Travanj 27, 2024, 14:48:04 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica  (Posjeta: 431991 vremena)

0 Članova i 4 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline marijan2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 115
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: Požega
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1850 u: Rujan 06, 2012, 16:52:00 poslijepodne »
evo danas taman došla 2 primjerka bhut jolokie za degustiranje (zahvale šištro-u na slanju  ;)). degustacija će biti preko vikenda sa braćom i starim(još ga moram nagovoriti) i napišem detaljan izvještaj kako je prošlo. ima čak i šanse da snimam reakcije s mobitelom pa uploadam na jubito, no to ovisi o više faktora. dakle držte fige da ne naletim na neku ultraljutu bombu. čujemo se uskoro  :D

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1851 u: Rujan 06, 2012, 18:38:12 poslijepodne »
dakle držte fige da ne naletim na neku ultraljutu bombu. čujemo se uskoro  :D
Nema smisla degustirati ako neće biti i koja ultraljuta... :-[


Offline šištro

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 175
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: zgb
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1852 u: Rujan 06, 2012, 18:47:41 poslijepodne »
ja mu poslao svoje...po mojem ljute su full..posto je u ona udarna dva tjedna stara svaka 3 dana zaljevala i razljutila je stabljiku skoz...evo cekam izvjestaj pa cemo vidjet... :)

p.s ako nece bit dovoljno ljute saljem jos.. :)
my dragon in my <3

Offline yo-zuri

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 1
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1853 u: Rujan 07, 2012, 09:09:54 prijepodne »
ja mu poslao svoje...po mojem ljute su full..posto je u ona udarna dva tjedna stara svaka 3 dana zaljevala i razljutila je stabljiku skoz...evo cekam izvjestaj pa cemo vidjet... :)

p.s ako nece bit dovoljno ljute saljem jos.. :)

E baš tad sam ih i ja u ta dva tjedna onog ludog prženja sunca (raz)ljutio sa takvim tempom zaljevanja, hehehe. U nedjelju je degustacija. Jeaaaaahhh!
facebook/paprikaklub

Offline marijan2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 115
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: Požega
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1854 u: Rujan 08, 2012, 23:10:29 poslijepodne »
Evo, degustacija obavljena, vjerujem da će ovaj mali video prikazati što je bilo bolje nego sve riječi  :D videi kad su braća isprobavala nažalost nisu dobro ispali tako (budemo mi još snimali kad se dokopamo još jolokia ili sličnih) da ćete samo gledati mene kako plačem  :punch:

i jedna napomena koju sam nažalost isprobao na vlastitoj koži: ako već prstima dirate po unutašnjosti paprike, nikako dirati nos ili oči  :nerv:


http://www.youtube.com/watch?v=g4k9uX7g0eI&feature=youtu.be


nadam se da sam zadovoljio kriterije :)

Offline šištro

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 175
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: zgb
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1855 u: Rujan 08, 2012, 23:26:41 poslijepodne »
jel dobra...ajde bas mi je drago da si probao i da si zadovoljan...:)
i jos sam ti govorio da pazis sa rukam da ne diras oci...heheheh
za koliko je skroz ljutina prestala..:)
my dragon in my <3

Offline marijan2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 115
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: Požega
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1856 u: Rujan 08, 2012, 23:31:10 poslijepodne »
pa očekivao sam da će duže trajat, iskreno. nisam gledao točno na sat ali nekih 10 minuta maksimalno. brat je dosta jače reagirao i rekao je da je njemu trajalo 15 minuta i da su mu usnice utrnule i desna strana usta. valjda je zagrizao dio koji je ljući, neznam :/

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1857 u: Rujan 09, 2012, 00:04:16 prijepodne »
Meni se i dalje čini da plodovi ove godine jako osciliraju u ljutini i da je nekako manje onih pravih brutalnih. Bez obzira na to, s obzirom na količinu koju degustirate mora se priznati da ste odvažni momci, ali ovim pristupom kad naletite na neku paklenu papričicu reakcije bi mogle biti kudikamo gore, po vas naravno!  :)

Ali nema veze, samo tako i dalje! Na muci se poznaju junaci! :D

P.S. Zluf, daj im pošalji neku od svojih, ako su stvarno tako ljute kao što tvrdiš! :up:

Offline Zluf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 366
  • Spol: Muški  
    • flertanje
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1858 u: Rujan 09, 2012, 21:18:57 poslijepodne »

P.S. Zluf, daj im pošalji neku od svojih, ako su stvarno tako ljute kao što tvrdiš! :up:


Strpao sam cijelu u sebe i jednako je ljuta kao prošle godine. Stvarno teška patnja  :devil:
Mislim da je problem kod tebe i šogora jer degustirate sa mm2, strpajte cijelu niste curice  :D
Ako ti je usput Folka,  navrni i dam ti ;)

Offline Zluf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 366
  • Spol: Muški  
    • flertanje
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1859 u: Rujan 09, 2012, 21:26:39 poslijepodne »
@marijan2 - napravio si kobnu pogrešku kao i ja prošle godine. Dirao si je sa golom rukom i išao brisati suze  :D
Ne ići na oći i u guzicu sa prstima, to je osnovno pravilo  :D

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1860 u: Rujan 09, 2012, 21:53:34 poslijepodne »
@marijan2 - napravio si kobnu pogrešku kao i ja prošle godine. Dirao si je sa golom rukom i išao brisati suze  :D
Ne ići na oći i u guzicu sa prstima, to je osnovno pravilo  :D
Osim toga on s rukama dira salvetu sa svih strana, pa onda s tom salvetom briše oči, nije niti to neka sreća... :-[

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1861 u: Rujan 09, 2012, 22:02:52 poslijepodne »
P.S. Zluf, daj im pošalji neku od svojih, ako su stvarno tako ljute kao što tvrdiš! :up:
Strpao sam cijelu u sebe i jednako je ljuta kao prošle godine. Stvarno teška patnja  :devil:
Mislim da je problem kod tebe i šogora jer degustirate sa mm2, strpajte cijelu niste curice  :D
Ako ti je usput Folka,  navrni i dam ti ;)
Zluf, krivo si me shvatio, mislio sam da njima pošalješ kad se već tako lijepo snimaju s kamerom, što bi imalo smisla naravno ako su tvoje ljuće od tih njihovih tj. šištrovih.

Osim toga ja degustiram rezanac od 6-9 mm2 (a ne 1 mm2) ali ja ionako tvrdim da nisam otporan na ljuto (iako imam i mađarske i slavonske krvi u sebi :)), a šogor nije baš toliko oprezan (doduše niti on ne strpa pola chillija to stoji, a kamoli cijeli). Ali vi ste veće face, to priznam... :up:

Pošalji mi broj mobitela na PP (mijenjao sam mobitel pa sam izgubio dio brojeva koje sam prije imao uključujući i tvoj), pa te zvrcnem kad budem koji put u prolazu.

Offline Zluf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 366
  • Spol: Muški  
    • flertanje
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1862 u: Rujan 09, 2012, 22:24:13 poslijepodne »
Da krivo sam pročitao  :jupi: Imaš pm
Više ih ne mislim tatko cijele trpate niti isprobavati jer mi je teško sijela na želudac...baš me bolio nekih par sata tak da mi se više neda stime zafrkavati. Samo meljem i za umak :)

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1863 u: Rujan 09, 2012, 22:58:58 poslijepodne »
Danas bio kod kolege kojem sam dao par sadnica jalapenosa i ostao sam blago iznenaden kako te biljke izgledaju nakon ovog susnog ljeta (zaboravio sam slikati). Grmovi od max. pola metra prepuni plodova ali u svim mogucim varijacijama oblika  - od dugacko krivudavih i tankih, kuglastih pa sve do tipicnih jalapenosa.  Ubrao sam jedan zarko crveni izbrazdani i sa strahom ga gricnuo ali na moje cudenje plod je bez ikakve ljutine i cak neugodno sladak.  Na to se kolega osokolio pa je i on gricnuo ostatak nakon cega je nesretnik sljedecih desetak minuta rigao vatru :) :)

A sad jedna tuzna vijest za sve nas koji patimo od velikih brojki - na zalost krajnje je nevjerojatno da smo u zadnje 2-3 sezone uzgojili otrov koji se priblizio milijun SHU :(

Zadnja sezona sa relativno povoljnom klimom (citaj slicnom onom u njihovim domicilnim krajevima) je bila 2009g. kada je urod bio obilan i izrazito ljut, a poznanik je na jesenskim plodovima koji bas i nisu vidjeli pretjerano sunca (ubrani u listopad) izmjerio zlorabeci kromatrograf 800k SHU tako da je vrlo realno za ocekivati kako su u naponu sezone bili preko milijun.

Evo sto kaze znanstvena studija:
"The effect of climate on the Scoville rating of Bhut Jolokia peppers is dramatic. A 2005 study comparing percentage availability of capsaicin and dihydrocapsaicin in Bhut Jolokia peppers grown in Tezpur (Assam) and Gwalior (Madhya Pradesh), India showed that the heat of the pepper is decreased by over 50% in Gwalior's more arid climate. Elsewhere in India, scientists at Manipur University measured Bhut Jolokia's average Scoville rating by HPLC at only 329,100 SHU."

