Travanj 26, 2024, 18:16:36 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Ahli ili Ahli  (Posjeta: 2820 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Bojko

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2923
Ahli ili Ahli
« u: Studeni 06, 2004, 21:58:00 poslijepodne »


pošto ima CICHLID jedan divan primerak vrste Sciaenochromis fryeri,pa pošto oko toga još i danas ima puno neke zabune,mješanja evo neki ktaki,a jako zanimljivi post.


Pre svega moramo se malo vratiti u prošlost,konkretno u godinu 1927 kad je ihtiolog Ahl opisao vrstu Haplochromis serranoides.Naravno to je bio primerak iz Tanzanijskog dela jezera Malawi,pošto je tad bilo to nemaeki teritorij a Ahl bio Nemac.


Vee 8 godina kasnije/1935/ velika ihtiologinja dr.Trewavas promenila je ime "serranoides",pošto je to vee bilo ime jednog Viktorija ciklida,u ime Haplochromis ahli,kao poeast njegovom "otkritelju".


To ime se obdržalo sve do godine 1989 kada je tad vee 89 godišnja dr.Trewavas-ova i dr.Eccles uradila euvenu reviziju genusa Haplochromis i taj ,dotadašnji Haplochromis ahli,postaje Sciaenochromis ahli.


Kad pogledam veliku knjigu iz godine 1989 autora Ad Koningsa "Malawi cichlids of Lake malawi...,vidimo puno slika i varieteta vrste Sciaenochromis fryeri,a na jednoj slici,kao Sciaenochromis sp.,prikazana je i sadašnja vrsta Sciaenochromis fryeri.


Otkriee te vrste jeste usko vezano sa padom Berlinskog zida.Normalno pitanje koje sad sledi bilo bi:Kakve veze ima Sciaenochromis ahli,Sciaenochromis fryeri te Berlinski zid?


Eto polako eemo i to u nastavku to odgonetnuti.U istoenom berlinu jeste euveni prirodoslovni muzej,imenovan po velikom istražitelju Humboldtu.


U tom muzeju postoji jako velika kolekcija Malawi ciklida,pogotovo iz predela,koji je bio pod Nemaekom kolonizacijom,a kao istoena Nemaeka jako teško dosstupna zapadnim ihtiologima.


I godine 1993 dolazi u taj muzej Ad Konings i poene preueavati sijajnu kolekciju Sciaenochromis ahli-ja.I rezultat proueavanja bile su sledeee nove vrste,koje su prije bile poznate kao varijeteti sciaenochromis ahli-ja.Eto nove vrste su :
[list=1]
  • Sciaenochromis benthicola

  • Sciaenochromis fryeri

  • Sciaenochromis psammophilus
  • [/list]


    Sad kad nam je poznat nastanak vrste Sciaenochromis fryeri /ime ima po ihtiologu G.Fryeri/,par reei još o tome ciklidu.


    Opisao ga je Ad Konings godine 1993.


    U prirodi se pretežito zadržava oko Maleri,Likoma,te taeki Mclear.Za akvaristieke svrhe ta se vrsta lovi pretežito oko otoka Likoma.U poeetku lova tih ciklida,uvatili su pretežito mužjace.Tu ciklidi naime žive neki tajnoviti život,pa se ženke veeinoma zadržavaju u špiljama.Kad su to saznali,naravno poveeao se i broj ulovljenih ženki.


    U dužinu ee izrasti od 10-16 cm.,ali znadu biti neki primjerci i veei od 20 cm.


    Šta se boja tiee,ti su mužjaci jako zanimljivih i interesantnih boja,pa se i zbog toga ubrzo primili u akvaristiki,no za ženke to ne bismo mogli reei,jer ženka jeste skromnija u svojim smedjim bojama.


    Kod te vrste jeste zanimljiv mrest,jer mužjak oplodjuje ikre van ženkinih usta,pa ih tek takve ,vee oplodjene,ženka nosi u usta.To je stariji naein mrešeenja u usporedbi sa oplodnjom u majeinim ustama.


