Travanj 23, 2024, 17:54:58 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: problem sa hardverom-trazi se informaticar osijek  (Posjeta: 1973 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline pierre

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 577
  • Spol: Muški   Dob: 53
  • Lokacija: Osijek
problem sa hardverom-trazi se informaticar osijek
« u: Kolovoz 24, 2014, 20:38:04 poslijepodne »
imam problema sa kompom.... sredjivali su ga prijatelji, pa je ispalo da je hd riknio, pa ja kupio novi, komp radio dva dana... onda otisao u servis, gdje su ustanovili da i novi hard nije ispravan, pri reklamaciji se ustanovilo da je u redu. onda se ustanovilo da je i stari ok. ocito je rijec o necem drugom, a ne o hard disku. e sada, kako sam ja komp odnio u taj servis na ispitivanje, da vide u cemu je problem i kako se moze rijesit, a oni mi nude rjesenja tipa 'imam maticnu za 400' i 'mogu ti stavit napajanje za 200 kn, mozda je problem u tome, pa ako radi dva dana ti meni plati napajanje'... ispada da bi sa ovim sto sam ulozio i sto bih trebao 'ako je problem u tome' platiti mogao bih za te novce kupit novi komp, a ovako placam da mi radi po 2-3 dana.
dakle, trazim nekoga tko mi mi to mogao dijagnosticirati, predloziti rijesenje i rijesiti... ako ima tko takav na forumu iz osijeka, mozemo kompenzirat sa biljem, endlerima, kozicama, imam i nesto akvarija viska.
a dobro bi mi dosla i preporuka nekog servisa ili osobe koja bi to odradila kako treba a usput bila i umjerena sa cijenom.

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: problem sa hardverom-trazi se informaticar osijek
« Odgovori #1 u: Kolovoz 26, 2014, 19:02:20 poslijepodne »
A koji su simptomi? Sta mu se desava?

Offline pierre

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 577
  • Spol: Muški   Dob: 53
  • Lokacija: Osijek
Odg: problem sa hardverom-trazi se informaticar osijek
« Odgovori #2 u: Kolovoz 27, 2014, 12:43:05 poslijepodne »
da, nisam to napisao... uglavnom, komp radi dobro 2-3 dana, onda se ugasi i ne upaliti.... ali, rijesio sam u medjuvremenu, nasao tko ce to odraditi.

Offline pierre

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 577
  • Spol: Muški   Dob: 53
  • Lokacija: Osijek
Odg: problem sa hardverom-trazi se informaticar osijek
« Odgovori #3 u: Studeni 23, 2014, 12:58:39 poslijepodne »
evo, nakon tri mjeseca onaj koga sam nasao, nije odradio nista.... a ja sam u medjuvremenu dobio poruku sa preporukom majstora za komp, poruku izbrisao nakon mjesec dva, i sada ne znam tko mi je preporucio svog bratica?

Offline Pamook

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1697
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija
  • Stark Raving Mad
Odg: problem sa hardverom-trazi se informaticar osijek
« Odgovori #4 u: Studeni 23, 2014, 18:55:18 poslijepodne »
iz dosadasnjeg iskustva, meni to "smrdi" na napajanje, ali ne nuzno napajanje kao zasebna komponenta nego napuhnuti kondenzator(i) na maticnoj ...

googlaj "bulging capacitor" pa malo vidi po slikama, onda probaj usporediti vidjeno sa stanjem na svojoj maticnoj ploci. Pregledaj redom elektrolitske kondenzatore na ploci, prvenstveno pocevsi onima smjestenim oko hladnjaka (podnozja) samog procesora, pa na dalje... trebali bi biti (zanemarivsi prasinu) odozgor skroz ravni, bez naznaka napuhnutosti, promjene boje i slicno, niti pojave pjene, hrdje ili nekog cudnog kemijskog procesa na utorima koje vidis....

ako su napuhnuti, treba ih zamijeniti novima (istovjetnih kapaciteta i napona) ali ni to nije garancija da nije neki od "žohara" vremenom i temperaturom dobio "po glavi" pa se sad boris sa duhovima (malo radi, malo ne radi)

nisi napisao koje je starosti komp, ali ako je iole par godina, postoji vrlo velika vjerojatnost da su elektroliti u pitanju. E sad, sama zamjena, to vec treba(s) naci nekoga lokalno, obicno servis(i) za mobitele odradjuju i taj dio, uz modifikacije igradbenih postaja 2 i slicnih konzola  ;)

baci oko, pa provjeri, pa javi  :)
O mjeseče, sunčeva guzico.
Što siješ, a ne griješ.....
Pizdo.

