Travanj 29, 2024, 10:17:47 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Izrada vanjskog filtera  (Posjeta: 14014 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Dilurekba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 518
  • Lokacija: Zagreb
Izrada vanjskog filtera
« Odgovori #25 u: Travanj 29, 2004, 20:38:00 poslijepodne »
Nabavi mi teflon cijev, poklopce i narezi navoj i tek onda nema problema

Offline Fauna

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 699
    • http://www.beke.co.nz/index.php
Izrada vanjskog filtera
« Odgovori #26 u: Travanj 29, 2004, 21:32:00 poslijepodne »


 Kupis EHEIM clasik 2213 i resis problem.


 Pogodan za akvarijume od 200 l - 250 l. Protok 440 l/h


 Cena promotivna: sa 46.95 palo na samo34.99 evra ( ali u Nemackoj )

Offline Dilurekba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 518
  • Lokacija: Zagreb
Izrada vanjskog filtera
« Odgovori #27 u: Travanj 29, 2004, 23:08:00 poslijepodne »
Skupo je to, 35 jura + postarina je brdo love tako da cu ipak ici na DIY sistem kanistera.

Offline ZEC

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1314
    • http://htnet.hr
Izrada vanjskog filtera
« Odgovori #28 u: Travanj 30, 2004, 11:11:00 prijepodne »


Citat: Dilurekba
Nabavi mi teflon cijev, poklopce i narezi navoj i tek onda nema problema



Koliko se sijecam kad sam ja pisao o svom filteru ti si napisao da to nije problem nabaviti da ga ima u komunalcu koliko hoces
Lipik - Pakrac / Hrvatska
Covjek uci dok je ziv i opet umre glup

Offline Beli

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 163
    • http://www.greenhousemm.com
Izrada vanjskog filtera
« Odgovori #29 u: Svibanj 01, 2004, 17:25:00 poslijepodne »
Citat: Fauna


Kupis EHEIM clasik 2213 i resis problem.


<FONT color=#008000>Pogodan za akvarijume od 200 l - 250 l. Protok 440 l/h


<FONT color=#008000>Cena promotivna : sa 46.95 palo na samo 34.99 evra ( ali u Nemackoj )


Ja imam bas taj i to u akvarijumu od 540 litara i radi savrseno
S postovanjem
Emil Beli

Offline aquarius

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 11
Izrada vanjskog filtera
« Odgovori #30 u: Svibanj 03, 2004, 00:27:00 prijepodne »
Super Beli malo si me obradovao za ovaj eheim 2213, ja sam mislio da 2215 nije adekvatan za 270 litara, a ako kažeš da tebi 2213 filtrira 540 litara onda 2215 mora 270 litara da iskristališe...
 

Offline Beli

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 163
    • http://www.greenhousemm.com
Izrada vanjskog filtera
« Odgovori #31 u: Svibanj 03, 2004, 17:09:00 poslijepodne »
Nisi procitao post gde sam objasnjavao vezu protoka i filtracije.
Protok nije bitan, ako unutra nemas dobre medije.

Recimo, juce sam kupio HOB (hang on back - visec) filter Aquaclear 200 za moj bolnicki akvarijum od 40 litara. Taj filter ima protok 757 litara na sat, ali ga ne bi stavljao na ni jedan akvarijum veci od 100 litara. Zasto? Pa ima zapreminu samo pola litre, i ne moze da stane dosta bio-medije ili uposte... samo malo perlon vatice, jedan bio-mousse sundjer, malo uglja i malo substrate-a.

Sa druge strane, moj eheim 2213, protoka 440 litara na sat,  ima zapreminu 5 litara, u kojemu je , izmedju ostalog cela litra substrate-a (450 m2 povrsine)... ne da moze da filtrira 540 litara, nego moze i 2000 litara. Takodje imam 3 mousse sundjera, perlon vate i skoro ceo litar treseta.

Pa koji mislis da je bolji filter? Aquaclear od 757 litara na sat, zapremine pola litre ili 440 l/h zapremine 5 litara?
S postovanjem
Emil Beli

Offline Fauna

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 699
    • http://www.beke.co.nz/index.php
Izrada vanjskog filtera
« Odgovori #32 u: Svibanj 03, 2004, 17:44:00 poslijepodne »


 AquaClear 200 -spoljni filter koji ima podesivu brzinu protoka koja iznosi od 250 l/h - 757 l/h., sa snagom od 5 W i predvidjen je za akvarijume do 190 l.