    Inaee ta ciklid se hrani malim mladuncima m'buna,a od listopada pa do sijeena sa mladima Bagrus meridionalis./samo info-taj Bagrus meridionalis jeste som,ali najveea ubica malawi ciklida/.A vee iz ishrane se visdi,da taj ciklid preferiše malo više proteinsku hranu.


    Akvarij za tu vrstu trebao bi biti negdje oko 240 l,a više ee biti i bolje.naravno grupa tih ciklida,a samo uredjenje slieno onome u prirodi,dakle pesak te malo skala,koje ee služiti za centar teritorije.


    A sad i ono najzanimljivije ;taj ciklid ima odnosno prodaje se pod sledeeim imenima:Ahli,Haplochromis jacksoni,Haplochromis Electric blue,što samo još pridonosi nekoj zabuni oko imena toga ciklida,a ujedno to je i velika draž ciklidistike.


    P.s.nadam se da ste došli do kraja ovoga stvarno malo dugaekog posta,ali jes zanimljiv



    Offline Marko69

    • Trade Count: (0)
    • Punopravni član
    • ****
    • Postova: 940
    Ahli ili Ahli
    « Odgovori #1 u: Studeni 06, 2004, 22:43:00 poslijepodne »
    Split/Hrvatska

    Offline thomas

    • Trade Count: (0)
    • Punopravni član
    • ***
    • Postova: 150
      • http://www.akvarij.net
    Ahli ili Ahli
    « Odgovori #2 u: Studeni 07, 2004, 11:55:00 prijepodne »


    fora
    Tomas

    Offline Njuška

    • Trade Count: (0)
    • Punopravni član
    • ****
    • Postova: 1492
    • Spol: Muški   Dob: 54
    • Lokacija: Rijeka
    Ahli ili Ahli
    « Odgovori #3 u: Studeni 08, 2004, 09:20:00 prijepodne »
    A ljudi govore da je Bojko lijen!?
    Rijeka / Hrvatska
    ...nakon duge i teške muke dobio sam internet...

    Offline Irusnjak

    • Trade Count: (0)
    • Punopravni član
    • *****
    • Postova: 4966
    • Spol: Muški   Dob: 46
    • Lokacija: Dobrodol, Sesvete
    Ahli ili Ahli
    « Odgovori #4 u: Studeni 08, 2004, 09:29:00 prijepodne »
    Ako se ne varam, Cichlid ga ima kod sebe u akvariju  A hrani se malim mbunama  

    Offline Bojko

    • Akvarij.NET Expert
    • Trade Count: (0)
    • Punopravni član
    • *****
    • Postova: 2923
    Ahli ili Ahli
    « Odgovori #5 u: Studeni 08, 2004, 09:39:00 prijepodne »


    Citat: irusnjak
    Ako se ne varam, Cichlid ga ima kod sebe u akvariju A hrani se malim mbunama



    Ali to se ne hrani malim M'bunama od više cm.,nego stvarno mladuncima,tako,da taj ciklid u akvariju neee jesti druge M'bune odnosno ciklide.

    Offline Jurupari

    • Hrvatska udruga ciklidofila
    • Počasni član
    • Trade Count: (0)
    • Punopravni član
    • *****
    • Postova: 3111
    • Spol: Muški   Dob: 44
    • Lokacija: Rijeka
    • Marko Lenac
    Ahli ili Ahli
    « Odgovori #6 u: Studeni 08, 2004, 12:49:00 poslijepodne »
    svaka riba ae pojest mlade i jajašca ako naleti na njih, i moji vegetarijanci - Vieje su lude za tim, a njih smatraju kravama me?u ciklidima. bojko držiš li ti fryeri-e? moj frend ima obiene i one iceberg varijante. meni je me?u top 5 malawi ciklidima

    Offline cichlid

    • Trade Count: (0)
    • Punopravni član
    • ****
    • Postova: 986
    Ahli ili Ahli
    « Odgovori #7 u: Studeni 08, 2004, 14:54:00 poslijepodne »
    oooooo ,deeki moji oae ahli stavit u usta sve što je manje od njega,to znaai i manje mabune ,ipak narastze 20 cm znaai sve od 4-6 on bi to probo spremit u usta,to sam proaito negdje