Svibanj 17, 2024, 21:49:36 poslijepodneNajnoviji Član: Vena

Autor Tema: Helpdesk - pomoć početnicima  (Posjeta: 163807 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Klanjo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 544
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb,Črnomerec
  • Bolje vrabac u ruci nego riba iza ormara.
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #150 u: Ožujak 26, 2012, 22:29:18 poslijepodne »
Stavi po4 remover i AU u hangon filter,15-ak kila dobrog poroznog živog kamena,dobru cirkulaciju preko kamena,uz to da ti je kamen složen prozračno da ima čim veču površinu preko kojega tuče protok,redovne izmjene mora i ne više od dva nemića,nezahtjeven koralje i to ti je to nikakva nauka i naravno strpljenja na početku da se sve to dobro izciklira.
Mudrost se krije u riječima velikog Aristotela:
"Sinko, ako tebi treba filozofija da piješ vino, mislim da imaš ozbiljnih problema."

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #151 u: Ožujak 27, 2012, 09:45:35 prijepodne »
Stomed> ma tog sam prvog pronasao, najjeftiniji. Znam da i tu malo lazu. Nisam bas previse detaljno gledao, ali vidio sam i nekih modela, ima i od haqosa nekakav skimmer, masa proizvodjaca, cijenom se vrte oko 50$, a  to je jos uvijek ok i prihvatljivo. Vidjet cu, nesto cu pribaviti, bolje ista nego nista, sto i sam kazes.

Ja ti na to gledam kao na zlatnu ribicu u staklenoj kugli. Nije idealno, nije preporucljivo, ali je pocetak.  :D

Klanjo> hvala! E sad dolazimo do mog sljedeceg pitanja, malo ste me preduhitrili.

Koja kolicina ugljena i fosfat removera se stavlja u taj hang on? Dali punim do vrha, pola jednog materijala pola drugog, mogu li koristiti onaj original ulozak sa ugljenom koji dodje uz svaki filter, znaci zanima me kolicinski koliko toga stavljam u filter?

Takodjer, kamen ili ona reef keramika? Ne sto je ultimativno bolje, vec sto je cijenom prihvatljivije i eventualno lakse za nabaviti, s obzirom da uopce nemam ideje gdje pronaci zivi kamen, a da on i dalje bude ziv dok dodje do mene. Vezano za to, moram li odmah sloziti kompletan scape, ili mogu poceti sa manjim komadima kamena, pa to onda lagano nadogradjivati i preslagivati kako se situacija bude razvijala?

I jos pitanje, kad davim da davim do kraja. Znaci, ako uzmemo da potrebnu opremu imam, kamenje ili alternativu nabavim, sve sto mi treba dalje je malo mora iz nekog starog akvarija? Ili je bolje soliti vodu iz nule?

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #152 u: Ožujak 27, 2012, 11:11:30 prijepodne »
zivi kamen ti je najbolje nabavati od nekog doma ili ako je duze stajao u ducanu, ali nasi ducani.. koraline i bakterije ces lako imati a sad dali je pun i drugih organizama nebih ti znao reci, a svi ti organizmi, crvi, itd, ti pomazu. neznam kolika je cjena keramike pa nemogu nista reci, ali bolje je zivi, ili dio zivog i dio suhog, ili da taj dio sam napravis od bjelog cementa, to ti je nesto kao reef keramika onda, imas recepte po netu, koristi se, sol, klorid, sta vec, pa kasnije nakon susenja i otapanja dobijes poroznost.
mislim da ti je bolje da dio vode, moze mali dio, nabavis iz nekog akvarija, znam da se postupak ubrza, reakcije su brze, a koliko je to u stvarnosti, neznam, moza i nema nekakve veze, samo sam citao da ce svjeze mjesana voda u kanti prije odreagirati ako joj se doda starog mora. s vodom mozes isto dobiti i alge, bakterije, itd, pa je mozda zato dobro, ali tog ionako puno dobis s kamenom poslje.
ugljen i po4 remover ti nije isto i ciji koristis, neki su jako kvalitetni a neki bas i nisu, za kolicinu tih nebi znao, ja koristim malo po4 removera i ne cjelo vrijeme, samo ponekad, ugljena mozda 100-200gr, vecinu vremena ali ne bas uvjek, a ponekad i nemjenjam kad bit trebao, ali zato purigen overdoziram 2-3x:) ali to sve ti ovisi i kakav sistem imas, koliko otpada i koliko cesto mjenjas vodu, ja da sam na tvom mjestu bih poceo koristim malu kolicinu pa tjedno mjenjao, po tome vidio jel ima potrebe sta mjenjat i koliko. koralji isto odpustaju otrove u vodu, valjd preko one sluzi, da truju konkurenciju, sta ja znam, i zato je dobro imati ugljen, bar povremeno. jel purigen bolji ili inferiorniji po tom pitanju, neznam, ali on je umjetno stvoren, resin, sta vec, i ima veliki afinitet za organskim a nedira toliko mikroelemente, neotpusta po4 ni otpad nazad, meni je zato bolji..i sto sam tako skrt a on se da regenerirat:)

