Travanj 27, 2024, 08:40:21 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica  (Posjeta: 431909 vremena)

0 Članova i 7 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1300 u: Ožujak 26, 2012, 19:32:32 poslijepodne »
Nisi kliknuo na link?  :)

According to the New Mexico State University Chili Institute, the Trinidad Moruga Scorpion ranks as high as 2,009,231 SHU on the Scoville scale, making it the hottest pepper in the world to date.[3]

Kralj je mrtav, živio kralj!
Trinidad Moruga Scorpion :hooray:

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1301 u: Ožujak 26, 2012, 20:11:24 poslijepodne »
Nisi kliknuo na link?  :)

According to the New Mexico State University Chili Institute, the Trinidad Moruga Scorpion ranks as high as 2,009,231 SHU on the Scoville scale, making it the hottest pepper in the world to date.[3]


Iskreno, sve je to muljaza da bi raja i u sljedecoj sezoni pomahnitala za nekom novom sortom  :)
Prilicno sam siguran da ce netko od nas ove sezone uzgojiti plod koji je jos ljuci, samo treba potrefiti jarana s kromatografom i pogoditi pravi plod.

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1302 u: Ožujak 27, 2012, 09:57:23 prijepodne »
Nisi kliknuo na link?  :)

According to the New Mexico State University Chili Institute, the Trinidad Moruga Scorpion ranks as high as 2,009,231 SHU on the Scoville scale, making it the hottest pepper in the world to date.[3]

Ne znam, tip koji ih uzgaja (i jede) - Neil Smith, vlasnik The Hippy Seed Company - tvrdi da je Moruga manje ljuta od Buch-T verzije, a ta je trenutno u Guinness-ovoj knjizi rekorda kao najljuća paprika na svijetu. Pogledaj na http://www.thehippyseedcompany.com/ pod "Seeds/Caribbean Nuclear Section"
Što se tiče mjerenja ovog instituta u New Mexicu, oni uvijek ispitaju veću količinu paprika iste sorte, pa onda daju minimalnu, maksimalnu i srednju izmjerenu vrijednost (medijan). Na ovom linku, čini se, navedena je maksimalna izmjerena koncentracija kapsaicina što baš i nije korektno prezentiranje rezultata.

Osim toga, kao što je Andrej napisao, i taj institut je komercijalna ustanova koja prodaje sjeme i ostale chili-related proizvode...

Kralj je mrtav, živio kralj!
Trinidad Moruga Scorpion :hooray:

Ako si mislio na Bhut jolokiu, ima već barem 10-tak novih hibrida/sorti koji debelo nadmašuju starog kralja  :)



Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1303 u: Ožujak 27, 2012, 10:04:42 prijepodne »
Ne znam, tip koji ih uzgaja (i jede) - Neil Smith, vlasnik The Hippy Seed Company - tvrdi da je Moruga manje ljuta od Buch-T verzije, a ta je trenutno u Guinness-ovoj knjizi rekorda kao najljuća paprika na svijetu. Pogledaj na http://www.thehippyseedcompany.com/ pod "Seeds/Caribbean Nuclear Section"
Što se tiče mjerenja ovog instituta u New Mexicu, oni uvijek ispitaju veću količinu paprika iste sorte, pa onda daju minimalnu, maksimalnu i srednju izmjerenu vrijednost (medijan). Na ovom linku, čini se, navedena je maksimalna izmjerena koncentracija kapsaicina što baš i nije korektno prezentiranje rezultata.

Osim toga, kao što je Andrej napisao, i taj institut je komercijalna ustanova koja prodaje sjeme i ostale chili-related proizvode...

