Travanj 26, 2024, 13:13:52 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: koralji gube intenzitet boje  (Posjeta: 4625 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline lucifer

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 726
    • http://www.psychoreefer.hr
koralji gube intenzitet boje
« u: Srpanj 04, 2007, 12:28:00 poslijepodne »


nemogu bas naci po knjigama ovakav problem pa me zanima ima li ko kakvu ideju. salinitet uredan, fosfata nema,koristim rowu 100g na 300lit vode,400g AU, i to je to,kalcij je izgleda 500, koralji su super samo gube intenzitet boje.

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
koralji gube intenzitet boje
« Odgovori #1 u: Srpanj 04, 2007, 13:10:00 poslijepodne »
Iskreno, na prvu bi grunuo da je rowa problem, no nije tako jednostavno.

Trebalo bi napraviti ovako... Izmjeri PO4 sa digitalcem, kojeg nemamo, ali će uskoro bit u klubu ako Bog da... onda se priupitat što će ti rowa ako nemaš PO4??!

Da li se itko to zapitao od vas što ju koristite??

Bez zajebancije, ja sam svoju rowu poklonio akvaristi u nevolji i na taj način sam je prestao koristit... u to vrijeme sam nabavio TropicMarin elimiphos longlife, koji nije rowa, ali je kvalitetan, koristio sam ga u novom akvariju za nagradnjađu i to je to.

Molim da me se ne shvati da je rowa loša, dapače, ali mislim da ju većina reefera kod nas koristi preagresivno i u krivim trenucima, također znam da ju niti ne koriste pravilno, pa se puno rowe namače u vodi bzvz.

Uglavnom, gubitak boje je također indikator nedostatka Kalija... to šema je došla ponajviše zahvaljujući ZEOvit userima koji ga uredno mjere i koji ga uredno održavaju na 400-420, te pri bilo kojem padu boje, prvo kontroliraju potassium tojest kalij.
Za dizanje kalija preporučujem K+ od ZEOvit-a, to govorim iz tuđeg iskustva, te salifert test da ga možeš otkrit.

Moj savjet ti je da izbaviš rowu... napraviš par kvalitetnih izmjena mora da nadoknadiš mikroelemente koji također mogu bit jedan od faktora, i da pustiš tako da "dejstvuje" bar tri tjedna.

NEBRINI nebu šuma od akvarija, to 100%.




Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
koralji gube intenzitet boje
« Odgovori #2 u: Srpanj 04, 2007, 13:24:00 poslijepodne »


onda se priupitat što će ti rowa ako nemaš PO4??!

Da li se itko to zapitao od vas što ju koristite??



Zato sto se fosfat konstantno stvara u akvariju,u svakom trenutku??
Posto se koristi fosfat odstranjivač nema PO4 .

 

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
koralji gube intenzitet boje
« Odgovori #3 u: Srpanj 04, 2007, 13:29:00 poslijepodne »

Citat: blue

onda se priupitat što će ti rowa ako nemaš PO4??!

Da li se itko to zapitao od vas što ju koristite??



Zato sto se fosfat konstantno stvara u akvariju,u svakom trenutku??
Posto se koristi fosfat odstranjivač nema PO4 .


Valjda i sam znaš da premalo PO4 isto nije dobro u akvariju.

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
koralji gube intenzitet boje
« Odgovori #4 u: Srpanj 04, 2007, 13:48:00 poslijepodne »


PO4 koliko ja znam je stetan u bilo kojoj koncetraciji ,medutim on je produkt fosfora a fosfor je kljucni element potreban svim zivim bicima da bi prezivjeli .Fosfora mora biti u akvariju ,a cim ima fosfora ima i PO4 .Uglavnom reef keeping i je interesantan radi odrzavanja balansa ,staviti velike kolicine rowaphosa i koristiti ga neadekvatno moze uzrokovati iste stete kao i da ga se uopce ne koristi .
Kao i sve u reef keepingu treba ga znati koristiti pravilno i u dobroj kombinaciji .
Ako je u akvariju puno riba koje se puno hrane treba puno rowe ,ako akvarij ima malo riba sa malim hranjenjem mozda rowaphos uopce ne treba ,to je naravno pojednostavljeno jer postoji jos dosta nacina kuda fosfat moze doci u akvarij ,jedan od banalnih je otvoreni akvarij i na ciju povrsinu konstantno pada prasina koja naravno stvara fosfat .
Jednostavan recept bi bio da se mora izvaditi visak fosfata ,dakle postoji kolicina koja je potrebna zivim organizmima u akvariju da bi se pravilno razvijali ,sve ostalo treba izbaciti van sto prije jer ce se od njega stvoriti alge a kasnije u vecim kolicinama unistava koralje ,pretezno tvrde .
 