EHIEM classic E2213- kanisterski filter ima nepodesivprotok od 440 l/h, sa snagom od 8 W i predvidjen je za akvarijume do 250 l. Njegova zapremina nije 5 l. vec 3 l.


 Inace pitanje brzine protoka u odnosu na zapreminu akvarijuma i zapreminu filtera, veoma je diskutabilno pitanje. Ako neko hoce opsirnije nesto da sazna ili da prodiskutujena ovu temu, moze na ovome linku naci http://pet.beke.co.nz/forum/viewtopic.php?t=126


 Samo da kazem da svi ti veliki proizvodjaci u svojim upustvima navode za koje namene odnosno, za koju vrstu filtracijeje namenjen filter(mehanicku, hemijsku, mehanicko-hemijsku,mehanicko-biolosku...)I negde se caknavodi, za koji jenajidealniji biotop akvarijuma...itd Ne treba nikada podcenjivati upustva proizvodjaca jer ta upustva ne pisu obicni ljudi akvaristi, vec citav tim strucnjaka.



Offline Beli

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 163
    • http://www.greenhousemm.com
Izrada vanjskog filtera
« Odgovori #33 u: Svibanj 04, 2004, 04:59:00 prijepodne »
Moj eheim E2213 nije classic, za brazilsko trziste je i ima zapreminu 5 l.
Aquaclear 200, pishe na kutiji da je za do 50 galona, mada kako rekoh, ne bih ga stavljao na akvarijum preko 100 litara.

Ne zaboravi da to sto pise na kutiji ne pishe tim strucnjaka, nego marketing department koji je uzeo u obzir manje ili vise savet strucnjaka tj dizajnera proizvoda.

E sada, ako ti ja kazem da je petolitarski E2213 odlican za moj akvarijum od 540 litara onda mi veruj jer ne pricam napamet.
Link na diskusiju koji si naveo ja odbacujem,mislim na tabelu. Te tablice su sve odokativne i puko lupetanje od strane onih koji su je napravili. cisti dokaz je da su uporedjene litraza akvarijuma i protok filtera, bez navodjenja filter medije. To mu dodje kao "ma samo ti kupi filter od 5000 litara protoka i nemoj nista da stavis u njega, ima da radi kao sat" (valjda posto je odredjen prema tablici).

Izvini na sarkazmu. Uzmi filter protoka  500 l/h, sa 10 litara najbolje bio medije, i moze da ti prefiltrira olimpijski bazen.

Naravno, ovo je moje misljenje, ono je tvoje misljenje, covek sada ima materijal da odabere kako ce da postupi u njegovom slucaju.


S postovanjem
Emil Beli

Offline Fauna

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 699
    • http://www.beke.co.nz/index.php
Izrada vanjskog filtera
« Odgovori #34 u: Svibanj 04, 2004, 11:03:00 prijepodne »


 Samo cu kratko prokomentarisati, da ne bude nekakve zabune.


 Ono sto tvrdim da na kutiji sto pise, pise tim strucnjaka, je potpuno tacno. Da ti ovako dokazem preko posta, ne mogu. Ali nije to ni bitno, kako isam kazes neka ljudi sami procene sta je ovde tacno.


 Sto se tice tvog komentara na tablicu nisi u pravu i nije nikakvo lupetanje,jer su je pravili strucnjaci. Ali opet da kazem, tako je tvoje misljenje i ja to postujem.


 Ako nekada budem imao toliki bazen( Olimpijski bazen) sigurno mi nece biti filter sa brzinom protoka 500 l/h i 10 l. zapremine, vec mnogo,mnogo veci.


 Vidis, razlicita misljenja imamo zato i nisam hteo puno da komentarisem i obrazlazem. Jedino gde se slazem sa tobom jeste, neka ljudi sami procene sta im je ciniti.

Offline Beli

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 163
    • http://www.greenhousemm.com
Izrada vanjskog filtera
« Odgovori #35 u: Svibanj 04, 2004, 21:37:00 poslijepodne »
Eto, u necemu smo se slozili.

Ja se zalazem za kvalitet i kolicinu filter medije, ti za protok. Neka ljudi sami odluce kako ce primeniti nasa iskustva na svom akvarijumu.
S postovanjem
Emil Beli

Offline D.I.T.

