Travanj 27, 2024, 12:06:52 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica  (Posjeta: 431956 vremena)

0 Članova i 6 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1575 u: Lipanj 23, 2012, 07:36:05 prijepodne »

evo iskopah jednu od prosle godine, 11.06. - na istom mjestu gdje je sada scorpion je bio habanero... znaci, ovo je bilo stanje deset dana prije (prosle godine)

ostale u kantama su imale dobar urod ali ni blizu ove koja je bila u zemlji... tko ce ga znat  -?

nadam se da ce ipak biti barem nesto plodova, cisto zadovoljstva radi  :ying:

Hehe, jos da je Jolokia i da je neko egzoticno drvo imao bi savrseno reproduciran njen prirodan okolis :)

ja se nadam da ce bar jedna od mojih naga roditi.. tek toliko da sam sebi dokazem da se i bez svih gore navedenih kemijanja moze uzgojiti feferon :)

Nemas potrebe dokazivati kad to odavno znamo i mislim da sam barem desetak puta to ponovio - uspjesno ce rasti i roditi cak i u najlosojoj zemlji bez ikakve paznje, samo je pitanje koliko i kada.
Ima na hotpepper forumu njih par koji zive u prikladnim klimatskim uvjetima gdje im doslovno rastu kao korov u dvoristu i rode tako da mozemo samo gledati slike ne vjerovati :)

Offline yo-zuri

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 1
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1576 u: Lipanj 23, 2012, 08:55:13 prijepodne »
Zanima me hoće li sjemenke biti iskoristive za klijanje naredne sezone ako bi se papričica ubrala sa drveta prije nego sazrije u potpunosti?

Imam slučaj da sam morao ubrati četri papričice (slavonske ljute) jer je počela odbacivati nove cvjetove i male papričice koje su se osušile i otpale.
Nakon što sam ih poprao ubrzo su krenule sa novim plodovima. A iz ovih sam izvadio sjemenke. Sad se bojim da ako nisu sazrijele do kraja da možda te sjemenke neće niknuti iduće godine.
facebook/paprikaklub

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1577 u: Lipanj 23, 2012, 09:51:27 prijepodne »
Super za savjete u vezi paradajz sjemena :) Sto se tice ovih nasih paprika, sto su za njih idealni klimatski uvjeti, Mostar recimo ili vole i vlage u zraku puno?
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1578 u: Lipanj 23, 2012, 12:05:29 poslijepodne »
Zanima me hoće li sjemenke biti iskoristive za klijanje naredne sezone ako bi se papričica ubrala sa drveta prije nego sazrije u potpunosti?

Imam slučaj da sam morao ubrati četri papričice (slavonske ljute) jer je počela odbacivati nove cvjetove i male papričice koje su se osušile i otpale.
Nakon što sam ih poprao ubrzo su krenule sa novim plodovima. A iz ovih sam izvadio sjemenke. Sad se bojim da ako nisu sazrijele do kraja da možda te sjemenke neće niknuti iduće godine.


Svjeze sjemenke se ne moraju susiti prije sijanja nego ih odmah mozes staviti u zemlju i provjeriti da li funkcioniraju - takve znatno brze izlaze nego susene.

Cim je plod vise zreo tim je veca vjerojatnost da su sjemenke dobre, preduvjet je da se plod uspio razviti u potpunosti sto u tvom slucaju vjerojatno nisu stigle.

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1579 u: Lipanj 23, 2012, 12:08:46 poslijepodne »
Super za savjete u vezi paradajz sjemena :) Sto se tice ovih nasih paprika, sto su za njih idealni klimatski uvjeti, Mostar recimo ili vole i vlage u zraku puno?


Postoji jos nekoliko trikova, ako ti se da pogledaj ovu skriptu negdje pred kraj gdje su pojasnjene razne tehnike i nacini krizanja:
http://www.scribd.com/doc/76525601/Rasadnicarstvo-skripta

Ovo vrijeme prethodnih dana im nevjerojatno odgovaralo, doslovno su sve buknule - visoka temperatura ali da imaju prvi dio dana dovoljno sjene jer je najbolje vrijeme za oplodnju od 8-12h i tada temperatura iznad 25C nije pozeljna zbog plodnosti, te relativno suha klima posto zbog visoke vlage pelud postaje ljepljiva pa se teze odvaja.

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1580 u: Lipanj 23, 2012, 14:39:46 poslijepodne »
Ova koju imam na istocnoj strani ima od jutra do podneva puno sunca, a onda je u sjeni. Raste skroz retardirano i spigano, ali je prepuna cvijetova. Ova koju imam na zapadnoj strani dobije sunce tek oko 2 popodne i onda ju dere do predvecer, ta raste puno pravilnije, ima manje lisca i manje cvijetova. Dakle u biti ta zapadna je bolja?
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1581 u: Lipanj 23, 2012, 19:38:52 poslijepodne »
Nemoj se ravnati po izgledu biljke, krajnje su nepredvidljive dinamike rasta pa kao primjer (sad mi mrsko slikati) imam dva Douglaha koja su proklijala isti dan i u istim uvjetima. te su sada u jednoj zajednickoj velikoj tegli ( svako ima svoj ogradeni prostor) i jedna je za cca. 50% veca i bujnoja od druge, na prvi pogled kao da nisu niti ista sorta.

Kod mene je nesto slicno kao kod tebe na zapadnoj strani i to im jako pase.

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1582 u: Lipanj 23, 2012, 21:19:39 poslijepodne »
Moja loggia je na zapadnoj strani ali ima i neko veliko drvo ispred zgrade koje zaklanja sunce u prvom dijelu popodneva, tako da su chilliji izloženi suncu od 14-15 h na dalje i čini mi se da im to odgovara... -?

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1583 u: Lipanj 23, 2012, 22:07:11 poslijepodne »
E ne mogu docekati plodove nikako, danas sam cak gurao jagodice prstiju u cvijece i prljavo se smijao. I need help.
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline yo-zuri

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 1
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1584 u: Lipanj 24, 2012, 08:54:49 prijepodne »
E ne mogu docekati plodove nikako, danas sam cak gurao jagodice prstiju u cvijece i prljavo se smijao. I need help.

Fingering, hehehe  :D
facebook/paprikaklub

Offline Zluf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 366
  • Spol: Muški  
    • flertanje
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1585 u: Lipanj 24, 2012, 09:06:05 prijepodne »
E ne mogu docekati plodove nikako, danas sam cak gurao jagodice prstiju u cvijece i prljavo se smijao. I need help.


 :D


Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1586 u: Lipanj 24, 2012, 10:05:10 prijepodne »
hehe, tako nekako :D
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1587 u: Lipanj 24, 2012, 11:17:29 prijepodne »
Moja loggia je na zapadnoj strani ali ima i neko veliko drvo ispred zgrade koje zaklanja sunce u prvom dijelu popodneva, tako da su chilliji izloženi suncu od 14-15 h na dalje i čini mi se da im to odgovara... -?

Prema mojim zapazanjima tomje savrsen omjer.
Ali s druge strane imam i onaj nesretni mustard habanero koji je jadan zlostavljan od samog pocetka i koji je trenutno zaklonjen sa svih strana tako da proma samo indirektno svjetlo - raste kao blesav i sad ima desetak sto vecih sto manjih plodova :)

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1588 u: Lipanj 26, 2012, 15:14:25 poslijepodne »
Jesu krenuli plodovi kod nekoga? :)
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1589 u: Lipanj 26, 2012, 15:24:09 poslijepodne »
Ponukan Andrejevim filmićima i "nastranim" tehnikama koje su tamo prezentirane (a koje je Ruki objeručke prihvatio) i sam sam se okušao u istom. Prema uputama pazio sam da nitko ne gleda! :-[

I kako vidim, na prva 2 cvjetića koja su se otvorila na Habanero Mustardu a na kojima je prvo isprobana spomenuta tehnika, sada već vidim prve rezultate tako da će to izgleda biti prva 2 chillija na mom balkonu. :up: A kod Bhut Jolokie trenutno nisam vidio napredak u tom smislu, ali mislim da je to samo pitanje vremena... -?

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1590 u: Lipanj 26, 2012, 15:28:46 poslijepodne »
 :up: :up: :up:
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1591 u: Lipanj 26, 2012, 15:31:05 poslijepodne »
Kod mene jedno desetak komada na Mustardu, od toga dva XXL :)

Offline yo-zuri

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 1
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1592 u: Lipanj 27, 2012, 09:32:30 prijepodne »
Kod mene 4 komada na Slavonskoj ljutoj, njih sam već ubrao i sad već raste peti fefkas. Sve metodom "fingering".  BJ, SB i P. Pepper za sada cvjetaju....  :up:
facebook/paprikaklub

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1593 u: Lipanj 29, 2012, 01:25:34 prijepodne »
Evo i moje chilli reprezentacije, s lijeva na desno: Bhut Jolokia (sjeme od Zlufa), Habanero Mustard (biljka od Rossija) i Nagabon (sjeme od Andreja)! :up:

Nagabon sada raste kao blesav, a tako sam dugo čekao da konačno krene. Inače sva 3 chillija imaju cvijetove... A na slijedeće 2 fotke su prva 2 chillija na Habanero Mustardu! :)

Offline Manek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 65
  • Spol: Muški   Dob: 30
  • Lokacija: Ludbreg - Dubovica
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1594 u: Srpanj 02, 2012, 11:55:19 prijepodne »
ja imam već purire na tone... a Butch T bude isto uskoro...


