Travanj 25, 2024, 07:27:08 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Akvaterarij za kornjače  (Posjeta: 7467 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline matej04

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
  • Spol: Muški   Lokacija: zagreb
  • Prvo Speci Pa Onda Reci
Akvaterarij za kornjače
« u: Ožujak 08, 2011, 23:21:28 poslijepodne »
zanima me moze li kornjaca biti u otvorenom akvariju bez krova??i jer se moze staviti pijesak kao podloga?
mozete mi pls pomoc oko uredenja akvarija?(kopno podloga itd...koje materijale koristiti i zasto.)

Offline TITO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1203
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Betonska Dzungla
  • ..:: Viva Chelonia ::..
    • www.Kornjace.com - Divni Svijet Kornjaca
Odg: Akvaterarij za kornjače
« Odgovori #1 u: Ožujak 09, 2011, 06:58:55 prijepodne »
zanima me moze li kornjaca biti u otvorenom akvariju bez krova??i jer se moze staviti pijesak kao podloga?
mozete mi pls pomoc oko uredenja akvarija?(kopno podloga itd...koje materijale koristiti i zasto.)
Moze biti u otvorenom. Ali pazi da ne moze izaci iz njega (primjer ako je kopno blizu ruiba).
Moze se staviti pjesak. Uredjenje akvarija ovisi o par stvari. Reci koja je vrsta, velicina, spol ...
... i kad me nema, ja sam tu ...

Offline matej04

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
  • Spol: Muški   Lokacija: zagreb
  • Prvo Speci Pa Onda Reci
Odg: Akvaterarij za kornjače
« Odgovori #2 u: Ožujak 09, 2011, 12:46:57 poslijepodne »
imam žutouhu kornjaču stara je oko godinu dana dugačka 5cm zdrava jede redovito povrće(salatu,rajčicu...)svoje račiće koje obožava ali ih joj dajem umjereno..a za spol nemam pojma makar bi mogao reći da je muško jer ima dosta duge nokte(negdje sam čitao da su muški ako imaju dugačke nokte)..

ako bi joj stavio pijesak na koji bi ga nacin cistio jer ovaj šljunak(1cm)koji sada imam se dosta lagano čisti,a stavio bi pijesak radi toga što sam neki dan vidio da se pokušava ukopati u šljunak al joj bas nije islo  :D

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Akvaterarij za kornjače
« Odgovori #3 u: Ožujak 09, 2011, 23:27:49 poslijepodne »
Nije nuzno imati poklopac no svakako je bolje imati nego nemati. Zimi (i opcenito) je potrebno paziti na propuh. Kada po kornjaci koja je u toploj vodi ili na kopnu od oko 30 stupnjeva osine par desetaka stupnjeva hladniji vjetar to cesto zna zavrsiti respiratornom infekcijom i na kraju upalom pluca. Ako cesto volis provjetravati prostoriju u kojoj se kornjaca nalazi onda je bolje imati poklopac da ne moras razmisljati o tome. Jos jedan razlog za poklopac je ako imas djecu u kuci ili drugih ljubimaca  koji bi mogli uznemiravati kornjacu.

O izboru podloga, njihovim prednostima i nedostacima mozes procitati ovdje: LINK

Glavna hrana mladih kornjaca je meso, a ne bilje i racici. Preporucam da procitas: Prehrana vodenih kornjaca (popis)

Spol za sada jos ne mozes odrediti jer je kornjaca pre mala. Kako ubuduce raspoznati spol imas ovdje: LINK

I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline TITO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1203
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Betonska Dzungla
  • ..:: Viva Chelonia ::..
    • www.Kornjace.com - Divni Svijet Kornjaca
Odg: Akvaterarij za kornjače
« Odgovori #4 u: Ožujak 10, 2011, 12:34:26 poslijepodne »
U stambenom prostoru, u kojem su normalne sobne temparature,
ako je aquarium uredjen kako treba (spotzarulja, kopno itd.) za subtropske
kornjace nije nikakav problem ako su u otvorenom smjestaju.
Osobno nemam ni jedan otvoren smjestaj. Iz raznih razloga (svijetlo, prostor).
Ali dosta mojih prijatelja, medju njima i moj mentor, imaju vise od 50% otvorenih smjestaja.
Faktori djeca, zivotinje (macke, psi, stakori) su nesto sto se samo od sebe podrazumjeva. Barem po mom shvatanju.
Ali nemojte mene slusati. Ocito nemam pojma sta je kornjaca.
... i kad me nema, ja sam tu ...

