Travanj 28, 2024, 09:19:46 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Aktivni ugljen  (Posjeta: 1527 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Te-Nej

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 17
Aktivni ugljen
« u: Prosinac 22, 2006, 23:58:00 poslijepodne »


Interesuju me vasa iskustva sa gore pomenutim,da li ga stavljati ili ne?Ako da koliko ga drzati?Posto mi se aq formira(12 dan) da li da stavim u filter au,stvarno sam u velikoj dilemi.Od ribica imam zivorotke i imam par biljaka.Ne zelim nista lose da se desi ako stavim au,pa me zato interesuje vase misljenje.


pozdrav!
Do skoro sam bio prepotentan,a onda sam se promenio i sada sam savrsen

Offline Crazy-a3

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2527
  • Spol: Ženski   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb
  • Živim da uživam
Aktivni ugljen
« Odgovori #1 u: Prosinac 23, 2006, 00:05:00 prijepodne »





Malo procackaj forum i naci ces puno tema vezanih za aktivni ugljen, jer ionako ljudi imaju svakakva iskustva i neki ga nekoriste nikad a neki stalno
Bolje biti sam, nego sa budalama.
Zagreb/Dubrava

Offline Te-Nej

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 17
Aktivni ugljen
« Odgovori #2 u: Prosinac 23, 2006, 00:07:00 prijepodne »
Sad sam video da ima bas dosta tema.Ivinjavam se...
Do skoro sam bio prepotentan,a onda sam se promenio i sada sam savrsen

Offline Te-Nej

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 17
Aktivni ugljen
« Odgovori #3 u: Prosinac 23, 2006, 00:27:00 prijepodne »
Sve sam sad procitao i misljenja su podeljena,ali me jedno zanima,posto mi je aq star 12 dana da li da ubacim aktivni ugalj(koristicu ga 20 dana,a posle cu ga baciti),jer planiram da ubacim i Nitrivec da u filteru brze dodje do stvaranja korisnih bakterija?Da li ce aktivni ugalj ubiti dejstvo Nitriveca?
Do skoro sam bio prepotentan,a onda sam se promenio i sada sam savrsen

Offline lula

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1475
Aktivni ugljen
« Odgovori #4 u: Prosinac 23, 2006, 08:00:00 prijepodne »


Ne stavljaj aktivni ugljen. On ima funkciju poslije liječenja da pokupi lijek i onda ga izbaciš van. A na sebe skuplja i korisne tvari, minerale i ostalo što je potrebno ribama. Dakle netreba ti. Mogao sistaviti nitrivec več daleko prije.
Varaždin / Hrvatska

Offline Jerko - Z1000

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 192
Aktivni ugljen
« Odgovori #5 u: Prosinac 23, 2006, 09:53:00 prijepodne »


Ja ga u morskom moram imat no u slatkom sam doživljavao samo probleme(poslije lječenja da,mada sad više ga ni tada ne koristim pogotovo ako imam bilje)
125lit-sea aqua rock,Vision 450lit - Softy Reef,Trigon 190 - živorotke

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Aktivni ugljen
« Odgovori #6 u: Prosinac 23, 2006, 21:42:00 poslijepodne »
Neki preporucaju da se stavi prilikom postavljanja novog akvarija, odmoc ne moze a moze vezati na sebe neke stetne tvari ako ih uneses necim u akvarij. Dakle neces pogrijesit ako ga sad stavis i bacis ga za 3 tjedna, a nitrivec stavi slobodno odmah.

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Aktivni ugljen
« Odgovori #7 u: Prosinac 24, 2006, 09:53:00 prijepodne »
Neke stvari se oko ugljena stalno zaboravljaju. On je aktivan 3-4 tjedna (možda malo duže ovisno o vrsti i količini štetnih tvari koje ima za vezati na sebe) ali nakon toga postaje odličan biološki filter. To u prijevodu znači da je jako porozan i pogodan za naseljavanje korisnih bakterija. Po poroznosti je odma iza keramike i daleko ispred biobolsa, vate i spužve.
Tako da ga je nakon 4 tjedna bedasto bacati (več su se na njeg naselile "dobre" bakterije a više ne veže hranu za biljke na sebe).
Priče da on nakon toga naglo otpusti sve što je vezao na sebe natrag u vodu nisu istinite i nigdje u ozbiljnoj literaturi nisam našao za dokaze o tome.
Ne koristi ga se duže vrijeme jedino ako je upotrebljavan namjenski da očisti neki ljek iz vode jer nakon toga normalno nije baš dobar za naseljavanje bakterija   .
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline Te-Nej

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 17
Aktivni ugljen
« Odgovori #8 u: Prosinac 25, 2006, 22:26:00 poslijepodne »


@Karlo


Mislim,da cu ga drzati jedno dvadesetak dana,a posle cu ga baciti.Samo mi jos reci da li ce,ako stavim Nitrivec,izostati njegovo dejstvo jer je stavljen AU?Imam Nitrivec samo za jednu upotrebu,da li da ga stavim zbog toga ili ne,posto ne znam koliko se to puta stavlja i gde se stavlja(u filter ili bilo gde)?


@Tuljan


Nisam te bas razumeo posto napominjes negovo odlicno svojstvo kao bioloski filter,zasto ga ne treba onda drzati?
Do skoro sam bio prepotentan,a onda sam se promenio i sada sam savrsen

Offline Marijana&Vjeko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 128
    • http://www.akvarij.net
Aktivni ugljen
« Odgovori #9 u: Prosinac 25, 2006, 23:24:00 poslijepodne »


Citat: Tuljan
Neke stvari se oko ugljena stalno zaboravljaju. On je aktivan 3-4 tjedna (možda malo duže ovisno o vrsti i količini štetnih tvari koje ima za vezati na sebe) ali nakon toga postaje odličan biološki filter. To u prijevodu znači da je jako porozan i pogodan za naseljavanje korisnih bakterija. Po poroznosti je odma iza keramike i daleko ispred biobolsa, vate i spužve.
Tako da ga je nakon 4 tjedna bedasto bacati (več su se na njeg naselile "dobre" bakterije a više ne veže hranu za biljke na sebe).
Priče da on nakon toga naglo otpusti sve što je vezao na sebe natrag u vodu nisu istinite i nigdje u ozbiljnoj literaturi nisam našao za dokaze o tome.
Ne koristi ga se duže vrijeme jedino ako je upotrebljavan namjenski da očisti neki ljek iz vode jer nakon toga normalno nije baš dobar za naseljavanje bakterija .



Slažem se , ja ga držim i po 6 -7 mjeseci baš upravo zbog biološkog filtera
ZADAR

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Aktivni ugljen
« Odgovori #10 u: Prosinac 26, 2006, 10:31:00 prijepodne »
Nece umanjiti djelovanje nitriveca kojeg sipas direktno u vodu, mozes u blizinu usisa u filter da se bakterije nastane sto prije u filteru.

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Aktivni ugljen
« Odgovori #11 u: Prosinac 27, 2006, 08:16:00 prijepodne »
Aktivni ugljen je ko spužva, upija i veže na sebe sve, i dobre i štetne tvari. Ako imaš biljni akvari i svaki drugi treči dan dodaješ skupa gnojiva to nije nešto što ti baš treba   , ali ko i obična spužva on se nakon nekog vremena napuni i onda mu prestaje kemiska (zapravo je to mehanička) uloga. Do onda su se na njega več naselile korisne bakterije i počinje njegova ulogya kao biološkog medija.
Ja ga ne koristim jer je keramika svakako bolja od njega, ali u počecima mog bavljenja akvaristikom (još malo pa prije 30 godina   ) to je bio jedini medi dostupan za filtere i funkcionirao je prilično dobro. Ostavljao sam ga u filteru tako dugo dok se nije počeo raspadati.
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA