Travanj 19, 2024, 21:29:45 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Zmije-Zasto...?  (Posjeta: 1318 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Brandeburg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 60
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Rijeka
Zmije-Zasto...?
« u: Prosinac 07, 2011, 22:08:18 poslijepodne »
Pozdrav,

Nisam pocetnik u teraristici, ali neznam gdje bih drugdje smjestio temu.

Iako nikad nisam imao zmiju, ali, imam jedno pitanje, mozda je idiotsko ali cu pitati, pitanje prvenstveno za vlasnike zmija?

Cesto viđam po ovom i ostalim forumima, web stranicama, dokumentarcima i na svakakvim drugim mjestima da se kao podloge nad kojima su zmije cesto koristi novinski papir. Neznam zasto to ljudi rade, je koliko sam upucen olovo je samo po sebi stetno, neznam do koje mjere i da li je za njih. Ne samo kod zmija, nego i kod gusteri, ptice, glodavaca i ostalih zivotinje i kod dosta ljudi viđam da im kao podlogu stavljaju novninski papir, koji se jednim dijelom sastoji i od olova. Jer novinski papir em je donekle stetan, em je neucinkovit kao podloga.

Mozda grijesim u svezi ovoga, pa ako da ispravite me.  :)


Chromatopelma cyaneopubescens 0.0.1

Offline biosvera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1357
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: samobor
Odg: Zmije-Zasto...?
« Odgovori #1 u: Prosinac 07, 2011, 22:32:25 poslijepodne »
ja mislim da si ti vidio/la karatenske terarije u kojima ti je novivski papir za lakše pračenje nužde životinje i za lakše promatranje životinje kako bi se ustanovilo jeli zdrava pa ti tek onda ide u svoj pravi terarij sa zemljom i svim tim  :up:

Offline mata biolog

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 182
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Požega/Osijek
Odg: Zmije-Zasto...?
« Odgovori #2 u: Prosinac 07, 2011, 22:57:22 poslijepodne »
to si sigurno vidio kod uzgajivača koji imaju stotine zmija.. ne isplati im se svaku držati na mediju na kojemu se inače drže.. pa tu dolazi novinski papir..  mislim da je zato!

Offline Igor Velevski

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 738
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Makedonija
Odg: Zmije-Zasto...?
« Odgovori #3 u: Prosinac 08, 2011, 01:05:39 prijepodne »
Novinski papir uopste ne sadrzi olovo. Olovna slova koja se redjanju na masini za stapmanje odavno se ne upotrebljavaju, a takve masine postoje samo po odpadima. Danas se koristi ofsetna tehnika, to su ofset masine koje koriste ploce na koje se usnimavaju stranice za stampanje, tako da olovo tu nema. Sto se boje tice, to su ekoloske boje, jer nije dozvoljeno po svim danasnjim standardima da se prodaju otrovne boje Ima ljudi kojima je navika da lizu prste dok citaju novine i nigde necete da vidite upozorenje da je to opasno da se radi. Naravno ovo ne znaci da boje i novine mogu da se jedu, ali da nisu otrovne to jeste. Kao sto vidite, to se pokazalo i na delu u teraristici, gde se zmije pravino razvijaju, razmnozavaju i dozivljavaju duboku starost. Naravno to nisu zivotinje, gde postoji rizik da ugrizu novine i da ih progutaju, niti postoji rizik da uh aktivno lizu.

Offline Brandeburg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 60
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Zmije-Zasto...?
« Odgovori #4 u: Prosinac 08, 2011, 21:00:57 poslijepodne »
Ovo bome nisam znao, puno hvala na informaciji, misterij rijesen.  :up:  ;)
Chromatopelma cyaneopubescens 0.0.1

Offline phasid man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 669
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Baculum Extradentatum --> Chromatopelma cyanopubes
Odg: Zmije-Zasto...?
« Odgovori #5 u: Prosinac 08, 2011, 21:14:39 poslijepodne »
Hah  :klap:  jos tog novog za naucit ;)

imam jedno pitanje

jel to znavi da ja svojim palicnjacima mogu stavit za podlogu novine (pitam jer mi je jedan prijatelj reko' da su ti  insekti malo osjetljiviji i da bi im to moglo smetat :blink: ) ? pa jel mogu? :)

hvala :)
Baculum Extradentatum x20
Chromatopelma Cyanopubescens x1
Eliptorhina Javanica x2

Offline Igor Velevski

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 738
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Makedonija
Odg: Zmije-Zasto...?
« Odgovori #6 u: Prosinac 08, 2011, 21:31:59 poslijepodne »
Hah  :klap:  jos tog novog za naucit ;)

imam jedno pitanje

jel to znavi da ja svojim palicnjacima mogu stavit za podlogu novine (pitam jer mi je jedan prijatelj reko' da su ti  insekti malo osjetljiviji i da bi im to moglo smetat :blink: ) ? pa jel mogu? :)

hvala :)

Nikad nisam drzao palicnjake, tako da ne znam, ako postoji rizik da grickaju novine kao lisce, onda ja ne bi stavljao, ili da piju vodu od vlaznih novina.....a i ne vidim razlog zasto da se upotrebljavaju novine za plaicnjake, jer najveca negativnost novina je sto ruzno izgledaju.