Offline pierre

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 577
  • Spol: Muški   Dob: 53
  • Lokacija: Osijek
Odg: problem sa hardverom-trazi se informaticar osijek
« Odgovori #5 u: Studeni 23, 2014, 19:55:42 poslijepodne »
hvala, Pamook, ja stvarno nisam stucan, pa sam potrazio pomoc prvo kod dva prijatelja, a onda u dva servisa. jedan prijatelj mi je jucer spomenio kondenzatore.... komp star 4 godine, zao mi bi mi ga bilo otpisat samo tako, narocito sto bas nisam pri parama uopce... a i novi hdd i dva servisa su mi vec odnijela dosta novaca, pa bih svakako ovaj nastojao dovest u red....
izgleda da je svima najlakse preinstalirat windowse, pa reci da ne nije ispravan hard, pa onda tu zastane.... mozda je ovo, mozda ono, ali servisi nemaju dijelova da isprobaju..... a ja (tocnije moj sestogodisni sin) vec preko pola godine bez kompa......
kada komp dodje do mene probat cu to ustanoviti i potraziti pomoc vjerovatno na trecem mjestu....
mogao sam novi uzeti i biti bez brige dok ovaj sklepam sinu.... a da stvar bude gora, jos mi je ispao i razbio se njegov tablet...

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: problem sa hardverom-trazi se informaticar osijek
« Odgovori #6 u: Studeni 23, 2014, 20:02:02 poslijepodne »
sve ovisi koja je konfiguracija, 4 godine i nije puno, i je, ovisi kako uzmes.

ako je to u trenutku kupovanja bio high end, onda svakako jos imas dijelova, da bi se moglo ispitati i zamjeniti ono sto treba. ako je bila kakva low end konfiguracija, koje u pravilu vec kad ih kupujes imaju "zastarjele" komponente, onda ces tesko ista rijesiti po servisima, eventualno privatno, ako tko ima kakvih starih dijelova.

Offline strasilo

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1516
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Pripizdina podravska
Odg: problem sa hardverom-trazi se informaticar osijek
« Odgovori #7 u: Studeni 23, 2014, 21:36:28 poslijepodne »
meni je sistemski HDD stariji od 10 godina ... prema "everestu" koristi drivere iz 2006.g.  :D :D

drugi HDD je znatno noviji ... ima preko 6 godina...  :D :D

mijenjam samo MBO (sa pripadajućom memorijom) i CPU ... sve ostalo ostaje isto ..  :D :D

čak sam i MBO bio mijenjao jednom, a windoze reinstalirao koju godinu kasnije .  :D :D
uvijek dostupan na [email protected]

Offline Pamook

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1697
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija
  • Stark Raving Mad
Odg: problem sa hardverom-trazi se informaticar osijek
« Odgovori #8 u: Studeni 23, 2014, 22:30:31 poslijepodne »
ako budes mogao - pofotkaj unutrasnjost kompa (maticnu plocu, s blicem) i stavi u temu, da vidim(o) u kakvom su stanju elektroliti... stvar je takva da je to element sa tekucim elektrolitom unutra, ali nije (i ne smije) biti hermeticki zatvoren. Tijekom godina koristenja, plus povisena temperatura - rezultira "odumiranjem" kondenzatora, tj. njegove karakteristike vise nisu ni priblizno onome sto pise na etiketi, i samim time se poremete uvjeti rada ostatka sistema. Problem je sto nije da nesto "rikne" i gotovo, pa detektiras sto je riknulo i eventualno zamijenis, nego je to vise igra nabadanja jer se restarti, gasenja i smrzavanja kompa ne dogadjaju regularno u intervalima, nego su ovisni o tome jel ljeto, zima, jel upaljeno grijanje i ostale gluposti, tako da se servisima ne da bas time baktati jer je to vise gubitak vremena (dok se nadje kvar, a ne mora biti samo jedan) koje ne mozes naplatiti, ali mozes nesto drugo za to vrijeme odraditi i na to se svodi servis. Reinstalacija win je obicno pokusaj rjesenja kvara ako se sumnja da je kvar iskljucivo software-ske prirode, ali prije toga svakako treba pokusati detektirati i stanje hardveraja...

ponude "zamjenske" maticne za 400-ak kn je u stvari dosta OK rjesenje ako se za zamjensku maticnu dobije barem 3 mjeseca nekakve garancije, ali je pitanje isplativosti cijelog cirkusa oko toga (eventualna reinstalacija win i drivera, gubitak ili spasavanje podataka sa HDD-a) ali obicno je za takve servise "garancija do vrata" jer nitko ne moze predvidjeti koliko je srece ostalo u novougradjenoj maticnoj, pa shodno tome i eventualnog nezadovoljstva nakon dva tjedna ako rikne - a radila je sasvim ok ta dva tjedna... To je pitanje srece i macka u vreci..

Zamjena elektrolita ne garantira skoro pa nista, ali je barem lako vizualno uocljivo da u kakvom su stanju - ako su napuhnuti, sigurno ne valjaju. Postotak popravljenih maticnih samo zamjenom elektolita je dosta visok, ali opet ponavljam - garanciju je vrlo tesko dati, pogotovo unaprijed...

kinez i trka za zaradom su sve ubili - i kvalitetu i povjerenje i nekakvu radost oko te tehnologije, ostao samo gadan osjecaj da tu nije kraj, vec ce nas cijediti jos vise i vise, kroz sve ne kvalitetniju i losiju robu, uz sve manju mogucnost popravka zbog sve gusce integracije svih dijelova, a namjerno napravljenih da traju kratko samo da se osigura kupnja novog odmah po isteku garantnog roka... ili cak i prije  :dead:
O mjeseče, sunčeva guzico.
Što siješ, a ne griješ.....
Pizdo.