Ožujak 28, 2024, 10:39:45 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: 120L hladne vode  (Posjeta: 2910 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
120L hladne vode
« u: Kolovoz 13, 2011, 14:59:03 poslijepodne »
Pozdrav!

Evo jedan moj hladnovodni akvarijic....

120 litara, home-made, filtracija hang on kinezi, rasvjeta 2x18w t8, aquastar i grolux, grijac nista, aeracija fore radi, ribe obozavaju mjehurice, meni ne smeta, nije prijeko potrebna, ali hajde...

Podloga zemlja za cvijece, preko toga sljunak, od biljaka ima svega - anubiasi, microsorumi, crypte, valisneria, trava, echinodorusi...i uglavnom ne diraju nista, tu i tamo koji komadic lista otkinu ali nista strasno....

Dekoracija raznorazno kamenje i panjevi, sto sam imao pri ruci... evo koja slika akvarija, i njegovih stanovnika - 6 teleskopa, 2 ancistrusa i misgurnusa...

Hvala na paznji....

Offline ent

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 592
  • Spol: Muški   Lokacija: Našice
Odg: 120L hladne vode
« Odgovori #1 u: Kolovoz 13, 2011, 16:03:01 poslijepodne »
Prekrasno  :klap: Jedino mozda da stavis jednobojnu pozadinu inace jako ljepo.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: 120L hladne vode
« Odgovori #2 u: Kolovoz 13, 2011, 16:05:32 poslijepodne »
hvala!

Meni smeta samo ovaj desni panj, nikako da se ova crypta podigne jos malo do vode i sakrije ovaj odrezani vrh, da se ne vidi...a sto se pozadine tice, opet, valjda ce te biljke malo narasti pa se nece kuziti, a i imam neku deformaciju, svidjaju mi se te nacrtane pozadine.... :D

Offline baco

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 472
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Split
Odg: 120L hladne vode
« Odgovori #3 u: Kolovoz 13, 2011, 16:17:49 poslijepodne »
Jedan od ljepsih hladnovodnih  :up: steta zbog te "deformacije" crna bi tu upala samo tako.
Nego koji je to kinez hang-on koji moze ovo filtrirat? Na tako jak jos nisam naisa  :up:

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: 120L hladne vode
« Odgovori #4 u: Kolovoz 13, 2011, 16:33:42 poslijepodne »
U biti, akvarij je "ugradbeni", u ormaru je, tako da se vidi samo prednja strana, zato sam se bojao tamne pozadine, jer je svuda oko njega tamno hrastovo drvo, ali ok, sad to sve rasturati....nemam bas volje...

sto se filtera tice, to je nekakav HBL-701 dual, 2 posude, 2 izlaza, u jednoj posudi je spuzva, a u drugoj je keramika. Filter ima deklariranih 600l po satu, neznam dali je to tocno, ali znam da zasada sasvim uspjesno filtrira akvarij, nema smeca po njemu, testeri pokazuju da je voda ok, ribe su ok, tako da se ne zamaram s time previse....

Offline baco

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 472
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Split
Odg: 120L hladne vode
« Odgovori #5 u: Kolovoz 13, 2011, 16:39:10 poslijepodne »
ma glavno da ti je ok. Ja trazim nesto hang-on, zato te pitam

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: 120L hladne vode
« Odgovori #6 u: Kolovoz 13, 2011, 16:54:28 poslijepodne »
cuj, neznam koliko je on ustvari dobar, ali eto, meni odgovara, nije bucan, ne treba ga cesto cistiti, prostora unutra ima za kombiniranje filter materijala.....a i cijena je ok, jeftin je....

a djeluje mi da radi svoj posao, pa neka ga onda zasada

Offline nautilu007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 337
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Baden-Baden / Njemačka
Odg: 120L hladne vode
« Odgovori #7 u: Kolovoz 13, 2011, 17:27:47 poslijepodne »
Jako lijepi hladnovodni. Teleskopi mi se jako sviđaju.

Uskoro ce im to biti premalo, a hang on filteri to nece moci odraditi. Razmisli o tome..

Inace sve 5 :) i drago mi je sto ima jos hladnovodnih obozavatelja.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: 120L hladne vode
« Odgovori #8 u: Kolovoz 13, 2011, 17:49:02 poslijepodne »
A sad, premalo, mozda i hoce, nazalost, veci nece moci dobiti jer nemam gdje s njime....nazalost.... ali mislim da im je ovo cisto ok, akvarij je 90cm duzine, i 40 sirine, mjesta imaju, to je maksimum sto im mogu priustiti.....mozda jednog dana....

a i meni su ti hladnovodni fora, iako covjek bude ogranicen i gdje treba i gdje ne treba, kad pozeli takav akvarij....

Offline Puffy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 798
  • Spol: Muški   Dob: 29
  • Lokacija: Valpovo (Osijek)
  • univ. bacc. biol.
Odg: 120L hladne vode
« Odgovori #9 u: Kolovoz 13, 2011, 18:08:03 poslijepodne »
Akvarij je lijep, a posebno mi se sviđa ovo granje...

ALI - osim što je 120 litara prema svim pravilima PREMALO za 6 komada teleskopa... Još si dodatno smanjio litražu natrpavši toliko drveća i podloge... Pa su te, 120 litrice, zaista upitne!

FILIP (Valpovo)

Offline Brljator

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1111
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Pavlovac
Odg: 120L hladne vode
« Odgovori #10 u: Kolovoz 13, 2011, 18:35:05 poslijepodne »
Dok odbiješ šoder panjeve kamenje i visunu  (nije pun do vrha ) dobiješ oko 80 l vode , to ti je za 2, max 3 kom

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: 120L hladne vode
« Odgovori #11 u: Kolovoz 13, 2011, 19:38:15 poslijepodne »
Moguce, da bih rijec rekao.....

Iako, prosjecan teleskop naraste koliko, 5-7cm? tu negdje? 3 ribice od 7 cm u akvarij od metra duzine, ne hvala.... :down:

Zezam se, za sada je to maksimum, jednog dana mozda dobiju i veci....nisam megaloman, a ni nemam mjesta za veci, dok god funkcionira, ja zadovoljan....

Offline Brljator

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1111
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Pavlovac
Odg: 120L hladne vode
« Odgovori #12 u: Kolovoz 13, 2011, 21:55:37 poslijepodne »
Moj frend živi u Zg sa ženom u stanu od 25 kvadrata, sad mu je i žena trudna , misliš li da je sretan,  , vjeruj mi da bi oni voljeli imat 3-soban stan al nemogu i tak ti je to , žive  i zadovoljni su

Offline Tetak

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 64
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Požega, Hrvatska
  • symphysodon aequifasciatus
    • eGo elektroničke cigarete
Odg: 120L hladne vode
« Odgovori #13 u: Kolovoz 13, 2011, 22:44:37 poslijepodne »
 :klap: Lijepo

Offline baco

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 472
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Split
Odg: 120L hladne vode
« Odgovori #14 u: Kolovoz 14, 2011, 10:15:31 prijepodne »
Pajdo dok je zivo i zdravo, pici. Nekad nije sve po pravilima  :up:

Offline Smilas

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 740
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
Odg: 120L hladne vode
« Odgovori #15 u: Kolovoz 14, 2011, 10:25:30 prijepodne »
Lijep  akvarij,  slažem se  s  tim da pozadina ni u kojem slučaju ne smije biti  crna, ja sad radim jedan  hladnovodnjak sličnih dimenzija i  ne pada mi na pamet staviti crnu pozadinu jer  želim da  mi dva  teleskopića, jedna  bijela  i jedna   zlatno crna  riba dođu do izražaja.

Što se  litraže  tiće mislim da im je dosta dok su male  no možda  bi stvarno trebao na  uštrp  hardscape-a   napraviti  extra mjesta  za  ribe  i s vremeom definitivno ne prelaziti brojku od  4 ribe.  Ja slažem 112 L i vec  sam  nabavio  ribe, njih  4  i ljecim ih  no sigurno nebudem  prelazio tu brojku. Jednako tako   vrlo  je bitno  koje vrste imas u akvariju, naime   teleskopi u startu  zahtjevaju  više  mjesta  od  nekih  drugih  varijanti  fancy  pajčolanki, tako da  ću i ja s  vremenom  prodati svoje  teleskopiće  i   nabaviti neke  druge  varijante  jer  su mi crnci  malo  prostorno prezahtjevni...  

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: 120L hladne vode
« Odgovori #16 u: Kolovoz 14, 2011, 12:59:45 poslijepodne »
Hvala svima, drago mi je da vam se svidja akvarij...

I naravno, svi smo mi manje vise u pravu, vezano za ovu teoriju o prostoru, litrama i mjestu...

Medjutim.....nekako dobijem dojam da ponekad vecina nas pretjeriva sa time....mislim ono, ako se covjek dovoljno duboko upusti u razmisljanja u tom pravcu, doci ce do zakljucka da mu 100 litara akvarija nije dovoljno ni za jednog puza, jer eto, sto ako puz voli duge setnje, hoce li mu tih 80-90cm duzine akvarija biti dovoljno da protegne noge, ili da mu pravim novi od barem 2 metra duzine.... :D

Netreba pretjerivati..... jasno, osnovne "tehnicke" zahtjeve se treba nastojati ispuniti sto je vise moguce, ali baviti se razmisljanjima kako pola kvadrata vode nije dosta za par malih ribica, koje ionako nece puno vise ni narasti.... po meni je kontraproduktivno. I mislim da nitko, ok, gotovo nitko od nas, nije ni u mogucnosti ni u prilici da napravi optimalne uvjete sto se prostora tice za drzanje bilo koje ribe.... koja u prirodi ima maltene neogranicen prostor, dakle, trpanje ribe u bilo kakvo staklo, bez obzira na velicinu, automatski iskljucuje taj prvi zahtjev - da riba ima prostora.....

Tko od nas moze jednom skalaru, diskusu, neonkama, bilo cemu priustiti prostor koji bi ta riba (ribe) imala u svom prirodnom stanistu? Tko moze nekakvoj zlatnoj ribici osigurati dovoljan prostor, koji bi ona imala kad bi se nekim slucajem nasla u kakvoj rijeci ili jezeru? Nadalje, svi smo okupirani tim litrama, a vecina zanemaruje onaj dio "prirodno staniste"..... koliko akvarija je napravljeno kao vjerna kopija dijela prirode, vode, rijeke, jezera u kojem odredjena vrsta zivi? Bez kompromisa, samo sa onim s cime bi se ta riba susrela u svom prirodnom stanistu? Skoro pa nitko.....

Sudeci po ponasanju ovih konkretnih riba, ja stvarno ne vidim da njima nedostaje prostora..... ako se ikada pokaze po njihovom ponasanju da im tu nesto ne stima, onda cu se baviti razmisljanjima o necem vecem, dubljem i slicno.... a dali su to optimalni, idealni i sl., uvjeti...s time se ne zamaram, jer....procitati ono gore...

Tako da..... filozofski pogled na stvar, slazem se, ali..... ne vidim poantu u pravljenju religije od hobija, strasti, zanimacije, ili kako bi vec nazvali taj odnos covjeka i staklene posude s vodom..... :up:

Offline Smilas

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 740
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
Odg: 120L hladne vode
« Odgovori #17 u: Kolovoz 14, 2011, 17:25:04 poslijepodne »
Donekle  se  slažem, dok funkcionira  super!

Offline Puffy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 798
  • Spol: Muški   Dob: 29
  • Lokacija: Valpovo (Osijek)
  • univ. bacc. biol.
Odg: 120L hladne vode
« Odgovori #18 u: Kolovoz 14, 2011, 21:00:43 poslijepodne »
Aha, i ja se većinom slažem s rečenim iz tvoga posta, Damir_SI, a podebljao bih posebno ovo:
Citat:
Tako da..... filozofski pogled na stvar, slazem se, ali..... ne vidim poantu u pravljenju religije od hobija, strasti, zanimacije, ili kako bi vec nazvali taj odnos covjeka i staklene posude s vodom....

Ali, ova tema (zbog ovdje nekih odgovora i konstatacija) ne bi trebala ostaviti poruku da je jednako dobro držati zlatnu ribicu u kuglama ili zaista premalim akvarijima. Svjedoci smo da su i takve zlatne ribice doživjele čak par godina u posve lošim uvjetima, no da se riba u takvom prostoru dobro osjećala - nije, pa ona usporedba (u tom slučaju) s ljudima u maloj kvadraturi ili čak ljudi u logorima sa malim prostorom za ribu - stoji.


FILIP (Valpovo)

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: 120L hladne vode
« Odgovori #19 u: Kolovoz 14, 2011, 21:14:29 poslijepodne »
Ne, definitivno, poanta stoji - NE drzati ribe u kuglama, teglicama i slicno, i svakako NE drzati ribe u premalim akvarijima....i usporedba sa zatvorom svakako stoji, za svako zivo bice vrijedi da mu je potreban zivotni prostor, sto vise to bolje, ali kao i svako zivo bice, i ribe se naviknu i na nesto manje od onog "idealnog,optimalnog ili stajaznam...".... dok god to "manje" stoji u okvirima "dovoljnog", mislim da je sve ok.... kad "manje" postane "malo", onda to nije u redu....

Ako bi kakva poruka trebala ostati....hmm.... ne drzite ribe u neodgovarajucim akvarijima, vise je uvijek i svakako bolje.....ali ne treba ni pretjerivati, jer i megalomanski akvariji su samo druga strana medalje drzanja riba u neodgovarajucim i premalim akvarijma....