Travanj 27, 2024, 13:36:25 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Low Light akvarijum  (Posjeta: 6458 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Tibor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 74
Low Light akvarijum
« u: Kolovoz 25, 2009, 21:02:19 poslijepodne »
Moje pitanje je za neke mozda smesno,ali ja ipak moram da pitam jer me to kopka.Na nekoliko mesta sam naleteo na pojam "low light" akvarijum pa me interesuje kakav je to akvarijum?

Offline svizac

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 272
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Kutina
Odg: Low Light akvarijum
« Odgovori #1 u: Kolovoz 25, 2009, 21:26:40 poslijepodne »
Bok,low light akvari znaci da ima malo svijetla oko 0,5 watta po litri što ti je najnormalnije i sve isod toga moze biti pre malo za bilje.Takvi akvariji nisu zahtjevni sto se tice stalnog sisanja bilja posto su uglavnom biljke sporoga rasta koje ne zahtijevaju pre veliko odrzavanje.Uglavnom to su meni prekrasni akvariji radi preljepog zelenila i malo odrzavanja.

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Low Light akvarijum
« Odgovori #2 u: Kolovoz 25, 2009, 21:38:06 poslijepodne »
Bok,low light akvari znaci da ima malo svijetla oko 0,5 watta po litri što ti je najnormalnije i sve isod toga moze biti pre malo za bilje.Takvi akvariji nisu zahtjevni sto se tice stalnog sisanja bilja posto su uglavnom biljke sporoga rasta koje ne zahtijevaju pre veliko odrzavanje.Uglavnom to su meni prekrasni akvariji radi preljepog zelenila i malo odrzavanja.

možda sam u krivu al zašto onda lp svoj aq naziva low light a svjetli mu 2x24w iznad 54l, hmmm.. možda neš krivo kužim u pojmu low light il lp ima drugačiji akvarij

Offline aquabot

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2409
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: zagrep
  • codename franjo
Odg: Low Light akvarijum
« Odgovori #3 u: Kolovoz 25, 2009, 21:49:40 poslijepodne »
no comm, lol.  :D

- low light bi trebao biti do max 50w/L.

- reflektori daju još barem 50% svjetla. znači recimo lampe 2x lampe plus 50% reflektora.

- al nije tolko stvar u litrama, nego u dubini aq.... tkalcho je tu doma.

moj rio240 je ziher "low light". 2 lampe po 38w bez reflektora, a i da su reflektori gore, opet bi bio low light.  8) ...i još je presvijetli.  ;)
« Zadnja izmjena: Kolovoz 25, 2009, 22:32:20 poslijepodne od aquabot »

Offline svizac

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 272
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Kutina
Odg: Low Light akvarijum
« Odgovori #4 u: Kolovoz 25, 2009, 23:23:56 poslijepodne »
Uh sunce joj kalajsavo i zeni kada ona ide nesto objasniti a nema pojma.Nesmijes se niti pomaknuti od kompa vec mora cackati.Ona prevodi naslov i iz toga vuce misljenje malo svijetla.Sada ce me cuti,ZENO.... :)

Offline aquabot

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2409
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: zagrep
  • codename franjo
Odg: Low Light akvarijum
« Odgovori #5 u: Kolovoz 25, 2009, 23:31:34 poslijepodne »
low light aquariums (1.5-2 watts per gallon unless you have a very small or very large aquarium, then read this post on light in the aquarium) the equipment and supplies needed are minimal.

medium light aquariums (2-3 watts per gallon)

high light aquariums (3+ watts per gallon)


znači, imam "ultra low" rasvjetu  :D

Offline svizac

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 272
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Kutina
Odg: Low Light akvarijum
« Odgovori #6 u: Kolovoz 26, 2009, 00:22:02 prijepodne »
http://www.aqua-art.org/readarticle.php?article_id=31
Na ovom linku imas ukratko obasnjeno znacenje low light akvarija.

