Ožujak 28, 2024, 15:35:54 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Odabir škorpiona za početnika i ostala pitanja  (Posjeta: 5205 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Anubish

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
Odabir škorpiona za početnika i ostala pitanja
« u: Listopad 22, 2018, 23:30:15 poslijepodne »
Pozdrav.

Novi sam i teraristici i od mogućih opcija najviše mi se dopao škorpion. Pored internet istraživanja dobro bi mi došla pomoć onih iskusnijih, pa shodno tome bih postavio nekoliko pitanja.

1. Koja vrsta škorpiona je najbolja za početnika? Uglavnom se preporučuje Pandinus imperator, mada sam naišao i na druge vrste kao što su Heterometrus Cyaneus i Heterometrus scaber.

2. Da li dugoročno stanište škorpiona može biti plastična kutija? Nešto slično ovome: Na jednom videu sam pročitao da bi im ovakvo stanište odgovaralo.

3. Koliko često treba vlažiti prostor u kome boravi?

4. Koji tip podloge izabrati i koliko često je mijenjati?

5. Da li se škorpion može hraniti neživom hranom, koja vrsta hrane je najbolja, i koliko puta treba davati hranu u toku sedmice?

6. Da li je neko imao iskustva sa ubodom, ujedom ili stiskom škorpiona i kakve su bile reakcije?

Offline ivborosa

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1949
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Odabir škorpiona za početnika i ostala pitanja
« Odgovori #1 u: Listopad 23, 2018, 09:21:37 prijepodne »
Pozdrav,

1. nemoj uzet baš nešto što te može ozbiljno ozlijedit ili ubit, Heterometrus sp ili Pandinus je super izbor za pocetak. Otrov im nije jako i rijetko ubadaju bodljom ali zato imaju nevjerojatan stisak klieštima pa nemoj baš gurat prste
2. Naravno da može, ali nabavi prozirnu plastiku da možeš promatrat ljubimca
3. 1 tjedno će biti dovoljno
4. Za životinje koje preferiraju višu vlagu uvijek koristim kokosov treset jer super zadržava vlagu i ne trune + obzirom da je kisel manje se stvara plijesanj. Mijenjas 1 godisnje ili rijeđe, ovisno ako primjetis da s podlogom nešto ne valja.
5. Nisam nikad probo, uvijek sam hranio živom hranom. Znam da malci škorpiona jedu već ubijeni plijen ali sa velikima nisam nikad probo, vjerojatno neće htjet. Svakako ponudi 1-2 puta tjedno iako će imat faze u kojima po par tjedana/mjeseci ne bude htio jesti ništa.
6. Ovisno što te ubode/stisne. Uglavnom vrijedi pravilo što veca kliješta do je otrov slabiji. Stisak Pandinusa boli do te mjesere da sam vidio zvjezdice i katapultiro skorpiona na plafon...

LP
Akvaristika u srcu, teraristika u (cenzura) =) =)

Offline Anubish

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
Odg: Odabir škorpiona za početnika i ostala pitanja
« Odgovori #2 u: Listopad 23, 2018, 19:39:02 poslijepodne »
Hvala na odgovrima. :up:

Šta misliš o nekom iz roda Euscorpius ili Tityus Stigmurus. Navodno su Euscorpiusi naviknuti na našu sredinu tako da im čak ne treba ni grijač u zimskom periodu.

Offline ivborosa

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1949
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Odabir škorpiona za početnika i ostala pitanja
« Odgovori #3 u: Listopad 24, 2018, 12:25:01 poslijepodne »
Pozdrav,

Nemam iskustva sa navedenim rodovima škorpiona tako da ti ništa pametno ne mogu rec. Ovisi što se tebi sviđa i što ti je moguće nabavit. Briga oko škorpiona je tolko jednostavna da im je izuzetno lako osigurat gotovo idealne uvjete za život.

LP
Akvaristika u srcu, teraristika u (cenzura) =) =)

Offline Anubish

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
Odg: Odabir škorpiona za početnika i ostala pitanja
« Odgovori #4 u: Listopad 24, 2018, 23:28:37 poslijepodne »
Vidio sam da su se neki žalili kako su im škorpioni bježali iz terarija, pa me interesuje da li se to i tebi dešavalo? Pretpostavljam da je bijeg krivnja vlasnika, a ne sposobnost škorpiona?

Offline ivborosa

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1949
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Odabir škorpiona za početnika i ostala pitanja
« Odgovori #5 u: Listopad 30, 2018, 14:14:04 poslijepodne »
Ako mu ne ostavis otvoren terarij sigurno nece pobjec tako da te to ne mora brinut.
Akvaristika u srcu, teraristika u (cenzura) =) =)

Offline Anubish

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
Odg: Odabir škorpiona za početnika i ostala pitanja
« Odgovori #6 u: Listopad 30, 2018, 14:51:46 poslijepodne »
Hvala. :up: