Travanj 29, 2024, 12:37:57 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: 250l - 300l u kliznom  (Posjeta: 14092 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline merlin_world

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 72
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Split
    • Malawi 280l - prvi izlet
Odg: 250l - 300l u kliznom
« Odgovori #25 u: Siječanj 13, 2011, 16:55:20 poslijepodne »
OK, računao sam na OF box, ali ga nisam mislio sad stavljati dok je slatkovodni. Bitno mi je samo da promjer, razmak i raspored rupa paše, jer to ne mogu kasnije mijenjati, Ili sam tu pogriješio?
A, ipak ne bih stavljao unutarnji filter, ma sad kad radim sve ispočetka, bolje mi je odmah u startu napraviti kako spada.

A što se ovog poziva tiče, nemoj dva puta kazati, jer bih ti mogao za par minuta pokucati na vrata. Ha ha.  :biker: :snoozer_05:

Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij
Odg: 250l - 300l u kliznom
« Odgovori #26 u: Siječanj 13, 2011, 20:45:19 poslijepodne »
Bitno mi je samo da promjer, razmak i raspored rupa paše, jer to ne mogu kasnije mijenjati, Ili sam tu pogriješio?


Obično se OF box i rupe postavljaju na ovaj način:

Offline merlin_world

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 72
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Split
    • Malawi 280l - prvi izlet
Odg: 250l - 300l u kliznom
« Odgovori #27 u: Siječanj 16, 2011, 18:10:14 poslijepodne »
Nakon vaših i savjeta kolege sa dužim reeferskim stažom, ponovo sam malo crtkarao. Sad je OF box onako kako GROF preporuča i bulkovi i cijevi su 32mm. Nisam još načistu da li staviti OF odmah ili tek kad(ako) se odlučim za morski. Ne znam hoću li ga moći maskirati, a aq mi je i inače malo plići... -?  I na kraju, malo offtopica, kako bi to izgledalo u morskoj varijanti
 

Offline delbi

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2045
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
  • vecio mona
    • http://www.posronja.eu
Odg: 250l - 300l u kliznom
« Odgovori #28 u: Siječanj 16, 2011, 18:31:50 poslijepodne »
Za moj dojam, morski...malo je previsoko (visoku stup vode ...problem rasvjete) i, opet...po mom skromnom misljenju...malkice je preuzak da bi se mogao postaviti prozracan greben...ali...eto, to je samo moje skromno misljenje
pula
Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die

Offline Antimon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3563
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Split - Podstrana
    • www.minigo.info
Odg: 250l - 300l u kliznom
« Odgovori #29 u: Siječanj 16, 2011, 20:47:47 poslijepodne »
stavi poklopac i donju lajsnu od bijelog lakobela  ;)

Offline Antimon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3563
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Split - Podstrana
    • www.minigo.info
Odg: 250l - 300l u kliznom
« Odgovori #30 u: Siječanj 16, 2011, 20:55:40 poslijepodne »
ako radiš slatkovodni napravi suhi overflow,... puno je bolje da je usis niže, a ne da samo skima sa površine,...
dakle rupe bez bulkova, samo cijevi od filtera provučeš kroz owerflow box 
izbuši standardne rupe i uvijek ga možeš iskoristit za morski ako se predomisliš

Offline merlin_world

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 72
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Split
    • Malawi 280l - prvi izlet
Odg: 250l - 300l u kliznom
« Odgovori #31 u: Siječanj 16, 2011, 23:28:33 poslijepodne »
Za moj dojam, morski...malo je previsoko (visoku stup vode ...problem rasvjete) i, opet...po mom skromnom misljenju...malkice je preuzak da bi se mogao postaviti prozracan greben...ali...eto, to je samo moje skromno misljenje

Da, u principu sam i sam toga svjestan, pogotovo za širinu, ali tako su mi diktirale dimenzije ormara, koji je opet određen prostorom. Visinu bi moga smanjiti na 60 (voda do 55), jeli onda to OK za bilje u slatkom i eventualno kasnije za morski? tnx