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Low Light akvarijum
« Odgovori #7 u: Kolovoz 26, 2009, 08:33:21 prijepodne »
Ja bio napisao lowlight, jer kad sam pocinjao sa tim akvarijem gorila je samo jedna t5 lampa od 24W. Poslije sam vidio da nema ravnomjerene svjetlosti svuda, pa sam dodao jos jednu lampu. A ostao od prije naziv lowlight iako to defintivno vise nije bio sa dvije 24W t5 + reflektori. ;)

Inace ima ona jedna akvaristicka da ne postoji prejako osvjetljenje nego samo predug period osvjetljenja.

Nije bas to sa svjetloscu samo tako jednostavno jer dosta to ovisi i o vrsti rasvjete, pa taj princip sa w/l bas i ne drzi vodu kod t5 rasvjete. T5 rasvjeta svjetli skoro duplo nego t8, pa je tako 0.5 w/l sa t5 lampama jaaako puno svjetla. Recimo u nekakvom standardnom aquascpaerskom tanku 120*45*45 ili 90*45*45, sa 2 t5 lampe duzinom akvarija (+ reflektori), se moze drzat bilo koja biljka, i jos ce se vjerojatno morat smanjit period osvjetljenja ukoliko ne zelimo mocit ruke non-stop. A to bi bilo, ako upotrijebimo t5 lampe od 54w na 120cm  i 39w na 90cm akvariju, oko 0.4 w/l.

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Low Light akvarijum
« Odgovori #8 u: Kolovoz 26, 2009, 08:58:23 prijepodne »
E da, ovo sta sam napisao se sve odnosi na rasvjetu u poklopcu koja je par cm iznad akvarija. Ne na visecu koja je udaljena vise od povrsine vode cime se gubi na intezitetu svjetolosti.  

Offline aquabot

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2409
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: zagrep
  • codename franjo
Odg: Low Light akvarijum
« Odgovori #9 u: Kolovoz 26, 2009, 10:56:23 prijepodne »
http://www.aqua-art.org/readarticle.php?article_id=31
Na ovom linku imas ukratko obasnjeno znacenje low light akvarija.
e taj link je već ono, profi  ;), ja sam čito s ovog, početničkog http://www.aquatic-eden.com/2006/12/beginners-guide-to-planted-aquarium.html:D

Offline M23_Vu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 976
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: VUKOVAR
  • AqVu
Odg: Low Light akvarijum
« Odgovori #10 u: Kolovoz 26, 2009, 11:06:55 prijepodne »
Ja bio napisao lowlight, jer kad sam pocinjao sa tim akvarijem gorila je samo jedna t5 lampa od 24W. Poslije sam vidio da nema ravnomjerene svjetlosti svuda, pa sam dodao jos jednu lampu. A ostao od prije naziv lowlight iako to defintivno vise nije bio sa dvije 24W t5 + reflektori. ;)

Inace ima ona jedna akvaristicka da ne postoji prejako osvjetljenje nego samo predug period osvjetljenja.

Nije bas to sa svjetloscu samo tako jednostavno jer dosta to ovisi i o vrsti rasvjete, pa taj princip sa w/l bas i ne drzi vodu kod t5 rasvjete. T5 rasvjeta svjetli skoro duplo nego t8, pa je tako 0.5 w/l sa t5 lampama jaaako puno svjetla. Recimo u nekakvom standardnom aquascpaerskom tanku 120*45*45 ili 90*45*45, sa 2 t5 lampe duzinom akvarija (+ reflektori), se moze drzat bilo koja biljka, i jos ce se vjerojatno morat smanjit period osvjetljenja ukoliko ne zelimo mocit ruke non-stop. A to bi bilo, ako upotrijebimo t5 lampe od 54w na 120cm  i 39w na 90cm akvariju, oko 0.4 w/l.

Lp,nisam znao da je baš tolika razlika između T5 i T8 lampi.... U riu 180 ima orginalno 2 T5 lampe od 45w (i nekako mi nije bilo dovoljno tj.dosta bilja mi je stagniralo ali sad mislim da je to više zbog nedostatka nekih drugih tvari a ne svjetlosti) i dodao sam još dvije T8 lampe od 30W što čini ukupno 150w na 180l uz fotoperiod od 7h... a sad opet gledam da je razlika u cijeni glomata bila oko 100kn za T5 lampe...trebao sam ipak njih uzeti...

