Travanj 28, 2024, 15:47:55 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Sto je Jadranski briareum?  (Posjeta: 1752 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Sto je Jadranski briareum?
« u: Kolovoz 30, 2009, 11:01:31 prijepodne »
Za vrijeme ljetovanja, malo sam ronio, i u moru ispred Ugljana sam nasao po stijenama nesto sto malo nalikuje briareumu ili cak clavularii sp., samo sto je zute boje.

Znaci, stvar isto prekriva stijenu, sa onom tvrdom "kožom", a iz kože izlaze polipi. Kada se polipe dira, oni se uvuku unutra.
Jos postoji razlika u polipima - kod briareuma oni su ravni, a ovi na vrhu imaju krunu iliti cvjetic, koji me malo podsjeca na clavulariu.

Zna li netko sto je to?

Nazalost, bio sam backpacker, pa nisam mogao nista ponijeti doma.  8)

DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
Odg: Sto je Jadranski briareum?
« Odgovori #1 u: Kolovoz 30, 2009, 11:48:20 prijepodne »
Misliš na parazoanthus axinellae ? http://actiniaria.com/parazoanthus_axinellae.php
Oni su zute boje, ostali slični koralji su Clavularia Marioni -(ali ja ih nisam vidio u zutoj boji ), Sarcodictyon roseum (takoder nisu u zutoj boji,)Cornularia cornucopiae, Epizoanthus mediterraneus/frenzeli/paxii, steueri/tergestinus/univittatus. TO su slični koralji, mozes proguglati pa vidjeti koji najvise lici, zute boje sam vidio samo Parazoanthus axinellae.
 

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: Sto je Jadranski briareum?
« Odgovori #2 u: Kolovoz 30, 2009, 23:21:56 poslijepodne »
Misliš na parazoanthus axinellae ? http://actiniaria.com/parazoanthus_axinellae.php
Oni su zute boje, ostali slični koralji su Clavularia Marioni -(ali ja ih nisam vidio u zutoj boji ), Sarcodictyon roseum (takoder nisu u zutoj boji,)Cornularia cornucopiae, Epizoanthus mediterraneus/frenzeli/paxii, steueri/tergestinus/univittatus. TO su slični koralji, mozes proguglati pa vidjeti koji najvise lici, zute boje sam vidio samo Parazoanthus axinellae.


Da, cini se da je najslicniji Parazoanthus axinellae, na ovoj slici. Al sad je vec proslo par dana, i nisam vise 100% siguran...uf, sad mi jos vise zao sto ga nisam mogao donijet doma. :)
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
Odg: Sto je Jadranski briareum?
« Odgovori #3 u: Kolovoz 31, 2009, 00:19:04 prijepodne »
Ne treba ti biti zao, to nije simbiotski koralj i u moru vecinom zivi u sjeni, u akvarijima pogotovo tropskim brzo ugiba, inace zivi u simbiozi sa spuzvom Canabina Axinellae i to je meni jedan od najljepsih jadranskih organizama. Preporucio bi ga ostaviti u moru te u moru uzivati u njegovoj ljepoti.