Ožujak 28, 2024, 11:04:45 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: moje jezerce  (Posjeta: 115352 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Sonic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 587
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Ivanić-Grad
Odg: moje jezerce
« Odgovori #625 u: Ožujak 22, 2018, 09:18:29 prijepodne »
Pa zakaj si onda uzeo tak gustu!?

Offline melek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 766
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Tuzla,BiH
Odg: moje jezerce
« Odgovori #626 u: Ožujak 22, 2018, 10:20:28 prijepodne »
Kinezi su sve krivi  :D pisalo je 200 MESH ja dalje nisam čitao jer sam mislio da je to 200 mikrona ali nije  :D :D
Umovi su poput padobrana - ne služe ničemu ako nisu otvoreni.

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: moje jezerce
« Odgovori #627 u: Ožujak 27, 2018, 20:14:04 poslijepodne »
Ta će vrhunski zaustaviti prljavštinu , samo ćeš čistiti svakih dva sata  :D :D

Offline melek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 766
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Tuzla,BiH
Odg: moje jezerce
« Odgovori #628 u: Ožujak 27, 2018, 20:34:08 poslijepodne »
 narucio sam 150 mikrona pa ću i nju negdje uglaviti i poslije nje onda ovu 75  kao zadnju , to je sve mehanička filtracija ali bar se lako čisti  i ne zauzima mnogo .. aako ne bude funkcionisalo saznat ćete .. bar ću imati mrežicu da cjedim sokove  :D :D :D
Umovi su poput padobrana - ne služe ničemu ako nisu otvoreni.

Offline melek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 766
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Tuzla,BiH
Odg: moje jezerce
« Odgovori #629 u: Ožujak 29, 2018, 20:45:32 poslijepodne »
danas sam prebacio nešto biljaka u ribnjak , pokušat ću bez zemlje da vidim kako će ići .. gledao sam na stranim forumima da to rade   pa da pokušam i ja   :)   za svaki slucaj sam ostavio nešto u drugom jezercu sa zemljom :D
Umovi su poput padobrana - ne služe ničemu ako nisu otvoreni.

Offline melek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 766
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Tuzla,BiH
Odg: moje jezerce
« Odgovori #630 u: Travanj 14, 2018, 22:21:56 poslijepodne »


! klikni ovdje
nova hrana za novu sezonu  8)
Umovi su poput padobrana - ne služe ničemu ako nisu otvoreni.

Offline melek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 766
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Tuzla,BiH
Odg: moje jezerce
« Odgovori #631 u: Travanj 30, 2018, 22:11:00 poslijepodne »
vodoljub i iris 
Umovi su poput padobrana - ne služe ničemu ako nisu otvoreni.

Offline papicdu1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 376
  • Lokacija: zagreb
Odg: moje jezerce
« Odgovori #632 u: Svibanj 01, 2018, 21:10:18 poslijepodne »
lijepo :up: jedino banana ili kaj je vec to ,bas ne sjeda

Offline melek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 766
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Tuzla,BiH
Odg: moje jezerce
« Odgovori #633 u: Svibanj 01, 2018, 21:53:10 poslijepodne »
hvala, to je banana , vidjet ću kako će sve izgledati kad ona izraste  tek sam je nabavio  pa lako je promjeniti lokaciju  :)
Umovi su poput padobrana - ne služe ničemu ako nisu otvoreni.

Offline papicdu1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 376
  • Lokacija: zagreb
Odg: moje jezerce
« Odgovori #634 u: Svibanj 02, 2018, 21:03:48 poslijepodne »
 :up:

Offline melek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 766
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Tuzla,BiH
Odg: moje jezerce
« Odgovori #635 u: Svibanj 03, 2018, 22:55:16 poslijepodne »
malo preraslo  :D
počeo sam izbacivati sve kaljeve/posude/saksije  sa zemljom  van , sad idu same biljke  , našao sam od pletare za rakiju odličnu zaštitnu korpu sa ručkama pa ću nabaviti još takvih uskoro i njih koristiti jer su šuplje
Umovi su poput padobrana - ne služe ničemu ako nisu otvoreni.

Offline melek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 766
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Tuzla,BiH
Odg: moje jezerce
« Odgovori #636 u: Svibanj 31, 2018, 22:38:27 poslijepodne »
doveo sam gradsku vodu u filter  radi lakšeg čišćenja i sl. sve mi je sad na ruku što bi rekli ali sad razmišljam o elektromagnetnom ventilu i nekoj redovnoj automatskoj izmjeni vode ili neki sistem kap po kap .. uglavnom problem je što ne znam ništa o tim ventilima pa ne znam ni šta da tražim , jel ima nešto jeftino i jednostavno da se uključi u struju  :D preko tajmera  treba mi neki naziv model .. ne znam uopšte šta da tražim
Umovi su poput padobrana - ne služe ničemu ako nisu otvoreni.