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #153 u: Ožujak 27, 2012, 11:21:48 prijepodne »
za vodu mi mislim nije nikakav problem dobiti kantu-dvije, vise me muci kamen, gdje ga nabaviti, barem komadic-dva za pocetak. nebih isao u neke diy avanture, radije kupiti komad reef keramike, pa krenuti lagano, nego nesto eksperimentirati, ako vec nigdje ne uspijem barem kilu zivog nabaviti.

Offline Klanjo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 544
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb,Črnomerec
  • Bolje vrabac u ruci nego riba iza ormara.
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #154 u: Ožujak 27, 2012, 11:34:26 prijepodne »
Staviš Po4 removera koliko ti piše od proizvođača na tvoju litražu i ostatak staviš ugljena,sa ugljenom nemreš pretejrati sa po4 removerom možeš,kaj se tiče kamena ili keramike ili jadranskoga,to su prepucavanja kaj je bolje,ali po meni dobro je sve kaj je porozno da se mogu bakterije naseliti,najbolje ti je vidjeti tu na forumu jel ko prodaje,ako ne onda vidi sa CMA znam da on ima kamen vidi jel ima i keramike,kad sve složiš zažicaš nekoga stare vode kad mjenjaš i to sukneš u akvarij da ti se brže zaciklira iskreno rečeno to sa vodom mi i nije jasno zakaj se brže zaciklira ali tak su mene učili pa ja to prenosim dalje  ;).
Kaj se tiče skimmera ak nemaš sump nemoj ni stavljati mislim da ti svi nano skimmeri nemaju neku pretjeranu korist a samo ti smanje volumen akvarija i nagrde ga.
Druga stavka sa količinom po4 remover morati češ vidjeti parametre kad krene cijela priča i prema tome dodavati ili smanjivati količinu,tak da računaj da pod obavezno uzmeš za početak Po4 i No3 testove.
Mudrost se krije u riječima velikog Aristotela:
"Sinko, ako tebi treba filozofija da piješ vino, mislim da imaš ozbiljnih problema."

Offline Klanjo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 544
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb,Črnomerec
  • Bolje vrabac u ruci nego riba iza ormara.
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #155 u: Ožujak 27, 2012, 11:41:09 prijepodne »
Kamen ti je nositelj biološke filtracije a pogotovo kaj nemaš skimmer u akvariju znači nema kamen dva za početak nego nabavi cijelu količinu kamena,kolko znam 20% volumena akvarij bi trebao biti kamen.
Mudrost se krije u riječima velikog Aristotela:
"Sinko, ako tebi treba filozofija da piješ vino, mislim da imaš ozbiljnih problema."