Offline Iris

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1032
  • Lokacija: ZG centar
  • Floccinaucinihilipilification
Odg: Akvaterarij za kornjače
« Odgovori #5 u: Ožujak 10, 2011, 12:43:58 poslijepodne »
U stambenom prostoru, u kojem su normalne sobne temparature,
ako je aquarium uredjen kako treba (spotzarulja, kopno itd.) za subtropske
kornjace nije nikakav problem ako su u otvorenom smjestaju.
Osobno nemam ni jedan otvoren smjestaj. Iz raznih razloga (svijetlo, prostor).
Ali dosta mojih prijatelja, medju njima i moj mentor, imaju vise od 50% otvorenih smjestaja.
Faktori djeca, zivotinje (macke, psi, stakori) su nesto sto se samo od sebe podrazumjeva. Barem po mom shvatanju.
Ali nemojte mene slusati. Ocito nemam pojma sta je kornjaca.

Točno. Da imam mačku, odmah bih stavila poklopac jer bi mi se kornjama sigurno penjala u pijesak na kopnu. Fuj. A da mačka skoči ili padne u akvarij, onda bi kornjača naravno bila zla jer joj nije dala izaći van il' ju izgrizla osim ako joj ova oko prije ne iskopa.  :D Otvoreni akvaterarij mi se za sada čini praktičnijim - za održavanje, čišćenje i ventiliranje: jer je kvaliteta zraka jednako bitna kao i kvaliteta vode, no poklopac je zgodno imati, barem sa strane. Ni ja nemam pojma što je kornjača. Jučer su me naučili da sam prevarena jer ove moje nisu i ne mogu biti one male slatke iz shopa, koje BTW ne jedu meso pa nisu krvoločne i velike.  :D

Offline matej04

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
  • Spol: Muški   Lokacija: zagreb
  • Prvo Speci Pa Onda Reci
Odg: Akvaterarij za kornjače
« Odgovori #6 u: Ožujak 10, 2011, 13:28:52 poslijepodne »
ja onda ne bi trebao imati problem sa poklopcem kada nemam drugih zivotinja u kuci..
a ovo za hranjenje negdje sam procitao da male kornjace odbijaju jesti povrce i bilje i da jedu samo mesnu hranu,ali da ima inimaka koje jedu sve i da se tim iznimkama treba davati i biljna hrana..(moja je jedna od iznimaka kad jede salatu isto ko racice i meso -.-)

Offline lanyco

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 62
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Osijek
Odg: Akvaterarij za kornjače
« Odgovori #7 u: Ožujak 12, 2011, 03:09:52 prijepodne »
neznam za vase kornjace,al moje jedu sve,bilje,ribe,puzeve,insekte,sirovo meso,jedna mi je prezimila u dvoristu i sad je opet s drugom u akvaterariju i obje vole uredivati svoj zivotni prostor po svom,a macka mi nikad nije upala u akvaterarij koji ima poluotvoreni poklopac

Offline Iris

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1032
  • Lokacija: ZG centar
  • Floccinaucinihilipilification
Odg: Akvaterarij za kornjače
« Odgovori #8 u: Ožujak 12, 2011, 11:07:50 prijepodne »
@lancyo- odlično što nemaš problema s mačkom - pretpostavljam da je odrasla s njima. Hibernaciju kod tropskih kornjača u trajanju duljem od 3 tjedna nikako ne preporučam osim u svrhu poticanja razmnožavanja jer ima znanstvenih dokaza da im se tako skraćuje životni vijek (troši se oklop itd.) i narušava imunitet. Svatko ima svoje mišljenje i iskustva o tome, no svoje ne bih hibernirala kad za to zaista nema potrebe.

