Travanj 18, 2024, 11:46:12 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Pitanj: Rasvjeta od LED traka  (Posjeta: 10145 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline alemtr

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 261
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Travnik
    • Drvo na kamenu
Pitanj: Rasvjeta od LED traka
« u: Listopad 11, 2011, 18:26:11 poslijepodne »
Pozdrav, dobio sam novi akvarij od nekih 190 litara (d125, v37, s 40) i zelim da stavim svjietlo, medjutim imam malo prosora izmedju vode i poklopca pa sam mislio da stavim led trake. Ovo bi koristio kao glavno svjetlo a akvarij bi bio biljni sa nekim manje zahtjevnim biljkama. Dosta sam surfao i nisam nasao nista konkretno veznao za led trake pa me zanima sta misle mnogo iskusnije kolege o tome. nadam se da cete pomoci.

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Pitanj: Rasvjeta od LED traka
« Odgovori #1 u: Listopad 11, 2011, 18:32:57 poslijepodne »
nisam ziher dal bi trakice bile ok, evo ti tema, pa se ubaci sa pitanjima, majstor će ti odgovorit ;)
https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=64435.0

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Pitanj: Rasvjeta od LED traka
« Odgovori #2 u: Listopad 11, 2011, 18:38:07 poslijepodne »
mislim da su ti te LED trake kaj se daju naci po ducanima preslabe i ultra preskupe.
Definiraj malo mjesta. Mogu i neke slike.
Ako ces bas trebati LED onda DIY jer bude jeftinije i ucinkovitije od ovih gotovih.

Offline igggy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 229
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Kostrena
Odg: Pitanj: Rasvjeta od LED traka
« Odgovori #3 u: Listopad 11, 2011, 18:52:53 poslijepodne »
zadnjih par dana sam jako puno o tome kemijao
na koncu sam naručio ledice
ove trake ti imaju 3w po metru, a to nije ni za rasvjetu, a kamo li za bilje
ja sam za svoj (10l veći) naručio 30 kom po 3 w, znači cca 30m trake
igggy

Offline alemtr

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 261
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Travnik
    • Drvo na kamenu
Odg: Pitanj: Rasvjeta od LED traka
« Odgovori #4 u: Listopad 11, 2011, 18:56:35 poslijepodne »
Prijatelj je nasao neke lude ledice na ebayu, mislim da ih bude 70 u jednoj traci. To su one kao gumirane sa svih strana. poslat ce mi link pa cu postaviti da vidite o cemu se radi. Mislio sam tako nesto staviti. Naravno, znam da ce mi trebati metara i metara:-) samo da vidim da li neko ima iskustva. On kaze da bi mogao uraditi sve sa oko 300 ovih ledica...

Offline alemtr

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 261
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Travnik
    • Drvo na kamenu
Odg: Pitanj: Rasvjeta od LED traka
« Odgovori #5 u: Listopad 11, 2011, 19:03:43 poslijepodne »
mislim da su ti te LED trake kaj se daju naci po ducanima preslabe i ultra preskupe.
Definiraj malo mjesta. Mogu i neke slike.
Ako ces bas trebati LED onda DIY jer bude jeftinije i ucinkovitije od ovih gotovih.

uzeo bih trake sa ebaya, one sto su kao gumirane.

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Pitanj: Rasvjeta od LED traka
« Odgovori #6 u: Listopad 11, 2011, 19:15:52 poslijepodne »
Pozdrav, dobio sam novi akvarij od nekih 190 litara (d125, v37, s 40) i zelim da stavim svjietlo, medjutim imam malo prosora izmedju vode i poklopca pa sam mislio da stavim led trake. Ovo bi koristio kao glavno svjetlo a akvarij bi bio biljni sa nekim manje zahtjevnim biljkama. Dosta sam surfao i nisam nasao nista konkretno veznao za led trake pa me zanima sta misle mnogo iskusnije kolege o tome. nadam se da cete pomoci.

Definiraj "malo prostora". 5cm? 10? Samo za osvjetliti akvarij su ti dosta i te led-ice sa Baya (recimo smd 5050) ali iako ti je akvarij dosta nizak ne vjerujem da se pod tim svjetlima moze sto uzgajati. Za uzgoj bilja nista ne ide bez 3W+ ledica. Bar ja nisam vidio primjer nekog akvarija normalne velicine i slabasnih ledica a da nesto raste pod njima.

Offline alemtr

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 261
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Travnik
    • Drvo na kamenu
Odg: Pitanj: Rasvjeta od LED traka
« Odgovori #7 u: Listopad 11, 2011, 19:38:16 poslijepodne »
Pozdrav, dobio sam novi akvarij od nekih 190 litara (d125, v37, s 40) i zelim da stavim svjietlo, medjutim imam malo prosora izmedju vode i poklopca pa sam mislio da stavim led trake. Ovo bi koristio kao glavno svjetlo a akvarij bi bio biljni sa nekim manje zahtjevnim biljkama. Dosta sam surfao i nisam nasao nista konkretno veznao za led trake pa me zanima sta misle mnogo iskusnije kolege o tome. nadam se da cete pomoci.

Definiraj "malo prostora". 5cm? 10? Samo za osvjetliti akvarij su ti dosta i te led-ice sa Baya (recimo smd 5050) ali iako ti je akvarij dosta nizak ne vjerujem da se pod tim svjetlima moze sto uzgajati. Za uzgoj bilja nista ne ide bez 3W+ ledica. Bar ja nisam vidio primjer nekog akvarija normalne velicine i slabasnih ledica a da nesto raste pod njima.

Malo prostora je makismalno 5cm od vode. pa sta mi predlazes da stavim za uzgoj a da stane u 3 do 5cm, i da nema dodir struja sa tim svim :-( ledice mi trenutno izgledaju kao jedino rijesenje.

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Pitanj: Rasvjeta od LED traka
« Odgovori #8 u: Listopad 11, 2011, 19:42:10 poslijepodne »

Malo prostora je makismalno 5cm od vode. pa sta mi predlazes da stavim za uzgoj a da stane u 3 do 5cm, i da nema dodir struja sa tim svim :-( ledice mi trenutno izgledaju kao jedino rijesenje.

Kak tako malo prostora? Kupovni akvarij i poklopac ili neki DIY? daj neku sliku

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Pitanj: Rasvjeta od LED traka
« Odgovori #9 u: Listopad 11, 2011, 20:31:51 poslijepodne »
5cm ti je i vise nego dovoljno da slozis normalnu rasvjetu. Moja T8 je visine 5cm i od vode odmaknuta mozda 1cm.

Offline alemtr

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 261
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Travnik
    • Drvo na kamenu
Odg: Pitanj: Rasvjeta od LED traka
« Odgovori #10 u: Listopad 11, 2011, 23:31:14 poslijepodne »

Malo prostora je makismalno 5cm od vode. pa sta mi predlazes da stavim za uzgoj a da stane u 3 do 5cm, i da nema dodir struja sa tim svim :-( ledice mi trenutno izgledaju kao jedino rijesenje.

Kak tako malo prostora? Kupovni akvarij i poklopac ili neki DIY? daj neku sliku

akvarij jr diy, poklopac je od stakla presvucen crnom tapetom. nemam fotku sad (nije akvarij kod mene u kuci jos) ah ne znam kako tako malo prostora ali tako je kako je :-(

Offline alemtr

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 261
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Travnik
    • Drvo na kamenu
Odg: Pitanj: Rasvjeta od LED traka
« Odgovori #11 u: Listopad 11, 2011, 23:33:07 poslijepodne »
5cm ti je i vise nego dovoljno da slozis normalnu rasvjetu. Moja T8 je visine 5cm i od vode odmaknuta mozda 1cm.

hej pa daj mi tacno reci koja je lampa, ako molze fotka tvoga poklopca da vidim kako si to uklopio :-)

Offline alemtr

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 261
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Travnik
    • Drvo na kamenu
Odg: Pitanj: Rasvjeta od LED traka
« Odgovori #12 u: Listopad 12, 2011, 08:38:05 prijepodne »
Evo, uvidio sam da bi na 5cm prostora mogao ubaciti t5. Samo koliko mi treba istih na ove dimenzije i litrazu akvarija. Posto nisam siguran da u ovom slucaju frcera bas ona varijanta 1 = 0,5w...

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Pitanj: Rasvjeta od LED traka
« Odgovori #13 u: Listopad 12, 2011, 10:51:58 prijepodne »
Evo, uvidio sam da bi na 5cm prostora mogao ubaciti t5. Samo koliko mi treba istih na ove dimenzije i litrazu akvarija. Posto nisam siguran da u ovom slucaju frcera bas ona varijanta 1 = 0,5w...

Ne, ne fercera, W/L vec duze vrijeme ne vrijedi... Sto se tice duzine lampi, imas ovu tablicu sa EMGD za sylvania cijevi:



Prvih 6 su HO a ostatak je NO

Za broj lampi pogledaj ovu tablicu



Moja preporuka je 2xt5no ako mislis gnojit i dodavati co2. Ako ti se ne gnjavi s time onda 1xt5no




Offline alemtr

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 261
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Travnik
    • Drvo na kamenu
Odg: Pitanj: Rasvjeta od LED traka
« Odgovori #14 u: Listopad 12, 2011, 11:08:00 prijepodne »
Majstore hvala mnogo, pravi si majstor :-) ma ugradit cu ja dvije jer mi se gnjavi s gnjojenjem i co2 :-) a lako je iskljuciti jednu ako mi dosadi :-) Oprosti molim te sto mnogo pitam, ali interesuje me da li je tesko spojiti sam rasvjetu jer nikada to nisam radio??

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Pitanj: Rasvjeta od LED traka
« Odgovori #15 u: Listopad 12, 2011, 11:10:34 prijepodne »
moram ispravit majstora...
pošto imam tank sličnih dimeznija (120x50x50), pod jednom lampom od t5 54w ho, ništa nije htjelo rast, čak niti crypte, jer to premalo svjetla..
ne baziraj se po ovoj tablici, jer po meni nije ok složena..
bez obzira koje bilje misliš imat unutra stavi 2x54ho, (t5 naravno), ako ne misliš injicirat co2 i gnojit dodfatno, onda piči bez reflektora, a ako ćeš ić sa co2 i gnojit dodaj reflektore..
potpuno ista stvar je kod mene u tanku..raslo je sve i sa 2x54 bez reflektora, al npr.rotala sp.green je rasla izduženo sa malim listovima i šibala u zrak, dok je sad sa reflektorima, kompaktna i mesnata i gusta..hoću reč da je sa 2x54w bez reflektora bilo premalo svjetla, i da ova tablica ima sasvim neku drugu, kak da to nazovem funkciju.

Offline alemtr

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 261
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Travnik
    • Drvo na kamenu
Odg: Pitanj: Rasvjeta od LED traka
« Odgovori #16 u: Listopad 12, 2011, 11:13:19 prijepodne »
Evo, uvidio sam da bi na 5cm prostora mogao ubaciti t5. Samo koliko mi treba istih na ove dimenzije i litrazu akvarija. Posto nisam siguran da u ovom slucaju frcera bas ona varijanta 1 = 0,5w...

Ne, ne fercera, W/L vec duze vrijeme ne vrijedi... Sto se tice duzine lampi, imas ovu tablicu sa EMGD za sylvania cijevi:



Prvih 6 su HO a ostatak je NO



Za broj lampi pogledaj ovu tablicu



Moja preporuka je 2xt5no ako mislis gnojit i dodavati co2. Ako ti se ne gnjavi s time onda 1xt5no





Da li to znaci da stavim dvije t5no duge po 120 cm??

Offline alemtr

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 261
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Travnik
    • Drvo na kamenu
Odg: Pitanj: Rasvjeta od LED traka
« Odgovori #17 u: Listopad 12, 2011, 11:18:03 prijepodne »
moram ispravit majstora...
pošto imam tank sličnih dimeznija (120x50x50), pod jednom lampom od t5 54w ho, ništa nije htjelo rast, čak niti crypte, jer to premalo svjetla..
ne baziraj se po ovoj tablici, jer po meni nije ok složena..
bez obzira koje bilje misliš imat unutra stavi 2x54ho, (t5 naravno), ako ne misliš injicirat co2 i gnojit dodfatno, onda piči bez reflektora, a ako ćeš ić sa co2 i gnojit dodaj reflektore..
potpuno ista stvar je kod mene u tanku..raslo je sve i sa 2x54 bez reflektora, al npr.rotala sp.green je rasla izduženo sa malim listovima i šibala u zrak, dok je sad sa reflektorima, kompaktna i mesnata i gusta..hoću reč da je sa 2x54w bez reflektora bilo premalo svjetla, i da ova tablica ima sasvim neku drugu, kak da to nazovem funkciju.

Sad sam totalno zbunjen, gledaj slice su dimenzije medjutim meni je mnogo "plici(nizi"akvarij  i sad nisam siguran sta da radim. Ako si citao iznad onda si vidio i da ce mis vjetlo biti mozda 2 cm od vode. strah me da ne stavim previse svijetla. Kontam raditi neku diy varijantu po prvi put pa mi treba sto vise informacija i savjeta :-) nadam se da nisam dosadan jer sam pocetnik pravi

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Pitanj: Rasvjeta od LED traka
« Odgovori #18 u: Listopad 12, 2011, 11:23:01 prijepodne »
moram ispravit majstora...
pošto imam tank sličnih dimeznija (120x50x50),

Njegov je (d125, v37, s 40), gdje je tu slicnost?