Offline merlin_world

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 72
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Split
    • Malawi 280l - prvi izlet
Odg: 250l - 300l u kliznom
« Odgovori #32 u: Siječanj 16, 2011, 23:42:01 poslijepodne »
stavi poklopac i donju lajsnu od bijelog lakobela  ;)

Imenjače, ideja je izvrsna. Inicijalno sam to mislio napraviti od bijelog forexa, koji je ovdje prilično uvriježen, ali kad sam vidio kod tebe onu lajsnu od sivog lakobela, doživio sam prosvijetljenje  :up:
Za suhi overflow mi se isto čini super ideja... Ma idem to sad odmah razraditi pa se javim, vjerojatno opet s nekim pitanjem  :-[

Offline merlin_world

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 72
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Split
    • Malawi 280l - prvi izlet
Odg: 250l - 300l u kliznom
« Odgovori #33 u: Siječanj 20, 2011, 00:16:19 prijepodne »
Evo i novih slika.
Predstavljam lacobel stakleni poklopac prema Antimonovoj ideji. Prva verzija je sa 2x54W, a druga sa 2x39W T5 neonkama. Za ovu prvu ne znam hoće li pasati pa bih zamolio nekog tko ima ovu kombinaciju da izmjeri duljinu od ruba jednog grla do drugog (kod mene je max 1180 mm). Inače, okvir i poklopac je bijeli lacobel od 6mm, spajan na kutevima sa 10mm float, kao i akvarij. Sa strana bi došao i po jedan amortizer za otvaranje. Središnja rampa je od 75x50 kanalice.
btw. da li zna netko za britvele (šarke) koje idu staklo na staklo i koje bih tu mogao upotrijebiti? I još me muči da li da s boka predvidim mjesto za 80mm ventilator?

Offline Antimon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3563
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Split - Podstrana
    • www.minigo.info
Odg: 250l - 300l u kliznom
« Odgovori #34 u: Siječanj 20, 2011, 17:55:09 poslijepodne »
samo lampa od 54W ti je 115cm,... nećeš uspit sa vodotjesnim grlima to ugurat unutra

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: 250l - 300l u kliznom
« Odgovori #35 u: Siječanj 20, 2011, 18:32:08 poslijepodne »
Evo i novih slika.
Predstavljam lacobel stakleni poklopac prema Antimonovoj ideji. Prva verzija je sa 2x54W, a druga sa 2x39W T5 neonkama. Za ovu prvu ne znam hoće li pasati pa bih zamolio nekog tko ima ovu kombinaciju da izmjeri duljinu od ruba jednog grla do drugog (kod mene je max 1180 mm).

Duzina lampe sa grlima je 1175 mm, znaci bilo bi naknap

Offline Antimon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3563
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Split - Podstrana
    • www.minigo.info
Odg: 250l - 300l u kliznom
« Odgovori #36 u: Siječanj 20, 2011, 19:36:06 poslijepodne »
evo izmjerio kod sebe i iznosi sa grlima 1185,..ali nazvao bivšeg kolegu Gorana i potvrđuje da može ući sa grlima u 1180,..čak i koji milimetar manje kako kolega majstor76 navodi,...struja je uvijek bila njegov dio posla  ;)

Offline merlin_world

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 72
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Split
    • Malawi 280l - prvi izlet
Odg: 250l - 300l u kliznom
« Odgovori #37 u: Siječanj 20, 2011, 20:37:09 poslijepodne »
Ekipa, zahvaljujem  :up:  Onda idem na 2x54W sa dimabilnim prigušnicama pa cu namistit svitla koliko mi bude tribalo. I još da Vratko28 dovrši onaj kontroler  ;)   

Offline merlin_world

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 72
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Split
    • Malawi 280l - prvi izlet
Odg: 250l - 300l u kliznom
« Odgovori #38 u: Studeni 12, 2011, 01:36:54 prijepodne »
Pozdrav!