Offline matej04

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
  • Spol: Muški   Lokacija: zagreb
  • Prvo Speci Pa Onda Reci
Odg: Akvaterarij za kornjače
« Odgovori #9 u: Ožujak 12, 2011, 13:10:55 poslijepodne »
imam još jedno pitanje..
ne znam kako da joj uredim akvarij..jer se može kosistiti drvo?ili će potrunutii od čega da joj napravim kopno.
molim vas može par slika da vidim kako bi trebalo izgledati?? -?

Offline darx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Slatina-Osijek
  • Turtles before hoes
Odg: Akvaterarij za kornjače
« Odgovori #10 u: Ožujak 12, 2011, 14:14:25 poslijepodne »
imam još jedno pitanje..
ne znam kako da joj uredim akvarij..jer se može kosistiti drvo?ili će potrunutii od čega da joj napravim kopno.
molim vas može par slika da vidim kako bi trebalo izgledati?? -?
Evo možda dobiješ ideju.
http://www.kornjace.com/modules/cjaycontent/index.php?id=30

Offline matej04

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 27
  • Spol: Muški   Lokacija: zagreb
  • Prvo Speci Pa Onda Reci
Odg: Akvaterarij za kornjače
« Odgovori #11 u: Ožujak 12, 2011, 14:27:03 poslijepodne »
hvala!! htio sam još pitati koje drvo mogu koristiti u akvarijima a da ne potrune??

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Akvaterarij za kornjače
« Odgovori #12 u: Ožujak 12, 2011, 17:00:59 poslijepodne »
hvala!! htio sam još pitati koje drvo mogu koristiti u akvarijima a da ne potrune??

Mozes koristiti Mopani ili Mangrova drva za akvarije sto se prodaju po pet shopovima. Iako svako drvo koje je na pola u vodi i na pola na suhom ce polako truliti.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline TITO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1203
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Betonska Dzungla
  • ..:: Viva Chelonia ::..
    • www.Kornjace.com - Divni Svijet Kornjaca
Odg: Akvaterarij za kornjače
« Odgovori #13 u: Ožujak 13, 2011, 09:52:15 prijepodne »
Hibernaciju kod tropskih kornjača u trajanju duljem od 3 tjedna nikako ne preporučam osim u svrhu poticanja razmnožavanja jer ima znanstvenih dokaza da im se tako skraćuje životni vijek (troši se oklop itd.) i narušava imunitet.
Tropske kornjace se nikada nesmiju hibernirati jer im nije u prirodi.
Subtropske kornjace (u koje spadaju i crvenouhe kornjace) trebale bi se i u zatocenistvu hibernirati jer im je to prirodno.
... i kad me nema, ja sam tu ...

Offline Iris

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1032
  • Lokacija: ZG centar
  • Floccinaucinihilipilification
Odg: Akvaterarij za kornjače
« Odgovori #14 u: Ožujak 23, 2011, 15:04:39 poslijepodne »
@Tito-

