Svibanj 05, 2024, 12:19:34 poslijepodneNajnoviji Član: Davidunipt

Autor Tema: Automatska izmjena vode  (Posjeta: 3456 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline lmooro

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 7
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Rijeka
Automatska izmjena vode
« u: Lipanj 01, 2011, 08:54:57 prijepodne »
Pozdrav svima...

Evo kako je najbolje da se predstavim nego da napisem novi post. Pratim ovaj forum vec duze vrijeme i zahvaljujuci njemu moje ribice su jos zive.
U akvaristici sam kratko vrijeme, godinu-dvije, posjedujem akvarij od 60l a nadam se da cu kad financije dozvole ugurati 200l-300l u svoj dnevni boravak.

Kako mi je struka automatika i kako sam cesto po terenu u trajanju od cca 2 mjeseca i kako mojoj supruzi predstavlja problem odrzavanje akvarija,
pogotovo sad kad nam je stigla kcerkica, stalno mi se mota misao o automatizaciji izmjene vode u akvariju.
Uhvatio sam malo vremena i nabrzinu nacrtao nesto sto sam zamislio pa me zanimaju vasa misljenja, savjeti i kritike, i nakraju cijele price
ima li smisla sve to???...

Jos jednom veliki pozdrav svima :)

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: Automatska izmjena vode
« Odgovori #1 u: Lipanj 01, 2011, 10:30:36 prijepodne »
objasni po koracima molim te kako si to zamislio i kako bi to radilo, slab sam s automatizacijom poslovnih procesa :D :D

dobro nam došao   :)

Offline gmatanic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 844
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Slavonski Brod
  • ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶ ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶
Odg: Automatska izmjena vode
« Odgovori #2 u: Lipanj 01, 2011, 11:00:43 prijepodne »
Pa ne cini se lose, ali koliko bi kostalo? Ventili, senzori, nešto što bi upravljalo ventilima? Mislim da bi bila lijepa svota novaca potrebna da se to napravi?
« Zadnja izmjena: Lipanj 01, 2011, 11:06:33 prijepodne od gmatanic »
Give a man a gun, and he can rob a bank. Give a man a bank, and he can rob the world

Offline overload0303993

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 300
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: Koprivnica
Odg: Automatska izmjena vode
« Odgovori #3 u: Lipanj 01, 2011, 11:17:58 prijepodne »
mislim da ces jeftinije proci ako za praznjenje akvarija postavis sifon (napunis akvarij do vrha gdje se sifon sam pokrene i prazni se do dna sifona, a kad ces puniti, ne preko vrha sifona da se ne pokrene praznjenje)

Offline gmatanic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 844
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Slavonski Brod
  • ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶ ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶
Odg: Automatska izmjena vode
« Odgovori #4 u: Lipanj 01, 2011, 11:21:41 prijepodne »
Sad baš malo gledam...
Voda bi išla u akvarij iz ove posude u kojoj bi pretpostavljam odstajala. Ali vidim da ide direktno u akvarij kad se otvori ventil. To bi značilo da bi morao ugasiti filter, a i bila bi potrebna dodatna pumpa koja bi ju tjerala u akv?
A da spojiš posudu u kojoj voda stoji na ulaz filtera, tako da prilikom izmjene jedan ventil filteru zatvori dovod vode iz glavnog akvarija, a drugi ventil otvori dovod vode iz posude. Tako bi filter povukao vodu iz posude, a kad senzor očita da je dovoljno vode ušlo, zatvara se ventil koji spaja dovod iz posude i otvara opet ventil od akvarija.
Valjda sam objasnio dobro što mislim  :roll:
Tako ne bi bila potrebna dodatna pumpa. Filter bi napravio izmjenu vode.
A kod ispuštanja vode iz akvarija zatvorio bi se ventil koji vodi iz akvarija u filter i otvorio onaj koji vodi u ispust. Isto bi se morao gasiti filter tada  -?
Ali i dalje mislim da je ovo preskupo

Evo slika
« Zadnja izmjena: Lipanj 01, 2011, 11:37:19 prijepodne od gmatanic »
Give a man a gun, and he can rob a bank. Give a man a bank, and he can rob the world

Offline Iris

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1032
  • Lokacija: ZG centar
  • Floccinaucinihilipilification
Odg: Automatska izmjena vode
« Odgovori #5 u: Lipanj 01, 2011, 11:33:17 prijepodne »
Dobrodošao!  :zagrljaj:

Dakle novi kolega je rekao da je dobar automatičar ali loš materijalist. Treba složiti troškovnik sa svim materijalima i vidjeti izvedivost i isplativost. ;)
Ako ima malo sreće u životu možda mu pare i nisu bitne nego vrijeme. Nadam se da je tako. :up:

Automatska izmjena vode na 60 L mi se čini poprilično neisplativo ulaganje - bilo u vremenu utrošeno projekt bilo u materijalu. Za "ručnu izmjenu" potrebno je 10ak min i 2 kante vode van i 2 kante vode unutra... Jednostavnije bi bilo napraviti (opet će netko reći da sam dosadna) natural planted tank iz postojećeg akvarija tako da su izmjene vode potrebne tek svakih nekoliko mjeseci nakon što se akvarij ustabili (nakon mjesec-dva). Bolje to napraviti.. Meni se isto ne da mijenjati preveć vode po akvarijima a želim stabilni sustav. ;)

Mislim da bi NPT bio najekonomičnije rješenje, no i postojeća oprema na akvariju bi se time smanjila za 50% pa ne znam koliko bi to automatičaru bilo zanimljivo ako su mu mehanika i automatika životne ljubavi.  :D

Offline lmooro

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 7
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Automatska izmjena vode
« Odgovori #6 u: Lipanj 01, 2011, 11:51:55 prijepodne »
Pozdrav

Naime ja sam nedavno kupio Fluval 305 i on mi je dao puno ideja.
 
Filter cirkulira vodu kroz akvrij, ispod akvarija je tank koji moze primiti 30% zapremine akvarija, tank je povezan sa dovodom vode iz spine,
na koju je namontiran elektromagnetski ventil, tank je isto tako povezan sa usisom od filtera i odvojen elektro magnetskim ventilima.
Povrat vode iz filtera je spojen na cijev odvoda kucne instalcije i odvojen elektormagnetskim ventilima.
Tank u sebi ima dva levela a akvarij tri zbog potpunog praznjenja akvarija.
Jos bi samo napomenuo da nam treba nekakav mikro PLC koji ce upravljati sa svim ventilima i dobivati informacije od levela.
 
Znaci akvarij u sebi ima tri levela low, high i medium, high i medium se stelaju po potrebi koliko vode zelimo izmjeniti, low je tu
za potpuno praznjenje akvarija, a tank ima samo high i low za kontrolu kolicine vode u tanku.

Proces:

  
Akvarij 100l cirkulira kroz filter, el.mag.ventil na spini se otvara i puni tank vodom cca 20l,
voda stoji u tanku xy dana, PLC je tu na kojem cemo to odrediti.
Tu je jos i opcija dosing pumpe koja u napunjeni tank moze dodavati razne medije za pripremu vode.

Zelimo zamjeniti 20l vode, PLC zatvara ventil na povratu vode u akvarij i otvara ventil prema odvodu.
Akvarij se prazni do levela medium kojeg smo nastelali da je od high levela do njega 20l vode.
Znaci sad u akvariju imamo 80l vode, ventil prema odvodu se zatvara i otvara se ponovno ventil na povratu vode,
filter cijelo vrijeme radi i trenutno filtrira 80l vode kroz akvarij.
PLC je prije par dana otvorio ventil na spini i napunio tank sa 20l vode, koja vec stoji u tanku par dana.

Na usisnoj cijevi od filtera se zatvara ventil kroz koji dolazi voda iz akvarija a otvara se ventil kroz koji dolazi
voda iz tanka i sad nam se akvarij puni sa vodom iz tanka, puni se do high levela na akvariju i kad voda dojde do high levela
ventil iz tanka se zatvara, otvara se ventil sa vodom iz akvarija i opet nam kroz filter prolazi 100l akvarijske vode.

Sad nam se opet otvorio ventil na spini i napunio tank sa svjezom vodom koja ceka sljedecu izmjenu.
Low level na tanku je zbog zastite filtera da ne usise zrak.


Uh nadam se da sam uspio malo pojasniti...


P.S. malo sam proguglao po eBayu, i leveli i ventili se mogu naci relativno jeftino, sve ukupno max 50-60$,
PLC je malo skuplji za njega bi trebalo odvojiti 50-100$ ovisno, nov, polovan...
Naravno tu je jos i vrijeme provedeno za izradu, programiranje i mozganje, ali naravno to je gust DIY kreacija :)

I naravno ovo nema smisla za akvarij od 60l
« Zadnja izmjena: Lipanj 01, 2011, 12:14:17 poslijepodne od lmooro »

Offline lmooro

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 7
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Automatska izmjena vode
« Odgovori #7 u: Lipanj 01, 2011, 11:57:43 prijepodne »
Kako nisam mehanicar ni strojar, vec automaticar i elektricar, svi komentari dobro dojdu :)
« Zadnja izmjena: Lipanj 01, 2011, 12:02:56 poslijepodne od lmooro »

Offline gmatanic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 844
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Slavonski Brod
  • ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶ ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶
Odg: Automatska izmjena vode
« Odgovori #8 u: Lipanj 01, 2011, 12:03:59 poslijepodne »
Čini mi se da pričamo skoro o istoj stvari.  :D
Na slici kod akvarija na gornjoj liniji piše out, na donjoj in.
Na gornjoj liniji voda bi trebala ulaziti u akvarij ili?
Give a man a gun, and he can rob a bank. Give a man a bank, and he can rob the world

Offline lmooro

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 7
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Automatska izmjena vode
« Odgovori #9 u: Lipanj 01, 2011, 12:07:09 poslijepodne »
Čini mi se da pričamo skoro o istoj stvari.  :D
Na slici kod akvarija na gornjoj liniji piše out, na donjoj in.
Na gornjoj liniji voda bi trebala ulaziti u akvarij ili?

Da to je punjenje akvarija filtriranom vodom iz filtera.

Offline lmooro

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 7
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Automatska izmjena vode
« Odgovori #10 u: Lipanj 01, 2011, 12:11:56 poslijepodne »
Dobrodošao!  :zagrljaj:

Dakle novi kolega je rekao da je dobar automatičar ali loš materijalist. Treba složiti troškovnik sa svim materijalima i vidjeti izvedivost i isplativost. ;)
Ako ima malo sreće u životu možda mu pare i nisu bitne nego vrijeme. Nadam se da je tako. :up:

Automatska izmjena vode na 60 L mi se čini poprilično neisplativo ulaganje - bilo u vremenu utrošeno projekt bilo u materijalu. Za "ručnu izmjenu" potrebno je 10ak min i 2 kante vode van i 2 kante vode unutra... Jednostavnije bi bilo napraviti (opet će netko reći da sam dosadna) natural planted tank iz postojećeg akvarija tako da su izmjene vode potrebne tek svakih nekoliko mjeseci nakon što se akvarij ustabili (nakon mjesec-dva). Bolje to napraviti.. Meni se isto ne da mijenjati preveć vode po akvarijima a želim stabilni sustav. ;)

Mislim da bi NPT bio najekonomičnije rješenje, no i postojeća oprema na akvariju bi se time smanjila za 50% pa ne znam koliko bi to automatičaru bilo zanimljivo ako su mu mehanika i automatika životne ljubavi.  :D

Hvala na dobrodoslici :)

Ono sto je tu problem je da sam hiperaktivan i akvarij pomaze u tome dosta, ali nakon gledanja u isti 30ak min, pocnu mi se po glavi motati svakakve stvari za upgrade :) :),
pa zasto ne iskoristiti ugodno sa korisnim :)