Za Assam od kuda dolaze najljuce papricice vrijedi ista prica kao i za ekipu s Kariba - visoke temperature uz enormnu vlagu, a to je nesto sto tesko mozemo kreirati umjetnim putem osim uz velike troskove plastenickog uzgoja - tu su ironicno Britanci u prednosti jer njihove biljke prakticki ne izlaze iz plastenika ili ako nam se opet posreci cuveni europski monsun koji se ciklicki pojavljuje u ovim krajevima.

Isto tako je zanimljiv zakljucak autora hibrida zvanog TSB-T koji na temelju visegodisnjeg iskustva izricito tvrdi da samo zadovoljna biljka (dovoljno gnojiva i vlage) daje izrazito kvalitetne i ljute plodove sto se prikicno kosi s onim sto smo donedavno tvrdili. Prema njemu nerviranje sa suhim periodima ima utjecaj na aromu, ali ne i na ljutinu.

Kako doskociti ovom problemu ?    Postoje dva jednostavna pristupa:
pouzdati se kako ce se poklopiti klimatoloski uvjeti pa se omakne jedna fenomenalna sezona ili pokusati natjerati biljke da krenu s plodovima vec u svibnju kako bi najplodniji period tempirali za svibanj-srpanj kada u ovom kraju vladaju idealni uvjeti.

Za rani start trebamo ili prezimljene biljke koje ce na prvi znak toplijih dana krenuti s vegetativnim rastom ili vec razvijene svjeze sadnice pa sam upravo iz tog razloga odlucio prezimiti vecinu ovogodisnjih i prije par tjedana zasijao nove TSB-T koje vec stvaraju treci par listica i uzivaju na jesenskom suncu. Za koji dan bi trebale stici sjemenke od novog dobavlaca (Semillas) pa kad stignu napisem vise detalja.



Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke, a sve sto sam pametnog znao reci o njima  je vec visestruko ponovljeno u ovoj temi

Offline ChILd_ReBoRn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1800
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Koprivnica (vise - manje)
    • http://www.akvaristika.tk
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1864 u: Rujan 09, 2012, 23:43:37 poslijepodne »
ja danas vec sporadicno isao pogledat svoju van.. i mnogo se zacudio nasavsi jedan plod.. od cca 6 cm. Neznam kako sam ga previdio... i sto je najgore.. imao je rupu u sebi.. i gusjenicu. Ona ga je pojela dopola. pa sam ga ubrao nedozrelog ( zuto zelenog). Naravno pojeo dio...i nakon litre mlijek ai ejdnog jogurta i cca 15 minuta.. ljutina je prestala.. iako sad je cca 5 sati kasnije.. i usne me jos zare i peku....

ne kuzim tu gusjenicu.. jel nuklearna.. sere molekularnu kiselinu ili sto....al kako je toliko pojela.. svak ajoj cast. To je bio jedini plod.. iako jos cvate.. sad su se temperature malo sredile.. pa mozda bude jos kaj...
biljka biljci siše supstrat
(Koprivnica)

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1865 u: Rujan 10, 2012, 00:12:48 prijepodne »
U Meksiku strance zajebnu kako su habanerosi korisni jer unistavaju crijevne parazite ali nakon sto sam vidio kako se u kompostu gliste uredno goste papricicama iskreno sumnjam u tu teoriju.

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1866 u: Rujan 10, 2012, 10:38:32 prijepodne »
Za rani start trebamo ili prezimljene biljke koje ce na prvi znak toplijih dana krenuti s vegetativnim rastom ili vec razvijene svjeze sadnice pa sam upravo iz tog razloga odlucio prezimiti vecinu ovogodisnjih i prije par tjedana zasijao nove TSB-T koje vec stvaraju treci par listica i uzivaju na jesenskom suncu.

Andrej, kako ćeš prezimljavati biljke iz ovogodišnjeg sjemena, tj. one koje si tek posijao? Mislim, kako planiraš kompenzirati svjetlost i toplinu potrebne za rast mladih biljaka tijekom nadolazećih mjeseci?