ono kaj sam htjela reći jest da nije NUŽNA hibernacija (reptili zapravo ni ne hiberniraju nego brumiraju-ovo sve pišem radi drugih koji možda čitaju ovu temu, da vide da imaju puno izbora i izvora van ovog foruma) da ih ljudi ne bi zatvorili u vlažnu kutiju i stavili u frižider na 10C tjednima ni ne provjeravajući jesu li ok, gladne, koliko se često bude, promijene im treset/krpu il' kak' ih god već drže. Bolje da se ne igrati s tim da kornjaču ne bi ubili ili ozlijedili. Većina foruma i stranica (kao i enciklopedije) nikako ne preporučaju "hibernaciju" suptropskih kornjača zbog: trošenja oklopa, padanja imuniteta... i drugih prirodnih događaja.
Ponavljam: to je stvar osobnog stava vlasnika ljubimca, kao što je i poticanje kućnog ljubimca na divlje ponašanje koji prirodu nikad nije vidio (poput ove moje 2 crvenouhe), a i vječne rasprave jesi li vitamini zapravo štetni, trebaju li odrasle crvenohe jesti meso svaki 3. ili 5. dan i svaki 4. povrće, te smiju li u međuvremenu dobivati grickalice (gammaruse, pelete, komadiće povrća). U prirodi stalno nešto love i gutaju (čak i miševe i ptičice), no ja svoje ne hranim konkretnom hranom svaki dan da se ne udebljaju, a ni u ludilu im ne bih dala nešto s krznom ili perjem da im se crijeva ne začepe! Vjerojatno to ne bi ni jele kad su već tak' izbirljive. Mislim da bi se odmah prehladile ak' bih ih pokušala hibernirati a i veliki je problem spuštanje temperature postepeno u jednom stanu- gdje da ih zatvorim, zatočim, a da su mi nadohvat ruke da ih mogu provjeravati i paziti i hraniti kad se bude iz brumacije? U sobi mi nikada nije ispod 22C, čak ni zimi! Nemam ostavu, mogu jedino poseban veliki frižider (npr. onaj za pive ili za brod) nabaviti za njih i nadati se da ih neće hvatati panika kao kad sam ih selila u veći akvaterarij. Ne želim ih izlagati nepotrebnom stresu. Tko ima mogućnosti za vrtno jezerce nek potiče svoje kornjače na "prirodno" ponašanje. Moje ni živi plijen neće... Još uvijek! Ženka i dalje ne napada mužjaka, ni on nju (a to bi im bilo "prirodno"), jedu iz ruke i ne grizu me (a i to bi im bilo prirodno), ne uništavaju opremu... Pokušaj uzgoja plijena za moje kornjače pretvorio se u poseban biljni akvarij, kojeg uopće nisam imala u planu, i sada poklanjam ribice za ljubimce!  :roll: Naselila sam akvrijske puževe u akvarij nadajući se da će ih jesti i na kraju sam nabavila botije da ih potamane (bile su s kornjačama) i dio sam kasnije udomila, dio zadržala u i napravila im poseban akvarij. Dubije sam htjela nabaviti no dubije crvenouha nema gdje ni vidjeti ni naći u svom prirodnom staništu, a i vidjela sam da su kornjače hranjene na dubijima debele pa sam odustala. Kaj bi bilo da ni to neće? Morala bih složiti još i terarij!

I kaj da na kraju svega velim? Niš'. Evo velim: "niš'".  :D
« Zadnja izmjena: Ožujak 23, 2011, 15:10:17 poslijepodne od Iris »

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Akvaterarij za kornjače
« Odgovori #15 u: Ožujak 23, 2011, 19:22:40 poslijepodne »
reptili zapravo ni ne hiberniraju nego brumiraju

Otkud sad ovo?  :nerd:

Offline TITO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1203
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Betonska Dzungla
  • ..:: Viva Chelonia ::..
    • www.Kornjace.com - Divni Svijet Kornjaca
Odg: Akvaterarij za kornjače
« Odgovori #16 u: Ožujak 23, 2011, 20:50:13 poslijepodne »
reptili zapravo ni ne hiberniraju nego brumiraju

Otkud sad ovo?  :nerd:
Citajuci taj njezin post, osjecam se k'o smecar koji stoji ispred gomilu smeca i nezna gdje ce poceti sa razvrstavanjem istog!
Frustriran sam da nakon pet godina aktivnosti na HR webu ja jos uvjek moram odgovarati na ovake absurde.
... i kad me nema, ja sam tu ...