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #156 u: Ožujak 27, 2012, 12:22:38 poslijepodne »
najbolje i je staviti odma sav kamen, i zivi i mrtvi, pa ce polako ozivvljavat, i tako trebas cekati s unosom riba i koralja pogotovo.  sad, 20%, neki kazu 1kg-10l vode, itd, najbolje sloziti reef, stjenu kakvu s tebi svida i ne se zamarati previse tocnom mjerom, previse ga nemozes imat sigurno, samo gledaj da ce i koralji narast i da treba mjesta i ribama za plivati.
voda je nosioc mikroorganizma, i kemijska strana ima veze s nekom reakcijom, uglavnom, trebalo bi, bar teroretski, prije se dovest u ravnotezu i zaciklirat. i da, nemoj nikad svjezu sol/vodu stavljat u akvarij prije nego odstoji, medu zive organizme, pogotovo vece kolicine, agresivna je prilicno prije nego sve odreagira, i nemoj rukom nikad mjesat sol, ja sam naucio na tezi nacin
-klanjo, ako zanemarimo cinjenicu da nagrde aq, koja je razlika izmedu nano skimera u nano akvariju i velikog u velikom? bas je i nevidim. svaki skimer radi, 50l/h zraka u tjelu od 1l ili 1000l/h u 10l, u velikom se voda sigurno nesto duze zadrzava, bolji omjer vode/zraka i duzi dwell time, ali je i akvarij veci. druga je stvar ako on stavi neki losi/puno manji model nego sto bih zapravo trebao, ali po pravilnim proporcijama je sasvim ista beneficija u malom i velikom aq, ako njemu tjedno napuni samo malu casu, deci, 3gr suhe tvari, koliko vec, napamet pricam, opet je trajno mehanicki izvadio taj dio otpada za razliku od bioloske filtracije. lakse je mjenjati vodu u 100l  i na taj nacin cistiti akvarij, li opet s druge strane, mnogi mali akvariji od 50-100l imaju puno vise riba u % nego neki od 500 ili vise

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #157 u: Ožujak 27, 2012, 14:13:45 poslijepodne »
Dobro, hajmo reci da bi 10 kila kamena za pocetak bilo sasvim dosta. Mozda i previse, jer akvarij nije visok, s druge strane, dio prostora ce oduzeti i pregrada sa opremom, dakle, 10 kila bi moralo biti cisto dovoljno.

Sad je pravo pitanje gdje nabaviti kamen, zivi ili mrtvi, svejedno je. Na jednom shopu sam gledao tu keramiku, cijene su onako, djeluju mi ok, zivi kamen nigdje nisam pronasao, pa ako moze kakav savjet ili preporuka gdje ga pribaviti, neku manju kolicinu, pa ako nista drugo, da barem pomjesam kamen sa tom keramikom, ako moze ta kombinacija?

Offline Klanjo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 544
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb,Črnomerec
  • Bolje vrabac u ruci nego riba iza ormara.
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #158 u: Ožujak 27, 2012, 14:55:15 poslijepodne »
Kao što rekoh u prethodnom postu,postaviš oglas na forum da kupuješ kamenje ili probaj nazvati CMA.
Ne kužim jedino pregradu za kakvu opremu?
Mudrost se krije u riječima velikog Aristotela:
"Sinko, ako tebi treba filozofija da piješ vino, mislim da imaš ozbiljnih problema."

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #159 u: Ožujak 27, 2012, 15:11:26 poslijepodne »
ma ranije sam pisao o tome, nesto kao fejk overflov, obicna L pregrada unutar koje bih smjestio grijac i hang-on, da se ne vide u akvariju. Mislim, moze i bez toga, ali si mislim, ljepse bi bilo da se ne vidi.

Za kamen cu se malo raspitati, sad barem znam otprilike gdje traziti i poceti.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #160 u: Ožujak 28, 2012, 09:21:26 prijepodne »
Izgleda novi problem. Ili dva, kako se uzme.

Skuzio sam da je akvarij ljepljen prozirnim silikonom. A to kazu nije dobro u morskom radi algi ili kojecega. Isto tako sam procitao, da bi se spojevi s vanjske strane mogli obljepiti nekakvom crnom folijom, izolirkom, bilo cime, da se smanji prolazak svjetlosti, i time i alge, tako nekako. Ima li tko kakvih saznanja, kako to rijesiti, razljepljivanje akvarija i ljepljenje ponovo crnim silikonom nije opcija.

Drugi je voda. Procitao sam ponesto o pripremi vode, mjesanju soli i slicnome, medjutim, namece mi se zakljucak da je ro uredjaj obavezan, odnosno, nikakva destilirana, pipovaca, ovo ili ono ne dolazi u obzir za kvalitetnu vodu, jedino ro voda. Dali je to tako, ako je da krenem u nabavku, ili ipak ima nekakva druga jeftinija opcija?