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1004
Izrada vanjskog filtera
« Odgovori #36 u: Svibanj 05, 2004, 00:20:00 prijepodne »


Ja mislim da tu treba naći neku sredinu između jednog i drugog. Maleni protok i velika zapremnina je MOŽDA dobra za biološku filtraciju, a šta je sa kemijskom, a pogotovo mehaničkom


Slažem se s Faunomda podatke na kutiji ipak ne piše svatko, jer tu ima jedno opće prihvaćeno pravilo dimenzija i protoka kojeg se većina proizvođača pridržava, a i šta je marketinški u tome da oni stave jaći protok kad mogu jeftinije proći sa slabijim?
Zagreb/Ravnice

Offline Beli

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 163
    • http://www.greenhousemm.com
Izrada vanjskog filtera
« Odgovori #37 u: Svibanj 05, 2004, 05:03:00 prijepodne »
DIT: Pazi... ne znam da li si video kako izgleda Aquaclear 200 (protok 767 l/h)? Pishe da je za akvarijume do 50 galona.
Ma kakvih crnih 50 galona. Ja sam ga stavio u 10 galona i cini mi se da je kao pravljen za to.
Posto sam moderator na jednom americkom forumu, svi ameri su se slozili da Aquaclear 200 ne bi trebalo stavljati na preko 20 gal.

Boze, pa taj filter nema ni pola litre efektivne zapremine za mediju. Kad stavis malo perlon vate, ne daj Boze i malo uglja, ostane to 2 deci za neku bio-mediju (recimo par komada siporaxa ili 50 kamencica substrate-a.
A to sto je protok 767 l/h, macku o rep.

Ma koga oni zavitlavaju sa tih 50 gal koje su ispisane na kutiji? Misle da smo sisali vesla.
A znas sta dobijes uz filter? Paketic aktivnog uglja i jedan blok od 2 cm debljine mousse-a... Boze me sacuvaj...

S postovanjem
Emil Beli

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
Izrada vanjskog filtera
« Odgovori #38 u: Svibanj 05, 2004, 09:16:00 prijepodne »


Beli to ti tak danas ide... sve prave malo, a ko drugi neg kinezi!


imaju male mobitele , male pimpeke, pa sad i male filtere!!! e nemože buraz...!


Ja sam za dobar protok isključivo zato što ribe koje ja volim, žive u području recimo jakih protoka... ali mislim da i zapremnina ima svoje debele čvarke od prstiju u ovome...


Da zaključim... dobar protok(ne pre jak!)+ veča zapremnina = odličan filter


tako jednostavno, a vi se tu prepucavate... niste mi baš pravi balkanci...

Offline D.I.T.

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1004
Izrada vanjskog filtera
« Odgovori #39 u: Svibanj 05, 2004, 11:53:00 prijepodne »


Stina: ma ne prepucavamo se mi samo izmjenjujemo razmišljanja, nema tu ništa lošega, dapaće


BELI: često navodiš taj aquaclear. Ja imam Aquaclear mini (hang on) u jednom akvariju od 70 lit. Na kutiji piše da je to filter za akvarije do 75 lit, s protokomod 378 lit/hi radi mi izvrsno (svima bih ga preporućio za tu litražu, zbog praktičnosti, cijene...), slažem se da ima pre malu zapremninu, al radi, bitno je stvoriti ravnotežu u akvariju, a filter je samo jedan od čimbenika.


Inaće kad govorimo o protocima ja sam misliona kanisterske filtere (fluval,eheim) za malo veće akvarije i njihovim zapremninama i protokom za koje mislim da su ipak napravljeni kako valja i od tima stručnjaka


Možda kad bih radio sam filternapravio bih malo manji protok, veću zapremninu, al kad kupujem filter onda ga koristim kako piše na kutiji jer nisam spreman na nepotrebne rizike


Pozdrav!