Offline Iris

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1032
  • Lokacija: ZG centar
  • Floccinaucinihilipilification
Odg: Akvaterarij za kornjače
« Odgovori #17 u: Ožujak 23, 2011, 21:18:23 poslijepodne »
@Tito-

-ovo sve pišem radi drugih koji možda čitaju ovu temu, da vide da imaju puno izbora i izvora van ovog foruma

Svatko ima pravo na svoje mišljenje. Nitko nema pravo nametanja vlastitog mišljenja preko krinke da "svatko ima pravo na svoje mišljenje". Ta izreka nije formula koja izvlači iz neugodnih situacija. Stojim iza onoga što pišem. Možda ti je moj stil neobičan i ne da ti se to sve čitati, no i tvoj je stav neobičan a i sam si ponosan na svoj status "kralja arogancije", nisi li? Ja nisam arogantna, ja sam samo iritantna.  ;)

Nitko od nas nije dužan svakom odgovoriti na svako pitanje koje može naći sam, no evo znaka dobre volje:

@Nino- evo nekoliko tekstova:

http://www.abnc.org/species-in-the-spotlight-red-eared-slider.html
http://redearslider.com/forum/viewtopic.php?t=23820
http://www.bookrags.com/wiki/Red-eared_slider
http://www.redearedslider.net/red-eared-slider-hibernation
http://www.tortoise.org/archives/elegans.html
 :zagrljaj:





Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Akvaterarij za kornjače
« Odgovori #18 u: Ožujak 23, 2011, 21:44:32 poslijepodne »
@Nino- evo nekoliko tekstova:

http://www.abnc.org/species-in-the-spotlight-red-eared-slider.html
http://redearslider.com/forum/viewtopic.php?t=23820
http://www.bookrags.com/wiki/Red-eared_slider
http://www.redearedslider.net/red-eared-slider-hibernation
http://www.tortoise.org/archives/elegans.html

OK, samo ti si napisala "reptili", a ne specifično T. s. elegans (a i to je netočno). Inače sam čitao dosta o hibernaciji/brumaciji/estivaciji i ostalim terminima koji se upotrebljavaju za pojam perioda mirovanja gmazova u vrijeme nepovoljnih uvjeta (hladnoća, prevelika vrućina, suša, itd.), ne samo zato da bih razlučio terminologiju, već da bih što bolje i kvalitetnije hibernirao životinje u mojoj skrbi: prve sam uspješno hibernirao (i nakon toga pario) 1993. g. i činim to od tada svake zime (radi se o nekim vrstama guštera).
Glede ispravne terminologije i objašnjenja značenja pojedinih termina mogu ti reći da na internetu postoji hrpa nekonzistentnog smeća (uključujući i neke tekstove na Wikipediji koji - neosnovano i netočno - tvrde kako sisavci hiberniraju, a gmazovi "brumiraju"). U novijoj hobističkoj i stručnoj (herpetološkoj) literaturi se izraz "brumacija" praktički više ne upotrebljava kao netočan, ili nepotpuno točan. Sličan je slučaj s terminom "hladnokrvnih" životinja,odnosno ektoterma koji se u starijoj literaturi primjenjuje kod opisa gmazova, a potpuno je netočan - točan i ispravan termin je poikiloterm. Takvih primjera ima mnogo.
Na kraju krajeva, na našoj, hobističkoj razini dovoljno je jasno o čemu se radi, ma koji izraz upotrijebili - možda je čak najbolji i najispravniji "period zimskog mirovanja".
« Zadnja izmjena: Ožujak 23, 2011, 21:48:08 poslijepodne od Nino G »

Offline TITO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1203
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Betonska Dzungla
  • ..:: Viva Chelonia ::..
    • www.Kornjace.com - Divni Svijet Kornjaca
Odg: Akvaterarij za kornjače
« Odgovori #19 u: Ožujak 23, 2011, 21:53:10 poslijepodne »
Iris, neda mi se sada pojedinacno odgovarati na tvoje gluposti.
Sutra ujutru letim za spaniju na godisnji sastanak ovakih kao sto sam ja,
koji misle da znaju nesto o kornjacama a ocito pojma nemaju.