Offline gmatanic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 844
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Slavonski Brod
  • ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶ ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶
Odg: Automatska izmjena vode
« Odgovori #11 u: Lipanj 01, 2011, 12:15:31 poslijepodne »
Ja sam vidio out gore i reko tu voda izlazi iz akvarija, pa sam si okrenuo malo shemu. Silly me.  :D
Ako se može napraviti za 1000 kn, a možeš toliko izdvojiti za to, onda po meni nije toliko ni skupo, ako se uzme u obzir da bi sve u potpunosti samo odrađivalo.
A kažeš da se baviš automatikom... možda bi se našao i neki PLC viška negdje
Onda samo treba moliti boga da neki senzor ne poludi  :D  da ne bi bilo  :brod: u kući
Ideja je pohvalna
Give a man a gun, and he can rob a bank. Give a man a bank, and he can rob the world

Offline lmooro

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 7
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Automatska izmjena vode
« Odgovori #12 u: Lipanj 01, 2011, 12:22:34 poslijepodne »
Ja sam vidio out gore i reko tu voda izlazi iz akvarija, pa sam si okrenuo malo shemu. Silly me.  :D
Ako se može napraviti za 1000 kn, a možeš toliko izdvojiti za to, onda po meni nije toliko ni skupo, ako se uzme u obzir da bi sve u potpunosti samo odrađivalo.
A kažeš da se baviš automatikom... možda bi se našao i neki PLC viška negdje
Onda samo treba moliti boga da neki senzor ne poludi  :D  da ne bi bilo  :brod: u kući
Ideja je pohvalna

Dobro kazes, to je i problem sa ovom kineskom opremom sa eBaya, i ako bi stvarno nesto tako napravio mislim da bi morao ici na opremu renomiranih proizvodaca,
koja bi naravno podigla cijenu svega, ali miran san je miran san :)
Sljedeci revamping neke tvornice, skupljanje stare opreme :)

Offline gmatanic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 844
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Slavonski Brod
  • ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶ ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶
Odg: Automatska izmjena vode
« Odgovori #13 u: Lipanj 01, 2011, 12:37:47 poslijepodne »
A 2 pumpice, 2 sklopke, crijeva i dogovor sa suprugom? 
Jedna pumpica u akvariju koja bi ispumpala vodu van, druga u posudi koja bi upumpala vodu u akvarij. Složiti tako da je potrebno samo prekidačima upaliti pumpice. FFM ne koristiti. Pumpice nisu toliko skupe, a supruga bi glumila PLC i senzore.
Prvi put kad joj se prelije voda iz akvarija van bit će psovanja, ali će drugi put bolje paziti  :D
Give a man a gun, and he can rob a bank. Give a man a bank, and he can rob the world

Offline jurica75

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 826
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: sisak
Odg: Automatska izmjena vode
« Odgovori #14 u: Lipanj 01, 2011, 12:47:07 poslijepodne »
Uuuuuuuuu! Pa tu je pitanje ovlasti! Dati "zmaju"tolike ovlasti nad "najsvetijim od najsvetijih"? A kuda će ta priča ići dalje,pitam ja Vas,kolege?
Vrlo brzo će to bit"njen"akv i "njena"muka,a to smo cijenjeni kolege svi doživjeli,i svi to želimo izbjeći :D :D :D
opreza nikad dosta!

Offline zeljkok

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 288
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb-Vrbik
Odg: Automatska izmjena vode
« Odgovori #15 u: Lipanj 01, 2011, 13:36:58 poslijepodne »
Ja mislim da je puno jeftinija varijanta "kap po kap".

