne »
Bome imaš pitanja :D pokušat ću odgovorit,al da se razumimo,laički i ono što sam ja uspila naučit,a imam guštera tek tjedan i pol!Arborealni bi značilo da se vole penjati,zadržavaju se na drveću...Agame su odlični penjači i bilo bi dobro da im osiguraš što više mogućnosti za penjanje.Jeftinija ti je varijanta radit odma veći terarij za odraslu jedinku,120-60-60 ako možeš veće još i bolje.Ako želiš mužjaka i ženku trebao bi ih držati odvojeno jer bi se zajedno stalno natjeravali radi parenja dok jedan ne strada.Nek me netko ispravi ako sam ovo krivo rekla!Dalje,koliko sam primjetila agame baš i ne oboljevaju osim u slučajevima kada progutaju nešto što nemogu probaviti.Ja osobno nebih riskirala stavljat umjetno bilje...Od opreme ti je potrebno uvb svjetlo,spot lampa,jedna ili dvije ovisno o veličini terarija i obična neonka.To ti je sve skupa investicija od nekih 250-300kn.one u prirodi žive u suhim područjima tako da im vlaženje netreba.NinoG daj reci jesam naučila što,kad u tebe prođem e onda sam na konju :D
e ovo za terarij mi je već korisno tako da odmah mogu zacrtati kako i kada šta napraviti,hvala na odgovoru :) Da,puno je pitanaj,valjda nisam predosadan,budem ja jednog dana odgovarao ljudima koji budu novi pa eto :) Ovo za penjanje nije problem,a ni veličina terarija iako da je puno veće ne znam kako bi baš,za mužjak i ženka je samo pitanje iz radoznalosti,ne planiram sva uzimati barem ne dok se ne naučim malo. Svijetla nisu preskupa,pretpostavljam da se kontrolira koliko ih je dosta tako da mjerim temperaturu,unaprijed se ne može znati?
hvala na odgovoru :)

Offline veselaST

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 208
  • Spol: Ženski   Dob: 35
  • Lokacija: Split
Odg: Gmazovi
« Odgovori #13 u: Travanj 21, 2011, 10:55:26 prijepodne »
Pa da,ubiti bi trebao sve izradit i namontirat pa par dana testirat,mjerit temperaturu i kombinirat dok ne dođeš do željenog,jer temp.ti ovisi o tvojoj sobnoj,o jačini spotice/spotica,o veličini terarija,o ventilaciji...Moraš pazit da ti je spotica na sigurnoj udaljenosti a opet da je na hotspotu pravilna temperatura,moraš pazit da ima sigurno mjesto za sunčanje pod uvb-svjetlom a opet da je unutar dometa u kojem uvb djeluje...Opremu ti je dosta jednostavno nabavit od jednog finog stričeka Matije.Što se tiče hrane,moraš mu osigurati vitamine,što opet možeš uzeti u navedenoga stričeka.jeftinija ti je varijanta uzgajat kukce,agame puno papaju.Imaš sve o uzgoju tu po forumu.Ja uzgajam samo dubije,a sada dok je mala to joj nije dovoljno jer pojede po 20-tak buba dnevno pa kombiniram sa cvrčcima i laterima,a kasnije,kako odrasta sasvim je dovoljno uzgajati samo jednu vrstu jer im se udio biljne hrane kao odrastaju znatno povećava.Ja svoju sada na tešku prevaru uspijem 2 put tjedno prevarit za mrvicu zelenila!
Biti roditelj znači da ti srce kuca van tijela!

Offline schuey

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 9
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Gmazovi
« Odgovori #14 u: Travanj 21, 2011, 17:28:08 poslijepodne »
Pa da,ubiti bi trebao sve izradit i namontirat pa par dana testirat,mjerit temperaturu i kombinirat dok ne dođeš do željenog,jer temp.ti ovisi o tvojoj sobnoj,o jačini spotice/spotica,o veličini terarija,o ventilaciji...Moraš pazit da ti je spotica na sigurnoj udaljenosti a opet da je na hotspotu pravilna temperatura,moraš pazit da ima sigurno mjesto za sunčanje pod uvb-svjetlom a opet da je unutar dometa u kojem uvb djeluje...Opremu ti je dosta jednostavno nabavit od jednog finog stričeka Matije.Što se tiče hrane,moraš mu osigurati vitamine,što opet možeš uzeti u navedenoga stričeka.jeftinija ti je varijanta uzgajat kukce,agame puno papaju.Imaš sve o uzgoju tu po forumu.Ja uzgajam samo dubije,a sada dok je mala to joj nije dovoljno jer pojede po 20-tak buba dnevno pa kombiniram sa cvrčcima i laterima,a kasnije,kako odrasta sasvim je dovoljno uzgajati samo jednu vrstu jer im se udio biljne hrane kao odrastaju znatno povećava.Ja svoju sada na tešku prevaru uspijem 2 put tjedno prevarit za mrvicu zelenila!

razumijem. Matija je onaj sa teraristika.hr ako se ne varam jel? To budem ja njega pitao kaj sve može pa uzmem sve od njega kaj je moguće. Jel bi ti bio problem napisati sa koliko dbija si krenula u proizvodnju i kojom brzinom se otprilike razmnožavaju da ne pretjeram ili ne stavim premalo pošto imam i opciju da ne uzgajam samo u Zg nego odem na selo pa tamo napravim (znam,uvijekje netko na selu tako da nebi bilo da mislim samo ostaviti ih pa otići kad mi treba ;) a zasada je i to opcija). I koju podlogu koristiš ako možeš molim te reći,još uvijek mi taj dio nije jasan kako rekoh na većini piše pijesak ali na dosta piše i tepih. Evo stvarno se trudim što više saznati,sad mi je i jedan član poslao knjige pa i to polako čitam da što bolje dobijem uvid itd,bude to dobro siguran sam ja,samo ne treba žuriti nego sve polako namjestiti i spremiti.

p.s.oko kojeg mjeseca su dostupni mališani, Ako su početkom godine recimo da ne idem sve raditi u 7.mj nego neki okvir da imam

Offline veselaST

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 208
  • Spol: Ženski   Dob: 35
  • Lokacija: Split
Odg: Gmazovi
« Odgovori #15 u: Travanj 21, 2011, 20:44:52 poslijepodne »
Ja ti mogu reć za dubije,jer samo njih uzgajam,al neznam koliko ih je bilo kada sam ih dobila od jednog starog a mladog forumaša :) al ja ih što se tiče mirisa i ne osjetim,u plastičnoj kutiji 40-35-30,sa kartonima od jaja,žive na radijatoru,svako 2-3 dana im zamjenim hranu i jednom u 2tjedna ih odvojim u lavor i properem kutiju.nit smrde nit ih čujem.Mislim da ti je to nosit na selo čista komplikacija,al naravno to je tvoj izbor.A što se tiče podloge,ja imam sitni pjesak i nisam primjetila da ga agama dira,sad nek me netko ispravi ako to nije dobro...Najbolje ti je pitat Matiju za tehnikalije vezano za uvb i spoticu(Matija smijem ja to reć?)grla,kabel i običnu neonku možeš kupit na sto mjesta.a što se tiče agame ti fino sklepaš i složiš sve i onda daš oglas il kontaktiraš u koga sumnjaš...tako si siguran da će sve bit spremno!i opet se nesjećam što još...
Biti roditelj znači da ti srce kuca van tijela!