Zagreb/Ravnice

Offline sax

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 426
Izrada vanjskog filtera
« Odgovori #40 u: Svibanj 05, 2004, 16:16:00 poslijepodne »
Evo da i ja dodam koju.
Filtracija se Sastoji os mehanicke, kemiske i bioloske.
Za svaku je potreban razlicit protok.
Ako se pogleda na bilo koji kanister filter pise da sluzi za sva tri oblika filtracije. Znaci da je napravljen kompromis. Te brojke za koliki je filter akvarij jesu i nisu bezveze. Jer ako se gleda na jedan 300L tank koji ima dvjesto neonki i na jedan tank koji ima jednog oskara. Jedan tank koji je pun bilja ili jedan goli bez pjeska na dnu. Razlike su nemjerljive.
Tako da ustvari podrzavam sve proizvodjace da pisu brojke koje hoce jer je stvar jako relativna.
Sto se tice aquaclear 200 imam ga i ja.
Zapremina je mala sta je je, ali...
Filter je fenomenalan, koristim ga na akvariju od pedeset litara gdje imam gupije ( ima ih preko 50 odraslih) i mjenjam vodu svaki tjedan oko pola. stvar funkcionira super.
Jednom kad sam imao ljek u 350 litarskom onda sam ga koristio sa ugljenom poslje ljecenja. Ocistio je tank za 12 sati. Kako zanam? Tako sto imam panjeve u vodi pa mi voda zna biti dosta tamna, zuckasta a nakon spomenutih 12 sati bila je kristalno cista.
Beli daj ako ti se da slikaj taj 2213 za brazilsko trziste pa da ga i mi vidimo. Onako pred kutije pljuga da si mozemo docarat velicinu.

Pozdrav
 

Offline SandmanRI

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1668
  • Spol: Muški   Dob: 47
Izrada vanjskog filtera
« Odgovori #41 u: Svibanj 05, 2004, 17:14:00 poslijepodne »


uzeo mi sax slova ispod prstiju...


Sve napisano na kutijama filtera zapravo nema smisla kad se ne napomene za koji tip akvarija će služiti. Pa ne mogu se usporediti potrebe filtracije jednog ciklidaškog 300 litraša i jednog npr. holandskog 300 litraša.


Druga stvar je to pitanje protoka... gdje držite kanistar filtere? ili u razini dna akvarija, tj na istoj podlozi ili ispod akvarija... a hang on filter? on je naravno u razini gornjeg ruba... i iako imaju pumpe iste snage, odnosno proporcionalno i protoke, stvarni protokjako se mijenja sa svakim centimetrom spuštanja filtera. A di su tek cijevi i njihova dužina, tj otpor koje one pružaju? Sve se to jako osjeti, imao sam to priliku i eksperimentima provjeriti kad sam gradio moj filter.


Dakle, toliko je parametara u igri da je bespredmetno uspoređivati filtere različitih koncepcija i upotrebe... zato se filter bira prema željenom učinku,vrsti filtracije i tipu akvarija, a ne samo po protoku i zapremini.
Rijeka / Hrvatska
><((((º> - previše ljudi premalo misli - <º))))><

Offline D.I.T.

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1004
Izrada vanjskog filtera
« Odgovori #42 u: Svibanj 05, 2004, 18:44:00 poslijepodne »


Slažem se s obojicom
Zagreb/Ravnice

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Izrada vanjskog filtera
« Odgovori #43 u: Svibanj 05, 2004, 20:26:00 poslijepodne »
Bitna je litraža filtera i pravilo je što više to bolje ali veliku litražu filtera treba pratiti i veči protok jer u suprotnom biološka filtracija ne funkcionira do kraja.
Izvor kisika u karnister filterima je voda i ako je pre mali protok bakterije u prvim djelovima filtera če ga potrošiti tako da ga "dublje" u filteru nema dosta pa se razvijaju anaerobi. Manja količina anaeroba je poželjna ali ako ih je previše biološka filtracija ne funkcionira.
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline sax

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 426
Izrada vanjskog filtera
« Odgovori #44 u: Svibanj 05, 2004, 21:48:00 poslijepodne »
Citat: Tuljan
Bitna je litraža filtera i pravilo je što više to bolje ali veliku litražu filtera treba pratiti i veči protok jer u suprotnom biološka filtracija ne funkcionira do kraja.
Izvor kisika u karnister filterima je voda i ako je pre mali protok bakterije u prvim djelovima filtera če ga potrošiti tako da ga "dublje" u filteru nema dosta pa se razvijaju anaerobi. Manja količina anaeroba je poželjna ali ako ih je previše biološka filtracija ne funkcionira.


