Travanj 27, 2024, 14:51:49 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica  (Posjeta: 431992 vremena)

0 Članova i 6 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline yo-zuri

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 1
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1050 u: Siječanj 16, 2012, 08:21:29 prijepodne »
Eva ja sam posadio 14.01. tri sjemenke Jolokie, dva dana sam ih držao u natopljenoj vati i nakon toga svaku sjemenku posebno zasadio u tresetnu pločicu i sve tri tako stavio u poklopljenu posudicu (sa rupicama za zrak). Posudicu sam stavio na tanjurić sa vodom koji stoji na radijatoru. Nadam se da bi oko Valentonova trebalo proklijati.
facebook/paprikaklub

Offline Pamook

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1697
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija
  • Stark Raving Mad
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1051 u: Siječanj 16, 2012, 08:30:29 prijepodne »
 :D :D potpis nije moj, odn. pokupio sam ga negdje s neta...al se i meni strasno svidio  :D :D

Klijaliste stoji na odstojnicima od par cm na LED rasvjeti koja dosta grije... visinom odstojnika sam "regulirao" temperaturu da se ne kuhaju a opet da je dovoljno toplo, jedino preko noci pada negdje na 24C... nisam vidio da ide nize, radijator u sobi je malo pojacan da ne moraju grijaci u vodi puno radit, samo bit backup i korekcija...

Ide, ide  :)
O mjeseče, sunčeva guzico.
Što siješ, a ne griješ.....
Pizdo.

Offline Spaljeni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 639
  • Spol: Muški   Dob: 28
  • Lokacija: Rovinj
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1052 u: Siječanj 16, 2012, 09:37:58 prijepodne »
Evo jednog zanimljivog linka povezanog sa Bhut Jolokiom ;)

Evo jednog smijesnog:

 :D :D :D

Vidio sam to još prije...brižan :D

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1053 u: Siječanj 16, 2012, 13:23:16 poslijepodne »
:D :D potpis nije moj, odn. pokupio sam ga negdje s neta...al se i meni strasno svidio  :D :D

Klijaliste stoji na odstojnicima od par cm na LED rasvjeti koja dosta grije... visinom odstojnika sam "regulirao" temperaturu da se ne kuhaju a opet da je dovoljno toplo, jedino preko noci pada negdje na 24C... nisam vidio da ide nize, radijator u sobi je malo pojacan da ne moraju grijaci u vodi puno radit, samo bit backup i korekcija...


Stavis neki rucnik preko kutije pa ce temperatura otici gore par C preko noci.

Offline Zluf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 366
  • Spol: Muški  
    • flertanje
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1054 u: Siječanj 16, 2012, 20:04:06 poslijepodne »
Meni su niknule za 5 dana. Koristio metodu od andrejaxxx. I ko za čudo naletio na smetlištu na terarij 70X30, osramotio sam curu, al zato sam si složio jeben in grow  :derisive:
Ako je netko sa ovoga foruma ostavio terarij, puno mu hvala  ;)
Sutra stavim slike :)

Offline Spaljeni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 639
  • Spol: Muški   Dob: 28
  • Lokacija: Rovinj
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1055 u: Siječanj 16, 2012, 23:17:45 poslijepodne »
Evo mene ovdje prije nego šta dobijem sjemenke našao sam 2 stare kutije od stiropora (prije namjenjene za izradu nekakvog inkubatora kojeg nikad nisam ni počeo radit :dead: )...neznam kolko je debel stiropor ni točne dimenzije no mislim da bi moglo poslužiti :up:
Na ove prve dvije slike se vidi ova veča kutija i sad ja bi htio napravit od ove veče nešto slično ovoj manjoj tj.stavit tu aluminijsku foliju tako da bi se u kasnijem razvitku sva moguča svijetlost usmjerila prema malim papričicama (tj.kasnije zašto nebi za nešto drugo  :D )...ja sam mislio kupit jednu od sljedečih žarulja (prva http://www.njuskalo.hr/rasvjeta/led-zarulja-14w-oglas-3809178 ili druga http://www.njuskalo.hr/rasvjeta/led-zarulja-e-27-10w-oglas-4229645 )te napravit još od dodatne aluminijske folije neku strukturicu koja bi uperila svu moguču svjetlost prema biljčicama , znam da su žarulje malo skupe no budu se one poslije poslužile za nešto drugo i iskoristile do kraja :)
Sljedeće što me zanima...održavanje temperature,dal če bit dovoljne žarulje ili će nešto drugo trebati...mislio sam po noći dok žarulje ne gore ponovo poklopit te kutije no neznam...ako neko ima koj savjet rado ću ga poslušati( tj.pročitati :g050: )
Za ventilaciju sam mislio držati bez poklopca te napravit par rupica običnom kemijskom s jedne strane niže a sa druge više(tj. dijagonalnu ventilaciju)
Savjeti uvjek dobrodošli i koje je vaše mišljenje  -?

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1056 u: Siječanj 17, 2012, 00:21:03 prijepodne »
1. Kutije su odlicne (obicno se koriste za prijevoz osjetljivih ljekova)
2. Smisli nekakav stalak s kojim bi biljke priblizio na min. 10 cm od lampie te ih spustao kako napreduju
3. Ne vidim niti jedan opravdani razlog zasto bi umjesto najobicnijih stednih zarulja stavljao ove LED ?
4. Iste te zarulje su na eBayu u pola cijene
5. LED zarulje generiraju minimalno topline tako da ne vidim kako bi one mogle grijati
6. Dakle ako ces vec staviti ono sto treba, a to su stedne - rupe bez ventilatora nece biti dovoljne pa stavi ventilator od PC napajanja kojih sigurno imas po kuci.
7. Slobodno stavis rasvjetu 0-24h

Evo sto sam veceras sklepao za 10 minuta od jedne stare lampe, ventilatora i punjaca od mobitela:





Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1057 u: Siječanj 17, 2012, 01:05:15 prijepodne »
Posto sam odlucio nesto povecati broj biljaka za ovu sezonu, tako sam danas odlucio zasijati jos nesto novih papricia. Nisam imao pri ruci tresetnih plocica pa sam odlucio upotrijebiti ono sto mi je pri ruci - obicne plasticne casice i jos obicniju komericjalnu i lako dostupnu zemlju. Naravno da su tresetne plocice prakticnije i donekle odlican izbor, ali ponekad ih je tesko nabaviti pa zasto ne upotrijebiti ono sto nam je pri ruci i sto ce uroditi s gotovo istim rezultatima ?

Za ovu namjenu su idealne casice od 1dcl koje cesto nalazimo u automatima za kavu, obicavam koristiti casice u kojima se po rasadnicima prodaju sadnice.  Na dnu obvezno izbusiti nekoliko rupica za drenazu.

Svu opremu koju smo koristili prethodnih sezona pozeljno je temeljito oprati i dezinficirati kako bi izbjegli mogucu kontaminaciju. Obicno sve posude, zlicice i sl. namocim na desetak minuta u lavor u kojim sam stavio 1-2 cepa Domestosa i vruce vode.  Prije upotrebe dobro isprati s tekucom vodom.




Napunimo casice do vrha pri cemu ne stiscemo zemlju nego ih samo protresemo - sabijena zemlja otezava klijanje pa nam je cilj ostaviti je rastresitom.

Zalijemo je kao i tresetne plocice blagim cajem od kamilice, ne nuzno ali posto s njim imam dobra iskustva prakticiram taj obicaj - mozda su price o njegovim pozitivnim svojstvima za klijanje samo jos jedan od mitova, ali isto tako ne moze odmoci  :)

Preferiram zaljevanje odozdo jer se tako zemlja kvalitetno navlazi bez da je s mlazom sabijemo ili razbacamo, a isto tako ta tehnika i u kasnijim fazama ima visetruke prednosti:



Zemlja ce se natopiti nakon par minuta u zdjelici, evenutalno mozemo malo zaliti sam vrh kako bi ubrzali namakanje.

Sadnja sjemenki kao i u tresetne plocice, izbusimo rupice max. 5mm i u njih stavimo po jednu sjemenku. Ako ih imamo viska mozemo ih staviti i vise, kao na doljnjoj slici. Nakon sto prva sjemenka proklija sve ostale koje ce se naknadno pojaviti ili odrezemo skaricama ili presadimo u zasebnu posudicu - po jednoj posudi samo jedna biljka.
Sjemenke prekrijemo finim slojem suhe zemlje koje promrvimo kroz prste.



