Travanj 27, 2024, 15:08:28 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica  (Posjeta: 431995 vremena)

0 Članova i 3 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline šištro

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 175
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: zgb
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1425 u: Travanj 21, 2012, 10:57:25 prijepodne »
ja sam na svoje 2 papricice stavio gnojivo u granulama ako znas na sta mislim i polio vodom za sad je sve ok ck mi se cini da su malo nabujale jel to dobro sat sam napravio...

i da jednu sam u vrt posadio u zavjetrinu 3 u kante i jedna je jos u kuci...ta ceka ako ove slucajno zakazu... slike popodne.. :)
my dragon in my <3

Offline delbi

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2045
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
  • vecio mona
    • http://www.posronja.eu
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1426 u: Travanj 21, 2012, 11:00:04 prijepodne »
narucene u petak, danas stigle...vec su na routeru :) nadam se boljem uspjehu ovaj puta...i da, ja isto dobio vrecicu 'otrova' u prahu.....:):):):)
ma...svi mi idete na zivce... :D :D :D :D :D ove mi jos uvijek nisu ni proklijale.....a stvarno nemam srece.....cazzo! :):)
pula
Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1427 u: Travanj 21, 2012, 14:51:39 poslijepodne »
Andrej, imam ove zemlje od prije pa bih rado nju iskoristio za završno presađivanje u velike kante, naravno ako mi ti potvrdiš da je to u redu! :-[ Na vreći piše: Humovit, lumbrikalno tresetni supstrat za cvijeće, 50 L. Spominje se između ostalog i da može biti za travnjake (zato mi je palo na pamet da bih nešto mogao od toga izvući). No evo i fotki, pa mi molim te samo reci da li je ta zemlja upotrebljiva za chillije ili nije? Za ono zadnje presađivanje...

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1428 u: Travanj 21, 2012, 15:05:50 poslijepodne »
Meni ovo izgleda kao odlican izbor, ionako uglavnom ne mozes promasiti s tim univerzalnim :)

Offline deklok

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 180
  • Spol: Muški   Lokacija: Osijek
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1429 u: Travanj 21, 2012, 15:30:43 poslijepodne »
Jer mi moze netko rec u cemu je problem sve je bilo super do sada... Znam da od toliko biljaka nece sve uspjet ali opet sta je propalo do sad propalo, ali opet i ove propadaju zaljevam ih sasvim ok kad vidim da je zemlja suha i svaki ili svaki drugi tjedan gnojim.
Ma da sumnjam i na svjetlost jer su bile 2 tjedna u kuci, malo dalje od prozora.
Evo kakvo je stanje sada...

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1430 u: Travanj 21, 2012, 17:08:46 poslijepodne »
Za pocetak - cemu toliko gnojenja ?
Sama zemlja ima dovoljno nutrijenata za tri tjedna, a da nista ne dodas opet ce na kraju narasti plodovi - ne toliko bogato, ali ce ih biti.
Moje sam nagnojio jednom negdje nakon presadivanja u casice, sada su presadene u dobru zemlju obogacenu s peletima i nemam namjeru prignojavati sve do pojave prvih plodova.

Svako gnojivo, poglavito umjetno unosi u zemlju odredenu kolicinu soli koje biljke ne trose u toj mjeri kao ostale nutrijente. S vremenom se ta sol pocinje nakupljati jer casice ili teglice nisu kao zemlja gdje sve odlazi u dubinu te dolazi do poremecaja metabolizma zvanog "nutrient lock".
I onda dolazimo do paradoksa - biljka zuti jer zbog poremecaja ne dobiva dovoljno hranjivih tvari, a vecina nas pojacava gnojenje jer nam se cini da je biljka zapravo "gladna". Posebno je to izrazeno kod ovih malih casica jer nisu izlozene kisi ili obilnom zaljevanju pa se zemlja ne ispire i prakticki se sve gomila.