Naravno da sto je veci filter veci je ucinak ali za biolosku filtraciju ti netreba prevelik protok.
Dok sam vozio sa fluvalom 304 nikad nisam imao problema a puno puta mi se protok smanjio skoro na nulu jer mi se skupilo smeca na usisu.
 Ajde ko nije ljen neka smanji protok na filteru pa neka napravi neka mjerenja.
 

Offline Irusnjak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4966
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Dobrodol, Sesvete
Izrada vanjskog filtera
« Odgovori #45 u: Svibanj 05, 2004, 22:07:00 poslijepodne »
Leov novi filter dokazao je dobar protok vode usisavši jednog manjeg Kribensisa koji je vraćen nazad u akvarij

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Izrada vanjskog filtera
« Odgovori #46 u: Svibanj 06, 2004, 07:41:00 prijepodne »
Za biološku ti netreba preveliki protok ali nesmije biti ni premali jer se inače u velikim filterima napravi puno anaerobnih dijelova koji nemaju ulogu u osnovnom dijelu biofiltracije. Mikroorganizmi koji prerađuju NH4+ > NO2 > NO3 su veliki potrošači kisika a jedini način da im ga doneseš je voda. U suprotnom ništa od cijelog procesa.
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline D.I.T.

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1004
Izrada vanjskog filtera
« Odgovori #47 u: Svibanj 06, 2004, 12:50:00 poslijepodne »


Citat: Tuljan
Za biološku ti netreba preveliki protok ali nesmije biti ni premali jer se inaèe u velikim filterima napravi puno anaerobnih dijelova koji nemaju ulogu u osnovnom dijelu biofiltracije. Mikroorganizmi koji prerađuju NH4+ > NO2 > NO3 su veliki potrošaèi kisika a jedini naèin da im ga doneseš je voda. U suprotnom ništa od cijelog procesa.



Točno zato mislim da su wet/dry filteri najbolji filteri za biološku filtraciju, baš zbog toga što opskrbljuju mikroorg. sa kisikom
Zagreb/Ravnice

Offline Fauna

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 699
    • http://www.beke.co.nz/index.php
Izrada vanjskog filtera
« Odgovori #48 u: Svibanj 06, 2004, 19:34:00 poslijepodne »


 Ja bih samo da se nadovezem na sve do sada iznesene stavove.


 Za biolosku filtraciju moramo smatrati da takvo filtriranje obavljaju zivi organizmi odnosno korisne bakterije ( aerobne i anaerobne ) . Necu sada puno da pisem o tome, imate gore u mojem postu link koji sam dao ali hocu samo da napomenem da prisustvo tih korisnih bakterija je obavezno da bi bioloska filtracija bila potpuna. Znaci, moramo u filterima obezbediti tim bakterijamaprostor i skloniste gde ce one biti u filteru. A to postizemo sa odredjenim medijima ( a znamo koji su to mediji )koje su pogodne za naseljavanje bakterija.


 Da bi biolosko preciscavanje bilo potpuno mora se uspostaviti tz. "Kruzenje azota". A potpunokruzenje azota ne moze bez prisustva anaerobnih bakterija. Zato sam hteo da vam prikazem skicu takvog bioloskogpreciscavanja u akvarijumu.


 



 Razgradnjom nepojedene hrane i ostalih organskih supstanci nastaje otrovni amonijak NH3 koji u vodi prelazi u vodeni rastvor amonijum hidroksida NH4OH. Tu sada nastupaju korisne bakterije kao sto je Nitrosomonas i nastaje nitrit NO2. Daljom nitrifikacijom bakterija Nitrobacter NO2 pretvara u nitrit NO3 E,sad da bi kruzenje azota bilo potpuno tu se denitifikacijom razlaze NO3 uz pomoc bilja i anaerobnih bakterija gde anaerobne bakterije jedan manji deo kiseonika uzmu za svoje potrebe a ostalo otpuste i obogate vodu sa kiseonikom .


 Znaci sa denitrifikacijom bi bilo potpuno kruzenje azota.





 Edited by: Fauna

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Izrada vanjskog filtera
« Odgovori #49 u: Svibanj 06, 2004, 22:30:00 poslijepodne »
Fauna to je sve točno ali opet se vračam na svoje anaerobi da, ali malo jer češ inače opet imati u vodi previče dušika (N) koji je sam po sebi otrovan iako lako izlazi iz vode i veču količinu NH3 ili NH4+ ovisi o tome dali se sve skupa odigrava u kiseloj ili lužnatoj vodi.
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA