Travanj 27, 2024, 14:12:16 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica  (Posjeta: 431981 vremena)

0 Članova i 6 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline ChILd_ReBoRn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1800
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Koprivnica (vise - manje)
    • http://www.akvaristika.tk
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1550 u: Lipanj 12, 2012, 22:47:01 poslijepodne »
dobro je zalij... a teglu izrezi skarama
biljka biljci siše supstrat
(Koprivnica)

Offline Rossi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 897
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
    • Parking senzori, alarmi, daljinsko centralno!!
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1551 u: Lipanj 12, 2012, 22:49:51 poslijepodne »
bum probao makar mi je zao da nekaj ne s........!
R-46

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1552 u: Lipanj 12, 2012, 23:41:53 poslijepodne »
imas neki clanak ili nesto na sto da se pozovem?

Udzbenik iz biologije, mislim da se u petom razredu uci oprasivanje ;)

Evo jedan c/p koji sam nedavno napisao na istu temu:

Citat:
Kada bi to bilo tocno morali bi promijeniti podosta onoga sto znamo o genetici, a i moderna industrija koja ulaze enormne novce u kreiranje kvalitetnih F1 hibrida bi propala posto bi sav njihov trud otisao u vjetar s prvim oprasivacem.

Paprika domaca obicna spada u vrlo rasprostanjenu porodicu Capsicum annuum za koju je karakteristicno da se vrlo rado kriza sa svim ostalim capsicumima tako da je tocno kako ce se vrlo rado krizati sa bilo cim sto lici na papriku pa bile to i dosta popularne ukrasne papricice ili onima koje grupno nazivamo feferonima.

Svi capsicumi sadrze muske i zenske organe tako da im za oplodnju nije potrebna druga biljka (osim frutescensa, najpoznatiji predstavnik je tabasco) nego je dovoljan i dasak vjetra - na zalost to je veliki problem kod uzgajivaca ljutih papricica posto se smatra da je minimalna udaljenost od pola kilometara izmedu sorti potrebna kako bi mogli biti sigurni da nije doslo do krizanja kakobni sjeme ostalo "cisto".

Dakle kao sto sam napisao na pocetku - mozemo staviti na zajednicku hrpu masu razlicitih sorti (sto cini vecina uzgajivaca-amatera, ukljucujuci i mene) ali cemo i dalje u toj berbi dobiti autenticne plodove bez obzira s kime se krizali medusobno. Ako i sljedecoj sezoni zelim imati autenticne primjerke tih sorti ili cu kupiti sjeme od pouzdanog dobavljaca ili cu uz pomoc reznica klonirati maticnu biljku.

E sad dolazi do problema koji buni ljude, a one koji uzgajaju ljute dovodi do ludila - najcesca posljedica krizanja je pojava ili gubitak ljutine, a simptomi krizanja se mogu pojaviti tek nekoliko sezona ili generacija kasnije. Vrlo je cesta pojava kod vrlo popularnih jalapeno papricica da iz samostalno uzgojenih flanaca cije se sjeme izdvaja svake sezone odjednom na pojedinim biljkama dobiju izrazito ljute plodove iako u vidokrugu nema potencijalnog oprasivaca. Uzrok je vrlo jednostavno - sjeme koje je uzgajivac nabavio prije nekoliko godina je vec doslo kontaminirano i tek nakon nekoliko sljedecih generacija se pojavila posljedica krizanja, tj. ljutina.

Nesto slicno se dogada kad pozelimo sacuvati sjeme od neke komercijalne sorte koje su najcesce F1 hibridi - industrijski krizane dvije sorte kako bi se njihovim kombiniranjem postigle pozitivne karakteristike.  Sjeme koje izvadimo iz tih plodova ce u sljedecoj generaciji imati karakteristike samo jednog od roditelja pa je i to cest izvor zabuna.

Ista prica vrijedi i s paradajzima koji su relativno blizak srodnik paprika, osim sto je kod vecine njih zbog drukcije koncepcije znatno manja vjerojatnost (ali ne i nemoguca) krizanja bez obzira na blizinu ostalih sorti.

Umjesto jalapeno stavi obicna paprika ili feferon, ista prica - posljedice sadasnjeg krizanja su vidljive tek u sljedecim generacijama.


Citat:
e sad kolko ce to bit moguce napravit u komadu, nije zemlja stara, prije mj dana je sadeno tak da sumnjam da je dovoljno sabijena da bu se drzala na okupu


Manja je steta sto ce biljka malo stagnirati koji tjedan ili cak odbaciti plodove, umjesto biljke koja ce roditi svega par papricica i zastati.

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1553 u: Lipanj 15, 2012, 13:49:33 poslijepodne »
Kako je i proteklih tjedana bilo prilicno lose vrijeme tako biljke nisu nesto ludo rasle ali kako prema najavama dokazi topliji val vrlo vjerojatno ce sad konacno doci na svoje:

Butch-T konacno poprimaju obrise "prave" biljke, a sudeci po broju i velicini pupova cvat je pitanje dana


Za razliku od prethodnika Naglagh ocito preferira rast u sirinu


Nagaboni prilicno zaostaju u odnosu na ostale ali su zato prepuni cvjetica:


Douglah napreduje iznenadujuce dobro pa iako je niknuo tek sredinom travnja uz malo srece bi mogao stici uroditi ove sezone:


Mustard habanero i dalje nastavlja s iznenadenjima - nakon sto je prezivio smrzavanje i visemjesecno zanemarivanje, prvi je krenuo sa cvatom i vec ima tri poveca ploda:


Bez obzira na lose uvjete biljke izgledaju sasvim solidno, te iako su jedini put nagnojene pocetkom travnja ne pokazuju da im nesto nedostaje.

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1554 u: Lipanj 15, 2012, 14:33:42 poslijepodne »
Jako su lijepe, a vrijeme je katastrofa bilo! Taman za gljive uzgajati, a ne paprike! :D Kako cvatu te paprike? Ono jednom u sezoni i naprave plodove i to je to ili stalno idu i cvijetovi i plodovi?
Stignu one jos nadoknaditi ovo sto je bilo koma vrijeme?
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1555 u: Lipanj 15, 2012, 16:44:23 poslijepodne »
Iako je vrijeme bilo lose zapravo im je godilo jer je prethodno zatopljenje ipak bilo prerano pa nisu bile spremne za visoke temperature. Cvat kad jednom pocne ne staje cijelu sezonu, jedino moramo redovito uklanjati zrele plodove jer ako ih ostavimo da prezriju biljka usporava stvaranje novih jer smatra da je odradila razmnozavanje za sljedecu sezonu.

Cvat mozemo inicirati ili pojacati s magnezijem, pola do cijele cajne zlicice gorke soli (u svakoj ljekarni) na litru vode folijarno, tj. po listovima u sumrak ili rano jutro.

Offline cactus

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
  • Neo
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1556 u: Lipanj 17, 2012, 18:11:53 poslijepodne »
uskoro ću i ja staviti slike svoje poljoprivrede, nego me zanima čime je najbolje tretirati lisne uši, pojavile mi se na dvije paprike.....

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1557 u: Lipanj 17, 2012, 22:25:31 poslijepodne »
Zadnje 2-3 strane smo razglabali o preparatima za tu namjenu.

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1558 u: Lipanj 17, 2012, 22:30:06 poslijepodne »
Moje danas sunce malo "opalilo", izgleda da sam zakasnio sa zalijevanjem jer kako su naglo porasle temperature malo me pravarilo. Ali dobro ništa strašno, sve je i dalje pod kontrolom.

Offline yo-zuri

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 1
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1559 u: Lipanj 18, 2012, 09:35:55 prijepodne »
Presadio sam prije nekih 3 tjedna Jolokiu u kontejner od nekih 65L, paprika je visine nekih 40 cm i već su se pojavili prvi pupoljci. Negdje sam pročitao ranije na forumu da je dobro da se ti prvi pupoljci odrežu kako bi paprika još mogla rasti. Sad neznam kaj da radim...Režem ili puštam!?
facebook/paprikaklub

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1560 u: Lipanj 18, 2012, 11:48:20 prijepodne »
Nista dirati, pusti biljku neka se sama brine za sebe.

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1561 u: Lipanj 20, 2012, 00:58:38 prijepodne »
Proucavao brdo literature, slusao savjete iskusnijih ali definitivno najbolje savjete kako odrzavati paradajze naucio iz ovog videa:


Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1562 u: Lipanj 20, 2012, 19:05:14 poslijepodne »
Danas stigao jedan jeftin gadget kojeg sam nekad davno imao i izgubio:
http://www.ebay.co.uk/itm/270815031691?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649#ht_4607wt_922

Iako su mjerenje svjetlosti i pH prilicno neupotrebljive opcije, ocitavanje vlage je vrlo pouzdano i prilicno iznenadujuce - npr. ogromni paradajzi u posudama od 50 litara su zadnji put zaliveni s 1,5 litrom po biljci jos jucer prije podne i prema mjerenju imaju sasvim dovoljno vlage.

Papricice jucer zalivene nakon dva dana na +35C vec na 3cm ispod povrsine pokazuju maksimalnu vlagu.

Sve u svemu vrlo zgodna i korisna stvarcica.

