Travanj 27, 2024, 09:48:26 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica  (Posjeta: 431925 vremena)

0 Članova i 5 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline meristark

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 388
  • Spol: Ženski   Dob: 36
  • Lokacija: V.Gorica
  • ᶘ ᵒᴥᵒᶅ
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1075 u: Siječanj 18, 2012, 12:42:26 poslijepodne »
@veljo, kakvo je ono "jaje sa štapićima" koje pluta u staklenim čašama? Očigledno sam propustio taj dio... :-[

to je avokado  :)

Offline veljo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 238
  • Spol: Muški   Lokacija: Rab
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1076 u: Siječanj 18, 2012, 14:20:34 poslijepodne »
@veljo, kakvo je ono "jaje sa štapićima" koje pluta u staklenim čašama? Očigledno sam propustio taj dio... :-[
to je avokado

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1077 u: Siječanj 18, 2012, 14:37:13 poslijepodne »
@veljo, kakvo je ono "jaje sa štapićima" koje pluta u staklenim čašama? Očigledno sam propustio taj dio... :-[
to je avokado

A što on tu radi? :-[

Offline Spaljeni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 639
  • Spol: Muški   Dob: 28
  • Lokacija: Rovinj
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1078 u: Siječanj 18, 2012, 19:12:05 poslijepodne »
Ja imam avokado doma ja sam ga bio posadio več kod prvih korjenja no moeš i čekat dok ne skroz proklija....vidit češ kad dotakne zemlju kojom brzinom raste  :up: doslovno ujutro ideš ča i kad se vratiš se več vidi razlika :)

Offline veljo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 238
  • Spol: Muški   Lokacija: Rab
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1079 u: Siječanj 18, 2012, 23:20:31 poslijepodne »
@veljo, kakvo je ono "jaje sa štapićima" koje pluta u staklenim čašama? Očigledno sam propustio taj dio... :-[
to je avokado

A što on tu radi? :-[
Čeka se da proklija, onda ide u lonac sa zemljom i kad dovoljno ojača čeka ga mjesto u vrtu

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1080 u: Siječanj 20, 2012, 01:13:37 prijepodne »
Evo, da ipak ne bi bilo dosadno, kod mene krenuli prvi problemi... :(

Prvo sam šogoru posudio preko 20 sjemenki Bhut Jolokie s namjerom da on posadi određenu količinu i vrati mi ostatak, ali on je uspio sve to izgubiti zajedno sa tresetnim pločicama. X-(
Ako ih je netko slučajno našao na području Samobora, eto, čisto da zna od čega je to sjeme... :-[

Danas pregledavam svojih 13 posađenih tresetnih i kokosovih pločica i skužim sitnu bijelu plijesan, na vanjskoj stijenki od pločica. Ne znam jesam li zadnji put kad sam ih gledao bio slijep ili se to tako brzo razvilo, u svakom slučaju od 13 komada plijesan je zahvatila 9 komada. Inače danas je 8. dan od kako sam ih posadio. Sjetio sam se da ih u takvom slučaju sve treba ukloniti ali meni nekako bilo žao (pogotovo nakon gubitka onih backup sjemenki) pa sam problematične izdvojio i prebacio u novu posudu te ih stavio ispod radijatora, pa što bude... bude. Ako nešto uspije isklijati pa uspijem koju presaditi super, a ako ne lako ih na kraju bacim. Kod nekoliko sam malo "provirio" da vidim što se događa tj, u kojoj je fazi sjeme i našao sam jednu koja je očigledno pustila korijen, sad mi ostaje da čekam je li brža ona ili plijesan. Plijesan sam "obrisao" s prstima mada znam da je to samo kozmetički zahvat, uskoro će se opet sve zabijeliti. -?

Prvotnu plastičnu posudu sam dobro oprao te dezinficirao alkoholom (ako to uopće išta koristi) te u nju vratio 4 "nezaražene" tresetne pločice... iako na njima nema plijesni, pitanje je da li je tako i sa sporama, jer ako ih je i malo palo na njih uskoro će i tu biti isti problem.

Eto, nadam se da ću barem 1-3 biljčice nekako uspjeti spasiti ali tko zna kako će to još ispasti, više sam pesimističan nego optimističan. A ako pak meni sve propadne nadam se da ću moći nabaviti koju biljčicu od onih srećkovića kojima je npr. krenulo i bolje nego što su se nadali!

A do tada, pazite na plijesan, pazite na plijesan! :o

Offline Spaljeni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 639
  • Spol: Muški   Dob: 28
  • Lokacija: Rovinj
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1081 u: Siječanj 20, 2012, 08:24:04 prijepodne »
Možda bi se moglo makar samo pošpricat sa blagim čajem od kamilice al nisam baš skroz siguran dal bi pomoglo :roll:
Nadam se da če ti barem preostale 4 uspjeti :up:

EDIT: Pokušaj poboljšat ventilaciju
Sretno
« Zadnja izmjena: Siječanj 20, 2012, 08:28:09 prijepodne od Spaljeni »

Offline Zluf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 366
  • Spol: Muški  
    • flertanje
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1082 u: Siječanj 20, 2012, 08:29:08 prijepodne »
Evo, da ipak ne bi bilo dosadno, kod mene krenuli prvi problemi... :(

Prvo sam šogoru posudio preko 20 sjemenki Bhut Jolokie s namjerom da on posadi određenu količinu i vrati mi ostatak, ali on je uspio sve to izgubiti zajedno sa tresetnim pločicama. X-(
Ako ih je netko slučajno našao na području Samobora, eto, čisto da zna od čega je to sjeme... :-[

Danas pregledavam svojih 13 posađenih tresetnih i kokosovih pločica i skužim sitnu bijelu plijesan, na vanjskoj stijenki od pločica. Ne znam jesam li zadnji put kad sam ih gledao bio slijep ili se to tako brzo razvilo, u svakom slučaju od 13 komada plijesan je zahvatila 9 komada. Inače danas je 8. dan od kako sam ih posadio. Sjetio sam se da ih u takvom slučaju sve treba ukloniti ali meni nekako bilo žao (pogotovo nakon gubitka onih backup sjemenki) pa sam problematične izdvojio i prebacio u novu posudu te ih stavio ispod radijatora, pa što bude... bude. Ako nešto uspije isklijati pa uspijem koju presaditi super, a ako ne lako ih na kraju bacim. Kod nekoliko sam malo "provirio" da vidim što se događa tj, u kojoj je fazi sjeme i našao sam jednu koja je očigledno pustila korijen, sad mi ostaje da čekam je li brža ona ili plijesan. Plijesan sam "obrisao" s prstima mada znam da je to samo kozmetički zahvat, uskoro će se opet sve zabijeliti. -?

Prvotnu plastičnu posudu sam dobro oprao te dezinficirao alkoholom (ako to uopće išta koristi) te u nju vratio 4 "nezaražene" tresetne pločice... iako na njima nema plijesni, pitanje je da li je tako i sa sporama, jer ako ih je i malo palo na njih uskoro će i tu biti isti problem.

Eto, nadam se da ću barem 1-3 biljčice nekako uspjeti spasiti ali tko zna kako će to još ispasti, više sam pesimističan nego optimističan. A ako pak meni sve propadne nadam se da ću moći nabaviti koju biljčicu od onih srećkovića kojima je npr. krenulo i bolje nego što su se nadali!

A do tada, pazite na plijesan, pazite na plijesan! :o

I meni se pojavila pljesan, al sam imao sreće što mi je proklijalo za par dana i izvadio sam iz klijališta...Ako ti ništa ne proklija, javi mi se, budemo nešto iskemijali ;)

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1083 u: Siječanj 20, 2012, 09:30:51 prijepodne »
Evo i novosti, danas ujutro ponovno sam pregledao obje posude, u onoj "kritičnoj" s 9 posađenih sjemenki nema znakova života ali nema trenutno niti plijesni, ali zato u onoj prvoj posudi u kojoj su 4 posađene sjemenke (a koje sam odvojio od onih pljesnivih) vide se 2 male papričice kako su počele izbijati prema gore. Jedna je tek počela izdizati zemlju iznad sebe a druga se vinula već solidnih 7 mm u visinu! :D

Neki kažu: "Nada umire posljednja!", a neki pak kažu: "Nada je k....!" :-[ Vidjet ćemo kako će na kraju kod mene ispasti! -? :)

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1084 u: Siječanj 20, 2012, 16:14:26 poslijepodne »

Prvotnu plastičnu posudu sam dobro oprao te dezinficirao alkoholom (ako to uopće išta koristi) te u nju vratio 4 "nezaražene" tresetne pločice... iako na njima nema plijesni, pitanje je da li je tako i sa sporama, jer ako ih je i malo palo na njih uskoro će i tu biti isti problem.

Cep Domestosa u lavor s vrucom vodom (iz pipe) i neka se moci desetak minuta.
Plijesan je neminovna pojava kod ovako dugih klijanja ali je mozemo u znatnoj mjeri smanjiti svakodnevnim otvaranjem poklopca na 5-10 minuta kako bi se proluftalo.

Ako zelis posalji mi adresu jer danas ionako idem u postu pa ti posaljem nesto sjemenki Nagabona.


Citat:
Eto, nadam se da ću barem 1-3 biljčice nekako uspjeti spasiti ali tko zna kako će to još ispasti, više sam pesimističan nego optimističan. A ako pak meni sve propadne nadam se da ću moći nabaviti koju biljčicu od onih srećkovića kojima je npr. krenulo i bolje nego što su se nadali!


U principu ne smeta onima koje su vec pocele izlaziti iz sjemenja tako da ce one vrlo vjerojatno prezivjeti.

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1085 u: Siječanj 20, 2012, 16:35:11 poslijepodne »
Svaka čast, puno ti hvala, baš sam pokušao ali inbox ti je pun! :-[

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1086 u: Siječanj 20, 2012, 16:42:26 poslijepodne »
Ociscen, ajde sad ali budi brz  :)

Offline Rossi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 897
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
    • Parking senzori, alarmi, daljinsko centralno!!
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1087 u: Siječanj 22, 2012, 17:15:51 poslijepodne »
evo ovak izgledaju moji jalapenosi, habanero mustard i big jim.... bhut jos nije proklijala, neznam zakaj, proslo je preko 20 dana...
neki liatovi su malo ufrkani i ko da su strulili po rubovima, lampe nisu blizu tak da ih nemre skurit a i temperatura je 20 C
R-46

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1088 u: Siječanj 23, 2012, 00:16:20 prijepodne »
Evo kod mene je situacija trenutno koliko-toliko pod kontrolom. Upravo sam bacio 4 zasađene pločice koje imaju najveći problem s plijesni (a sjeme sam pregledao i vidio da nema nekih posebnih tragova da bi moglo skoro proklijati), a preostalih 5 pločica ima jako malo plijesni, uostalom u jednoj od njih je prvo sjeme počelo klijati. U onoj drugoj posudi su već prije spomenute 2 biljčice od kojih bi onu veću sutra mogao prebaciti pod lampu. Tako da ima nade, za sada su 3 isklijale, vjerojatno još koja stigne u narednom periodu. :)

Uostalom, uskoro stiže i sjeme Nagabona pa će biti prilike i za popravni ispit... :-[
« Zadnja izmjena: Siječanj 23, 2012, 15:15:40 poslijepodne od Werther »

Offline yo-zuri

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 1
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1089 u: Siječanj 23, 2012, 16:24:55 poslijepodne »
Ovu subotu posađene po jedna sjemenka Scotch Bonneta, Peter Peppera, White Haby, Slavonske ljute i zvončića.

Zasađeno u pločice koje su stavljene u plastične čašice i takve stavljene u kartonsku kutiju obloženu iznutra sa stiroporom. Kutija je lagano poklopljena da ima malo zraka i stavljena do radijatora u kupaonicu.

- Zanima me jel takav način ili mjesto prikladno da se tamo drže pločice dok ne proklijaju?
facebook/paprikaklub

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1090 u: Siječanj 23, 2012, 22:06:04 poslijepodne »
Ako je temperatura u kutiji 25-29C onda je super, ako je manja ili visa onda nije.

Offline yo-zuri

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 1
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1091 u: Siječanj 24, 2012, 15:41:47 poslijepodne »
Ako je temperatura u kutiji 25-29C onda je super, ako je manja ili visa onda nije.

Hvala Andrej, budem izmjerio temperaturu. Po svemu sudeću mislim da je raspon temperature u tim granicama.  :122:

facebook/paprikaklub

Blink

  • Gost
  • Trade Count: (0)
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1092 u: Siječanj 24, 2012, 18:41:52 poslijepodne »
Evo posle 6 nedelja i prvog ploda. U pitanju je hungarian wax. Doslo je vreme za presadjivanje u vece saksije, pa cu postovati nove slike za nekoliko dana.


Offline cactus

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
  • Neo
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1093 u: Siječanj 24, 2012, 18:48:53 poslijepodne »
pa to je pravi growbox, daj malo poslikaj kako to izgleda, biljke super izgledaju, svaka čast....

Blink

  • Gost
  • Trade Count: (0)
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1094 u: Siječanj 24, 2012, 19:46:29 poslijepodne »
pa to je pravi growbox, daj malo poslikaj kako to izgleda, biljke super izgledaju, svaka čast....
https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=38083.msg681545#msg681545
evo ovde par fotografija

Offline cactus

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
  • Neo
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1095 u: Siječanj 24, 2012, 21:04:14 poslijepodne »
to si adaptirao neki terarij ili je to neka kartonska kutija? a kako si zalijevao biljke kad su bile u ovim čašicama zelenim na desnoj slici?

Blink

  • Gost
  • Trade Count: (0)
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1096 u: Siječanj 24, 2012, 21:46:14 poslijepodne »
to si adaptirao neki terarij ili je to neka kartonska kutija? a kako si zalijevao biljke kad su bile u ovim čašicama zelenim na desnoj slici?
nije kartonska kutija, kompletno je cvrsta konstrukcija(iverica ojacana metalnom sipkom), iznutra je diamond folija...zalivanje uz puno strpljenja...vadio po 7 komada napolje, zalivao i vracao nazad

Offline cactus

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
  • Neo
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1097 u: Siječanj 24, 2012, 22:54:44 poslijepodne »
kolike su dimenzije boxa?

Blink

  • Gost
  • Trade Count: (0)
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1098 u: Siječanj 24, 2012, 23:04:28 poslijepodne »

Offline cactus

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
  • Neo
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1099 u: Siječanj 25, 2012, 01:27:18 prijepodne »
koju zemlju koristiš? gnjojiš li s nečim? koliko zalijevaš? daj malo ovih osnovnih informacija...