Ožujak 28, 2024, 19:13:35 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: help!ne znam sta se desava  (Posjeta: 2228 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline venus

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 15
  • Spol: Ženski  
help!ne znam sta se desava
« u: Veljača 28, 2011, 17:29:53 poslijepodne »
e ovako
ljudi trenutno imam neki manji akv sa 2 male zlatne ribice,imam filter i pumpu sa kisikom i imam par problema,tako da mi ocajno treba pomoc

1.ribice ponekad kao da uhvati neki napad ludila,par sekundi pocnu brze da plivaju,te da se izvrcu i jednom stranom tijela udaraju po pijesku,onak,mene asocira na to kao da hoce da se pocesu,kao da ih nest uzasno svrbi

2.nakon nekih 15 ak dana po staklu su se pojavile zelenkaste tačkice i neam pojma šta je to

3.biljka mi propada,zbog nekih smedjih fleka,totalno je u tim flekama i ne znam kako da to zaustavim

4.koliko zlatne moraju da budu stare da bi se parile?i malo sam zabrinuta,zato što imam 2 al nisu ista vrsta,i ja nikako ne bi da nešto bude između njih

Offline kostica1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: Zagreb-centar
Odg: help!ne znam sta se desava
« Odgovori #1 u: Veljača 28, 2011, 17:43:50 poslijepodne »
e ovako
ljudi trenutno imam neki manji akv sa 2 male zlatne ribice,imam filter i pumpu sa kisikom i imam par problema,tako da mi ocajno treba pomoc

1.ribice ponekad kao da uhvati neki napad ludila,par sekundi pocnu brze da plivaju,te da se izvrcu i jednom stranom tijela udaraju po pijesku,onak,mene asocira na to kao da hoce da se pocesu,kao da ih nest uzasno svrbi

2.nakon nekih 15 ak dana po staklu su se pojavile zelenkaste tačkice i neam pojma šta je to

3.biljka mi propada,zbog nekih smedjih fleka,totalno je u tim flekama i ne znam kako da to zaustavim

4.koliko zlatne moraju da budu stare da bi se parile?i malo sam zabrinuta,zato što imam 2 al nisu ista vrsta,i ja nikako ne bi da nešto bude između njih


1. Meni zvuči kao ich
2. Zelena točksta alga, imaš previše fosfata u vodi.
3. pretpostavljam smeđa alga
4. Nemam pojma, to pitaj babyboom-a

Offline gmatanic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 844
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Slavonski Brod
  • ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶ ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶
Odg: help!ne znam sta se desava
« Odgovori #2 u: Veljača 28, 2011, 17:52:41 poslijepodne »
Žurim pa ću kratko... trebalo bi malo više informacija da se odgovori na ovo sve.... Dimenzije akvarija, koliko je star, koliko svjetla, koliko i kakvog bilja. Nešto više o ribicama (ako misliš da su bolesne, ispuniti upitnik o bolestima)
1. mali akvarij i zlatne ne idu jedno s drugim. Imaju li bijele točkice po sebi?
2. radiš li redovite izmjene vode, koliko svjetla?... i što god se još sjetiš
3. Kao i 2.
4.Ne brini se za to
Give a man a gun, and he can rob a bank. Give a man a bank, and he can rob the world

Offline venus

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 15
  • Spol: Ženski  
Odg: help!ne znam sta se desava
« Odgovori #3 u: Veljača 28, 2011, 17:59:45 poslijepodne »
znam da zlatne ne idu sa malim akv,privremeno je,jer su jako male možda nekih 1-1,5 cm bez repa,a akv oko nekih 16-18 l.
jako su drage i vesele,imaju lijepu boju,ništa neobično.svakih 10-ak dana zamijenim 1/3 vode.
a imam bijelu sijalicu,neonku na kojoj piše 9W

Offline venus

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 15
  • Spol: Ženski  
Odg: help!ne znam sta se desava
« Odgovori #4 u: Veljača 28, 2011, 18:01:07 poslijepodne »
a da,a što da radim ako je previše fosfata

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: help!ne znam sta se desava
« Odgovori #5 u: Veljača 28, 2011, 18:31:11 poslijepodne »
Pa očisti podlogu. Očisti filter - nadam se da znaš kako se to radi a da ne ubiješ bakterije. Promijeni 30% vode  pa za 3 dan ponovo promijeni vodu pa nakon par dana opet. i ne dozvoli da ponovo sve zapustiš.
Ovakvi odgovori se ne daju napamet, trebala bi detaljno opisati akvarij i način i raspored čišćenja, održavanja, hranjenja itd. Zato i postoji upitnik.