Offline Klanjo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 544
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb,Črnomerec
  • Bolje vrabac u ruci nego riba iza ormara.
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #161 u: Ožujak 28, 2012, 12:32:03 poslijepodne »
Znai nije ti poanta izvana naljepiti nego iznutra gdje je voda i od kuda svijetlo prodire,a jedino kaj možeš je da uzmeš crni silikon i da preljepiš spojeve iznutra,ali mislim da nije potrebno jer sam vidio da ljudi vani koriste i prozirni silikon i nemaju nikakvih problema.
Kaj se tiče vode ja sam koristio i onu destiliranu vodu iz dučana,a imaš i kupiti vodu u Demi-u na Jarunu.
Mudrost se krije u riječima velikog Aristotela:
"Sinko, ako tebi treba filozofija da piješ vino, mislim da imaš ozbiljnih problema."

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #162 u: Ožujak 28, 2012, 12:34:59 poslijepodne »

Ja imam prozirni silikon na frag tanku od 230 litara i nema problema. Vani točno Klanjo kaže, a posebno ameri, uglavnom koriste samo prozirni/transparentni silikon - puno je lijepši za vidjeti od crnog a što je najbitnije - jače drži!

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #163 u: Ožujak 28, 2012, 13:22:35 poslijepodne »
Dobro, to je onda rjeseno. Ro ostaje kao zeljena opcija, svakako cu gledati nabaviti i to, pa sam miran na duze staze.

Jos samo jedno pitanje, pa se mogu poceti baviti nekakvim pripremim radovima.

Zeznuo sam se malo, akvarij je duzine 80cm, znaci jedina opcija su mi t5 24w lampe. Hoce li 4 komada biti dovoljno? I zanimaju me one ati reef blue, marine white lampe. Vidim da je cijena i vise nego povoljna, ali toga se malo i bojim, valjaju li one, da ih uzmem, ili da slazem neku drugu kombinaciju?

Ako valjaju, hoce li kombinacija od 2 blue, 1 white i 1 natural red biti ok, ili bi preporucili neku drugu kombinaciju?

Zahvaljujem jos jednom svima koji pomazu!

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #164 u: Ožujak 28, 2012, 13:28:38 poslijepodne »
moguce da ameri imaju i bolje silikone od nas? znam da djele na sealant i adhesive(mozda sam fulao koju rjec ali bilo je govora o tome na reefcentralu, kako su jedni skuplji ali puno jace drze od ovih koji su kao samo za brtvljene) 
meni se nije nikad desilo ali navodno alge mogu poceti ulazi pod rub silikona i slabiti ga ukoliko svjetlo prolazi kroz njega. tank sam ljepio prozirnim a fuge napravio crnim, i oko pojacanja, samo imam rub od forexa pa se spojevi onda nevide, al inace nebi bilo tako ljepo za vidjeti sve te fuge.
-neznam dali sta pomaze kiselost silikona? da je prozirni a neutralan mozda bi prije ulazile pod njega? ili su to price nastale jos prije 20-30god pa su svi silikoni bili losiji nego danas?

neki imaju morski i s pipovacom ali ja tih radije nebio to preporucio, a te lampe sam pogledao i to nisu ati, bar koliko ja znam, to je nesto drugo a o kvaliteti radije necu komentirat, zpravo neznam, nikak ni vidio ni probao. i meni se cini da je ta red lampa za slatkovodne, za morski trebas plavu, oko 20000k i bjele(plavo), >10-15000, meni produ i 965 u kombinaciji

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #165 u: Ožujak 28, 2012, 13:33:17 poslijepodne »

na koje točno lampe misliš, kineske ili ATI (ovo nisu kineske)?  4 komada će ti biti dovoljno pošto misliš držati jednostavnije koralje. Uglavno uzima se miješane lampe dvije plave i dvije bijele (6500K ili 10000K-bolja opcija).

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #166 u: Ožujak 28, 2012, 13:54:02 poslijepodne »
Pa sad, neznam dali smijem javno pisati, mislim, nije nikakva reklama ni ono suprotno, ali na ef-u sam pronasao u shopu te ati lampe, s ovim nazivima kako sam naveo. I cijena mi se izuzetno svidja, ali o samim lampama neznam ama bas nista.