Da neodugovlacim, ima pravilno i ima nepravilno drzanje i postupanje sa istim.
Ja sam ovdje da savjetujem pravilno, ne da odobravam svakakav bullshit koji se pise od virtualnih
strucnjaka koji su tri linka na netu procitali i stime misle da znaju nesto.
Imas dvije mogucnosti:
Prva je; prestati pisati ovako smece jer nemam volju uciti odrasle osobe kako se prave djeca (slikovito receno)
Druga je; zali se upravi stranice, mozda me razrijese duznosti pa onda udri sa svojim glupostima do mile volje.
Dovoljno sam dugo tu i mislim da sam se dovoljno predstavio da mogu ocekivati da mi se vjeruje ako nesto tvrdim.
... i kad me nema, ja sam tu ...

Offline Iris

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1032
  • Lokacija: ZG centar
  • Floccinaucinihilipilification
Odg: Akvaterarij za kornjače
« Odgovori #20 u: Ožujak 24, 2011, 00:05:05 prijepodne »
@Nino- da, baš terminologija i definicije su često i uzrok sukoba. Hvala ti na učenom i civiliziranom odgovoru.  :up:

@Tito- uprava stranice, stranica, forum i slično nisu organi moga ega da svaki post moram započeti i/ili završiti s pisanjem o sebi i svojoj veličini umjesto da posvetim pisanje posta pokušavajući oblikovati smisleni odgovor koji bi mogao razraditi ili oblikovati DIJALOG u kojem sudjeluje više ljudi.

Ne vidim kakve veze ima tvoje veliko iskustvo i sa čime ukoliko ga više nisi voljan dijeliti nego samo spominjati.
U vezi toga se mogu žaliti i upravi Vodovoda ako ti to SAM ne vidiš.

Inače RJEŠAVAM probleme. Ima puno ljudi koji se na koješta mogu žaliti pa šute.

Ukoliko ti želiš neku zamjenu, ne traži ju u meni. Imam previše (neplaćenog) posla i van ovog foruma!
Sudjelujem u promociji hobija, i podjeli iskustava i mišljenja, imajući na umu dobrobit životinja prije svega.
To što su me ubacili u redakciju i Akter ne shvaćam kao ČIN. Ovdje ima članova s 2000 postova koji rade ISTE gluposti kao i oni sa samo 3.
Ne zanima me tko je čiji prijatelj, susjed, tko ima koje gilde, tko je kome dužan jer osobno znam 20ak ljudi s ovog foruma za koje mogu reći samo da su "kolege forumaši".
Nijedan mi odgovor nije loš, no također nijedan, tako ni tvoj, neću uzeti bez rezerve i preispitivanja jer NE PRIMAM NAREDBE nego savjete.

Sretan ti put u Španjolsku.

Offline TITO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1203
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Betonska Dzungla
  • ..:: Viva Chelonia ::..
    • www.Kornjace.com - Divni Svijet Kornjaca
Odg: Akvaterarij za kornjače
« Odgovori #21 u: Ožujak 31, 2011, 22:16:18 poslijepodne »
Rekoh sve sto sam htjeo reci, pa mi mrsko se ponavljati.
O nekim osnovnim temama nije potreban ni dijalog jer bi apsurd bio razmatrati da se kornjace (kojima je to u prirodi)
ne stavljaju u hibernaciju jer je to opasno ...
Moje iskustvo djelim, inace nebi bio ovdje moderator.
Tema je davno u offtopicu i zato stavljam kljuc u bravu.

Sretan ti put u Španjolsku.
Hvala, bilo je zanimljivo hvatati E.o.fritzjuergenobsti i Mauremys leprose svojim rukama ;-)

Zaboravih, u vezi izraza brumacij i hibernacija ...
Ovako, naravno mi je poznat izraz brumacija. No, ja neuk, koji nisam studirao Biologiju i koji se time bavim samo iz hobija, koristim izraz (termin) "hibernacija".
Taj izraz koristi Njemacka Udruga za Terraristiku i Herpetologiju, nasa organizacija,
u biti svi (ama bas svi, Europa, Azija, Amerika, Australija) skojima imam ikakve veze sa kornjacama. Medju njima velik broj znacajnih imena.
« Zadnja izmjena: Ožujak 31, 2011, 22:24:27 poslijepodne od TITO »
... i kad me nema, ja sam tu ...