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1563 u: Lipanj 22, 2012, 08:38:40 prijepodne »
Danas mi je procvjetao i Habanero Mustard! :up:

Ono što me sad već brine jest to da nakon već 12-14 dana što je počela cvasti Bhut Jolokia i dalje ne vidim niti jedan plod. Ima jako puno cvjetova na biljci ali čini mi se da cvjetovi nakon nekog vremena samo otpadnu. Na podu ih je već 15-20 komada. Nije da sad patim da bude jako puno plodova ali baš niti jedan? -?

Jel ima smisla da slijedeće zalijevanje bude zajedno s onim tekućim gnojivom od Plantelle (u žutoj bočici)? Da li bi to pomoglo?

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1564 u: Lipanj 22, 2012, 12:17:57 poslijepodne »
Ako su ti u poluzatvorenom balkonu logicno je da nema oprasivaca niti vjetra koji bi ih protresao pa im moras pomoci - u jutro dobro par sekundi protresi svaku teglu ili jos bolje ako imas staru elektricnu cetkicu za zube pa je prisloni uz svaku grancicu ili cvjetic.

Opcenito papricice proizvode enormne kolicine cvjetica dok ih se vrlo malo broj doista i zametne u plod osto tako ih znaju odbacivati zbog stresa, loseg vremena, previse/premalo vode, previse gnojiva i sl.

Gnojenjem sigurno neces pospjesiti zametanje plodova, naprotiv.

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1565 u: Lipanj 22, 2012, 12:51:42 poslijepodne »
Odlican video o oprasivanju i kako napraviti vlastiti hibrid:

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1566 u: Lipanj 22, 2012, 16:38:43 poslijepodne »
Super su filmici, hvala hvala!  :up: :up:
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1567 u: Lipanj 22, 2012, 21:51:01 poslijepodne »
Nema na cemu, uvijek se moze nesto novo nauciti - danas sam recimo otkrio da su sjemenke paradajza spremne za klijanje cak inu zelenim plodovima, dakle nije potrebno cekati da dozriju.

Ako nemamo pri ruci cetkicu ili se nemamo namjere gnjaviti s hibridima, urod mozemo poboljsati i jednostavnijim tehnikama - samompazite da vas netko ne vidi ;)

Offline Pamook

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1697
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija
  • Stark Raving Mad
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1568 u: Lipanj 22, 2012, 22:13:00 poslijepodne »
evo par slicica mojih ovogodisnjih.... ova godina je nikakva, sve ove biljke su stavljene na klijanje pocetkom sijecnja, stavljene van negdje krajem ozujka, i nikako da krenu kako treba... komparirajuci sa slikama od prosle godine, ove tu na slikama su otprilike trecina visine proslogodisnjih u istom periodu, osim Ring of Fire koji je stasao i ima vec nesto zelenih plodova (ovaj veci, u crnoj kanti)... nadam se da ce ipak biti bar nesto plodova, nesto mladica je sredio mraz, nesto mladica pas (zakopavao kosti, koru od pizze i slicno) a ostatak se vucari ko krepalina... dobije covjek onaj "zali Boze truda" dojam  -?
« Zadnja izmjena: Lipanj 22, 2012, 22:23:03 poslijepodne od Pamook »
O mjeseče, sunčeva guzico.
Što siješ, a ne griješ.....
Pizdo.

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1569 u: Lipanj 22, 2012, 22:21:53 poslijepodne »
Pamook, slicno je i kod mene.
Imam ove godine samo Nagabon, nisam imao vremena za vise. Jednu sam teglu stavio na istocnu stranu, drugu na zapadnu, 4 sam posadio u vrt i tu vodim borbu s puzevima, 3 sam posadio na moru u zemlju i te mislim da ce se posusiti jer sad nikog nema dolje. Uglavnom, trazim im najbolju lokaciju tako da sljedece godine udarim svim snagama haha. :D

Andrej, filmic je kinki :D zasto su ove spagice oko grana, da ih vuku dolje? Ne kuzim...

Sto se tice sjemenki paradajza, znao sam to vidjeti kad bih razrezao neki zaboravljeni paradajz :)
« Zadnja izmjena: Lipanj 22, 2012, 22:29:32 poslijepodne od Ruki »
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1570 u: Lipanj 22, 2012, 22:58:43 poslijepodne »
evo par slicica mojih ovogodisnjih.... ova godina je nikakva, sve ove biljke su stavljene na klijanje pocetkom sijecnja, stavljene van negdje krajem ozujka, i nikako da krenu kako treba... komparirajuci sa slikama od prosle godine, ove tu na slikama su otprilike trecina visine proslogodisnjih u istom periodu, osim Ring of Fire koji je stasao i ima vec nesto zelenih plodova (ovaj veci, u crnoj kanti)... nadam se da ce ipak biti bar nesto plodova, nesto mladica je sredio mraz, nesto mladica pas (zakopavao kosti, koru od pizze i slicno) a ostatak se vucari ko krepalina... dobije covjek onaj "zali Boze truda" dojam  -?