Evo nakon male pauze i nakon što su se zvijezde napokon posložile u moju korist ;), bilo bi vrijeme da se nastavi s projektom AQ.

Staklo je stiglo i već neko vrijeme čeka bolje dane, a na nedavnom putu kroz SLO u aquashopu sam pokupio Jagera 300W i Eheima 2075 (zbog kojeg se kolega Dex potajno nadao da će mi propasti projekt pa da mu ga ustupim :bleh:)
U međuvremenu, dok čekam pozadinu i riješavam zadnje detalje oko poklopca, malo sam pilao kvadratne cijevi, spajao žice i nevjerojatno ... SVITLI  :up:
Sad mi preostaje još da istjeram ovog privremenog stanovnika i to sve skupa potopim.

Update uskoro...
 

Offline DeX_13

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 490
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Split
Odg: 250l - 300l u kliznom
« Odgovori #39 u: Studeni 12, 2011, 07:56:10 prijepodne »
Pozdrav!

Evo nakon male pauze i nakon što su se zvijezde napokon posložile u moju korist ;), bilo bi vrijeme da se nastavi s projektom AQ.

Staklo je stiglo i već neko vrijeme čeka bolje dane, a na nedavnom putu kroz SLO u aquashopu sam pokupio Jagera 300W i Eheima 2075 (zbog kojeg se kolega Dex potajno nadao da će mi propasti projekt pa da mu ga ustupim :bleh:)
Update uskoro...
 

Au k***c  :-X :-X :-X

Propade mi posao.  :up: :up:

Super ribica. Stane i manja unutra?  :up: :up: :up:

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: 250l - 300l u kliznom
« Odgovori #40 u: Studeni 12, 2011, 13:05:39 poslijepodne »
zasto si na kraju stavio 39W??? Imas ovih "juwel dimenzija" lampi od 54W koje bi ti stale bez problema jer su duge oko 1050 mm. A to ti je za nekih 40% vise svjetla. Za ciklidni vise manje nebitno ali za biljke jako bitno obzirom na litrazu i dubinu.

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: 250l - 300l u kliznom
« Odgovori #41 u: Studeni 13, 2011, 08:54:53 prijepodne »
ova ribica koju si stavio za cikliranje je zakon!  :up:

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: 250l - 300l u kliznom
« Odgovori #42 u: Studeni 13, 2011, 10:47:16 prijepodne »
Evo samo jedno pitanje, pošto bih vrlo skoro išao također u izradu metalne podkonstrukcije. Ono što me zbunjuje kod ove pokonstrukcije je ono izmicanje okomih metalnih stupova kod fronti. Za samu metalnu konstrukciju je bolje da su sve te vertikale točno na uglovima. Koliko sam ja do sada shvatio, to izmicanje stupova kod prednje strane se inače radi da bi se vrata mogla postaviti uz rub direktno na iveral tj. da nema onog elementa iverala koji (kada su stupovi u uglovima) sakriva metalnu podkonstrukciju.

E sad, ovdje su stupovi izmaknuti ali nije iskorištena mogućnost da se vrata postave uz rub, čemu onda uopće izmicanje? :o

I drugo pitanje, da li postoji način da metalne vertikale budu točno na uglovima, a da vrata ipak idu nekako do ruba, možda neki drugi tip okova ili...? Jel ima rješenje i za tu varijantu ili ipak ne? -?
« Zadnja izmjena: Studeni 14, 2011, 00:24:38 prijepodne od Werther »

Offline merlin_world

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 72
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Split
    • Malawi 280l - prvi izlet
Odg: 250l - 300l u kliznom
« Odgovori #43 u: Studeni 13, 2011, 23:17:41 poslijepodne »
Pozdrav!

Evo nakon male pauze i nakon što su se zvijezde napokon posložile u moju korist ;), bilo bi vrijeme da se nastavi s projektom AQ.