Kralj je mrtav, živio kralj!
Trinidad Moruga Scorpion :hooray:

Ako si mislio na Bhut jolokiu, ima već barem 10-tak novih hibrida/sorti koji debelo nadmašuju starog kralja  :)

Ma mislio sam na pomak s 1.5-1.6 milijuna, na preko 2 milijuna, ali ako nije realno mjerenje, onda ništa od toga! :-[

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1304 u: Ožujak 27, 2012, 13:10:42 poslijepodne »
Pa mjerenje je realno, samo ne onako kako ga zamisljamo

 


Isto tako samo mjerenje ima poprilicno varijabilnih detalja

Hotness of a chile pepper can vary depending on the environmental conditions under which the specimen grew and how the laboratory test was conducted. The capsaicin (capsaicinoid) content of a chile pepper is determined using High Performance Liquid Chromatography (HPLC). The HPLC data is converted from parts per million (ppm) or milligrams per kilogram (mg/kg) to Scoville Heat Units (SHU) by multiplying it by 16. Pure capsaicin was defined as 16 million SHU, although it was originally defined as 15 million. A multiplier of 15 instead of 16 will reduce the SHU rating by 6.25 percent. For example, a ground-up pepper sample that is 1000 ppm capsaicin will have a hotness rating of 16,000 SHU. Using 15 as your multiplier reduces the SHU rating by 1000. It is important for different laboratories to be consistent in their analyses and use the same multiplier. HPLC should be calibrated first using a known concentration of capsaicin solution. The ground up chile fruit (seeds, pericarp and placenta) should be carefully weighed and prepared the same way. Most of the capsaicin is in the placental region where the seeds are attached, so it is imperative to indicate exactly which part of the chile is ground up for testing. Grinding up only the placental region, and not the entire pepper, will give a higher SHU rating. Until unbiased replicated experiments have been conducted by independent labs, conclusions on the hottest chile pepper are open for discussion.

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1305 u: Ožujak 27, 2012, 13:31:48 poslijepodne »
Iako su prognoze najavljivale relativno nisku temperaturu za ZG (3-4C) nekako mi se nije daleo tegliti biljke i jutros me docekao krajnje otuzan prizor - polovica papricica uvenulih listova, lubenice bezivotno leze na zemlji, a paradajzi nisu pokazivali nikakve znakove problema.
Toliko me osupnulo da nisam imao volje dalje gledati tu tragediju nego otisao na posao, a sad se vratim i sve biljke veselo stoje kao da se nikad nista nije dogodilo  :zagrljaj:

Offline delbi

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2045
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
  • vecio mona
    • http://www.posronja.eu
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1306 u: Ožujak 27, 2012, 13:44:18 poslijepodne »
u je..poceo citati...zalostan, i onda obrat :):)....SUPEEEEEEEER!
ja sam narucio Trinidad Scorpion u petak..i, cim stigne idu na router...nadam se da cu ovaj puta imati....vise srece :):)
pula
Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1307 u: Ožujak 27, 2012, 14:01:24 poslijepodne »
Ljudi pozdrav!
Prošle godine sam uzgojio i degustirao u više navrata joloiku. Tak da sad ove godine treba nešto malo žešće!
E sad me zanima, nisam pratio temu već par mjeseci, je došlo što novo, ljuće, bombastičnije na tržište? :D :D :D

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1308 u: Ožujak 27, 2012, 14:25:00 poslijepodne »
Kako god bilo, nakon citanja Andrejeve tablice sve sto mozemo zakljuciti da je Moruga definitivno novi kraaaaaaalj!! :)
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1309 u: Ožujak 27, 2012, 14:25:59 poslijepodne »
Kako god bilo, nakon citanja Andrejeve tablice sve sto mozemo zakljuciti da je Moruga definitivno novi kraaaaaaalj!! :)
Jel ima tko to tu kod nas? Da probamo i to!

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1310 u: Ožujak 27, 2012, 14:29:48 poslijepodne »
u je..poceo citati...zalostan, i onda obrat :):)....SUPEEEEEEEER!
ja sam narucio Trinidad Scorpion u petak..i, cim stigne idu na router...nadam se da cu ovaj puta imati....vise srece :):)


Drzim fige  ;)

Ljudi pozdrav!
Prošle godine sam uzgojio i degustirao u više navrata joloiku. Tak da sad ove godine treba nešto malo žešće!
E sad me zanima, nisam pratio temu već par mjeseci, je došlo što novo, ljuće, bombastičnije na tržište? :D :D :D

Na ovoj zadnjoj stranici se pise upravo o tome  :D

Kako god bilo, nakon citanja Andrejeve tablice sve sto mozemo zakljuciti da je Moruga definitivno novi kraaaaaaalj!! :)

Realno da, ali nam i tablica pod "low heat" sugerira da bas treba potrefiti plod  8)

Jel ima tko to tu kod nas? Da probamo i to!

