Mikropropagacija, kao oblik vegetativnog razmnožavanja in vitro, predstavlja adekvatnu zamjenu za tradicionalne metode vegetativnog razmnožavanja
Eliminacija patogena, mogućnost vegetativnog razmnožavanja biljnih vrsta koje je inače teško razmnožavati tradicionalnim metodama i kratko vrijeme u kojem je moguće razmnožiti velik broj biljaka, glavne su prednosti i razlozi zbog kojih je mikropropagacija tako zanimljiva.
Jedne zime sam se i sam uputio u mali "Home tissue culture experiment"
Par slika
Priprema medija.
Postoje specijalizirane firme iz EU koje proizvode gotove sastojke za pripremu medija.
Na vama je samo da dodate secer u vodu te jedan od zgusnjivaca (Agar, Gellan).
Treba jos podesti pH otopine te sve sterilizirati kuhanjem u ekspres loncu.
Dio biljke se povrsinski treba sterilizirati, u 10% otopini varikine (domestosa), kratka sterilizacija u 70% alkoholu, te ispiranje aterilnom vodom.
Prostor za "stavljanje" biljnih dijelova na hranjivu podlogu
Nemam laminar, uredjaj koji se puhanjem profiltriranog zraka u kontroliranim uvijetima, koristi kao prostor bez bakterija i virusa, koje znaju biti problem.
Ako i jedno zrnce prasine dospije na hranjivu podlogu prilikom stavljanja biljnog materijala na istu, moze doci do kontaminacije samog medija pa umijesto rasta i razvoja novih biljcica imate raznonrazne gljivice bakterije itd.
Moja kontaminacija je bila 50%
Musa basjoo
Zavrsna faza!
Biljke "proizvedene" invitro rasle su u uvijetima velike vlage u staklenkama, te su hranjiva primala iz hranjive podloge osmozom, nema korijenja!
Kasnije se presadjuju na druge podloge s drugom koncentracijom biljnih hormona, koji poticu novi rast korijenja.
Kasnije kad izadju iz staklenke, moraju i dalje biti u uvijetima velike vlaznosti da se aklimatiziraju te da profunkcijonira korijenje.
Mislio sam nakon nekoliko dana, da su mi sve biljke propale.
Nakon 2 tjedna pocele su tjerati nove izboje
Uspio sam mikropropagacijom umnoziti nekoliko vrsta biljaka, vecinom Musa basjo, te Alocasia sp. te Colocasia sp.