Staklo je stiglo i već neko vrijeme čeka bolje dane, a na nedavnom putu kroz SLO u aquashopu sam pokupio Jagera 300W i Eheima 2075 (zbog kojeg se kolega Dex potajno nadao da će mi propasti projekt pa da mu ga ustupim :bleh:)
Update uskoro...
 

Au k***c  :-X :-X :-X

Propade mi posao.  :up: :up:

Super ribica. Stane i manja unutra?  :up: :up: :up:

Ma stane sigurno, ali imam problema i ovu iselit. Strah me i pomislit šta će biti kad ga napunim, a ona ih bude htjela hraniti svako 5 minuta :)  Triba si je vidit u Aquashopu, one tanganjikance smo bar tri puta nahranili dok smo bili tamo. :-[ Svaka čas gazdi na strpljenu.

ova ribica koju si stavio za cikliranje je zakon!  :up:

Da, cijela metoda je skroz nova i revolucionarna; zove se suho cikliranje :)

Offline merlin_world

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 72
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Split
    • Malawi 280l - prvi izlet
Odg: 250l - 300l u kliznom
« Odgovori #44 u: Studeni 13, 2011, 23:36:38 poslijepodne »
zasto si na kraju stavio 39W??? Imas ovih "juwel dimenzija" lampi od 54W koje bi ti stale bez problema jer su duge oko 1050 mm. A to ti je za nekih 40% vise svjetla. Za ciklidni vise manje nebitno ali za biljke jako bitno obzirom na litrazu i dubinu.

Ma nakon što sam odlučio da ću ići na ciklidni, ekipa me je uvjerila da bi sve preko 2x39 bilo previše. Ako ikad odlučim promjenit postav, najmanji je problem napraviti novu rampu  ;)
 
Evo samo jedno pitanje, pošto bih vrlo skoro išao također u izradu metalne podkonstrukcije. Ono što me zbunjuje kod ove pokonstrukcije je ono izmicanje okomih metalnih stupova kod fronti. Za samu metalnu konstrukciju je bolje da su sve te vertikale točno na uglovima. Koliko sam ja do sada shvatio, to izmicanje stupova kod prednje strane se inače radi da bi se vrata mogla postaviti uz rub direktno na iveral tj. da nema onog elementa iverala koji (kada su stupovi u uglovima) sakriva metalnu podkonstrukciju.

E sad, ovdje su stupovi izmaknuti ali nije iskorištena mogućnost da se vrata postave uz rub, čemu onda uopće izmicanje? :o

I drugo pitanje, da li postoji način da metalne vertikale budu točno na uglovima, a da vrata ipak idu nekako do ruba, možda neki drugi tip okova ili...? Jel ima rješenje i za tu varijatnu ili ipak ne? -?

He, he, svaka čast na zapažanju Werther  :up: Mislija sam da neće nitko skužit ovaj mali propust. Naime, stalak sam radio prije samog ormara i tada sam računao na vrata sa cijelom dužinom ormara. Naknadno kad sam radio ova klizna vrata, vidio sam da bi bilo puno bolje da sama vrata malo prelaze ovaj ormar (vidi na slici ispod) i u tom slučaju se ne bi mogla otvarati pa sam promijenio koncept.

Što se ovog drugog tiče, mislim da bi se dalo naći neko riješenje iz Blumovog kataloga okova, ali u svakom slučaju moraš bušiti metalni okvir što mi je nekako baš  :down:
Uglavnom, da danas ponovo radim, vertikale bi pomakao samo za 1-2 cm (koliko traže britvele), a ne 6-7 koliko je sada. Iako, mislim da to ne igra pretjeranu ulogu pošto je i sam okvir prilično predimenzioniran (5 x 3) 