Steta, ali koliko vidim po slikama one su egzaktan dokaz zasto ih je ipak bolje saditi u kante posto mimova u crnoj izgleda vrlo dobro.
Pusti ih na miru, tako sam i ja kukumavcio inu zadnjih tjedan dana su doslovno eksplodirale i uz malo srece bi ovo mogla biti rekordna sezona i za paradajze i za papricice.

Andrej, filmic je kinki :D zasto su ove spagice oko grana, da ih vuku dolje? Ne kuzim...
Samo sam gledao kad ce netko poceti stenjati :). Englezi imaju velikih problema s vjetrovitim vremenom i kad malo pratis njihove forume uocis svako malo post kako je nekome vjetar potrgao biljke ili razvalio plastenik.  U ovom slucaju umjesto da zabije stap tip je stabilizirao biljku sa spagom sto je bolje rjesenje zbog boljeg strujanja zraka.

Citat:
Sto se tice sjemenki paradajza, znao sam to vidjeti kad bih razrezao neki zaboravljeni paradajz :)

To je normalno za prezrele ali nisam znao da su plodne i kod potpuno zelenih :).  Inace sjemenke paradajza ne mozemo samo izvaditi i osusiti, posto imaju zelatinastu ovojnicu moraju prvo fermentirati.

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1571 u: Lipanj 22, 2012, 23:21:47 poslijepodne »
E to za zelene priznajem da nisam znao. Nego kako mislis da ne mozemo samo izvaditi i osusiti sjemenke paradajza? Uvijek sam tako radio i sve 5 :O
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline Pamook

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1697
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija
  • Stark Raving Mad
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1572 u: Lipanj 22, 2012, 23:49:42 poslijepodne »
evo par slicica mojih ovogodisnjih.... ova godina je nikakva, sve ove biljke su stavljene na klijanje pocetkom sijecnja, stavljene van negdje krajem ozujka, i nikako da krenu kako treba... komparirajuci sa slikama od prosle godine, ove tu na slikama su otprilike trecina visine proslogodisnjih u istom periodu, osim Ring of Fire koji je stasao i ima vec nesto zelenih plodova (ovaj veci, u crnoj kanti)... nadam se da ce ipak biti bar nesto plodova, nesto mladica je sredio mraz, nesto mladica pas (zakopavao kosti, koru od pizze i slicno) a ostatak se vucari ko krepalina... dobije covjek onaj "zali Boze truda" dojam  -?

Steta, ali koliko vidim po slikama one su egzaktan dokaz zasto ih je ipak bolje saditi u kante posto mimova u crnoj izgleda vrlo dobro.
Pusti ih na miru, tako sam i ja kukumavcio inu zadnjih tjedan dana su doslovno eksplodirale i uz malo srece bi ovo mogla biti rekordna sezona i za paradajze i za papricice.


evo iskopah jednu od prosle godine, 11.06. - na istom mjestu gdje je sada scorpion je bio habanero... znaci, ovo je bilo stanje deset dana prije (prosle godine)

ostale u kantama su imale dobar urod ali ni blizu ove koja je bila u zemlji... tko ce ga znat  -?

nadam se da ce ipak biti barem nesto plodova, cisto zadovoljstva radi  :ying:
O mjeseče, sunčeva guzico.
Što siješ, a ne griješ.....
Pizdo.

Offline ChILd_ReBoRn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1800
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Koprivnica (vise - manje)
    • http://www.akvaristika.tk
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1573 u: Lipanj 22, 2012, 23:55:20 poslijepodne »
ja se nadam da ce bar jedna od mojih naga roditi.. tek toliko da sam sebi dokazem da se i bez svih gore navedenih kemijanja moze uzgojiti feferon :)
biljka biljci siše supstrat
(Koprivnica)

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1574 u: Lipanj 23, 2012, 07:32:06 prijepodne »
E to za zelene priznajem da nisam znao. Nego kako mislis da ne mozemo samo izvaditi i osusiti sjemenke paradajza? Uvijek sam tako radio i sve 5 :O

Proklijati ce ali dosta toga ovisi koliko je paradajz zreo i o samoj sorti, tako je jedan moj prijatelj ostao bez sorte koja se u jjegovoj obitelji uzgajala generacijama jer je supruga "bolje znala" :)
 Uvijek iscijedis u plasticnu casicu sjemenke zajedno sa sokom, dodas malo vode i stavis na toplo mjesto (ne na sunce) na par dana da se lagano usmrdi i dobije pljesnivu koricu na vrhu - maknes koricu unutar koje plutaju i prazne sjemenke te isperes i osisis. Na taj nacin dobijes vrhunsko sjeme i svaka ce veselo klijati.