Nemožeš imati samo jednu tarantu!!!

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1595 u: Srpanj 03, 2012, 22:30:13 poslijepodne »
Popis razloga zbog kojih cvjetovi otpadaju neoplodeni:
- previsoka dnevna temperatura iznad 35C (sto je slucaj ovih dana)
- preniska nocna temperatura ispod 18C 
- previse dusika (pregnojavanje)
- previse vode
- premalo sunca
- niska vlaga u zaraku
- preslabo strujanje zraka
- manjak prirodnih oprasivaca
- premala posuda

I ono najbitnije sto je ujedno i najcesci uzrok - previse paznje :)

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1596 u: Srpanj 04, 2012, 11:34:17 prijepodne »
Upravo sam ugledao i 2 ploda na Bhut Jolokiji! :) Sada još jedino da i Nagabon krene i to je to. :up:

Andrej, zbunjuje me malo moj Habanero Mustard kojeg sam mijenjao s Rossijem za Nagabone. Ima nekakve duguljaste izdužene plodove, u ovom trenutku najduži su dugački 3-3.5 cm a debeli su oko 1 cm. Koliko se sjećam zreli plod Habanera je onako malo "zgužvan" nepravilnog oblika. Ja sam mislio da je plod tako nepravilan od početka? Ili možda ja doma nemam Habenoro Mustard nego nešto drugo? -? Ako treba mogu ih ponovno slikati...

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1597 u: Srpanj 04, 2012, 12:11:25 poslijepodne »
Najgore je kad iz dana u dan pomno gledas da li se koji cvjetic primio, a onda negdje duboko u krosnji skuzis par ovecih plodova  :)
Habanerosi su obicno obli i krupni, duguljasti izgled bas i nije za njih karakteristican.

I da ne zaboravimo - pojava prvih poodova sugerira da je pravo vrijeme za gnojenje, kao sto smo odavno zakljucili tekuce gnojivo za rajcice je idealno za tu svrhu ali pola od propisane doze.

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1598 u: Srpanj 04, 2012, 12:38:02 poslijepodne »
Najgore je kad iz dana u dan pomno gledas da li se koji cvjetic primio, a onda negdje duboko u krosnji skuzis par ovecih plodova  :)
Habanerosi su obicno obli i krupni, duguljasti izgled bas i nije za njih karakteristican.

I da ne zaboravimo - pojava prvih poodova sugerira da je pravo vrijeme za gnojenje, kao sto smo odavno zakljucili tekuce gnojivo za rajcice je idealno za tu svrhu ali pola od propisane doze.
To se i meni dogodilo, promaknula su mi ta 2 ploda na Bhut Jolokiji. :-[ A gnojivo je spremno za upotrebu...

Rossi mi je svojedobno nudio da uzmem Habanero Mustard, Big Jim ili Jalapeno Early, a ja sam se odlučio za Habanero Mustard. A ove ostale nisam htio uzeti jer jednostavno nisam imao mjesta još i za njih. Ali kako stvari stoje očigledno se prevario pa mi je dao ili Big Jim ili Jalapeno Early... Ako već mogu birati radije bih da je riječ o Big Jim-u, ali ovako vizualno mogao bi biti i Jalapeno Early. Slikat ću poslije te plodove od "Habanera" pa ćemo vidjeti... -?

Offline Rossi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 897
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
    • Parking senzori, alarmi, daljinsko centralno!!
Odg: Re: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1599 u: Srpanj 04, 2012, 23:28:27 poslijepodne »
Pozdrav ekipa iz paklenog poreca. Werther, sigurno je bio habanero jer svi big jimovi, kak mi moji prenose su se pretvorili u drva kolko su i prvi plodovi su ubrani i skladisteni. Samo kaj moji veli da nisu nimalo ljuti vec fini slatki. Siguran sam da je habanero jer sam vodio evidenciju i bili su isti ko i moji. Mozda su mi ubalili krivo, nemrem ti tec kade mema doma a moji se bas i ne kuze u strane vrste.

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk
R-46