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: 250l - 300l u kliznom
« Odgovori #45 u: Studeni 14, 2011, 00:19:05 prijepodne »
Apsolutno se slažem da ti je metalna podkonstrukcija prava mrcina i da izmicanje neće puno škoditi. Ja bih radio postolje samo ispod akvarija, a onda mi je nekako vizualno draže da nema tih rubnih elemenata tj. da vrata budu do ruba... ali kako planiram sve to skupa i sam vrlo brzo raditi, a kako imam doma Schachermayer-ov katalog s hrpom okova (Blumovih također) nema druge nego da to malo ozbiljnije proučim. Uostalom znam i dosta stolara te inženjera drvne tehnologije koje mogu pitati ako mi nešto ne bude jasno... :-[

Ja sam se do sada na akvarij.net-u susretao samo s varijantom A (izmicanje metalnih vertikala i vrata do ruba), te varijantom B (metalne vertikale u uglovima, vrata ne idu do ruba, pojavljuje se rubni element od iverala), a najviše me zanima varijanta C ako je izvediva (metalne vertikale u uglovima i vrata do ruba, uz pomoć drugačijeg okova). Pa evo, ako je netko to već radio neka me "prosvijetli", a ako ne probat ću sam nešto smisliti! ;)

Offline legolas

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 126
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Split
Odg: 250l - 300l u kliznom
« Odgovori #46 u: Studeni 14, 2011, 12:50:01 poslijepodne »
I mene zanima varijanta C, pa ako ima netko rijesenje  :zagrljaj:
Život je lijep, potroši ga dobro...

Offline merlin_world

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 72
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Split
    • Malawi 280l - prvi izlet
Odg: 250l - 300l u kliznom
« Odgovori #47 u: Srpanj 10, 2013, 04:09:51 prijepodne »
Pozdrav svima, nakon podužeg mirovanja  :zagrljaj:

Evo, iako su svi upućeni u temu odavno odustali od nadanja da će išta zaplivati u ovom akvariju, skupio sam napokon par slobodnih dana u komadu da ovo završim.
Prvo je ugrađena pozadina (stigla od fkovaca prije vise od godinu i pol  :-[) uz pomoc kolege stsitha. Zatim je naručen bijeli lakobel za poklopac, kojeg je trebalo malo pobrustiti i zalijepiti prema jednom davnom savjetu od Antimona  :up: uz korištenje ovih "suction cupova".
I nakon toga, kad se male ruke slože, akvarij je napokon sjeo na mjesto, čemu je trebalo i nazdraviti  :D

Offline merlin_world

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 72
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Split
    • Malawi 280l - prvi izlet
Odg: 250l - 300l u kliznom
« Odgovori #48 u: Srpanj 10, 2013, 04:14:43 prijepodne »
Iduće je slijedilo spajanje struje u ormariću, ulijevanje vode i puštanje filtera u rad. Kako to radim po prvi put u životu, opet je bilo dosta "joker zovi" poziva kolegama, prekaljenim akvaristima  :up:

Sad dok muku mučim čekajući da se ovo isciklira, moram završiti klizni poklopac od lakobela i nekako bolje riješiti povrat vode jer je trenutno to samo cijev koja mi btw. kopa rupu u pjesku. Spraybar koji sam dobio uz Eiheim filter mi ne odgovara pa ni sam ne znam da li da idem na neku DIY varijantu ili kupim onaj dodatni installation set. Inače, gdje mogu naći onakve 16mm cijevi i koljena ako se odlučim nešto sam raditi?

I na kraju, može li preporuka, koliko malavaca i kojih staviti unutra. Neka bude dosta živo i u raznim bojama

Offline inemec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 293
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Slavonski Brod
Odg: 250l - 300l u kliznom
« Odgovori #49 u: Srpanj 10, 2013, 07:33:16 prijepodne »
Svaka čast na projektu. Sve izvrsno izgleda. Čak si i struju lijepo posložio, nije samo guta kablova kao inače  :D
Jedino što mi je odma upalo u oko, i jeza me prošla čim sam vidio, ona kvaka na vratima kako će zveknit jedan dan u taj stakleni ormar  :D nadam se da imas nekakv stoper na podu  ;)