U biti, kod kuce imam 2 nove nikad upaljene aquastarke, 24w t5, dakle samo bi trebalo pronaci jos 2 plave, a tu bi te ati sa ef-a od 24w, reef blue, sasvim mogle posluziti?

Jos da pitam, vjerovatno bi bilo mudro u projektiranje poklopca odmah uracunati i mjesta za ventilatore radi hladjenja, sto lampi, sto same vode?

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #167 u: Ožujak 28, 2012, 13:58:42 poslijepodne »
meni se cini da si pomjesao, ili sam ja? ali kad sam danas pogledao, samo su 80w ati, one druge su neki kinez, plava, bjela i crvena. a to na pocetku ulaza u opciju lampi je atijeva slika, logo, sta vec, ali to nisu sve atijeve lampe unutra

ako imas priliku, svakako su ugradi ventilatore, prevelika temp. ti skracuje zivotni vjek a i lampe imaju drukciji spektar/intezitet, tako nesto, ako je toplina prevelika. e sad, ja neznam koliko je to tocno, proizvodaci se bs nemogu uskladit, giesemann tvrdi(normalno kad su konkurencija:) da nevalja aktivno pevise hladit kao ati vec da je njihovo pasivno na oko 35c ili vec koliko, idealno, itd. mada, meni se cini da na isto dodes, stavio mali vent na svake dvije ili velike otvore kroz koji struji zrak po kucistu, mreza s gornje/bocne strane, itd
« Zadnja izmjena: Ožujak 28, 2012, 14:03:36 poslijepodne od stomed »

Offline delbi

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2045
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
  • vecio mona
    • http://www.posronja.eu
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #168 u: Ožujak 28, 2012, 14:00:14 poslijepodne »
Meni su se pokazale kao odlicne(a, znatno jeftinije) Sylvania u ovoj kombinaciji:
Aquastar 1kom
Coralstar 2kom
Sylvanie Daylight 865
ali..opet, kao i uvijek...nista ne volim tvrditi....u pravilu kaze se da su ATI bolje ali.....eto, ja sam sa ovom kombinacijom lampi bio odusevljen.....
pula
Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #169 u: Ožujak 28, 2012, 14:15:47 poslijepodne »
ati ima visi cri i par nego sylvanija, a sad koliko je to bitno, ovisi, kako kome i za koje organizme, damir nemisli drzati neznam kako zahtjevne pa mislim da mu to stvarno nije bitno, nije nit akvarij bas velik/dubok, a ako jednog dana prede na nesto zahtjevnije lako ce promjenit i lampe ako zatreba
ps. ja sam kupio za 80kn u gotovini philipsovu 965 od 54W, mozda su manje jos jeftinije? u zaruljici/zaruljotkeki, kako se vec zove, iza nacionalne knjiznice se moze narucit i cekas par dana da dode. to mi se cini prilicno povoljno za takvu lampu

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #170 u: Ožujak 28, 2012, 15:13:43 poslijepodne »
Dobro, barem imam okvirnu ideju koje lampe, jednu aquastar imam, coralstar se nabavi, kao i jedna obicna daylight, to barem nije problem.

Reflektori su obavezni, pretpostavljam? Nesto razmisljam, mozda ici na visecu rasvjetu, samo se bojim da ce mi previse svjetla biti rasuto po sobi, neznam koliko reflektori tu pomazu?

Dobro, da malo rezimiramo sto sam ja do sada shvatio, barem s ove tehnicke strane.

dakle, 4x25w t5 rasvjeta. atman hang on (ili ako u medjuvremenu pronadjem neki aquaclear), od barem 300+ litara protoka, sa aktivnim ugljenom i p. removerom. Stream pumpa od 3000 lit/h, ako ova moja ideja s pregradom za sakrivanje opreme bude pokazala, planiram i u nju staviti jedan manji powerhead, da voda lakse cirkulira kroz nju. Grijac 100w. Skimmer - za sada bez njega, ili ako bas naletim na nesto povoljno a ucini mi se dobrim. Barem 6-7 kila mrtvog kamena, i jos barem 2-3 kile zivog.  Sol za pripremu vode, destilirana voda, ako se bas odmah ne bude mogao realizirati ro uredjaj.

I samo jos jedno pitanje, koji tester bi preporucili da nabavim?