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1867 u: Rujan 10, 2012, 11:53:37 prijepodne »
Ove godine sam isprobao krajnje jednostavan pristup gdje su TSB-T vidjele umjetnu rasvjetu prvih par tjedana, a mjesec dana kasnije zasijani Nagaboni od prvog dana iskljucivo prirodnu svjetlost kroz prozor na juznoj strani. Biljke su napredovale sasvim dobro, nisu rasle rekordnom brzinom ali su strpljivo cekale da se poklopi toplo i suncano nakon cega je krenuo eksplozivan rast i u srcu sezone vise nije bilo moguce razlikovati one koje su mazene i one koje nisu, sve su jednako narasle.

Kad u formulu ubacim detalj da one nemaju prirodni mehanizam koji pokrece buran inicijalan rast poput rajcica kod kojih jednom kad krenu svaki poremecaj znaci zastoj nego su oportunisti koji ce rast prilagoditi raspolozivim uvjetima (toplina, svjetlost i trajanje foto perioda) i koje u teoriji mogu roditi unedogled dolazim do zakljucka da bi moja ideja mogla upaliti.

Prednost ranog starta je svjeze sjeme koje iznimno brzo klija, ovo toplo jesensko sunce je ono sto im je blagodat u prvih par tjedana koja su inace kriticna jer nedostatak svjetla i topline izduzuje mlade biljke, a za ovih potencijalnih suncanih barem jos mjesec i pol biljke bi trebale solidno narasti i ojacati. Dolaskom hladnijih dana selim ih na osuncan prozor gdje ce nastaviti s rastom sporijim ali i dalje rastom, da bi ozujak ili travanj docekale kao robusne biljke s razvijenim korijenom  i spremno oskoristile prve zrake sunca.

U teoriji zvuci odlicno, iskustvo s prezimljavanjem biljaka sugerira da bi to moglo funkcionirati pa ne vidim zasto ne bi moglo upaliti, ionako riskiram sve zajedno 4,5 EUR vrijednih sjemenki :), a za slicaj da omane jos uvijek mi ostaju prezimljene ovogodisnje biljke :)






Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke, a sve sto sam pametnog znao reci o njima  je vec visestruko ponovljeno u ovoj temi

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1868 u: Rujan 10, 2012, 15:26:41 poslijepodne »
Evo opet onog specijalca:
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline Zluf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 366
  • Spol: Muški  
    • flertanje
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1869 u: Rujan 10, 2012, 16:01:22 poslijepodne »
hahahaha kakav čoban  :D

Offline ivborosa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1949
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1870 u: Rujan 10, 2012, 16:48:24 poslijepodne »
Andrej ili neko drugi jer ima koji višak za degustaciju?

U pocetku je bio jedan frend koji oce probat ove najljuce, sad mu se prikljucio jos jedan...dakle ako neko ima 2 jolkie viska molio bih da mi se javi pa se dogovorimo oko primopredaje i cijene.


Bas sam neki dan probo kod prijatelja neke ljubičaste i nisam čeljust osjeco pol sata, on ih jede ko čips....
Akvaristika u srcu, teraristika u (cenzura) =) =)

Offline yo-zuri

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 1
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1871 u: Rujan 10, 2012, 17:44:52 poslijepodne »
Evo opet onog specijalca:


Ahahaha, mogo sam prdnit pa da ti glava izgori....  :devil-smiley-029:
facebook/paprikaklub

Offline yo-zuri

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 1
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1872 u: Rujan 12, 2012, 12:38:24 poslijepodne »
Probao sam sad naručiti preko www.semillas.de sjemenke TS Moruga Blend 10 komada 1.5 eura + 2.0 eura slanje i plačanje bankom koja uzima na to naknadu od 90 kn tj, ukupno bi me izašlo 116 kuna.  >:(

Jel postoji kakva jeftinija metoda plačanja od ove jer ne dam 90 kuna kapitalističkim bankama?  :)  Jel netko voljan sa foruma prodati par sjemenki Moruge pa da nam još ostane i za pivu?  :)  :up:
facebook/paprikaklub

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1873 u: Rujan 12, 2012, 12:40:31 poslijepodne »
Primaju li kreditne kartice?
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1874 u: Rujan 12, 2012, 13:03:45 poslijepodne »
Možeš platit PayPal-om, u kojem slučaju je "Euro handling fee" 1€ i još ti naplate 0,5€ za zemlje izvan EU - dakle:

Sjeme (jedna porcija):  1,5€
Shipping:                    2,0€
PayPal:                      1,0€
Outside EU:                0,5€
_____________________________

Ukupno:                      5,0€ = 37,5kn

Za narudžbe veće od 15€ nema naknade za shipping, a fiksni trošak (1,5€) ostaje isti. Dakle, ako naručiš 10 ili više paketića sjemenki, dodatni trošak ti je svega 1,5€.