Travanj 27, 2024, 15:11:00 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica  (Posjeta: 431997 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1225 u: Ožujak 01, 2012, 16:53:47 poslijepodne »
Posto ove sezone uz papricice namjeravam uzgajati i patuljaste lubenice koje su izraziti potrosaci vode i kod kojih bi jedan od onih dana kada mi se neda zaljevati mogao biti koban, tako sam pronasao i jedan zanimljivi set za navodnjavanje:



Stiglo iz UK za svega 5 dana i kosta s dostavom 90 kn, realno koliko para toliko muzike ali sasvim dovoljno za ono sto mi treba jer ukljucuje 25 tankog gumenog crijeva i 20 mlaznica sa popratnim spojnim materijalom. Vjerujem da ce posluziti :)

Offline Pamook

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1697
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija
  • Stark Raving Mad
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1226 u: Ožujak 01, 2012, 18:15:41 poslijepodne »
Andrej, link, link, link  :up:
O mjeseče, sunčeva guzico.
Što siješ, a ne griješ.....
Pizdo.

Offline ChILd_ReBoRn

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1800
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Koprivnica (vise - manje)
    • http://www.akvaristika.tk
biljka biljci siše supstrat
(Koprivnica)

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1228 u: Ožujak 01, 2012, 20:19:43 poslijepodne »

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1229 u: Ožujak 04, 2012, 21:06:33 poslijepodne »
Zanima me vezano za tekuće gnojivo, da li mogu pripremiti otopinu tekućeg gnojiva i vode s omjerom kako je i objašnjeno ali tako da to pripremim unaprijed npr. u boci od 1.5 L, te onda to imati spremno kroz neki period i zalijevati po potrebi. Ili se mora svaki put otopina pripremati netom prije zalijevanja?

Imam i slučaj jedne biljčice gdje su oni prvi listovi ostali "slijepljeni" jedan uz drugi tj. nisu se razdvojili na način da je jedan na jednoj strani, a drugi na drugoj (oba su na istoj strani). Što poduzeti u tom slučaju, ostaviti sve kako je i nadati se da će oni slijedeći tj. prvi pravi listovi biti kako trebaju ili se nešto može napraviti u takvom slučaju?

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1230 u: Ožujak 04, 2012, 23:49:34 poslijepodne »
Zanima me vezano za tekuće gnojivo, da li mogu pripremiti otopinu tekućeg gnojiva i vode s omjerom kako je i objašnjeno ali tako da to pripremim unaprijed npr. u boci od 1.5 L, te onda to imati spremno kroz neki period i zalijevati po potrebi. Ili se mora svaki put otopina pripremati netom prije zalijevanja?

Umjetna jos nekako, ali bio bi mogla degradirati.

Citat:
Imam i slučaj jedne biljčice gdje su oni prvi listovi ostali "slijepljeni" jedan uz drugi tj. nisu se razdvojili na način da je jedan na jednoj strani, a drugi na drugoj (oba su na istoj strani). Što poduzeti u tom slučaju, ostaviti sve kako je i nadati se da će oni slijedeći tj. prvi pravi listovi biti kako trebaju ili se nešto može napraviti u takvom slučaju?

Listici izlaze iz sredine, izmedu dva listica pa ako je to mjesto zagradeno nece moci izaci novi.

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1231 u: Ožujak 05, 2012, 09:46:17 prijepodne »
Imam jednu takvu (nagabon) biljčicu. Kotiledoni su ostali spojeni,a prvi par pravih listića izbio je pored njih i sada se biljka normalno razvija.

Offline yo-zuri

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 1
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1232 u: Ožujak 05, 2012, 12:43:27 poslijepodne »
Imam jednu takvu (nagabon) biljčicu. Kotiledoni su ostali spojeni,a prvi par pravih listića izbio je pored njih i sada se biljka normalno razvija.

To se je i meni dogodilo sa Bonnetom, izašao je van sa sjemenkom pa sam ju pokušao skinuti sa biljčice ali je pri tome puknula. Sad sam je ostavio takvu pa ćemo vidjet daljnji razvoj situacije.

facebook/paprikaklub

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1233 u: Ožujak 05, 2012, 16:59:24 poslijepodne »
Zanima me vezano za tekuće gnojivo, da li mogu pripremiti otopinu tekućeg gnojiva i vode s omjerom kako je i objašnjeno ali tako da to pripremim unaprijed npr. u boci od 1.5 L, te onda to imati spremno kroz neki period i zalijevati po potrebi. Ili se mora svaki put otopina pripremati netom prije zalijevanja?

Imam i slučaj jedne biljčice gdje su oni prvi listovi ostali "slijepljeni" jedan uz drugi tj. nisu se razdvojili na način da je jedan na jednoj strani, a drugi na drugoj (oba su na istoj strani). Što poduzeti u tom slučaju, ostaviti sve kako je i nadati se da će oni slijedeći tj. prvi pravi listovi biti kako trebaju ili se nešto može napraviti u takvom slučaju?

Što se tiče gnojiva mislio sam na ono od Plantele u žutoj boci, tako da pretpostavljam da je onda ipak bolje pripremati otopinu netom prije. -?

Što se tiče biljčice sa slijepljenim listićima evo i njene fotke. Ali sad se već vidi da je počeo lijevo izbijati i prvi pravi list, tako da bi s njom trebalo biti sve OK. :)

Offline cactus

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
  • Neo
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1234 u: Ožujak 05, 2012, 21:34:17 poslijepodne »
evo da ne ureknem ovogodišnju sezonu, moje paprike rastu ko blesave, nisu mi nikad ovako rasle, :-).......a posadio i poma, samo da proklijaju......

Offline phasid man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 669
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Baculum Extradentatum --> Chromatopelma cyanopubes
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1235 u: Ožujak 05, 2012, 21:43:18 poslijepodne »
ja također posadio  8) koliko treba da prokliju? nije bhut jolokia nego nezam koja vrsta kad bude veca poslikam pa mi Vi kažete  :zagrljaj:
Baculum Extradentatum x20
Chromatopelma Cyanopubescens x1
Eliptorhina Javanica x2

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1236 u: Ožujak 05, 2012, 23:06:53 poslijepodne »
[Što se tiče gnojiva mislio sam na ono od Plantele u žutoj boci, tako da pretpostavljam da je onda ipak bolje pripremati otopinu netom prije. -?

Tu svakako netom prije upotrebe

Citat:
Što se tiče biljčice sa slijepljenim listićima evo i njene fotke. Ali sad se već vidi da je počeo lijevo izbijati i prvi pravi list, tako da bi s njom trebalo biti sve OK. :)

O da, bude s njom sve bilo OK ali uvijek daj prednost (bolje uvjete) biljkama koje su proklijale medu prvima te imale normalan razvoj.

Offline veljo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 238
  • Spol: Muški   Lokacija: Rab
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1237 u: Ožujak 06, 2012, 14:02:44 poslijepodne »
 Evo prvi manji problem kod mene, na par biljčica je otpao po jedan ili dva donja listića, sve izgleda manje više ok ali su na nekim biljkama donji listovi malo posvjetlili a negdje i otpali sumnjam možda na previše vode ali nebi trebalo bit to, za sad ničim ne prignojavam, rasvjeta radi oko 14-15sati dnevno(3*24w t5 30cm iznad biljaka), još nisu vidjele pravog sunca, i mali pc ventilatorić puše 0-24h(možda je i u njemu problem) evo par slika.

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1238 u: Ožujak 06, 2012, 14:40:19 poslijepodne »
Za rast biljaka su bitna tri faktora koji moraju biti u  balansu - voda, svjetlost i nutrijenti.
U tvom slucaju imas jaku rasvjetu zahvaljujuci kojoj biljke brzo rastu, a istovremeno ih dovoljno ne hranis pa su pocele reducirati i kanibalizirati stare listove.

Uzmi Plantellino gnojivo o kojem smo pisali par stranica prije i apliciraj ga folijarno (spricanjem po listovima) u punoj dozi par sati nakon sto si ugasio rasvjetu.  Biljke su ti gladne i ocajnicki trebaju hranu, a folijarno apsorbiraju znatno brze nego kroz korijen.  Sljedece gnojenje svaka dva tjedna s 50% propisane doze, mozes izmjenjivati jednom kroz listove pa jednom u zemlju.

Offline veljo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 238
  • Spol: Muški   Lokacija: Rab
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1239 u: Ožujak 07, 2012, 11:08:04 prijepodne »
Presadio 4 najače i najzdravije papričice i jedan bosiljak sve dobro zalio i pognojio inače na slikama mi listovi ispadaju puno žutiji nego u stvarnosti inače je sve dosta zelenije

Offline Rossi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 897
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
    • Parking senzori, alarmi, daljinsko centralno!!
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1240 u: Ožujak 07, 2012, 11:38:26 prijepodne »
kaj nebi trebali otpast najdonji listovi, oni prvi koji tek izadu kad proklija. ja zalijevam plantelom i na svih 20 + papricica su mi donji otpali ili budu uskoro jer su zuti.
R-46

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1241 u: Ožujak 07, 2012, 17:45:17 poslijepodne »
Presadio 4 najače i najzdravije papričice i jedan bosiljak sve dobro zalio i pognojio inače na slikama mi listovi ispadaju puno žutiji nego u stvarnosti inače je sve dosta zelenije


Odlicno izgledaju.

kaj nebi trebali otpast najdonji listovi, oni prvi koji tek izadu kad proklija. ja zalijevam plantelom i na svih 20 + papricica su mi donji otpali ili budu uskoro jer su zuti.

Ne, ti listovi ne moraju otpasti ali nije niti nista loseg ako ih nema.  Kasnije dobro dodu kao granicnik koji nam pokazuje do kuda mozemo zakopati stabiljku u zemlju, to kod papricica nije nesto bitno kao kod paradajza ali dobro dode ako su biljke otisle previse u visinu zbog premalo rasvjete.

Offline Rossi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 897
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
    • Parking senzori, alarmi, daljinsko centralno!!
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1242 u: Ožujak 07, 2012, 18:09:39 poslijepodne »
Presadio 4 najače i najzdravije papričice i jedan bosiljak sve dobro zalio i pognojio inače na slikama mi listovi ispadaju puno žutiji nego u stvarnosti inače je sve dosta zelenije


Odlicno izgledaju.

kaj nebi trebali otpast najdonji listovi, oni prvi koji tek izadu kad proklija. ja zalijevam plantelom i na svih 20 + papricica su mi donji otpali ili budu uskoro jer su zuti.

Ne, ti listovi ne moraju otpasti ali nije niti nista loseg ako ih nema.  Kasnije dobro dodu kao granicnik koji nam pokazuje do kuda mozemo zakopati stabiljku u zemlju, to kod papricica nije nesto bitno kao kod paradajza ali dobro dode ako su biljke otisle previse u visinu zbog premalo rasvjete.

ma bitno je da se nece nista dogodit, lako za zakapanje u zemlju, ak nis drugo vidi se di su bili listovi :up:
R-46

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1243 u: Ožujak 09, 2012, 10:54:00 prijepodne »

Offline cactus

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
  • Neo
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1244 u: Ožujak 09, 2012, 11:46:54 prijepodne »
trebam malu pomoć, na par biljaka su počeli listovi dobivati smeđe-brončano crvenu boju, od čega bi to moglo biti?

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1245 u: Ožujak 09, 2012, 13:03:30 poslijepodne »
Što mislite o ovome?
http://www.dealextreme.com/p/17-14w-165-red-led-60-blue-led-square-hydroponic-plant-grow-light-panel-ac-90-240v-93170
Ima li netko iskustava sa sličnim proizvodima?

Imao dva komada, plavog i crvenog - primjena iskljucivo dekorativna, nema nikakve uporabne vrijednosti.

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1246 u: Ožujak 10, 2012, 19:16:35 poslijepodne »
Što mislite o ovome?
http://www.dealextreme.com/p/17-14w-165-red-led-60-blue-led-square-hydroponic-plant-grow-light-panel-ac-90-240v-93170
Ima li netko iskustava sa sličnim proizvodima?

Imao dva komada, plavog i crvenog - primjena iskljucivo dekorativna, nema nikakve uporabne vrijednosti.

Pa, mamicu im spalim lažljivu... A  vidi što piše u review-u:

"Very good product for the price. It does what it should do.
With the winter coming growth from daylight is becoming very hard to realise. The LED panel almost showed immediate results on the spices I'm growing. Altough other lamps were around the spices started to bent over towards the panel.
If you're growing plants and there isn't much daylight this will definetly do the trick
."

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1247 u: Ožujak 10, 2012, 21:11:38 poslijepodne »
Primjeti da nije napisano koje biljke, vjerojatno mahovina :)
Koliko sam pratio "one" uzgajivace jedino priznaju 90W UFO LED ali su one preko 150 USD.

Evo jedne moje slike s plavim panelom;

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1248 u: Ožujak 10, 2012, 23:26:05 poslijepodne »
Primjeti da nije napisano koje biljke, vjerojatno mahovina :)

Kaže začini (valjda začinsko bilje):  "...The LED panel almost showed immediate results on the spices I'm growing."

Hvala na informaciji.

Offline cactus

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
  • Neo
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1249 u: Ožujak 12, 2012, 15:49:01 poslijepodne »
Andrej da li je potrebno održavati ph zemlje u granicama između 5 - 6  i ako da kako ga spustiti na tu razinu?