To je ovogodisnji krizanac, tako da je jos nitko nije stigao uzgojiti.

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1311 u: Ožujak 27, 2012, 14:34:05 poslijepodne »
Znači, čekamo iduču godinu, do onda bi moglo nešto biti i konkretnije!
A onda cemo i ove godine nastavit s joloikom uz roštilj! Nema ničeg boljeg! Kakav luk, ajvar, jolioka rules! :a038:

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1312 u: Ožujak 27, 2012, 14:55:33 poslijepodne »
Znači, čekamo iduču godinu, do onda bi moglo nešto biti i konkretnije!
A onda cemo i ove godine nastavit s joloikom uz roštilj! Nema ničeg boljeg! Kakav luk, ajvar, jolioka rules! :a038:

Jolokia rules, a ne joloika! :-[

Offline ChILd_ReBoRn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1800
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Koprivnica (vise - manje)
    • http://www.akvaristika.tk
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1313 u: Ožujak 27, 2012, 19:31:05 poslijepodne »
poslije prvog zalogaj ati je JOJlokia
biljka biljci siše supstrat
(Koprivnica)

Offline ChILd_ReBoRn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1800
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Koprivnica (vise - manje)
    • http://www.akvaristika.tk
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1314 u: Ožujak 28, 2012, 19:29:16 poslijepodne »
mislim ne kuzim.. tjedan dana  stoje na prozoru sa unutarnje strane stakla.. sad 4ti dan kako su vani na tom istom prozoru listovi dobili bijele fleke.. tj opekline... popizdio sam.. sad sam preselio na istocnu terasu...ovo je bilo na strogom jugu.. jedna je opako sprzena.. jedna malo.. ostale tak tak.. valjda se budu oporavile.. jholokie....
biljka biljci siše supstrat
(Koprivnica)

Blink

  • Gost
  • Trade Count: (0)
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1315 u: Ožujak 28, 2012, 20:19:01 poslijepodne »
mislim ne kuzim.. tjedan dana  stoje na prozoru sa unutarnje strane stakla.. sad 4ti dan kako su vani na tom istom prozoru listovi dobili bijele fleke.. tj opekline... popizdio sam.. sad sam preselio na istocnu terasu...ovo je bilo na strogom jugu.. jedna je opako sprzena.. jedna malo.. ostale tak tak.. valjda se budu oporavile.. jholokie....
Mislim da pre ima veze sa danasnjim suncem. Iz nekog razloga biljke koje su na suncu proteklih 7 dana bez ikakvih problema, su danas dobile opekotine po listovima.

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1316 u: Ožujak 28, 2012, 20:33:49 poslijepodne »
Dakle te bijele mrlje uz vanjske rubove listova su opekotine od sunca? Meni to skroz cudno, ono ocekivao bih buduci da smo ipak daleko od domovina tih papricica da ce im nase sunce biti piece of cake :/
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1317 u: Ožujak 28, 2012, 21:05:52 poslijepodne »
U svojoj domovini te biljke sunce nemilice przi od prvog trenutka kad izadu iz zemlje tako da se prilagode takvom rezimu. U nasem slucaju prvo dobiju nesto slabasne umjetne rasvjete, pa povremeno uhvate malo sunca pa odjednom zaprzi svom snagom tako da se bas i ne stignu prilagoditi.
Kao kontinentalac koji nesto prcka oko vikendice pa ufati baustelsku boju te kad dode na more zalegne na plazu za vrijeme najjaceg sunca pa se cudi kad izgori  :D

Meni se najboljom pokazala opcija nakon kojeg tjedna na prozoru staviti biljke na balkon ali tako da su u sjeni gdje uglavnom dobiju indirektno sunce te ih tek nakon desetak dana izloziti na cistinu.

Inace svim kolegama koji su biljke trajno preselili van preporucam da pogledaju prilicno temperaturno ruznu prognozu ove nedjelje i ponedjeljka.

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1318 u: Ožujak 28, 2012, 22:16:51 poslijepodne »
Koliko vidim u subotu je najniža temperatura 4ºC, a u nedjelju i ponedjeljak 1ºC! :o

Ne znam kako će ostali, ali ja u petak popodne počinjem s evakuacijom! :)

Offline Pamook

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1697
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija
  • Stark Raving Mad
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1319 u: Ožujak 28, 2012, 22:51:10 poslijepodne »
jel pomaze da ih se ne vadi i stresira vec poklopi preko noci pa dok se temp ne digne?

kantom, najlonom?
O mjeseče, sunčeva guzico.
Što siješ, a ne griješ.....
Pizdo.

Offline cactus

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
  • Neo
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1320 u: Ožujak 28, 2012, 23:14:31 poslijepodne »
trebam malu pomoć, na nekim listovima mi se pojavljuju ovakve fleke, od čega bi to moglo biti?



Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1321 u: Ožujak 28, 2012, 23:43:52 poslijepodne »
Koliko vidim u subotu je najniža temperatura 4ºC, a u nedjelju i ponedjeljak 1ºC! :o

Ne znam kako će ostali, ali ja u petak popodne počinjem s evakuacijom! :)

I ja, jedino cu se morati poigrati s lubenicama posto su u posudama od 70 litara i danas sam razvukao navodnjavanje  :roll:

jel pomaze da ih se ne vadi i stresira vec poklopi preko noci pa dok se temp ne digne?

kantom, najlonom?

Ako ce temperatura biti do 3-4C nece bstradati.
Kanta pa najlon, mozes staviti i plasticne boce s toplom vodom ispod. Isto tako mozes i oko biljaka razvuci zaruljice od bora ili cak staviti jednu zarulju.
Ameri dosta koriste posebne prstenove koji su zapravo oni djeciji leptirici za plivanje koje napune vodom te se preko dana zagrijavaju da bi preko noci grijali zemlju.


trebam malu pomoć, na nekim listovima mi se pojavljuju ovakve fleke, od čega bi to moglo biti?

Opekotine od prejake svjetlosti, prenaglo si ih izlozio suncu koje nemilice przi ovih dana,.

Offline delbi

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2045
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
  • vecio mona
    • http://www.posronja.eu
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1322 u: Ožujak 30, 2012, 19:31:44 poslijepodne »
u je..poceo citati...zalostan, i onda obrat :):)....SUPEEEEEEEER!
ja sam narucio Trinidad Scorpion u petak..i, cim stigne idu na router...nadam se da cu ovaj puta imati....vise srece :):)
narucene u petak, danas stigle...vec su na routeru :) nadam se boljem uspjehu ovaj puta...i da, ja isto dobio vrecicu 'otrova' u prahu.....:):):):)
pula
Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1323 u: Ožujak 30, 2012, 19:44:33 poslijepodne »
u je..poceo citati...zalostan, i onda obrat :):)....SUPEEEEEEEER!
ja sam narucio Trinidad Scorpion u petak..i, cim stigne idu na router...nadam se da cu ovaj puta imati....vise srece :):)
narucene u petak, danas stigle...vec su na routeru :) nadam se boljem uspjehu ovaj puta...i da, ja isto dobio vrecicu 'otrova' u prahu.....:):):):)
I? Jesi li ga isprobao? Jel se osjeti ikakva ljutina? :-[

Offline delbi

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2045
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
  • vecio mona
    • http://www.posronja.eu
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1324 u: Ožujak 30, 2012, 19:52:53 poslijepodne »
 :D :D :D :D :D ne pada mi na pamet.....:):) ono sto mogu reci da ima poprilicno jaki (rekao bi i ugodan) miris.....Ne pada mi na pamet s time nista raditi :):) osim ako netko od onih koji se hvale da im nista nije ljuto ne zaluta do mene na rostilj...e, onda cu se potruditi da ih zgorim :):) i, svakako sve to dobro dokumentirati  :D :D
pula
Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die