Ožujak 28, 2024, 18:03:17 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Ugibaju ribice  (Posjeta: 3525 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Harun06

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
Ugibaju ribice
« u: Ožujak 26, 2022, 13:48:20 poslijepodne »
Lijepi pozdrav svima😁
Kupila sam akvarij prosle godine u 8.mjesecu. Uzela sam kompletiran akvarij: Aquael 105 litara + filter + grijač. Startala sam 25.8., čistači su upali 16.9.
Neizostavno usisavam dno jednom tjedno, magnetom i žiletom očistim stranice akvarija, a jednom mjesečno mijenjam trećinu vode i perem filter (u akvarijskoj vodi). Filter je u akvariju i ima spužvu, to je sve što znam o njemu. Spužvu još nisam mijenjala jer me strah😅.
Od ukrasa imam samo kokosovu ljusku i nekakvo drvce na koje sam nasadila anubias.  Po površini kokosa ima nešto zelenih algi.
Od kemije koristim: easycarbo 2 ml svako jutro, plantamin (tetra) 1x mjesečno i filter medium pri izmjeni trećine vode.
Stanovnici: čistači, gupi, plati, moly, švert, neonke (ima mozda 5 dana da su u akvariju)….imam i 8 malih riba, pretpostavljam da su vecina gupi.
Hranim ih svako jutro Tetramin pahuljicama i tabletom.
Akvarij je bogato zasađen biljkama, rastu bez problema, primjetila sam zelene alge po lišću.
Svjetlo u akvariju gori 5 h, a po noći je upaljeno plavo svijetlo.
A sad problem:
1. zelene alge po pozadini akvarija (na ukrasnoj slici), stružem ih žiletom i tretirala sam Algexitom, ali sam odustala…čini mi se uzaludno
2. Ugibaju ribice. To traje sigurno 5 mjeseci, uvijek po jedna. Samo kod jednog gupija sam primjetila bijele točkice po perajama i tijelu, nakon toga akvarij sam tretirala Faunamor otopinom. To je bilo u veljači, nakon toga uginuo mi je jedan plati, a jedan je bolestan ( bez točkica). Simptomi su sljedeći: ribica počne neobično plivati, kao da joj je repna peraja “teška”, drži je obješenu kao da nema snage držati rep normalno, glavu drži prema površini. Slabo jede i pliva na površini, a kasnije se počne  skrivati u kokosu i bilju. Zatim počne ubrzano disati, škrge budu crvene. Boluju obično 4-5 dana, zatim uginu. I nikad više njih, nego idu jedna po jedna.
Molim za savjet, što mi je činiti dalje…

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Ugibaju ribice
« Odgovori #1 u: Ožujak 26, 2022, 21:14:19 poslijepodne »
Koliko točno kojih riba ima u akvariju?
Neonke su tamo tek par dana?
Koliko točno bilja ima u tom akvariju?

Offline Harun06

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
Odg: Ugibaju ribice
« Odgovori #2 u: Ožujak 27, 2022, 09:22:49 prijepodne »
Imam 22 odrasle i 8 mladih riba u akvariju, neonke su tu negdje tjedan dana (7 plavih neonki).
Akvarijem dominiraju biljke, gusto je zasađen (Anubias, Alternanthera reineckii, Cryptocoryne
undulata i jos jedna vrsta kojoj neznam ime).

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Ugibaju ribice
« Odgovori #3 u: Ožujak 27, 2022, 11:03:31 prijepodne »
Opet nisam čuo koliko kojih riba, no dobro...
Pretpostavimo da je od svake vrste živorotki po 3-4 primjerka...
Za 100 litri to i nije toliko pretrpano, ali problem je vjerovatno u premalom filteru jer su ti iz Aquaelovih setova stvarno očajni.
Ovo sa stavljanjem novih riba u akvarij u kojem se događaju učestala uginuća baš i nije najpametnija odluka...

Što se tiće bilja, Anubiasi i Crypte mogu preživljavat i u sjeni, ali Alternarhera treba dosta svjetla i dodavanje CO2.
Ne vjerujem da će uopće originalna rasvjeta biti dovoljna za nju, a 5 sati rasvjete na dan nikako...
Alge su prirodna pojava, ali u žeščem obliku znak su disbalansa između hranjivih tvari, biljaka koje ih mogu potrošiti te dovoljno rasvjete i CO2 kako bi ih dotične biljke uopće mogle potrošiti...

Offline Harun06

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
Odg: Ugibaju ribice
« Odgovori #4 u: Ožujak 27, 2022, 11:23:43 prijepodne »
Može li preporuka za filter i koliko bi dugo trebala biti upaljena rasvjeta..?🙂

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Ugibaju ribice
« Odgovori #5 u: Ožujak 27, 2022, 12:44:32 poslijepodne »
Za rasvjetu je neka normala oko 10-12 sati, ali naravno važno je pronać idealnu jačinu rasvjete...
Što se filtera tiće, što veći to bolji...
Najbolji su vanjski kanisterski filteri, ali i koštaju. Barem neki što veći unutarnji ili eventualno veliki hang-on filter.
Juwel bioflow M ti ne stane po visini...
Možda od Amtre:

https://amtra.net/en/prodotti/acquarium/technical-products/pump-filter/amtra-filtering-box-black-150-completo/

Imala je i Aqua-terra nekakvu kinesku sličnu izvedbu...
Za hang-on moraš rezat poklopac...

Offline Harun06

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
Odg: Ugibaju ribice
« Odgovori #6 u: Ožujak 27, 2022, 13:09:33 poslijepodne »
Hvala😆