Travanj 28, 2024, 08:04:55 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Dnevna živina  (Posjeta: 6006 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Jasmina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 649
Dnevna živina
« u: Svibanj 28, 2005, 23:50:00 poslijepodne »


Želim terarij s nečim. A to nešto trebam viđati povremeno (tj. da nije neka noćna živina), ne smije usmrduckati sobu, ne smije širiti zarazu ni biti opasno po moju dječicu. I nek ne ispušta preglasne i preučestale zvukove.Još kad bi se razmnožavalo u zatočeništvu...divota. Je l' to postoji?


Pošto sam već dosta zaglibila u akvarijima, možda bih se lakše snašla i u terarijima?


Osobno mi se čini zgodan onaj anolis carolinensis ili iguana, iako me malo plaši njena veličina?


Hvala na savjetima.
Okomito plivanje je pola puta do plivanja naopako
Moto

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
Dnevna živina
« Odgovori #1 u: Svibanj 29, 2005, 00:07:00 prijepodne »
dnevni gekon - phelsuma... nije baš za početnike, al ja smatram da ako se dobro pripremiš, nebi trebalo bit problema...

Ima kod nas za kupit, a i icek ih je izmrijestil - kaj ne?!



Offline Jasmina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 649
Dnevna živina
« Odgovori #2 u: Svibanj 29, 2005, 09:51:00 prijepodne »


Stina majstore!


Kad sam pročitala što sam napisala, očekivala sam odgovor poput "kupi si poster". Znači, ipak bi bilo nečeg što bi odgovaralo mojim kriterijima. (Nadam se da ne dođe 14 000 kuna ili tak neka bijesna cifra)
Okomito plivanje je pola puta do plivanja naopako
Moto

Offline amauro13

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 476
  • Lokacija: Dubrovnik
  • I lost myself.
Dnevna živina
« Odgovori #3 u: Svibanj 29, 2005, 18:26:00 poslijepodne »
samo ovako na brzinu jer nemam vremena uljecu mi neki gosti, reptili se bas i ne glasaju previse, iguana treba imat svoju sobu u roku od par (3-5) godina i moze nositi uzrocnika neke posebne vrste salmonele koja nije opasna za odrasle ljude ali za nedorasle i preodrasle (djeca i starci) te trudnice uzrokuje smrt (i uz sve to moja baba jos zivi) pa je ja nebih preporucio. Anoli su cute i ok, ja osobno preporucujem bradatu agamu a ako jos zivis u ZG prva liga, meni je problem ziva hrana a ponasanjem je bolji od mačke.
Dubrovnik / Hrvacka
His melancholy comes from his lonelines and isolation.
He wants to do something more than scare people with his blood-curdling scream.

Offline icek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1373
    • http://free-zg.htnet.hr/gusteri/
Dnevna živina
« Odgovori #4 u: Svibanj 29, 2005, 20:53:00 poslijepodne »


pozdrav

evo preporucam gustera...
PAZI SAD OVO!!!
...što se tice salmonele ako se držite osnova higijene nece biti problema..
((inace oko 80% svih gmazova (zmije gušteri kornjaće) SU prijenosnici salmonele))
samo to mozes dobiti od gmazova a od papagaja onu papagajsku groznicu ((ili kak' se zove...od macaka i pesa mozes dobiti od alergije do koznih bolesti tifusa I kolere hrpu zonoza i ostalih bolesti...A KAD IDES SPAVATI DOK' SE SVIJETLO NAVECER UGASI OTPRILIKE 50 MILJONA BIĆA VREBA U KREVETU SAMO SE OCI U MRAKU VIDE...




samo bez paranoje...
pozdrav icek
Teraristika nije hobi niti zanimanje, to je dijagnoza.

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
Dnevna živina
« Odgovori #5 u: Svibanj 29, 2005, 21:10:00 poslijepodne »
e to je mala phelsuma...

A ti icek nemoj ljude plašit sa grinjama jer to nije u redu...



Offline Jasmina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 649
Dnevna živina
« Odgovori #6 u: Svibanj 29, 2005, 22:51:00 poslijepodne »
Daj icek, pa hoćeš da se upucam?
Okomito plivanje je pola puta do plivanja naopako
Moto

Offline shadow_x

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1156
    • http://www.google.com
Dnevna živina
« Odgovori #7 u: Svibanj 29, 2005, 23:39:00 poslijepodne »
 

Offline Krcko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1103
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Zagreb, Republika Pešćenica
Dnevna živina
« Odgovori #8 u: Svibanj 30, 2005, 00:05:00 prijepodne »
Već vidim pad cijena na tržištu kad Jasmina počne uzgajati guštere
Ludim smatraju onoga čije se ludost ne poklapa sa ludošću većine!

Offline icek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1373
    • http://free-zg.htnet.hr/gusteri/
Dnevna živina
« Odgovori #9 u: Svibanj 30, 2005, 00:36:00 prijepodne »


mogu reci da sam ko' osoba od uvijek izuzetno gadljiv ...
nema sanse da pijem iza nekoga ili da dijelim sladoled...
i """opcenito mi se ljudi gade""""(vec vidim komentare)a i kad imas doma guštere to znaci obicno da imas i hranu za njih pa uz same guštere držiš i crve brašnare i fobase i cvrčke ((žohare nemam ali sam razmišljao)) pa od toga po par teglica ..i nekak' se s vremenom privikneš da je za to samo percepcija ljudi kriva zašto ti se to gadi...
e da, isto moram priznat da i danas postoje crvi ((oni od muha)), koje ne mogu podnjet kad otvorim teglicu valjda mi se nagonski pocne povračat...

i poslje perem ruke 15 min. to tak ide priroda je valjda neke stvari ubacila nagonski, pa kad vidimo tu vrstu životinja na necemu nagonski nam se "gadi"
nekad su nagoni dobri a nekad loši, kao i sve u životu. samo uvijek je bitno za što ih i kako koristimo...valjda.
no kad prođeš nu neku ne vidljivu materjalnu barijeru na takve stvari postaneš ne osjetljiv onak' ravnodušan.
postoji jedna knjiga mislim na medicini ((ne znam kak' se zove))
kad je pročitaš sve ti se počne gaditi ..
no mislim da pomaže da gledaš na takav svijet s kuta star warsa da svi živimo ko' u nekakvoj simbijozi sa živim svijetom oko sebe...
pa najnovija istraživanja pokazuju da se alergije (preosjetlivost hipersenzibilnost) nastaje od pre velike higijene jel' čovijek' nije u kontaktu sa svim bakterijama s kojima su ljudi nekad bili (kada je alergija bila nepoznanica) jel' tko je prao ruke prije jela i gdi su se tocno kaoboji kupali...
mozda smo i previse sterilni...a opet sutra kad se dignem i ujutro na tramvaj pa kad primim neku masno-znojnu rucku u tramvaju prati su ruke pola sata kad dodem u firmu....
to tak' ide ....valjda


pozdrav icek
((vrucina me puknula u glavu))
Teraristika nije hobi niti zanimanje, to je dijagnoza.

Offline amauro13

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 476
  • Lokacija: Dubrovnik
  • I lost myself.
Dnevna živina
« Odgovori #10 u: Svibanj 31, 2005, 18:58:00 poslijepodne »
Icek da bi ocuvao imunitet trebas godisnje pojesti pola kila necistoca, a sto ce tice gadjenja od ljudi ja se slazem
Dubrovnik / Hrvacka
His melancholy comes from his lonelines and isolation.
He wants to do something more than scare people with his blood-curdling scream.

Offline icek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1373
    • http://free-zg.htnet.hr/gusteri/
Dnevna živina
« Odgovori #11 u: Lipanj 01, 2005, 19:03:00 poslijepodne »
baš kad smo kod gadljivosti, niti jedna životinja mi nije onak' kak' bi reko "ljigava" pogotovo ne zmije i gušteri oni niti imaju neke vanjske žljezde niti su zmazani ...odnosno mislim da nema čišće životinje od gmazova sve ptice, sisavci su neusporedivo "zmazaniji" od savršeno glatkih i urednih gmazova koji em' kad jedu nema ostataka i svu nuždu obavljaju (uglavnom) na jednom mjsetua ...kad' bi pitao ljude na cesti koja im je životinja "ljigava" prvo bi bila zmija pa gušter...
to mi je full fascinantno...

pozdrav icek
Teraristika nije hobi niti zanimanje, to je dijagnoza.

Offline dj satirko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 45
Dnevna živina
« Odgovori #12 u: Lipanj 01, 2005, 21:12:00 poslijepodne »
icek,svaka cast!to je istina jer ljudima se ½gade½ jer su gmazovi od gustera do zmija sami po sebi medju ljudima poznati kao ljigave zivotinje itd...a ustvari kad ga netko ima doma,vjerujem da se ubrzo mijenjaju misljenja....
Dj-ing-professional training for my future!

Offline icek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1373
    • http://free-zg.htnet.hr/gusteri/
Dnevna živina
« Odgovori #13 u: Lipanj 03, 2005, 17:51:00 poslijepodne »


ovo je skroz off topic ali....
mi tu pricamo o životinjicama koje su "sigurne" za naš dom i dijecu pa da ne prenose salmonelu da su full pristupačne i kak' je to ljudima sve odvratno (mislim zmije, gušteri) i tak' to...
ali neki dan na RTL-u gledam (slučajno) dnevnik u kojem je bio dio jednog "dokumentarca" ((necu ni natuknut temu)) koji mi je dignuo' sve "bombardere" (da se tak' izrazim) i dalje tvrdim da su ljudi najodvratnija i najbolesnija bića u svemiru...


pozdrav icek


PS
sve si razmišljam da se ne deklariram ko' čovijek
Teraristika nije hobi niti zanimanje, to je dijagnoza.

Offline Jasmina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 649
Dnevna živina
« Odgovori #14 u: Lipanj 03, 2005, 20:17:00 poslijepodne »
Pa i ne bih ga nazvala offom jer pomno pratim i mozgam nad vašim prijedlozima.
Okomito plivanje je pola puta do plivanja naopako
Moto

Offline icek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1373
    • http://free-zg.htnet.hr/gusteri/
Dnevna živina
« Odgovori #15 u: Lipanj 03, 2005, 23:22:00 poslijepodne »


no da se vratimo na temu...
ako imas malo dijete ((znaci do dvije godine) nikako ne bi preporucio ljubimca "gmaza" jel' mala dijeca i trudnice imaju jako oslabljen imunitet..a kao što rekoh oko 80% svih gmazova prenose salmonelu...
((nije da sam paranoičan ali... možda bolje ne riskirat))
BTW. ta salmonela je kod vecine gmazova ne izljeciva...
pa se covijek zapita da kak' one kornjacice i gusteri i zmije mogu biti prodavane po ducanima; mogu jel' normalna zdrava osoba ima dovoljno jak' imunitet da se bori protiv toga...ovo mogu reci za gustere jel' se u njih recimo kuzim...
isto tako mogu reci da dijeci od 1-2 god ne treba nikakav kucni ljubimac jel' nekakva spoznaja o zivotu pocinje tek' sa oko 4-6 god...
((a ja to objašnjavam jasmini koja je napravila (barem mislim) sjajnu stranicu POHVALE

najbolje je poceti se baviti herpetološkim hobijem je možda prije puberteta ((kak' je Hobi jaka riječ ljubav+volja))
ili ak' imas malog Budhu i ranije...

pozdrav icek
Teraristika nije hobi niti zanimanje, to je dijagnoza.

Offline Jasmina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 649
Dnevna živina
« Odgovori #16 u: Lipanj 05, 2005, 11:16:00 prijepodne »


Ako si baš negdje pročitao termin "malo dijete" (da ne ispadne da te ispravljam radi figurativnog: to bi bilo umišljeno)- to se odnosi od 1 do 3 godine. Imam bebu 11 mj. i veliku bebu 3,5g. Pa dobro, pričekat ću, ako ne i skroz odgoditi do neke svoje 45-e jer planiram imati još hrpu dječice. Šteta.


Inače, osobno mislim da je bolje za djecu imati ljubimce odmalena, tako da kad ovi dođu do dobi kada se "razvija spoznaja o životu" već imaju razvijenu podlogu i naviku koja tada, dakle, prerasta u neki smisao (uf, ne znam je li i meni jasno što sam sad nadrobila). Uglavnom, to su različita mišljnja koja ustvari i nisu tako različita.


U svakom slučaju, hvala na informacijama, pomoći i brizi za moj male i velike i buduće bebe
Okomito plivanje je pola puta do plivanja naopako
Moto

Offline amauro13

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 476
  • Lokacija: Dubrovnik
  • I lost myself.
Dnevna živina
« Odgovori #17 u: Lipanj 05, 2005, 16:56:00 poslijepodne »


Kucni ljubimci i djeca: dokazano je da ljudi koji su imali kucne ljubimce kao djeca puno bolje "citaju ljudima misli" tj. razumiju govor tijela i kuze kad ih se laze. gradi se karakter odgovornost i rijetko se dogodi da im dosadi ta igracka. i ne vriste i placu kad vide drugog psa i ne odrastu u ljude koji se boje pasa i ne odgajaju djecu koja se boje pasa (joj kako mrzim ljude koji vriste na sam spomen rijeci pas ili kad vide pekinezera)


Sretno s potragom za ljubimcem
Dubrovnik / Hrvacka
His melancholy comes from his lonelines and isolation.
He wants to do something more than scare people with his blood-curdling scream.

Offline icek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1373
    • http://free-zg.htnet.hr/gusteri/
Dnevna živina
« Odgovori #18 u: Lipanj 05, 2005, 22:20:00 poslijepodne »


nisam neki stručnjak za odnos dijete životinja ...
..no moje mišljenje je da su gmazovi zahtjevni i za održavanje i možda nisu primjereni za malo dijete (1-3 god) ne samo zbog "salmonele" nego to su životinje koje se samo gledaju. pod time mislim da nisu za navlačiti po rukama ili da im se unosi u lice i lupa po staklu terarija (možda nisam u pravu)
no kako sva dijeca nisu ista neka su full profinjena i imaju taj' ((kak' da se izrazim..)) strpljivo, ne temperamentno, mirno i staloženo sistem gledanja na svijet ((ko' ja)) oni su stvoreni za gmazove.
Moje mišljenje je da velika večina dijece (što smatram normalno) nisu svijesni svoje snage ni sposobnosti..pa nekad znaju pretjerat u "stisku" ili da je izrazim imaju različit pristup stvarima oko sebe...
gušteri i gmazovi opcenito nisu za "hiperaktivne" nije sad da te odgovaram ali zamisli kak' bi to zgledalo'

npr...kad su na tibetu birali dijecu za male svečenike testirali bi ih da ih prvo stave u kokošinjac s malim pilićima i onaj koji ne bi ubio niti jedno pile zadovoljio je uvijete da postane budisticki svecenik...


sasvim je druga prica ako sebi želiš nabaviti gmaza ...
((nemoj skrivat svoje tajne želje iza dijece i barem reci da hoces zmiju za punicu ))

pozdrav icek
Teraristika nije hobi niti zanimanje, to je dijagnoza.

Offline Jasmina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 649
Dnevna živina
« Odgovori #19 u: Lipanj 06, 2005, 14:01:00 poslijepodne »


Joj, nije bila ironija, ZAISTA sam mislila debelo odgoditi terarije i ostalo vezano uz njih, zbog tih navoda o salmoneli i sl.


Sada vidim da si me krivo shvatio, a ta ironična spuštanja su daleko od mog stila. Fuj, fuj. . Dakle, ono o odgodi do 45-e (ako me tada bude još držalo) je doslovno da doslovnije ne može biti! I onaj "hvala na brizi" i ostalo.
Okomito plivanje je pola puta do plivanja naopako
Moto

Offline icek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1373
    • http://free-zg.htnet.hr/gusteri/
Dnevna živina
« Odgovori #20 u: Lipanj 06, 2005, 18:19:00 poslijepodne »


nadam se da citas engleski
molim ostalu ekipu koja misli nabaviti guštere da ovo ne čitaju


pa kaže...(između ostalog)
dovoljno da pročitaš samo zaključak na kraju pa da odmah odustaneš...
BTW...ovo je djelo nekog paranoičnog Britanca sva sreca da držim guštere puno duže jel' da sam ovo u pocetku procitao mislim da danas ne bi imao ništa od gmazova

pozdrav icek


If you ask the average lay person if there are any risks in owning a pet turtle or other reptile, the one that is most commonly mentioned is Salmonella bacteria. Most, if not all, reptiles carry Salmonella in their intestinal tract and intermittently or continuously shed these bacteria in their feces. Studies have shown that 85% of all turtles, 77% of lizards, and 92% of snakes carry one of the 500 serotypes of Salmonella. Salmonella usually do not cause any illness in reptiles, but can cause serious illness in people.


Salmonella bacteria are easily spread from reptiles to humans. For Salmonella to spread from reptiles to humans, the bacteria must be ingested. This most often occurs when humans place their hands on the reptile or objects that have been in contact with the stool of reptiles; then they place their hands in their mouths, or on objects or food they put in their mouths, and can become infected. For example, infants have become infected after drinking from bottles of infant formula that became contaminated during preparation. Individuals who prepared the formula had not washed their hands after touching a reptile or reptiles were allowed to walk on kitchen counters. Simply touching or holding a reptile will not result in spread of bacteria unless something contaminated with reptile feces is placed in the mouth.


Most healthy humans come in contact with Salmonella and a whole host of disease-causing organisms on a daily basis, but because they have a healthy immune system and they come into contact with relatively small numbers of organisms, they do not contract the disease. Those humans who become infected with Salmonella usually have a mild, self-limiting illness characterized by diarrhea, fever, and abdominal cramps. However, the infection can spread to the bloodstream, bone marrow or nervous system, leading to severe, and sometimes fatal, illness. Such severe infections are more likely to occur in infants and in individuals whose immune systems are compromised (for instance, bone marrow transplant recipients, persons with diabetes mellitus, persons infected with the human immunodeficiency virus, and chemotherapy patients).


Unfortunately, Salmonella bacteria cannot be eliminated from the intestinal tract of reptiles. Administration of antibiotics to eliminate these bacteria has been unsuccessful and may result in emergence of Salmonella bacteria that are resistant to antibiotics. Attempt to raise or identify reptiles that do not carry Salmonella bacteria have also been unsuccessful; therefore, bacterial culture of stool samples in an attempt to identify reptiles that are not carrying Salmonella bacteria is not recommended.


Fortunately, by following some good common hygiene practices and avoiding contact with the feces of these animals as much as possible, we can easily prevent the spread of Salmonella. These basic preventive recommendations include:

Teraristika nije hobi niti zanimanje, to je dijagnoza.

Offline Jurupari

  • Hrvatska udruga ciklidofila
  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3111
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Rijeka
  • Marko Lenac
Dnevna živina
« Odgovori #21 u: Lipanj 06, 2005, 20:04:00 poslijepodne »
bok icek! nismo se do sada sretali,ali evo ja razmišljam o nabavci
phelsuma, pa te molim za savjet? rekao mi je stina da si imao mlade?
ima još? hvala ti na pomoći

Offline icek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1373
    • http://free-zg.htnet.hr/gusteri/
Dnevna živina
« Odgovori #22 u: Lipanj 06, 2005, 21:38:00 poslijepodne »


kakve bi phelsume???

trenutno imam...samo ferrary
kak' da to nazovem samo nadu...
sorry kaj ti nisam odgovorio na mail tek sad vidim da si slao..
normalno ovisi koju bi podvrstu phelsuma uzeo...kupio ili ??? (od mene )

pozdrav icek
Teraristika nije hobi niti zanimanje, to je dijagnoza.

Offline Jurupari

  • Hrvatska udruga ciklidofila
  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3111
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Rijeka
  • Marko Lenac
Dnevna živina
« Odgovori #23 u: Lipanj 08, 2005, 00:18:00 prijepodne »
pa definitivno bi uzeo tvoj uzgoj i ne radi cijene, nego kako i ja uzgajam znam da je domaće domaće. od kuda si ti?

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
Dnevna živina
« Odgovori #24 u: Lipanj 08, 2005, 00:28:00 prijepodne »
Marko, pa Icek ti je iz centra Hrvatske...... znaš da se tu samo bitne svari događaju

Taman kad dođeš u ZG, svratimo do remetinca da i ja vidim ta gmizava čudovišta...