Upravo iz navedenog razloga nekoliko puta u sezoni (obicno pocinjem kad se pojave prvi plodovi) dobro isperem zemlju u teglama tako da malo po malo zaljevam s vecim kolicinama vode te pustam da curi na dnu.  Jedan od prvih znakova talizenja soli je bijela ili zuckasta korica na povrsini.

Razumijem poriv da se biljkama pruzi najbolje i te sam i sam imao takvih manevara, ali kako pisem o ovoj temi na nekoliko foruma u zadnjih desetak dana citam takve blesave poteze da mi nije bas najjasniji razlog - od bisera koji je prekrio zemlju s najlonom da bolje drzi vlagu pa do genijalke koja gnoji svakih par dana i krivi mene da sam tako napisao :)

U tvom slucaju nedostatak sunca definitivno nije razlog, prije bih rekao ili previse vode ili pregnojavanje ili ih je nekako odvalila hladnoca kroz otvoren prozor ili sl.

Offline deklok

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 180
  • Spol: Muški   Lokacija: Osijek
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1431 u: Travanj 21, 2012, 19:31:55 poslijepodne »
Sve mi se nekako cini da ce biti ovo zadnje jer su ispod prozora, pa moguce da su ove dvije otisle zbog toga...
Ubuduce zaljevat kad bude vlazna zemlja i po malo im dodavat vode, pa cemo vidjet rezultate.  :)

Offline Zluf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 366
  • Spol: Muški  
    • flertanje
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1432 u: Travanj 21, 2012, 21:14:41 poslijepodne »
Slažem se sa Andrejom. Ljudi previše forsiraju sa gnojivom i stime zaseru stvar. Pogotovo kad se gnoji čašica od 1dcl. Svi koji su u Zagrebu ili bliže, imate izvorsku vodu u Sv. Ivan Zelini (Jokobanja) koja se crpi s dubine 800m. Nekad je INA na tome mjestu kopala naftu, a za uzvrat mještani su dobili prebogatu vodu mineralima. Ako zalijevate sa takvom vodom, nije potrebno gnojiti.

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1433 u: Travanj 21, 2012, 23:23:52 poslijepodne »
Minerali su jedan manji dio price, bitan je dusik kojeg sigurno nema u toj vodi tako da ne moze zamijeniti gnojivo. Papricicama je svejedno, one sasvim solidno rastu bez ikakvog gnojiva u iole pristojnijoj zemlji.  Pogledaj stranicu prije link na genijalnu knjigu gdje je tip vrlo kvalitetno pojasnio bitne stvari te tako demantirao mitove - cijela se prica svodi da mozemo dodavati razne aditive koliko god zelimo ali ako ih vec inicijalno ima dovoljno necemo postici bas nista te da se debelo pretjeruje s gnojivima raznih vrsta i da samo treba pogledati kako nase biljke uredno prezivljavaju u prirodi.

Inace kod njega sam vidio i dobar savjet koji prakticiraju iskusni uzgajivaci, a glasi da bi gnojenje (u fazi kad ga dodajemo) trebali prakticirati na tjednoj bazi ili prevedeno u nasem slucaju: na bocici od tekuceg gnojiva za paradajze pise 10ml na litru vode svaka dva tjedna.  Posto koristimo pola doze to bi kod nas glasilo 5ml/l dvotjedno, a u tjednom rezimu 2,5ml/l tjedno.

Offline Zluf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 366
  • Spol: Muški  
    • flertanje
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1434 u: Travanj 22, 2012, 19:10:49 poslijepodne »
Paprike su zalijevane samo s takvom vodom bez trunkice gnojiva. I kroz cijelo toplo razdoblje bilo je plodova. Za ostalo povrče neznam, mogu pitati svoje roditelje jer oni s time kemijaju. U drugoj kaniti zapiknut je bosiljak (da nebi nekoga zbunilo kakvo je to lišče  :) )



Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1435 u: Travanj 22, 2012, 20:35:12 poslijepodne »
Normalna biljka ne pretjerano bogata plodovima te bujne vegetacije jer joj se svida pozicija u hladu.
Kao sto sam vec masu puta napisao, za prosjecan urod ce biti dovoljna i najjeftinija zemlja bez ikakve brige, zaljevanje s vodom prepunom minerala nema nikakve koristi jer ih ionako biljka uzima samo koliko joj je potrebno u paketu s ostalim hranjivim tvarima koje moraju biti u balansu.
Probaj napraviti nekoliko skupina pa jedne zaljevati obicnom vodom, druge ovom, a trece s akvarijskom pa da vidis kako ce ove zadnje rasti jer imaju kmpletniju ponudu na raspolaganju.

Evo Jolokia iz moje prve sezone kada uopce nisam prignojavao jer sam bio pun strahova iz procitanog:


Habanerosi u malim kantama:




Kao i Jolokie:


I sve to s obicnom pipovacom direktno iz ZG vodovoda.

Onda sam poceo kemijati s raznim dodatcima pa dobio krasne i bujne biljke


Ali nikad nisam ponovio uspjeh iz prve sezone kad nisam nista kemijao.
« Zadnja izmjena: Travanj 22, 2012, 20:49:56 poslijepodne od AndrejX »

Offline yo-zuri

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 1
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1436 u: Travanj 23, 2012, 08:46:54 prijepodne »
Paprike su zalijevane samo s takvom vodom bez trunkice gnojiva. I kroz cijelo toplo razdoblje bilo je plodova. Za ostalo povrče neznam, mogu pitati svoje roditelje jer oni s time kemijaju. U drugoj kaniti zapiknut je bosiljak (da nebi nekoga zbunilo kakvo je to lišče  :) )




INA Class H2O  :)

Mogli bi se nać ovaj tjedan da popijemo koju vodu sa hmeljom... :up:
facebook/paprikaklub

Offline Zluf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 366
  • Spol: Muški  
    • flertanje
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1437 u: Travanj 23, 2012, 09:29:29 prijepodne »
Lijepe biljke. Probati ću ove godine eksperimentirati jer imam višak sadnica.
Yo-zuri- uvjek sam za pivu, čujemo se  :happy2:

Offline ninci

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1232
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pustike, Turopolje
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1438 u: Travanj 23, 2012, 11:31:15 prijepodne »
jel je ok zaliti tu i tamo sa pivom i jamnicom??!
Često mi se desi da bude neko društvo i ostane ne popijene pive/jamnice pa ona stoji par dana i "ishlapi" i onda to treba hitit... jel u redu time zaliti biljke?!
Pustike, Turopolje

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1439 u: Travanj 23, 2012, 12:36:11 poslijepodne »
O pivi imas solidan clanak u knjizi ciji sam link poslao par stranica prije - nikakve koristi, alkohol moze ostetiti korijen.
Jamnica je kao obicna voda, niti koristi niti skodi.

Offline šištro

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 175
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: zgb
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1440 u: Travanj 23, 2012, 13:05:13 poslijepodne »
Aandrej dali se mogu oko biljke stavljat isjeckane kore od banane..
my dragon in my <3

Offline Cvele

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1914
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb-I.REKA
  • Vjetropirac
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1441 u: Travanj 23, 2012, 13:23:42 poslijepodne »
AndrejX : dali od ovogodišnje sijemenke mogu očekivati plodove, sada su već tolike da imaju 3x reda listova ?

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1442 u: Travanj 23, 2012, 13:46:14 poslijepodne »
dali od ovogodišnje sijemenke mogu očekivati plodove, sada su već tolike da imaju 3x reda listova ?

Bez problema. Većini papričica treba 60-90 dana od sjemenke do spolne zrelosti (prvih cvjetova), a pred nama je još 150-170 dana povoljnih vremenskih uvjeta.

Offline Cvele

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1914
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb-I.REKA
  • Vjetropirac
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1443 u: Travanj 23, 2012, 13:47:18 poslijepodne »
to se traži, pravi odgovor.
sada samo mazi pazi.

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1444 u: Travanj 23, 2012, 14:16:21 poslijepodne »
dali od ovogodišnje sijemenke mogu očekivati plodove, sada su već tolike da imaju 3x reda listova ?

Bez problema. Većini papričica treba 60-90 dana od sjemenke do spolne zrelosti (prvih cvjetova), a pred nama je još 150-170 dana povoljnih vremenskih uvjeta.

Slazem se, sudeci po prognozi ovaj vikend bi bio idealno vrijeme da se krene s presadivanjem.

Offline Cvele

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1914
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb-I.REKA
  • Vjetropirac
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1445 u: Travanj 23, 2012, 14:20:04 poslijepodne »
u veće tegle, mrak.
sada mi je žao kaj nisam sve pisao kada sam sadio, kada su prolkijale, kada sam ih presadio u postojeće.
uh,uh.

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1446 u: Svibanj 01, 2012, 19:59:19 poslijepodne »
Nakon dosta vremena evo i novog problema! Velika Bhut Jolokia je presađena u lonac od 10 L. Inače je već dosta dugo na otvorenom jedino što je bila u manje sunčanom dijelu loggie koja gleda na zapad. Par dana prije puta sam je prebacio na mjesto gdje prije dolazi sunce. Onda sam otišao na put na 3-4 dana i danas me dočekalo par "spaljenih" listova. Problem je što je prije tog perioda bilo dosta oblačno i hladnjikavo, a sad je naglo zatoplilo, pa pretpostavljam da je riječ o prejakom suncu na koji biljka (iako je već dugo vani) ipak nije u potpunosti navikla. Ako je o tome riječ, što mi je sad činiti? Ukupno su 3-4 lista jače opečena, ostali su OK. Da li je sad ponovno prebaciti na staru, sjenovitiju poziciju ili je sad najgori dio prošao pa da je ostavim tu gdje je?  -?

Ali s druge strane, barem je 7 Nagabona i dalje OK! :)

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1447 u: Svibanj 01, 2012, 21:30:40 poslijepodne »
Ostali su citavi tako da se privikla, eventualno odrezi spaljene da biljka ne navuce neku bolestinu - ionako prakticiram prvih 10-15cm od povrsine drzati bez listova.

Offline šištro

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 175
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: zgb
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1448 u: Svibanj 01, 2012, 21:59:39 poslijepodne »
andrej imam jedno pitanje...ja svoje drzim vani vec skoro mjesec dana i nisu narasle ni centimetar...malo ih je skurilo sunce isto al sam ih premjestio na mjesto di ih grije sunce poslije 2 kad je malo slabije...zadnju biljku sam prije tjedan dana posadio u veliku teglu i ona najbolje napreduje tj malo je vec narasla...sta da radim sa drugima...svaku vecer ih zalijem al kao da zakazuju nije im nista osim kao ova slika prije da su listovi pri vrhu malo spaljeni... :)
my dragon in my <3

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1449 u: Svibanj 01, 2012, 22:15:14 poslijepodne »
U proteklih mjesec dana se izmjenjivali hladni i pakleno vruci periodi, a biljke opcenito nisu najsretnije s takvim promjenama.  Neke od mojih biljaka su isto tako stagnirale da sam ih vec mislio  maknuti kako mi ne bi zauzimale mjesto, da bi u zadnjih 3-4 dana doslovno presisale ostale.

Posto mi je ovo prva sezona kada sam dio sjemenja posijao tek krajem ozujka, tako sam primjetio da znatno bolje napreduju i brze stvaraju listice biljke koje su topliji dio dana u laganoj sjeni - definitivno nije problem u prilagodbi posto su te biljke od trenutka kada su izasle iz sjemenki izasle na jako sunce, a po svemu sudeci to im nije pretjerano drago.

Sve u svemu ne diraj, sve je na njima samima i ne sumnjam da ce krenuti kad se odobrovolje.