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Pitanj: Rasvjeta od LED traka
« Odgovori #19 u: Listopad 12, 2011, 11:24:33 prijepodne »

Da li to znaci da stavim dvije t5no duge po 120 cm??

Da, stavi 2xNO, ak stavis 2xHO mogao bi imati problema s tim niskim akvarijem

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Pitanj: Rasvjeta od LED traka
« Odgovori #20 u: Listopad 12, 2011, 11:25:39 prijepodne »
khmmm..da..sorry nisam čital do kraja dimeznije..37cm visina, i nije problem sa svjetlom..zašto ?
bit svega je da ti svaki kutak tanka bude pokriven sa dovoljno svijetla, stavljanjem lampe u sredinu (jedne), mislim i zapravo znam da nećeš dobit dobru pokrivenost sa svjetlom..
ja bi, išao sa dvije solucije:

1. 2x54 bez reflektora (zbog dubine 37 cm) dnevno rasvjeta da gori 8 sati ( u početku 6, pa posepeno dižeš kak ti se povećava biljna masa), ili sa reflektorima 6 sati, kasnije kad se ubilji na 7 maksimalno..ovo dvoje podrazumjeva dodavanje co2 i gnojenje, jer bez toga plešeš na tankoj liniji ;)

2. 3x36, razmještene da pokriju cijeli tank, bez reflektora, dnevno isto na 8 sati..

mada ima i 3 solucija, 2x36 ali t8 sa reflektorima i onda pičiš bez co2...


ovo bi ja...i da..meni su cijevi na 2 cm od vode ;)

p.s.
nema veze kaj si početnik, svi smo to bili, mada smo i sad, zato i jest forum, da se pita i priča  :up:

p.p.s.
majstore, vidio kasnije da je pliči, moje isprike


Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Pitanj: Rasvjeta od LED traka
« Odgovori #21 u: Listopad 12, 2011, 11:28:56 prijepodne »
IMO, slozi si cim jacu rasvjetu ako mislis gnojiti. Lako ugasis jednu lampu ako ti ne treba.
A kaj se tice izvedbe, daj neke slike pa da vidimo kakve se ideje daju naci. Mislim da ti je najbolje isi sa nekom alu cijevi 50x50 i na nju staviti bocno nosace za lampe i prigusnice unutra i to dobro zadihtas i gotovo. I onda nekako rijesiti nosace no bez slike tesko je reci kaj ti treba.

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: Pitanj: Rasvjeta od LED traka
« Odgovori #22 u: Listopad 12, 2011, 12:25:54 poslijepodne »
I da, prije bilo kakve kupovine provjeri da ti lampe+grla stanu pod pokrov. Racunaj da ti svako t5 grlo dodaje cca 1,7-2 cm na duzinu a i racunaj debljine bocnih stranica akvarija koje mogu smetati. Tako da ne vjerujem da ce ti stati 120cm lampe, mislim da ces morati na broj nize.

EDIT Jedna ispravka: u drugom dijelu EMGD tablice nisu t5HO nego t8. Tako da ti je najbolje otici tamo kod sebe u neku lokalnu trgovinu i vidjeti sto ti je dostupno od dimenzija i vrsta lampi da ne bi kasnije imao problema sa nabavkom istih.
« Zadnja izmjena: Listopad 12, 2011, 12:39:09 poslijepodne od majstor76 »

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Pitanj: Rasvjeta od LED traka
« Odgovori #23 u: Listopad 12, 2011, 13:10:56 poslijepodne »
tu ce biti nekih 150l vode najvise, vjerojatno i manje. T5 od 54W bi mu trebala stati a sa 2 komada mu sigurno nece trebati reflektori i to bi mu trebalo biti dosta za sve.

Offline alemtr

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 261
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Travnik
    • Drvo na kamenu
Odg: Pitanj: Rasvjeta od LED traka
« Odgovori #24 u: Listopad 12, 2011, 13:25:19 poslijepodne »
tu ce biti nekih 150l vode najvise, vjerojatno i manje. T5 od 54W bi mu trebala stati a sa 2 komada mu sigurno nece trebati reflektori i to bi mu trebalo biti dosta za sve.

Ove gore navedene dimenzije su one koje predstavljaju vodu. A akvarij je veci., Dakle, u njemu ce biti sigurnih 180 litara vode.