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #171 u: Ožujak 28, 2012, 18:11:56 poslijepodne »
za sve ostale parametre salifert je jedan od najboljih, a za sami salinitet neznam bas preporucit sta da uzmes, mislim da obicnih plovaka ima i kod nas ali nisam gledao, al trebao bi svaki biti dovoljno dobar.
stavi reflektore obavezno, s njima nista negubis a jako pojacas rasvjetu, ja uvjek imam visecu pa ti neznam bas usporedbu s poklopcem ali nije da mi nesto jako baca po sobi, negdje je u visini stranice akvarija. da je vislje moglo bi smetat, pogotovo ako sjedis blizo, nije bas zdravo ni da ide u oci. sama rasvjeta ti je zatvorena(valjda?) i reflektori usmjeruju prema dolje pa mislim da nebi trebalo jako bacati svjetlo okolo ako je nisko supstena, iako ti je uvjek svjetlije nego poklopac. i voda ce ti jace hlapiti ali imat ces manje problema s toplinom ako ides na tu soluciju.

Offline Klanjo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 544
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb,Črnomerec
  • Bolje vrabac u ruci nego riba iza ormara.
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #172 u: Ožujak 28, 2012, 22:26:46 poslijepodne »
Ja sam salifert bacio u smeće jer sam poludio na neke divlje parametre koje mi je pokazivao, ali ljudi ih večinom koriste i zadovoljni su sa njima,ja sam prešao na JBL.
Rasvjetu bi ti preporučao viseću radi mogučnosti regulacije visine znači u slučaju da ti je prejaka da ju možeš odignuti ili spustiti a i radi temperature i izmjene kisika u vodi.
Neznam točno kak misliš raditi onu pregradu i kak budeš sakrivao kaj ali po meni možeš sve uglavnom sakriti iza kamenjem i kupiti nekakvu manju streamicu da ti razbija masnoču na površini to ti jedna od opcija.
Mudrost se krije u riječima velikog Aristotela:
"Sinko, ako tebi treba filozofija da piješ vino, mislim da imaš ozbiljnih problema."

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #173 u: Ožujak 28, 2012, 22:57:10 poslijepodne »
Koje tocno JBL testovi?

Sto se pregrade tice, obicni L profil, kao za overflow, dakle 2 ploce pleksija zaljepljene u oblik L, gornja ivica bi bila izvedena u obliku ceslja (dakle prorezi), na jednoj i na drugoj strani bi bile po 2 rupe, recimo 35mm, jasno s mrezicom, kroz njih voda struji bez ikakvih problema. Unutar te pregrade ide grijac, hang on filter, i eventualno jednog dana neki unutarnji skimmer manjih dimenzija. Kompletna pregrada bi bila recimo 15x15cm, sto nebi previse oduzelo volumen akvarija, a vizualno bi puno ljepse izgledalo nego da se sva oprema vidi. Sakrivanje kamenom je isto odlicna ideja, samo znaci trebao bih onda kamen koji bi pokrio cijelu visinu akvarija. Ovako, crna pozadina, crna ta pregrada, i vizualni dojam nije unisten, barem ne meni. Evo mozda je na skici jasnije kako bi to izgledalo.

Razbijanje masnoce na povrsini ionako vrsi hang on svojim povratom vode, ali i neki mali powerhead smjesten takodjer unutar te pregrade bi funkcionirao odlicno, u biti mreskanje povrsine vode i nije nesto sto je nepozeljno u morskom, zar ne?

Dakle, skica od naprijed i odozgor kako otprilike izgleda i gdje ide pregrada. Vjerovatno je ovo nepotrebno, ali ako ne smeta, zasto ne.


Offline Klanjo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 544
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb,Črnomerec
  • Bolje vrabac u ruci nego riba iza ormara.
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #174 u: Ožujak 28, 2012, 23:47:26 poslijepodne »
Dapače,pogotovo šta nemaš skimmer bi trebao imati čim jače mreškanje površine što mislim da ti hang on neče biti dovoljno,ti misliš u ovu jednu rupu ubaciti stream jel tak?,od JBL imam No3,Po4,Mg+Ca i Kh od fauna marina,
Mudrost se krije u riječima velikog Aristotela:
"Sinko, ako tebi treba filozofija da piješ vino, mislim da imaš ozbiljnih problema."