Svibanj 10, 2024, 05:16:49 prijepodneNajnoviji Član: Davidunipt

Autor Tema: promjena podloge (pijeska) - hoce li bit posljedica ..?  (Posjeta: 2579 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline todor.dbk

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 209
  • Lokacija: dubrovnik
  • There she is ...
promjena podloge (pijeska) - hoce li bit posljedica ..?
« u: Lipanj 20, 2010, 08:32:10 prijepodne »
kao sto naslov govori - mislim iskoristit ove praznike pa preuredit 100-litarsko akvarij; umjesto dosadanjeg obicnog rijecnog stavio bih sitniji crni kvarcni - heh, sad, ovako:
namjeravam sacuvat staru vodu, filter isto (stavit ga u 15-litarsku kantu sa ribama  da radi i dalje), izvadit bilje, pa pijesak - staviti drugi pa zasadit bilje .. pa vratit ziva bica ..
u biti to je par sati posla ali me zanimaju posljedice - posto nemam algi u tanku i htio bih da tako i ostane  :) , zanimaju me vasa iskustva, trebam li jos sto ucinit da probam ne rasturit totalno ravnotezu u akvariju .. mozda da zamracim akvarij dva dana nakon toga ..?.. ili da preskocim taj tjedan gnojenje ? ili ne trebam  nista od toga ..

molim vas za vasa iskustva i savjete, da vidim kako je proslo i da izbjegnem nezeljene posljedice ;) hvala  :)

Offline ceh

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 769
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Amsterdam
Odg: promjena podloge (pijeska) - hoce li bit posljedica ..?
« Odgovori #1 u: Lipanj 20, 2010, 09:07:33 prijepodne »
nebi trebo imat neki posljedica   ja sam tako uradio  naravno ubacio sam isti dan ribe jer nisu mogle živjet po kantama dugo, mislim filter je  zacikliran  što je najbitnije ,imaš tu i staru zacikliranu vodu   naravno kad sve  uliješ  dodaš  ffm  svaki dan po pola doze  ili na tvoju litražu  jedan  ćep    tako   tjedan dana   dotle bi se parametri trebali ustabilit    , iako u podlozi  živi znatan broj    bakterija   što  mjenjanjem istih će da naruši parametre   al uz  ffm  nebi trebalo  bit posljedica za ribe   bar kod mene nije bilo

ja nebi zamraćivo akvarij  to su pomeni  gluposti  ..  a alge  ehh  to  ti niko nemore garantirat 
« Zadnja izmjena: Lipanj 20, 2010, 09:10:45 prijepodne od ceh »
Please remember that the following comments are personal experiences and may or may not apply to your setup. Use them as guide to help better understand your fish,

Offline todor.dbk

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 209
  • Lokacija: dubrovnik
  • There she is ...
Odg: promjena podloge (pijeska) - hoce li bit posljedica ..?
« Odgovori #2 u: Lipanj 20, 2010, 10:52:31 prijepodne »
slazem se  :) , htio bih sanse spustit na minimum pa mi svasta pada na pamet ... eh, i ribe stavit na dijetu iducih 7 - 10 dana, ne bi bilo lose, jelda ..?.. zato me interesiraju iskustva ..
pozdrav   :)

Offline Puffy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 798
  • Spol: Muški   Dob: 29
  • Lokacija: Valpovo (Osijek)
  • univ. bacc. biol.
Odg: promjena podloge (pijeska) - hoce li bit posljedica ..?
« Odgovori #3 u: Lipanj 20, 2010, 11:02:12 prijepodne »
Ovako - ako imaš neke osjetljivije ribice kojima ne pašu nagle promjene parametara vode onda bi i moglo biti problema jer zapravo, kao što sam i neki dan pisao, u šljunku ima najviše pozitivnih bakterija.
Više nego u filteru (osim ako je u pitanju keramika, naravno, sada prvenstveno mislim na običnu spužvu), a i više nego u vodi. Najbolje ostavi dio stari, a iznad njega novi. Jedino mi to pada na pamet.

FILIP (Valpovo)

Offline todor.dbk

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 209
  • Lokacija: dubrovnik
  • There she is ...
Odg: promjena podloge (pijeska) - hoce li bit posljedica ..?
« Odgovori #4 u: Lipanj 20, 2010, 19:31:01 poslijepodne »
cijeli pijesak ide van, pa sto bude ... ali zato necu ispirat kamenja, panj, bilje - i iducih dana sto manje zagadjivat vodu, ma mislim  to napravit sto mogu pametnije  ;)
.. a izvjesce cu napisat, of course ..

Offline todor.dbk

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 209
  • Lokacija: dubrovnik
  • There she is ...
Odg: promjena podloge (pijeska) - hoce li bit posljedica ..?
« Odgovori #5 u: Lipanj 28, 2010, 21:23:24 poslijepodne »
... evo proslo je sedam dana, pa cu otvorit novi topic, jeli to okej ...? pozdrav  ;)

Offline todor.dbk

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 209
  • Lokacija: dubrovnik
  • There she is ...
promjena podloge (pijeska) - proslo bez posljedica ..
« Odgovori #6 u: Lipanj 28, 2010, 21:37:11 poslijepodne »
evo je proslo tjedan dana,  pijesak promjenjen - zadrzao sam staru vodu (u stv. zadnji bidon od 20 lit je bio bas mutne vode pa sam njega zamjenio novom), filter sam samo malo proprao; cak sam malo onog mulja pri promjeni zadrzao, ostavio ga na golo dno pa preko njega prosuo novi kvarcni pijesak .. prosli tjedan sam zivotinje hranio minimalno, za svaki slucaj ..
i evo, kad se dosad nista nije dogodilo, mislim da i nece. sve ribe zive i zdrave, koze takodjer (samo sto ih je sigurno nemali broj stradao, pogotovo sitnih - otisle sa mutnom vodom  -? , ali sto cu, pazio sam maksimalno ..
eto, jos jedno iskustvo, slijedi par slicica - htio sam malo vise cistine u tanku; kad se razraste ovo bilja sto sam ostavio, bit ce okej - pozz  ;)

Offline Andrijana

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 232
  • Spol: Ženski   Lokacija: Zagreb Dugave
Odg: promjena podloge (pijeska) - proslo bez posljedica ..
« Odgovori #7 u: Lipanj 28, 2010, 21:56:24 poslijepodne »
Jako lijepo! Bogme si ga dobro očerupao, ali meni se baš sviđa, a podloga mi je odlična. Jeli to tamnosmeđa? Di si je nabavio?

Offline svizac

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 272
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Kutina
Odg: promjena podloge (pijeska) - proslo bez posljedica ..
« Odgovori #8 u: Lipanj 28, 2010, 22:10:51 poslijepodne »
Stvarno si ga skreso,i ovo će biti dobro kada se razraste,ali prošli postav mi je bio super.Nego što si napravio sa Microsorumom ili je to Crypta,stvarno je bio lijep i sa onom lijepom mahovinom?Sada neka se malo razraste pa ćemo vidjeti daljnji ishod.

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: promjena podloge (pijeska) - proslo bez posljedica ..
« Odgovori #9 u: Lipanj 28, 2010, 22:12:18 poslijepodne »
nisi nikakvu hranjivu podlogu stavljao? Koji režim gnojenja koristiš?

Offline Puffy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 798
  • Spol: Muški   Dob: 29
  • Lokacija: Valpovo (Osijek)
  • univ. bacc. biol.
Odg: promjena podloge (pijeska) - proslo bez posljedica ..
« Odgovori #10 u: Lipanj 28, 2010, 22:39:35 poslijepodne »
Super što je sve prošlo bez posljedica.
Je li to Cryptocoryne parva prevladava? Meni je ona super biljkica, samo fali mi nekakvog granja tu s mahovinom :D
FILIP (Valpovo)

Offline Faber

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4055
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: 7 Nm SZ od Dubrovnika
  • Lega iz Dubrovnika 8)
Odg: promjena podloge (pijeska) - proslo bez posljedica ..
« Odgovori #11 u: Lipanj 28, 2010, 23:34:33 poslijepodne »
e meni je zakon ova podloga!  8) i ja sam ju koristio ali sad mi je žao što nisam sve nego samo djelove koje sam digao.  :klap:
sviđa mi se :up:
N.multifasciatus
 Cayman60
Tanganyika  Watt Wolln Wir Trinken? so ein durst

Offline Smilas

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 740
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
Odg: promjena podloge (pijeska) - proslo bez posljedica ..
« Odgovori #12 u: Lipanj 28, 2010, 23:51:26 poslijepodne »
prekrasno!

Offline todor.dbk

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 209
  • Lokacija: dubrovnik
  • There she is ...
Odg: promjena podloge (pijeska) - proslo bez posljedica ..
« Odgovori #13 u: Lipanj 29, 2010, 09:30:10 prijepodne »
hvala na podrsci, nije mi bilo lako ocerupat  -? ovako lijep akvarij, ali onaj pijesak mi je bio bas dosadio i bio mi je prekrupan;
...ovaj sadasnji pijesak je mljeveni crni kvarcni, prirodan i neobojen - kad je na suhom potpuno je crn ali pod vodom izgleda i siv i crn, mijesano, valjda zbog lomljenja svjetla..nisam dosad imao hranjivu podlogu i nemam je ni sad: nemam u planu zahtjevne biljke, tjedno gnojim vodu tetrinim plantaminom, cetvrtinom mjesecne doze plus tableta zeljeza tjedno - vidjeli ste kako je akvarij izgledao .. sve je bujalo, bez ijedne alge  :)
eh sad, malo sam se zazelio niskih biljaka pa su sve velike (cryptocoryne vendtii i jos neka crypta ogromna crvena, anubiasi barteri i lanceolate) otisle prijateljima. ona ogromna je isto crypta (vendtii) ali ona je otisla u povijest  -? , nisam znao kud bi s njom, bila je fakat ogromna - sam korijen je bio pune dvije sake ..
nalijevo su ostale oko panja dva anubiasa lanceolate manja, cetiri cryptocoryne blasii, dvije cryptocoryne willisii i puno cryptocoryne parva svud okolo - nisam ni znao koliko je imam.. napravit ce lijepi tepih..
nadesno je isto tepih od c. parva ispred onog korijencica sa anubiasima (nana), iza njega malo visa livadica sagittarie (subulata) - ja mislim, kad se sve to razraste i spoji da ce bit izvrsno.. eh i da, ostavio sam dva kamena sa mahovinom, zasad dovoljno ..
sad jos samo malo strpljenja  :) ...