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Low Light akvarijum
« Odgovori #11 u: Kolovoz 26, 2009, 12:41:55 poslijepodne »
Nisu te biljke sigurno lose rasle zbog svjetla...mada nisam bas upucen u te juvelove posebne lampe, posebnih dimenzija i jesu li to t5 High Output (HO) lampe? AKo jesu to je dovoljno svjetla sigurno, naravno uz dobar co2 i adekvatno gnojenje. ;)

Kolika je tocno razlika izmedu t5 HO lampi i t8 mislim da se vec i prije pisalo po forumu.  

Ono sta ja znam je to da:
- prvo te t5 HO lampe su tanje, pa se svjetlost reflektira puno bolje od reflektora u akvarij nego kod t8 (jos ako se nabavi bas parabolicni reflektor, cudo jedno)
- drugo je da ne gube na intezitetu koliko ove t8, tj mozes ih imat prakticki dok ne izgore, dok se t8 preporuca mjenjat svako pola godine do godinu, bas zbog toga. Pa se tu ustedi hrpetina love.
- trece je da u isti poklopac stavis jace t5 lampe, nego sta mozes t8...recimo kod mene u 60cm ja stavim 2*24W t5, a da stavljam t8 to bi bilo 2*18W T8. A poznato je da t5 daju vise svjetla od t8, pa jos kad zbrojis prve dvije prednosti svakako je da su bolje  :up:

I jos jedna stvar...zadnjih godina u biljnoj akvaristici se postavilo misljenje kako treba, ne znam koliko svjetla stavit, da bi se imao akvarij ko Amano, i to je izvor svih problema bio (citaj algi) jer nitko, osim prirode, ne moze ispratit biljke u njihovim potrebama, kad im iznad stoji disko klub od svjetla koji ih tjera na abnormalan rast. E onda se netko sjetio i izmjerio PAR metrom Amanove akvarije i ustanovilo se da je to u odnosu na standard strasno malo. To sta u knjizicama pise 2*36W iznad 60cm akvarija stoji, al ne pise da su te lampe visece iznad, i udaljene od povrsine jedno 20-30cm te da su te PC lampe slabije od t5. I onda se sad svi polako vracaju onome: taman svjetla da biljke rastu. Tako i ja prosao tu fazu high ludila, pa se vratio na sto manje svjetla...evo ti dolje u mom potpisu postav Ribanje napravljen sa 2*15W T8 lampama u 54 litre, sa nikakvim problemima u rastu ili aglama, kao prilog toj tezi.

U jesam se raspisao...dosta vise.  :o010:

Offline M23_Vu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 976
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: VUKOVAR
  • AqVu
Odg: Low Light akvarijum
« Odgovori #12 u: Kolovoz 26, 2009, 12:59:58 poslijepodne »
Nisu te biljke sigurno lose rasle zbog svjetla...mada nisam bas upucen u te juvelove posebne lampe, posebnih dimenzija i jesu li to t5 High Output (HO) lampe? AKo jesu to je dovoljno svjetla sigurno, naravno uz dobar co2 i adekvatno gnojenje. ;)

Kolika je tocno razlika izmedu t5 HO lampi i t8 mislim da se vec i prije pisalo po forumu.  

Ono sta ja znam je to da:
- prvo te t5 HO lampe su tanje, pa se svjetlost reflektira puno bolje od reflektora u akvarij nego kod t8 (jos ako se nabavi bas parabolicni reflektor, cudo jedno)
- drugo je da ne gube na intezitetu koliko ove t8, tj mozes ih imat prakticki dok ne izgore, dok se t8 preporuca mjenjat svako pola godine do godinu, bas zbog toga. Pa se tu ustedi hrpetina love.
- trece je da u isti poklopac stavis jace t5 lampe, nego sta mozes t8...recimo kod mene u 60cm ja stavim 2*24W t5, a da stavljam t8 to bi bilo 2*18W T8. A poznato je da t5 daju vise svjetla od t8, pa jos kad zbrojis prve dvije prednosti svakako je da su bolje  :up:

I jos jedna stvar...zadnjih godina u biljnoj akvaristici se postavilo misljenje kako treba, ne znam koliko svjetla stavit, da bi se imao akvarij ko Amano, i to je izvor svih problema bio (citaj algi) jer nitko, osim prirode, ne moze ispratit biljke u njihovim potrebama, kad im iznad stoji disko klub od svjetla koji ih tjera na abnormalan rast. E onda se netko sjetio i izmjerio PAR metrom Amanove akvarije i ustanovilo se da je to u odnosu na standard strasno malo. To sta u knjizicama pise 2*36W iznad 60cm akvarija stoji, al ne pise da su te lampe visece iznad, i udaljene od povrsine jedno 20-30cm te da su te PC lampe slabije od t5. I onda se sad svi polako vracaju onome: taman svjetla da biljke rastu. Tako i ja prosao tu fazu high ludila, pa se vratio na sto manje svjetla...evo ti dolje u mom potpisu postav Ribanje napravljen sa 2*15W T8 lampama u 54 litre, sa nikakvim problemima u rastu ili aglama, kao prilog toj tezi.

U jesam se raspisao...dosta vise.  :o010:

upravo to-kod mene je bio problem neredovitost co2(diy varijanta) i gnojenje(samo mikro)...sad sam napokon došao do svega i mogu početi...imam jedan low light akvarij i u njega praktični nedodajem neišta i idealan je za održavanje.... ali imam i 2 s velikom rasvjetom i u jednom gnojim po pps pro a u drugom Ei metodom....pošto tek od nedavno imam co2 iz boce ne mogu puno pametovati oko režima...u jednom je već navedena kombinacija T5 i T8 lampi dok je u drugom 56l 3 komada T8 od 18w...i moram priznati da je malo ipak previše to pa držim samo 2 lampe upaljene jer imam gadnih problema s algama jer nisam imao co2...
ali low light akvariji su daleko jednostavniji za odžavanje ali mana je opet što ne mogu sve vrste bilja živjeti uz manje osvjetljenje...

Offline Tibor

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 74
Odg: Low Light akvarijum
« Odgovori #13 u: Listopad 01, 2009, 19:10:49 poslijepodne »
Prosli put sm pitao za Low Light akvarijume a sad me interesuje kakvi su to nature i iwagumi akvarijumi?

Offline Neve

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 925
  • Lokacija: Pula
Odg: Low Light akvarijum
« Odgovori #14 u: Listopad 01, 2009, 19:45:02 poslijepodne »
 :google:
Pula
hrvatskakolonija.blog.hr

Offline aquabot

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2409
  • Spol: Ženski   Dob: 38
  • Lokacija: zagrep
  • codename franjo
Odg: Low Light akvarijum
« Odgovori #15 u: Listopad 01, 2009, 21:04:11 poslijepodne »
low light je s niskim svjetlom, nature su prirodni, iwagumi su japanski.  :up:

Offline Neve

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 925
  • Lokacija: Pula
Odg: Low Light akvarijum
« Odgovori #16 u: Listopad 02, 2009, 08:45:32 prijepodne »
a ako japanac napravi nature, to je iwature ili natugumi?  :clown:
Pula
hrvatskakolonija.blog.hr

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: Low Light akvarijum
« Odgovori #17 u: Listopad 02, 2009, 08:59:43 prijepodne »
nope-...Iwagumi su postavi u kojima centralnu dekoracijsku ulogu ima kamenje, uz nisko bilje ..

nature stil je razvio Takashi i uključuje hrpu raznih pravila , za to guglajte jer mi se ne da pisat toliko, ali teži se kao "prirodnom" izgledu akvarija..pod tim se ne misli da izgleda kao u prirodi, tj.biotopski, nego su inspiracija , ajmo reć, neke scene iz prirode, bla...

uostalom, evo slike pa vidite sami...



iwagumi



nature