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
koralji gube intenzitet boje
« Odgovori #5 u: Srpanj 04, 2007, 14:00:00 poslijepodne »
Slažem se,
no da li ti tvrdiš da je problem u njegovom slabom koloritetu izričito povišeni PO4?!?

Da se razumijemo, akvarij mu je PUN raznobojnih mushrooma, zoanthusa, 2 gonipore koje uspiješno drži i fino mu i rastu, te na kraju 2-3 montipore digitate.

Ja sam svjestan da on radi teški nnutrient import sa hranjenjem gonipora, no isto tako sam svjestan da unutar 200litara ima tunze 6060 + povratna pumpa + skimmer koji je više nego adekvatan za njegov akvarij.

Ja bih prije rekao da je nedostatak nekih elemeta tipa kalij...



Offline lucifer

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 726
    • http://www.psychoreefer.hr
koralji gube intenzitet boje
« Odgovori #6 u: Srpanj 04, 2007, 14:27:00 poslijepodne »


+mare 3200


zaboravih napisati da se to ocituje na LPS ovima SPS ovi nikad nisu bili tako izrazene boje ko zadnjih nekoliko mijeseci. radi se o euphilijama nekim discosomama,zoama i acroporama koje rastu ko mutave samo nemaju boju ujedno zahvaljujem na odgovorima stina i blue

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
koralji gube intenzitet boje
« Odgovori #7 u: Srpanj 04, 2007, 15:44:00 poslijepodne »


To je nemoguce utvrditi zbog cega gube boju ,moze bitistotinu razloga ,od prevelike pa do premale kolicine hranjivih tvari u akvariju ,nisu samo fosfati/fosfor nutrientsi ,sve organsko je nutrients iliti hranjiva tvar ,velike kolicine fosfata mogu biti vezane za detritus i ostali organski otpad a da se uopce ne detektiraju na testu .
Moze biti imbalans u filtraciji ,na to malo ljudi obraca paznju a ja bih se kladio da vecina problema danas ,pogotovo kod nas dolazi od toga ,nekontrolirano se koristi ugljen,rowa ,razni eoliti,aditivi za filtraciju tipa zeo,xaqua,prodibio,cycle... tko zna sto sve nema na trzistu ... sve to moze prouzrociti totalni imbalans u bakterijskoj populaciji te u ionskoj strukturi mora a to se vise ne moze tako lako vratiti na staro jer se prvenstveno ne zna sto se poremetilo ,niti postoje testovi za to ,jednostavno vidis da neki koralji propadaju ,neki ne ,neki gube boju neki ne ... u globalu ,po mom misljenju ,taj imabalans se moze vidjeti u akvariju po stvarima koje nemaju logiku ..npr u navedenom akvariju lps gube boju a neke acro ne a druge da -koliko sam ja shvatio navedeni post .
To nema logike ,ako se ide da je visak ili manjak po4 uzrocnik nekog problema onda bi se to odrazilo na sve koralje u akvariju ,uvvijek naravno postoji neki koralj koji ce prezivjeti sve ali u globalu ucinak tij jednostavnijih pogresaka (po4,nitrat,..) bi se odrazio na kompletni akvarij .Po meni tu je nesto sasvim drugo a po svom iskustvu sto Hrvatski reeferi u danasnje vrijeme stavljaju u akvarij ,tu moze biti stotinu razloga koji mogu uzrokovati probleme i nemoguce ga je definirati tek tako .


Mijenjati more ,sto manje cackati po akvariju ,drzati se standardnih parametara (kalcij,kh ,ph ) dobra cirkulacija i rasvijeta ,i pustiti da se akvarij stabilizira ,to je moj jedini savijet .
Sto manje experimentiranja sa bilo cime ,sto manje raznovrsnih aditiva i trace elemenata ,sto manje ruke u akvarij... imati ujednacen ritam izmjene rowe,ugljena i to uvijek iste kolicine ,rowe-ako se sumnja na nju-koristiti u malim kolicinama ,2 jusne zlice ,u slabom protoku i mijenjati svakih 15-20 dana... jedan uskladeni ritam odrzavanja akvarija je najbolje sto se moze napraviti i po mom misljenju rezultat ce biti dobar .
 

Offline Profa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 594
koralji gube intenzitet boje
« Odgovori #8 u: Srpanj 04, 2007, 18:28:00 poslijepodne »


Slažem se s tim da mi akvaristi mislimo da znamo puno,a zapravo znamo vrlo vrlo malo. Jer kad čovjek gleda listu elemenata i molekula koje se nalaze u jednom mL morske vode, kad pročita da se na jednom kvadratnom centimetru povšine koralja nalazi cca 10 000 000 bakterija i 1 000 000 000 archea, da jedan mL morske vode sadrži milijun bakterija i10 milijuna virusa, i onda okrene glavu i pogleda svojih ''kolosalnih'' 300 ili 600 ili 2000 L (nebitno) što ih ima u sobi.......onda se zapita (barem se ja zapitam) koliko je taj akvarij svojim kemijskim, fizikalnim i inim parametrima svjetlosnih godina udaljen od koraljnog grebena negdje u Tihom oceanu. Činjenica je da se 99% kemijskih parametara NE MOŽE testirati jer testeri za njih ne postoje, a mi svi mislimo da kada smo naštimali kH i kalcij da smo došli do plafona, a ako je netko još naštimao i magnezij i kalij onda je on poslanik božji.........yeah right .


Mislim da najbolje štou ovom trenutku možemo svi mi napraviti je orijentirati se ja jednu relativnu usku skupinu koralja koja (prema našim trenutnim spoznajama) ima najsličnije zahtjeve i potrebe, i to je to.Jasno da ne živimo u crnom bijelom svijetu i su određena odstupanja dopuštena (i normalna) ali načelno sam protiv toga dase u istom tanku držeisarkići i gljive i zoe i lps-ovi i sps-ovii 300 drugih čuda.


Sve što sam napisaoje samo moje osobno trenutno razmišljanje koje će se možda s vremenom i promijeniti, tko zna.......


A što se stari tvog problema tiče, vjerovatno je on kombinacija više faktora. Moguće da je rowa, mogućeda je i činjeniva što si do pred 10 dana imao 30+°C u tanku, zbilja može biti 100 stvari. Ja bi definitivno izvadio tu rowu pa vidio dali ima kakvih pomaka na bolje. Dobra vijest je daLPS-ovi mogu imati takav bleach da su bijeli kozid, ali u dobrim uvijetima se vrate bez problema ljepši ijači nego ikada....znam iz svog iskustva.


Pozdrav svimaEdited by: Profa
Novi Zagreb

Offline Profa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 594
koralji gube intenzitet boje
« Odgovori #9 u: Srpanj 04, 2007, 18:33:00 poslijepodne »


Sada mi je na pamet pao jedan članak od bornemana kojeg sam čitao prije 100 godina: u njemu govori o tome koliko puno različitih vrsta izrazito štetnih i otrovnih, alelopatski aktivnih spojeva ispuštaju recimo najobičnijecijanobakterije vulgaris, koje su u većoj ili manjoj mjeri prisutne u 80% tankova.....a za identifikaciju kojih (spojeva) ti je potrebna najmodernija state of the artkemijska aparatura...


Novi Zagreb

Offline Krajten

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1974
    • http://www.akvarij.net
koralji gube intenzitet boje
« Odgovori #10 u: Srpanj 04, 2007, 19:09:00 poslijepodne »
daj Profa nemoj offtopicariti...
ZG,Vrapče

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
koralji gube intenzitet boje
« Odgovori #11 u: Srpanj 04, 2007, 19:36:00 poslijepodne »

Citat: Krajten
daj Profa nemoj offtopicariti...

Baš to
Nema ga 100godina na forumu i onda se odjednom javi sa tekstom u kojem ništa direktno ne spomene, ali se indirektno pohvali da je pročitao par znanstvenih studija... i naravno, nebi Ivek bil Ivek da nije spomenuo Erica aka Patriciju Borneman...


Šala mala, sad kad mi skype zakrče psovke, sam sam si to tražio

Offline lucifer

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 726
    • http://www.psychoreefer.hr
koralji gube intenzitet boje
« Odgovori #12 u: Srpanj 05, 2007, 00:02:00 prijepodne »
izvadio sam ugljen promijenio 100litara mora u 7 dana javim vam sto i kakose vstvari odvijaju .stina i profamogu potvrditi da sve raste samo su boje u k...cu, rowu moram koristiti jer puno hranim goniopore jer koliko znam samo nas je par ostalo kojima su zive, kao nus produkt imam cyano boom svakoh 10tak dana 3 dodu pa nestanu i salinitet mi varira jer mi puno vode hlapi jedino ne dodajem magnezij i stroncij sto bi se skolski dodavalo

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
koralji gube intenzitet boje
« Odgovori #13 u: Srpanj 05, 2007, 00:19:00 prijepodne »
koliko sam ja čitao stroncij nije poželjno dodavat... što se pak aktivnog ugljena tiče, iskreno neznam dal će ti to pomoć, ali možeš pokušat!

Ja osobno imam bolja iskustva sa pasivnom upotrebom aktivnog ugljena, marka Korallen-zucht.



Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
koralji gube intenzitet boje
« Odgovori #14 u: Srpanj 05, 2007, 08:40:00 prijepodne »


meni je prvo palo na pamet previše rowe, a zatim temperatura... jer su i meni malo problijedile eufilije prošli tjedan dok je pržilo a mene nije bilo doma...


u kemijske mogućnosti neću ulazit zbog već gore napisanih i opisanih razloga...


jebate, pazi koja tema, javilise Profa iVedran

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
koralji gube intenzitet boje
« Odgovori #15 u: Srpanj 05, 2007, 11:42:00 prijepodne »
.... baš ...   ... a tam di ja tražim savjet niko me ne šljivi    

... a kaj je sa lampama? ... kaj i one ne igraju neku ulogu.... koliko su lampe stare? .. za koliko ti salinitet varira, kak ti se temperature kreću preko dana, jer i ona puno varira,... kad bum dobil par polipa crvenih zousa?  
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline lucifer

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 726
    • http://www.psychoreefer.hr
koralji gube intenzitet boje
« Odgovori #16 u: Srpanj 05, 2007, 14:34:00 poslijepodne »
Citat: Vedran



meni je prvo palo na pamet previše rowe, a zatim temperatura... jer su i meni malo problijedile eufilije prošli tjedan dok je pržilo a mene nije bilo doma...


u kemijske moguænosti neæu ulazit zbog veæ gore napisanih i opisanih razloga...


jebate, pazi koja tema, javilise Profa iVedran





oma 100g rowe to je duplo manje od preporucenog, temp nije faktor kad imam s tim problema od 4 mijeseca kada temp nisu skakale temp je od 25,2 do 26,7 stim da je isla 2 dana na 30

Offline lucifer

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 726
    • http://www.psychoreefer.hr
koralji gube intenzitet boje
« Odgovori #17 u: Srpanj 05, 2007, 14:42:00 poslijepodne »


Citat: skorpac
.... baš ... ... a tam di ja tražim savjet niko me ne šljivi

... a kaj je sa lampama? ... kaj i one ne igraju neku ulogu.... koliko su lampe stare? .. za koliko ti salinitet varira, kak ti se temperature kreæu preko dana, jer i ona puno varira,... kad bum dobil par polipa crvenih zousa?



lampe mijenjam svakih 6 mj. stim da prelazim na ati postepeno. salinitet varira od 1.025 do 1.027, za zoe kad budes imao sto trampat javi se

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
koralji gube intenzitet boje
« Odgovori #18 u: Kolovoz 07, 2007, 13:22:00 poslijepodne »
... i luce... kakvo je stanje? ... pitam jer je nekoliko mojih koraljića malo boje izgubilo?!?
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
koralji gube intenzitet boje
« Odgovori #19 u: Kolovoz 07, 2007, 23:39:00 poslijepodne »
Moje neko razmišljanje je da se more iscrpilo i sad se vide nedostaci.

Možda lagano doziranje kalija bi promjenilo situaciju na bolje, naravno, uz česte promjene mora.

Doziranje kalija NE preporučam bez upotrebe adekvatnog testera.

Preparat se može kupit koliko sam ja upućen najbliže u SLO i to bi se trebalo naručit...


Offline lucifer

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 726
    • http://www.psychoreefer.hr
koralji gube intenzitet boje
« Odgovori #20 u: Kolovoz 09, 2007, 13:05:00 poslijepodne »
stina tebi fali kalija, lampe, temp, trace elementi sto cuda mu smeta istrazite odakle koralju boja od cega se sastoji,cemu mijenja boju

Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij
koralji gube intenzitet boje
« Odgovori #21 u: Kolovoz 09, 2007, 16:14:00 poslijepodne »

Citat: lucifer
stina tebi fali kalija