Offline schuey

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 9
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Gmazovi
« Odgovori #16 u: Travanj 21, 2011, 23:14:17 poslijepodne »
Ja ti mogu reć za dubije,jer samo njih uzgajam,al neznam koliko ih je bilo kada sam ih dobila od jednog starog a mladog forumaša :) al ja ih što se tiče mirisa i ne osjetim,u plastičnoj kutiji 40-35-30,sa kartonima od jaja,žive na radijatoru,svako 2-3 dana im zamjenim hranu i jednom u 2tjedna ih odvojim u lavor i properem kutiju.nit smrde nit ih čujem.Mislim da ti je to nosit na selo čista komplikacija,al naravno to je tvoj izbor.A što se tiče podloge,ja imam sitni pjesak i nisam primjetila da ga agama dira,sad nek me netko ispravi ako to nije dobro...Najbolje ti je pitat Matiju za tehnikalije vezano za uvb i spoticu(Matija smijem ja to reć?)grla,kabel i običnu neonku možeš kupit na sto mjesta.a što se tiče agame ti fino sklepaš i složiš sve i onda daš oglas il kontaktiraš u koga sumnjaš...tako si siguran da će sve bit spremno!i opet se nesjećam što još...

ok,hvala na pomoći,ako bude još ko odgovarao bit će mi drago pa se ja obratim ako mi je nešto nejasno,glupo mi je sad naganjati ljude po forumu da mi govore ako ne žele,ko želi odgovoriti će ovdje,prenov sam i neiskusan da dosađujem ljudima. Ovo ću napraviti sve kako kažeš i drago mi je kaj nije tako teško uzgajati ih,ako samo netko može napisati startnu količinu isto bih bio zahvalan.

još jednom hvala na vremenu i trudu za odgovore ;)

Offline ifsilon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 847
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Zagreb, zap. kolodvor
  • U usta ga vista, bejbe!
    • Ifsilon Exotics
Odg: Gmazovi
« Odgovori #17 u: Travanj 24, 2011, 13:55:26 poslijepodne »
Ja uzgajam cvrčke i poceo sam sa 20 odraslih jedinki (otprilike je bilo 15 zenki i 5 muzjaka). Ako mislis imat P. Vitticeps,pocni odmah sa 50 ili vise jedinki jer ih neces moc uzgojit kolko ona moze pojest.Njih stvarno nije tesko uzgojit, oni su ti ko svinje,sve jedu (a tak i smrde). Dajes im jabuke,narance i usitnjene psece hrane i stavis im vatu namocenu u vodu da imaju iz cega piti i ostaje ti samo cekanje. Lateralise i dubie jos nisam probao,ali cini mi se da nebi trebalo biti pretesko. 

I sve pohvale sto se trudis nauciti sve potrebno prije nego uzmes zivotinju.  :klap:  :klap:  :klap:   Puno ljudi prvo uzme preslatkog malog gustera kao iguanu u pet centru i nakon godinu-dvije skuze da to nije bas mali slatki gustercic kojeg mozes drzat u akvariju za ribice,nego je narasao u nesto slicnije krokodilu pa takva zivotinja na kraju zavrsi u maksimiru ili na sljemenu i u novinama.  :(

Offline schuey

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 9
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Gmazovi
« Odgovori #18 u: Travanj 25, 2011, 06:45:07 prijepodne »
Ja uzgajam cvrčke i poceo sam sa 20 odraslih jedinki (otprilike je bilo 15 zenki i 5 muzjaka). Ako mislis imat P. Vitticeps,pocni odmah sa 50 ili vise jedinki jer ih neces moc uzgojit kolko ona moze pojest.Njih stvarno nije tesko uzgojit, oni su ti ko svinje,sve jedu (a tak i smrde). Dajes im jabuke,narance i usitnjene psece hrane i stavis im vatu namocenu u vodu da imaju iz cega piti i ostaje ti samo cekanje. Lateralise i dubie jos nisam probao,ali cini mi se da nebi trebalo biti pretesko. 

I sve pohvale sto se trudis nauciti sve potrebno prije nego uzmes zivotinju.  :klap:  :klap:  :klap:   Puno ljudi prvo uzme preslatkog malog gustera kao iguanu u pet centru i nakon godinu-dvije skuze da to nije bas mali slatki gustercic kojeg mozes drzat u akvariju za ribice,nego je narasao u nesto slicnije krokodilu pa takva zivotinja na kraju zavrsi u maksimiru ili na sljemenu i u novinama.  :(
hvala puno na odgovoru :D