Offline venus

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 15
  • Spol: Ženski  
Odg: help!ne znam sta se desava
« Odgovori #6 u: Veljača 28, 2011, 18:47:21 poslijepodne »
ja sam početnica.
u radnji su mi rekli da ne smijem često da mijenjam vodu.
i nisu mi spominjali bakterije uopšte.
¸a što se podrazumijeva pod tim da sve ne zapustim?

Offline zazinac

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 46
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Zagreb
  • Ribnjak
Odg: help!ne znam sta se desava
« Odgovori #7 u: Veljača 28, 2011, 19:16:27 poslijepodne »
ja sam početnica.
u radnji su mi rekli da ne smijem često da mijenjam vodu.
i nisu mi spominjali bakterije uopšte.
¸a što se podrazumijeva pod tim da sve ne zapustim?

Nekada se koristio aktivni ugljen,vidim da ga i danas ima u prodaji.
Aktivni ugljen veže na sebe bakterije,a traje nisam siguran 1-2 dana.
Probaj ga staviti u filter,te nakon dva dana baci u smeće.
Zaboravio sam kolika se količina ugljena stavlja u odnosu na litražu.Sigurno neko iskusniji može dati odgovor

Offline Venom

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1977
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: Okolica Splita / Kaštela
  • Juwel Rio 180 !
Odg: help!ne znam sta se desava
« Odgovori #8 u: Veljača 28, 2011, 19:30:28 poslijepodne »
Cini mi se da ti ribice imaju parazite zbog nestabilnosti vode i njihov imunosni sustav je slabiji ti paraziti se uhvate kukicom za tijelo i to ribicu "svrbi" i onda se ona ceska o lisce ili pod ali to nebi trebalo predstavljat problem ako ribica radi sve ostalo sto je radila normalno  :up:
Akvarij je premali daj napravi im bar 100L akvarij jer kad narastu bit ce prave "prasice"  :D

Offline venus

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 15
  • Spol: Ženski  
Odg: help!ne znam sta se desava
« Odgovori #9 u: Veljača 28, 2011, 19:48:17 poslijepodne »
a dal je to nešto jako opasno?i dal će pomoć ako povećam temperaturu u akv?

znam da im je tijesno,al mi treba neko vrijeme da ubijedim starce za novi.
a sad kontam nešto,
dal je istina,
kad sam ja kupovala te ribice,
u radnji su mi rekli da zlatna ribica raste zavisno od prostora,
i objasnili su mi kao,ako kupim kuglu i u nju ubacim 2 one neće narast.
i rekli su mi da kao slobodno na 18 litara mogu ubacit 6-7 zlatnih,
i da nema problema jer kao one neće rast.
 -?

Offline gmatanic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 844
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Slavonski Brod
  • ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶ ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶
Odg: help!ne znam sta se desava
« Odgovori #10 u: Veljača 28, 2011, 20:00:18 poslijepodne »
Neće narasti toliko koliko bi narasle u odgovarajućem akvariju, ali nemoj im to raditi. Ili nabavi veći akvarij ili druge ribice, a ove pokloni. Iako 18 litara je poprilično malo. 18 litara je idealno za prekrasan kozičnjak npr.
Pronjuškaj malo o "red cherry" kozicama npr. možda ti se svidi. Njima je to sasvim dovoljno. U tom akvariju možeš imati 100 kom. Ako ti se svide, nabaviš 10-ak komada, pa će ti se razmnožiti bez problema. Zasadiš nezahjevno bilje i polako...
Ne zapuštati akvarij između ostalog znači da redovno mijenjaš dio vode i da čistiš filter kad je to potrebno.
Čistiš ga kad mu se smanji protok i to tako da (pretpostavljam da imaš onaj sa spužvom u tom akvariju) spužvu propereš u onoj vodi koju si ispustila iz akvarija prilikom izmjene vode.  Ništa previše, samo da istjeraš smeće iz njega da bi voda mogla normalno prolaziti kroz njega.
Nisu alge ništa strašno. Ima ih i kod mene, u zadnje vrijeme mi je stvarno gadan dnevni raspored, pa ne mijenjam vodu redovito, ne usisavam podlogu i eto algi... Održavaj akvarij i s vremenom bi trebalo doći na svoje, ali to ne ide preko noći.  :up:
Give a man a gun, and he can rob a bank. Give a man a bank, and he can rob the world

Offline Venom

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1977
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: Okolica Splita / Kaštela
  • Juwel Rio 180 !
Odg: help!ne znam sta se desava
« Odgovori #11 u: Veljača 28, 2011, 20:00:38 poslijepodne »
 :D  :D Nece rast ne nego ce se smanjivat  :D  :D  :D :D :D To ti oni lazu i mazu samo da prodaju dobro da to nisi i napravila a ovi "paraziti" ako je to to nema problema nikakvih malo se ceskaju i ako nisu skroz "ranjive" nece im biti nista  :up: Mozda da im ponekad dajes vitamine , povrće .  :up: :up:

Offline venus

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 15
  • Spol: Ženski  
Odg: help!ne znam sta se desava
« Odgovori #12 u: Veljača 28, 2011, 20:08:32 poslijepodne »
ljudi,zahvaljujem  :)
a fakat se trudim,i u akv je sve totalno čisto,
stalno mijenjam vodu i sve to.
nekad im dajem grašak,nekad listiće a imam još dvije vrste granula.
i da,rekli su mi da im ne dajem smeđe granule?
i što još mogu da im dadnem?

Offline ceh

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 769
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Amsterdam
Odg: help!ne znam sta se desava
« Odgovori #13 u: Veljača 28, 2011, 20:14:06 poslijepodne »
 a ovi "paraziti" ako je to to nema problema nikakvih malo se ceskaju i ako nisu skroz "ranjive"

ovo nikako nije toćno   ako je  ich ponavljam   ako je  onda ga treba ljećit jer će ti ribe da pokrepaju   prvoće se ćešat pa če stvorit rane pa će se to inficirat  pa će im otić imun sistem i nakraju će da krepaju

prvo moraš biti 100%  sigurna   što je   slike bi dobro došle   ribe se u slućaju icha  češu  i obično imaju bijele toćkice po tjelu  promatraj dobro  ako vidiš toćkice  vrijeme je za ljećenje   tad ispuni  upitnik u rubriku bolesti  i dobićeš najkvalitetniji odgovor
naravno ima i drugi bolesti koje uzrokuju ćešanje  al netreba se sad strašit prvo promatraj ribe ividi ako imaju toćkice
Please remember that the following comments are personal experiences and may or may not apply to your setup. Use them as guide to help better understand your fish,

Offline venus

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 15
  • Spol: Ženski  
Odg: help!ne znam sta se desava
« Odgovori #14 u: Veljača 28, 2011, 20:42:01 poslijepodne »
pa one se češkaju nekih 7-8 dana,i od tad pratim,
al ništa im se ne dešava,
vesele su

Offline venus

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 15
  • Spol: Ženski  
Odg: help!ne znam sta se desava
« Odgovori #15 u: Veljača 28, 2011, 20:44:15 poslijepodne »
ne vidi se baš al et

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: help!ne znam sta se desava
« Odgovori #16 u: Veljača 28, 2011, 20:50:07 poslijepodne »
čuj zbilja, ako si početnica, ako ne znaš što su bakterije ne znaš ni što je cikliranje, o nitratnom krugu da ne govorim. najbolje bi bilo da otvoriš www.akvarij.net i tamo pročitaš SVE članke, osobito one koji se odnose na početnike.
Voda se ne mijenja često - jednom tjedno cca 30%, čitava se ne mijenja nikada, ali kada parametre vode treba vratiti u normalu mijenja se i češće. Naravno da se mijenja odstajalom vodom, tretiranom sredstvom za pripremu vode.
Aktivni ugljen se može upotrijebiti da izvuče nešto fosfata ali nikad ne znaš kad će on to što je pokupio vratiti natrag u akvarij, pa ne smije dugo stajati u filteru.

Offline babyboom

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: help!ne znam sta se desava
« Odgovori #17 u: Ožujak 01, 2011, 08:02:06 prijepodne »
dobro došla u svijet (hladnovodne) akvaristike!
dakle, kolege su ti odgovorili zapravo na sva pitanja, ali idemo to spojiti u jednu priču!

1. imaš debelo premalen akvarij i to za jednu, a kamoli za dvije ribice - molim te, pročitaj članak o zlatnim ribicama na našem portalu (početna stranica) da sad ne davim kad tamo imaš gotovo sve! naime, za jednu zlaticu je potrebno, da bi se pravilno razvijala, bila zdrava, vesela i dugo živjela, najmanje 35 - 50 litara (ovisno o varijetetu)...pa sad...
   - rješenje jest ili nabaviti akvarij od minimalno 80 l, ili ih udomiti a ovdje, kako su ti već predložili, organizirati kozičnjak, ili akvarijić sa par živorotkica...
2. ribice su vjerojatno nervozne i iziritirane premalenim prostorom, moguće da imaju kožne parazite, ali mislim da je ipak u pitanju premalen prostor
   - da bi doista znala je li ich ili ne - dobro pogledaj njihova tjelešca - imaju li bijele točkaste nakupine po sebi koje nakon nekog vremena nestanu? ako imaju, to je ich - treba ga liječiti specijaliziranim lijekom točno po njegovim uputama (ima raznih, preporučam serin costapur)...ali prije bilo kakvog liječenja treba doista točno utvrditi radi li se o bolesti! 3. čišćenje akvarija se provodi ili u tjednim ili dvotjednim periodima kad se mijenja cca 15, odnosno do 25 % vode, uz to da se (povremeno, a kod ovako malog akvarija svaki puta) usisa i dno radi smanjenja organskog otpada (zlatice stvaraju enormne količine otpada)
4. hranjenje zlatica se vrši više puta na dan pomalo, specijalnom hranom za njih - imaš veliki repertoar raznih proizvođača....i jednom tjedno "domaćom" hranom - kuhanim graškom, listovima salate, špinata....
5. molim te, prije svega ostaloga, doista pročitaj vodič za početnike - to je vrlo pregledan mali vodič koji će ti pomoći da shvatiš što je akvaristika, što je uopće započinjanje i formiranje akvarija

želim ti svaku sreću, i svi ćemo ti ovdje pomoći, prvenstveno svojim iskustvom (neka smo saznanja prilično skupo platili, zato te molim
da nam vjeruješ!)

Offline 90lman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 231
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: pancevo
Odg: help!ne znam sta se desava
« Odgovori #18 u: Travanj 13, 2011, 22:42:33 poslijepodne »
ovo su toplovodne zlatice (oranda teleskop perlscale buble eye i razni hibridi) a one traze temperaturu od 23 do 27 ako je voda hladna one ce se cesati a ako si dodala kuhinjsku so onda ti je verovatno ph skocila sto paspesuje razvoj bakteriji a samim tim i infekcije i cesanje itd

a sad u ova teska vremena je tesko kupiti i ph test i ph- pa je najbolje resenje panj i neki slicni preparat sa stvarcicama iz panja (biotrix)


ps kupi veci aq.
nikola radic

Offline 90lman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 231
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: pancevo
Odg: help!ne znam sta se desava
« Odgovori #19 u: Travanj 13, 2011, 22:49:42 poslijepodne »
i nemoj da odustajes od akvaristike a kamoli ne od japanki   
svi mi koji nismo imali nikog da nas uputi u ribe osim prodavaca koji misle da je shubunkin kaliko riykin smo poceli sa malim akvarijumom ali smo vremenom povecavali litraze i evo ja sam stigao do 90l ali nemislim da stanem i sledeca stanica su mi  213l a ni tada necu stati ali ce mi trebati veca soba :D
tako da brzo kupuj veci akvarijum i uzivaj sa svojim debeljucama jer one su stvarno posebne ribe i bolji su ljubimci od ostalih riba
nikola radic

Offline 90lman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 231
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: pancevo
Odg: help!ne znam sta se desava
« Odgovori #20 u: Travanj 13, 2011, 22:51:55 poslijepodne »
i da te tvoje debeljuce rastu i do 35cm al im je prosek 23-25
nikola radic

Offline 90lman

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 231
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: pancevo
Odg: help!ne znam sta se desava
« Odgovori #21 u: Travanj 13, 2011, 22:57:55 poslijepodne »
i da japanke se obicno zadrzavaju na prednjem staklu i vole dugacak i visok akvarijum  ali da sirina dostize  nekih 32cm (da bi mogle lepo da se okrecu kad porastu)

srecno i ne dozvoli da te ciklidi odvuku od japanki
osim naravno africkih jezerskih jer su i oni dosta pitomi i mazni
nikola radic