iz knjige TABLICE ZA DETERMINACIJU INSEKATA od Lea Schmidt
Red Phasmida..Nakaznici
Ovaj red ravnokrilaca obuhvaca grupu insekata vrlo razlicitih I cesto cudnovatih formi medju kojima postoje kao 2 ekstrema, s jedne strane dorzoventralno spljostena forma poput lista biljaka, I sa druge strane dugacka forma poput grancice. Medju ovim ekstremima postoje mnogi medjuoblici sa krilima ili bez njih. Cesto su ovi kukci snabdjeveni sa raznim dijelovima tijela pa I nogama , raznim koznim izraslinama u obliku kvrga trnova, bradavica ploca itd
Glava, Caput, nakaznika ima vise ili manje prognatan polozaj a usni ustroj ustrojen je za grizenje. Antene su uvijek nitaste, sa razlicitim ali uvijek velikim brojem homonomnih clanaka.
Prothorax, prvi clanak prsa Thoraxa, je obicno
mali segment, a noge su kod vecine vrsta dugacke medjusobno slicne gradje I udesene za penjanje. Kod onih oblika koji nalikuju na list biljke , bedra I goljenice imaju cesto jaka prosirenja u obliku listicavih izraslina.
Krila su vrlo razlicite gradje I vecinom su gornja krila znatno skracena, dok su donja veca, jer su prosirena velikim analnim poljem, koji cesto ima oblik lepeze. Neke vrste su beskrtilne.
Na abdomenu, zatku, nakaznici imaju cerce koji su kratki I segmentirani. Leglice kod zenki ne postoje jer one samo odbacuju jaja na tlo. Postoje vrste koje lijepe jaja za biljku ili stijenku terarija. Slusni organi kod ovih kukaca ne postoje.
Metamorfoza nakaznika je tipicna paurometabolija, a to znaci da je licinka vrlo slicna imagu. Kod mnogih vrsta postoji spolni dimorfizam dok neke vrste nemaju uopce, ili su vrlo rijetki muzjaci kod palicnjaka pa se zenke razmnozavaju partenogenetski.
Nakaznici su tipicni biljojedi, koji vecinom zive u krosnjama tropskoga drveca, a njiihove stapicaste forme zive pretezno u travi. Kod ovih kukaca jako je izrazena mimikrija..stapanje sa okolinom. Kao zastitnu boju koriste sivu smedju ili zelenu. Ipak su to dosta rijetki kukci kjoji su izraziti termofili. U Europi su poznata 2 roda koji zive na Mediteranu iako se rijetko mogu naci I u srednjoj Francuskoj. U nasim krajevima na jadranu poznata je vrsta Bacillus rossii Fabr. Koja je polofagna sto znaci da se hrani sa vise vrsta biljaka, iako ju najcesce nalazimo na kupini.