Travanj 30, 2024, 10:15:10 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Skarifikacija sjemenke Nelumbo Nucifera  (Posjeta: 12446 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Skarifikacija sjemenke Nelumbo Nucifera
« u: Siječanj 29, 2011, 13:23:01 poslijepodne »
S novom godinom doslo je vrijeme i za novi batch lotusa s time da bih ovaj put probao uzgoj u akvariju. Osim toga, prodao sam i nesto sjemeki pa nek kupci imaju neki guide ;)
Lotus je biljka koja treba mirnu vodu sto moja bas i nije ali toplina/vlaga mozda ipak bude presudna.

Ok, sjemenka lotusa je tvrd i otporan orah (u biti vise podsjeca na ljesnjak) i ako ne otvorimo vanjsku ljusku da voda udje, sjemenka moze doslovce i 1000 godina biti u takvom mirujucem stanju (1300 godina je najstarije nadjeno sjemenje koje je proklijalo). Za otvaranje mozemo koristiti noz ili kombinirke i brusni papir. Osobno preporucam ovo drugo jer je orah mali a noz ostar ;)

Ovo su zrtve. Primjetite da na dva kraja sjemenke postoje drugaciji izdanci: na jednoj strani je rupica a na drugoj izbocina. Rupica je strana gdje je sjemenka bila pricvrscena na odraslu biljku i na toj strani moramo brusiti



Uzmete sjeme s kombinirkama i pocnite brusiti stranu s rupicom. Sjeme *je* tvrdo ali ipak nije titanijum-molidben tvrdo pa drzite toliko da vam ne leti po stolu. Ako slomite sjemenku mozete pojesti jezgru.



Kad dobijete ovo, mozete stati. Postoji teorija da nije dobro potpuno otvoriti sjemenku jer voda moze prebrzo uci i unistiti jezgru ali ja sam uvijek otvarao do kraja i nisam primjetio spomenuti problem.



Ako dalje nastavite sa brusenjem, dobit cete ovo. Sad je sjemenka potpuno otvorena. Vazno je samo da brusenjem ne ostetite jezgru



Sad nam jos samo ostaje da napravimo nesto gdje ce sjemenke biti u akvariju. Uzeo sam kosaricu od co2 diffusera i vakumski drzac.


Sjemenke ce u prvo vrijeme plutati pa kosaricu stavite blizu povrsine



TO BE CONTINUED...
« Zadnja izmjena: Siječanj 29, 2011, 15:07:05 poslijepodne od majstor76 »

Offline Venom

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1977
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: Okolica Splita / Kaštela
  • Juwel Rio 180 !
Odg: Skarifikacija sjemenke Nelumbo Nucifera
« Odgovori #1 u: Siječanj 29, 2011, 14:57:13 poslijepodne »
Jako zanimljivo i poucno  :klap: Hvala na vodicu kako da i sami uspijemo da nam iz sjemena nastane predivna biljka  :klap:  :up:

Offline sarita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2651
  • Spol: Ženski   Dob: 48
  • Lokacija: Zagreb,Rudeš
Odg: Skarifikacija sjemenke Nelumbo Nucifera
« Odgovori #2 u: Siječanj 31, 2011, 15:03:07 poslijepodne »
Samo da priupitam, ovu temu si zamislio kao dnevnik samo za sebe ili možemo i mi koji ćemo ih uzgajati pripicoknuti koju svoju sliku?  :-[

I hvala na trudu i volji.  :up:

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Skarifikacija sjemenke Nelumbo Nucifera
« Odgovori #3 u: Siječanj 31, 2011, 15:08:29 poslijepodne »
Samo da priupitam, ovu temu si zamislio kao dnevnik samo za sebe ili možemo i mi koji ćemo ih uzgajati pripicoknuti koju svoju sliku?  :-[


Slobodno nek ljudi postaju sta zele. Ovo je tek moj treci uzgojni batch i nisam bas natopljen sa iskustvom pa ce svima koristiti da vide kako su tudje sjemenke strunule  :D.

Offline sarita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2651
  • Spol: Ženski   Dob: 48
  • Lokacija: Zagreb,Rudeš
Odg: Skarifikacija sjemenke Nelumbo Nucifera
« Odgovori #4 u: Siječanj 31, 2011, 15:11:48 poslijepodne »
A miša mu! Uslijed čega bi istrunule? Zbog vlage, da, ali one rastu u vodi pa kako onda sad to?

Offline khodalic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 253
  • Lokacija: Zagreb/Podravina
Odg: Skarifikacija sjemenke Nelumbo Nucifera
« Odgovori #5 u: Siječanj 31, 2011, 16:18:58 poslijepodne »
Majstore, ewo rezultata od prošle godine, od tebe, kupljenih sjemenka!

Lotus je sad u fazi mirovanja, tak da se nadam da bi ove sezone mogao i da procvate!


Offline amchudin

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 502
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Sarajevo,BiH
Odg: Skarifikacija sjemenke Nelumbo Nucifera
« Odgovori #6 u: Siječanj 31, 2011, 16:23:09 poslijepodne »
prejako , hvala na ovom postu.

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Skarifikacija sjemenke Nelumbo Nucifera
« Odgovori #7 u: Siječanj 31, 2011, 16:47:55 poslijepodne »
A miša mu! Uslijed čega bi istrunule? Zbog vlage, da, ali one rastu u vodi pa kako onda sad to?

Mislim da im je bilo prehladno. Prvo sam ih tamo u 4. mjesecu uzgajao u grijanom akvariju (ali nocu je bilo dosta hladno)i list bi se pojavio i razvio ali bi uskoro i propao i tako i slijedeci (+ sto bi ih napale biljne usi, vani se to nije desavalo). Kasnije sam ih prebacio u vanjski ribnjak i tamo su skroz propali. E onda sam kasnije u 6 mjesecu opet zasadio, i isto sam sve napravio, ali onda je bilo ok. Tako da mislim da njima trebaju ljetne temperature i sunce, slabije od toga i propadaju.

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Skarifikacija sjemenke Nelumbo Nucifera
« Odgovori #8 u: Siječanj 31, 2011, 16:49:43 poslijepodne »
Majstore, ewo rezultata od prošle godine, od tebe, kupljenih sjemenka!

Lotus je sad u fazi mirovanja, tak da se nadam da bi ove sezone mogao i da procvate!



Lijepo, deder nemoj ove godine opet na more ;). Moj je isto u fazi mirovanja, jedino je poterao jedan list kad je ono bio toplinski udar prije par tjedana

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Skarifikacija sjemenke Nelumbo Nucifera
« Odgovori #9 u: Siječanj 31, 2011, 16:54:01 poslijepodne »
Evo ovak moramo nesto dobit, ako mogu u Helsinkiju mozemo i mi u tropima ;)


Offline dado_84

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 7
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
Odg: Skarifikacija sjemenke Nelumbo Nucifera
« Odgovori #10 u: Siječanj 31, 2011, 19:23:02 poslijepodne »


Prvo da te pohvalim za tvot trud :)! Dobro si obavio skarifikaciju! Jedino mislim da si pre rano poceo sa sjetvom, lotusi su zahtjevne biljke sto se tice svijetla a u kucnim uvjetima je gotovo nemoguce da mladi lotus prezivi do 5 mjeseca, kada je pogodno vrijeme za sadnju na otvoreno, bez izrazito jakog izvora svijetla.

Moja iskustva mozes pocitati na ovom linku http://vrtlarijakalici.jimdo.com/korisni-savjeti/lotusi/sijanje-lotusa/

(1300 godina je najstarije nadjeno sjemenje koje je proklijalo).

imam potomak tog lotusa :). Inace zove se Nelumbo "Ohga-hasu"

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Skarifikacija sjemenke Nelumbo Nucifera
« Odgovori #11 u: Siječanj 31, 2011, 19:44:56 poslijepodne »


Prvo da te pohvalim za tvot trud :)! Dobro si obavio skarifikaciju! Jedino mislim da si pre rano poceo sa sjetvom, lotusi su zahtjevne biljke sto se tice svijetla a u kucnim uvjetima je gotovo nemoguce da mladi lotus prezivi do 5 mjeseca, kada je pogodno vrijeme za sadnju na otvoreno, bez izrazito jakog izvora svijetla.

Istina, prerano je, ali imam viska sjemenki i vremena a zelim vidjeti da li bi se lotus mogao uzgojiti u akvariju. Time bi problem slabog svjetla i hladnoce bio rijesen. Zanima me isto tako kakav utjecaj na rast ima co2, gnojivo i povecana cirkulacija u akvariju (ovo zadnje mislim da ce negativno utjecati). Ali naci cu koliko-toliko mirni kutak.
Uskoro mi dolazi i red mangro pa ce biti jos experimenata.

Moja iskustva mozes pocitati na ovom linku http://vrtlarijakalici.jimdo.com/korisni-savjeti/lotusi/sijanje-lotusa/


Opa, imam tu profica, razlaz djeco :). Nisam ni znao da u HR imamo takav rasadnik za vodeno/mocvarno bilje. Ti si vlasnik toga?

Offline dado_84

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 7
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
Odg: Skarifikacija sjemenke Nelumbo Nucifera
« Odgovori #12 u: Siječanj 31, 2011, 20:30:02 poslijepodne »
Mozes ga uzgojiti u akvariju, bez problema jedino mislim da ce mu definitivno faliti svijetla (ipak je to vanjska biljka)  a i mogo bi ti cijeli akvarij pokriti u kratko vrijeme. Lotuse koje ja uzgajam vani vec 1.9 pocinju gubiti lisce jer im fali svijetla. Ako zelis eksperimentirati slobodno,samo nemoj muciti prevse biljke :). Lotusi uspijevaju u hladnoj vodi sve dok se voda u posudi ne smrzne (tj najvaznije je da se rizom/korijen ne nade u ledu). Mislim da cirkulacija vode u akvariju nece stvarati probleme lotusu. Ipak ta vodena struja nije toliko jaka kao npr u nekoj rijeci da bi mogla negativno utjecati na rast lotusa.

Da ja sam vlasnik vrtlarije.

Offline sarita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2651
  • Spol: Ženski   Dob: 48
  • Lokacija: Zagreb,Rudeš
Odg: Skarifikacija sjemenke Nelumbo Nucifera
« Odgovori #13 u: Siječanj 31, 2011, 20:54:39 poslijepodne »
zapadna strana bi bu znači pasala ili je ipak to prežestoko sunce za njega?

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Skarifikacija sjemenke Nelumbo Nucifera
« Odgovori #14 u: Siječanj 31, 2011, 21:02:45 poslijepodne »
zapadna strana bi bu znači pasala ili je ipak to prežestoko sunce za njega?

Ja sam svojeg imao na juznoj strani na punom ljetnom suncu gotovo cijeli dan i izgleda da mu je to odgovaralo. Tako ga slobodno stavis na sunce.

Offline dado_84

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 7
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
Odg: Skarifikacija sjemenke Nelumbo Nucifera
« Odgovori #15 u: Siječanj 31, 2011, 21:07:35 poslijepodne »
Nece mu naskoditi jako sunce, upravo to i traze; toplinu i jako sunce. U polusjeni dobro rastu ali jako malo cvijetaju (neke sorte niti ne cvijetaju). Jedino treba paziti da se tjekom ljeta posuda s vodom u kojoj raste lotus ne zagrije previse. Zato se lotusi sade u velike i siroke posude (kako bi imali prostora za rast) sa puno supstrata a posuda se tjekom ljetnih mjeseci zasjenjuje (ili se posuda ukopa u zemlju) kako se biljka nebi skuhala (poznata lotusova juha).

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Skarifikacija sjemenke Nelumbo Nucifera
« Odgovori #16 u: Siječanj 31, 2011, 21:25:04 poslijepodne »
Nece mu naskoditi jako sunce, upravo to i traze; toplinu i jako sunce. U polusjeni dobro rastu ali jako malo cvijetaju (neke sorte niti ne cvijetaju). Jedino treba paziti da se tjekom ljeta posuda s vodom u kojoj raste lotus ne zagrije previse. Zato se lotusi sade u velike i siroke posude (kako bi imali prostora za rast) sa puno supstrata a posuda se tjekom ljetnih mjeseci zasjenjuje (ili se posuda ukopa u zemlju) kako se biljka nebi skuhala (poznata lotusova juha).

Hm, kad smo vec kod hrane, sto je s onim sortama koje se uzgajaju radi rizoma? Da li je to moguce uzgojiti kod nas?

Offline sarita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2651
  • Spol: Ženski   Dob: 48
  • Lokacija: Zagreb,Rudeš
Odg: Skarifikacija sjemenke Nelumbo Nucifera
« Odgovori #17 u: Siječanj 31, 2011, 21:31:30 poslijepodne »
E znala sam da postoji kvaka. Lotusova juha. To na svom balkonu ne mogu izbjeći. Morat ću mu napraviti neku sjenu... posudi ustvari.

Offline dado_84

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 7
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
Odg: Skarifikacija sjemenke Nelumbo Nucifera
« Odgovori #18 u: Siječanj 31, 2011, 21:54:01 poslijepodne »
Da, moguce je uzgojiti lotus za hranu. Svi djelovi Nelumbo nucifera su jestivi, znaci cvijetovi, sjemenke, maladi listovi i rizomi. Ne treba nikakvu posebnu njegu. Poslje vegetacije (u fazi mirovanja) rizomi se vade iz substrata, ciste i spremaju. Ja bi preporucio da se to radi u 3 mjesecu (tu kod nas) kako bi se odmah djelovi rizoma presadili za novu sezonu (lotusi su jako osjetljivi ako ih se presaduje u krivo vrijeme). Sve stabljike lotusa (cvijetova, lisca) treba rezati iznad vode. Ako se rez na stabljiki nalazi ispod povrsine vode onda moze doci do trulenja rizoma jer voda kroz odrezanu stabljiku ulazi u rizom i izaziva trulenje. Takoder ako se lotus uzgaja za hranu ne smije se gnojiti kemijskim preparatima niti prskati sa pesticidima.

Offline sarita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2651
  • Spol: Ženski   Dob: 48
  • Lokacija: Zagreb,Rudeš
Odg: Skarifikacija sjemenke Nelumbo Nucifera
« Odgovori #19 u: Veljača 01, 2011, 18:03:05 poslijepodne »
Danas su mi stigle Majstorove sjemenke. Pobrušene i potopljene. Bumo vidli kak će ići.... :)

Offline dado_84

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 7
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
Odg: Skarifikacija sjemenke Nelumbo Nucifera
« Odgovori #20 u: Veljača 01, 2011, 19:12:22 poslijepodne »
Za 3-4 dana bi trebale poci nicati :)

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Skarifikacija sjemenke Nelumbo Nucifera
« Odgovori #21 u: Veljača 02, 2011, 11:11:36 prijepodne »
Nakon nesto manje od 3 dana, jedna sjemenka je proklijala





Vanjski omotac je postao mekan i kvrgav i sjemenke su se dosta povecale u volumenu, evo usporedbe s jednom suhom sjemenkom

« Zadnja izmjena: Veljača 02, 2011, 11:26:55 prijepodne od majstor76 »

Offline biosvera

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1357
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: samobor
Odg: Skarifikacija sjemenke Nelumbo Nucifera
« Odgovori #22 u: Veljača 02, 2011, 12:22:06 poslijepodne »
kaj se oni mogu držat u akvariju kao akvarijske biljke -? cvijet im je prekrasan  ;)svaka čast na strani nadam se nastavku :up:

Offline sarita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2651
  • Spol: Ženski   Dob: 48
  • Lokacija: Zagreb,Rudeš
Odg: Skarifikacija sjemenke Nelumbo Nucifera
« Odgovori #23 u: Veljača 02, 2011, 12:26:45 poslijepodne »
To sjeme je tako tvrdo da mi je nepojmljivo da može tako nabubriti. Čak sam se zapitala kako to u prirodi funkcionira. Mi smo ga obradili i ono proklija, a u prirodi?

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Skarifikacija sjemenke Nelumbo Nucifera
« Odgovori #24 u: Veljača 02, 2011, 15:22:22 poslijepodne »
kaj se oni mogu držat u akvariju kao akvarijske biljke -?

Lotusi nisu akvarijske biljke ali ovaj pokus je dijelom zato da se proba da li ga je moguce uzgojiti u akvariju. Ima topline, ima vlage i svjetla, jedino je problem povecano strujanje u akvariju, lotus je vise za mirnu vodu
« Zadnja izmjena: Veljača 02, 2011, 15:55:17 poslijepodne od majstor76 »