Offline Brljator

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1111
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Pavlovac
Odg: Automatska izmjena vode
« Odgovori #16 u: Lipanj 01, 2011, 16:28:28 poslijepodne »
Automatska izmjena  vode  -  automatsko nadoljevanje vode  -  automatske hranilice  , sve automatsko, itd,itd , zar to ne ubija draži akvaristike
Ja osobno onda nebih imao akvarije  več slike sa ribama na zidu.
Kako bih onda imao ruke do laktova u vodi  , mislim da se uvijek nađe par minuta vremena za akvarije  :-[ :-[

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Odg: Automatska izmjena vode
« Odgovori #17 u: Lipanj 01, 2011, 16:31:17 poslijepodne »
Ako se već nema vremena za veće održavanje najbolje je složit sustav koji ne zahtjeva puno održavanja.

Offline gvjeko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 92
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Sisak
Odg: Automatska izmjena vode
« Odgovori #18 u: Lipanj 01, 2011, 18:11:34 poslijepodne »
Ja sam htio sve automatizirati sa PLC-om i onda sam odustao,previše sondi,žica,termoreleja,solenoida,treba 220 pa treba 24V,pa još i analogni IO ako ima,cijevi...uf.Imam živaca ali mi je to previše.Ali ako netko hoče imam kod sebe mikroprocesor Mitsubishi AL2-24MR-A,PT-100 sonde i digitalne termometre sa 2 relejna I0 pa nek se zabavlja,ja održavam automatizirana postrojenja ali programiranje mi nije fah.

Offline Brljator

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1111
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Pavlovac
Odg: Automatska izmjena vode
« Odgovori #19 u: Lipanj 01, 2011, 21:28:44 poslijepodne »
Kod nas malo , malo grmi nestane struja  , neznam kak bi to funkcioniralo na duge staze

Offline lmooro

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 7
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Automatska izmjena vode
« Odgovori #20 u: Lipanj 02, 2011, 08:48:42 prijepodne »
Kod nas malo , malo grmi nestane struja  , neznam kak bi to funkcioniralo na duge staze

UPS-uninterruptible power supply  :P :) :P

Offline zeljkok

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 288
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb-Vrbik
Odg: Automatska izmjena vode
« Odgovori #21 u: Lipanj 02, 2011, 09:13:02 prijepodne »
Već kad smo načeli ovu temu imam pitanje za znalce, što je bolje, jednom tjedno izmjeniti 30 % vode, (nebitno jeli automatizirani postupak ili manuelni), ili izmjenjivati vodu sistemom kap po kap (sistemi  sa overflow boxom) pa to opet na kraju tjedna iznosi 30 % izmjenjene vode.

Meni kao što je već netko rekao, nema slađeg nego uroniti ruke do laktova u vodu  :D posalgati dno, pomilovati kamenje, ribice.... :zagrljaj:... nadosuti vodu, FFM i otvoriti pivicu..... :D

Jel ima netko složenu automatsku izmjenu vode?

Offline Brljator

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1111
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Pavlovac
Odg: Automatska izmjena vode
« Odgovori #22 u: Lipanj 02, 2011, 15:51:26 poslijepodne »
UPS imam za kompić , dobra stvar več 3 god nije ništa otišlo na kompu,dok revimo moj susjed kupio novi pa več par puta bio na servisu

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Automatska izmjena vode
« Odgovori #23 u: Lipanj 02, 2011, 17:36:37 poslijepodne »
Već kad smo načeli ovu temu imam pitanje za znalce, što je bolje, jednom tjedno izmjeniti 30 % vode, (nebitno jeli automatizirani postupak ili manuelni), ili izmjenjivati vodu sistemom kap po kap (sistemi  sa overflow boxom) pa to opet na kraju tjedna iznosi 30 % izmjenjene vode.

Nešto mi govori da je bolja izmjena kap po kap - nema naglih promjena u parametrima, ali da bi za kap po kap trebalo puno više od 30% da se postigne 30% izmjena vode - tu mijenjaš i "svježu" vodu.

U zadnje vrijeme sanjam o http://www.practicalmaker.com/products/arduino-shields/arduarium-controller-basic-assembled
 , a svi koji su protiv neka onda odbace i termostate, tajmere i ostalu automatiku.