Dalje sve isto kao i s plocicama, plasticna kutijica i toplo mjesto.


Kako su apetiti porasli tako ce mi ubrzo stedne zarulje postati nedostatne za toliki broj sadnica pa sam prionuo jednostavnom zahvatu za koji mi je trebalo nesto prirucnog materijala i desetak minuta vremena.

Uzeo sam plasticni propagator koji su dostupni gotovo u svakom vrtnom centru, u njega ugradio staru lampu s neonkom, te izbusio rupice kako bi ventilator od PC napajanja upuhivao hladan zrak te istovremeno uznemiravao biljke sto vrlo pozitivno djeluje na njihov rast i cvrstocu stabiljke. Za napajanje ventilatora sam iskoristio stari punjac od telefona na 5V zahvaljujuci kojem sam postigao i sporiji rad tako velikog ventilatora



U akciji to izgleda ovako:



Iako u principu lampu nije pozeljno staviti unutar poklopca (osim ako nije akvarijska) u ovom slucaju ventilator ce strujanjem zraka eliminirati kondenzaciju vlage, lampa ce biti puno efikasnija nago da je izvan kucista,  a jedina negativna strana je cesce zaljevanje i rizik da nam se biljke osuse zbog nepaznje.

Kao sto sam i prije napisao; koliko god izgledalo jednostavno igranje sa strujom i instalacijama prepustite onima koji to znaju, plus sto uvijek postoji rizik od pozara i slicnih nezeljenih ishoda.


« Zadnja izmjena: Siječanj 17, 2012, 01:38:46 prijepodne od AndrejX »

Offline Spaljeni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 639
  • Spol: Muški   Dob: 28
  • Lokacija: Rovinj
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1058 u: Siječanj 17, 2012, 08:18:59 prijepodne »
1. Kutije su odlicne (obicno se koriste za prijevoz osjetljivih ljekova)
2. Smisli nekakav stalak s kojim bi biljke priblizio na min. 10 cm od lampie te ih spustao kako napreduju
3. Ne vidim niti jedan opravdani razlog zasto bi umjesto najobicnijih stednih zarulja stavljao ove LED ?
4. Iste te zarulje su na eBayu u pola cijene
5. LED zarulje generiraju minimalno topline tako da ne vidim kako bi one mogle grijati
6. Dakle ako ces vec staviti ono sto treba, a to su stedne - rupe bez ventilatora nece biti dovoljne pa stavi ventilator od PC napajanja kojih sigurno imas po kuci.
7. Slobodno stavis rasvjetu 0-24h

Evo sto sam veceras sklepao za 10 minuta od jedne stare lampe, ventilatora i punjaca od mobitela:

Hvala na odgovoru pokušat ću to obaviti kako si ti rekao....a od koliko W da uzmem žarulju?

Offline yo-zuri

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 1
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1059 u: Siječanj 17, 2012, 11:07:17 prijepodne »
Evo još jedan prilog o "ludom" Stanku....

http://
facebook/paprikaklub

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1060 u: Siječanj 17, 2012, 11:47:41 prijepodne »
Hvala na odgovoru pokušat ću to obaviti kako si ti rekao....a od koliko W da uzmem žarulju?

Cim vise tim bolje :)

Blink

  • Gost
  • Trade Count: (0)
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1061 u: Siječanj 17, 2012, 18:20:36 poslijepodne »
Posto vidim da je gradjevinska sezona u jeku, evo i ja da se pohvalim necim.  :D Kod mog prijatelja smo napravili hidroponski sistem za 26 biljaka(od toga 12 manjih, npr. zacina). Ostalo je da se dodaju LED svetla i ostale biljke.


Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1062 u: Siječanj 17, 2012, 19:03:32 poslijepodne »
Predivno  :klap:

Offline delbi

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2045
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
  • vecio mona
    • http://www.posronja.eu
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1063 u: Siječanj 17, 2012, 19:45:55 poslijepodne »
joj ljudi...sta vi radite..... :D
fuck, moje paprike(sjemenke) ponasaju se kao moja kosa....neeeeeeeeeeeeema
danas je 7 dan da su posijane...nemaaaaaaaa.....nemaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
pula
Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die

Offline Zluf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 366
  • Spol: Muški  
    • flertanje
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1064 u: Siječanj 17, 2012, 19:56:27 poslijepodne »
Evo moj in grow koji sam napravio od terarija neđenog na smetlištu  :pardon:
Biljke su krenule nakon 5 dana i super napreduju.
Lampe su 2x9w i sa vanjske strane obljepio sam print papir, temperatura cca 22C.
Jel bi trebao možda lampe više približiti ili je ovak ok ?


Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1065 u: Siječanj 17, 2012, 19:57:06 poslijepodne »
14-28 dana je vise nego normalno, meni se pojavile tri nakon svega pet dana i od tada niti jedna vec deset dana.

Offline delbi

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2045
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
  • vecio mona
    • http://www.posronja.eu
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1066 u: Siječanj 17, 2012, 19:58:40 poslijepodne »
14-28 dana je vise nego normalno, meni se pojavile tri nakon svega pet dana i od tada niti jedna vec deset dana.
hvala ti ;)...da, taj podatak 14-28 dana sam iscitao negdje u ovom thread-u...ali, onda i tvojih 5 dana pa se zabrinuo....
ajde...mozda budem imao vise srece nego sa kosom :):):)
pula
Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1067 u: Siječanj 17, 2012, 19:58:50 poslijepodne »
Puno blize lampama 5-10cm, ali onih vise komada u jednoj plocici si odavno morao ili preseliti ili terminirati jer su sad vec isprepleli korijen.

Offline Zluf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 366
  • Spol: Muški  
    • flertanje
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1068 u: Siječanj 17, 2012, 20:02:11 poslijepodne »
Puno blize lampama 5-10cm, ali onih vise komada u jednoj plocici si odavno morao ili preseliti ili terminirati jer su sad vec isprepleli korijen.

Mislio sam pustiti još koji dan, ok sad ću razdvojiti..tnx

Offline Spaljeni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 639
  • Spol: Muški   Dob: 28
  • Lokacija: Rovinj
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1069 u: Siječanj 17, 2012, 20:30:35 poslijepodne »
Ipak Bhut Jolokia nije najljuča paprika na svijetu....ovdje piše od 1.3.2011. ...al eto najljuća paprika na svijetu je Trinidad Scorpion....eto ako nije neko znao ko ja do prije 5 min neka zna  :D :D :D
http://www.guinnessworldrecords.com/records-1/hottest-chili/
Ispričavam se na off topicu,nadam se da se niko neče ljutiti :roll:

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1070 u: Siječanj 17, 2012, 20:48:32 poslijepodne »
One gore prva tri komada u mom propagatoru  :)

Offline deklok

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 180
  • Spol: Muški   Lokacija: Osijek
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1071 u: Siječanj 17, 2012, 21:42:25 poslijepodne »
Evo kako to izgleda nakon klijanja i stavljena je stedna lampa prije 2 tjedna...
prekjucer su poceli izlazit mali listovi sa strane...
« Zadnja izmjena: Siječanj 17, 2012, 21:58:23 poslijepodne od deklok »

Offline veljo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 238
  • Spol: Muški   Lokacija: Rab
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1072 u: Siječanj 18, 2012, 12:25:09 poslijepodne »
Evo mali update kako kod mene stvari stoje, nakon 11dana više od pola papričica proklijalo, uz papričice tu su i dva avokada, bosiljak i menta.
Do sad je temperatura bila 27c-28c i svjetlo 0-24h, zanima me dali bi bilo bolje da sad nakon što su proklijale smanjim temperaturu na 24c i stavim rasvijetu 12h-12h?
Inače mi je bosiljak počeo propadat jer sam ga vjerovatno previše zaljevao (primjetio sam na nekim mladicama da su korijeni počeli truliti), Tako da ću smanjit i zaljevanje jer sam vjerovatno pretjerao.

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1073 u: Siječanj 18, 2012, 12:28:10 poslijepodne »
@veljo, kakvo je ono "jaje sa štapićima" koje pluta u staklenim čašama? Očigledno sam propustio taj dio... :-[

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: Uzgoj Bhut Jolokia i ostalih chilli papricica
« Odgovori #1074 u: Siječanj 18, 2012, 12:41:10 poslijepodne »
Do sad je temperatura bila 27c-28c i svjetlo 0-24h, zanima me dali bi bilo bolje da sad nakon što su proklijale smanjim temperaturu na 24c i stavim rasvijetu 12h-12h?

Mozes.