Offline mrljo#2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 372
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: 4 Rijeke
Odg: moje jezerce
« Odgovori #637 u: Lipanj 01, 2018, 14:27:23 poslijepodne »
doveo sam gradsku vodu u filter  radi lakšeg čišćenja i sl. sve mi je sad na ruku što bi rekli ali sad razmišljam o elektromagnetnom ventilu i nekoj redovnoj automatskoj izmjeni vode ili neki sistem kap po kap .. uglavnom problem je što ne znam ništa o tim ventilima pa ne znam ni šta da tražim , jel ima nešto jeftino i jednostavno da se uključi u struju  :D preko tajmera  treba mi neki naziv model .. ne znam uopšte šta da tražim

,ovo ti treba..
 https://www.njuskalo.hr/elektronski-uredaji/elektro-ventil-12v-oglas-12720743

Offline mrljo#2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 372
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: 4 Rijeke
Odg: moje jezerce
« Odgovori #638 u: Lipanj 01, 2018, 14:27:35 poslijepodne »
.

Offline melek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 766
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Tuzla,BiH
Odg: moje jezerce
« Odgovori #639 u: Lipanj 01, 2018, 22:09:48 poslijepodne »
 :up: :up:
hvala , svidja mi se  :D duplo jeftinije kad se uzima od kineza sa ebaya  :D :D
Umovi su poput padobrana - ne služe ničemu ako nisu otvoreni.

Offline melek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 766
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Tuzla,BiH
Odg: moje jezerce
« Odgovori #640 u: Lipanj 08, 2018, 23:45:05 poslijepodne »
danas je pušten u rad sistem konstantnog kapanja  :D,  mada je sve to na nekim ventilima bezveznim ali poslužit će dok ne dođe od kineza  nešto sa čime bi mogao lijepo da uštimam ulaz i izlaz vode  :D  ubacio sam i neki filter za hlor za svaki slučaj pa valjda bude sve ok  :)
Umovi su poput padobrana - ne služe ničemu ako nisu otvoreni.

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: moje jezerce
« Odgovori #641 u: Lipanj 14, 2018, 19:59:40 poslijepodne »
Koliko se ja kužim u klor on se ne otklanja filterom već ispari sam iz vode . Ako ćeš dolijevati malu količinu vode dnevno onda ti klor i nije neki problem . Daj malo više detalja , zašto, gdje , tko koga ...

Offline melek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 766
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Tuzla,BiH
Odg: moje jezerce
« Odgovori #642 u: Lipanj 14, 2018, 22:05:55 poslijepodne »
Ranije sam na nečijoj temi spominjao izmjene vode a možda sam i otvorio neku temu o tome ali nije izgleda nikome privuklo pažnju toliko. Od kako sam počeo pratiti druge forume na stranim jezicima vidim da oni rade redovne   izmjene ,neko radi 10 %  mjesečno , neko sedmično , neko dnevno  ali  neki vrhunac tih izmjena je  constant trickle system ili drip system  , nazovi kako hoćeš  kod nas bi rekli kap po kap .. tako da ribe ne osjete naglu promjenu i jednom kad  to krene kapati konstantno tu nema nikakve promjene u temperaturi niti nekih velikih oscilacija  kad se to ustabili .. ja sam do neki dan radio 10 % dnevnu izmjenu  i problem mi je bio stalno razvlačenje crijeva za vodu tako da sam doveo gradsku vodu do filtera i onda skužim da mogu tu napraviti sistem konstantne izmjene tako da ne moram ni biti prisutan tu ..

Kad sam malo detaljnije  zarovio na google i počeo gledati kako su drugi radili naletim na informaciju da klor ne isparava , malo jači hobisti koji imaju novca i opremu za mjerenje klora su radili pokuse , sipali su vodu u posudu i mjerili količinu klora , onda su sipali vodu u drugu posudu ali su prskali vodu sa 1 m udaljenosti i opet su očitali istu količinu klora  da bi na kraju  ostavili tako vodu u posudi i kroz par dana provjerili i opet skužili da je klor prisutan i da ne isparava .. 
Onda su radili mjerenja u ribnjaku  i skontali su da klor "sagori"  oksidira u ribnjaku jer dolazi u dodir sa  DOCs (dissolved organic compounds) , zbog toga se i klor stavlja u gradsku vodu da pobije sve štetne tvari (bakterije i sl)  ..  a naša voda iz ribnjaka je bogata tim rastopljenim organskim  spojevima  jer ribe konstantno proizvode otpad , tako da ljudi ranije nisu imali problema sa klorom jer je on sagorjeo čim je pao u vodu  a ne zato što je ispario samo nisu znali za to . 

 Čak su usporedili reakciju klora sa hipermanganom (Potassium permanganate ) , ako je neko tretirao jezerce sa PP onda zna da ona ljubicasta boja predje u smedju čim PP sagori  sav ,a opet  ako je voda prljava onda PP sagori za par minuta sav iako ste stavili dozu dosta veću  ..  tako isto reaguje i klor i to je dobro dok god imamo određen nivo organskih tvari ali ako se koristi taj sistem kap po kap  ,malo po malo se voda dovede do savršenstva i onda ribe ne mogu proizvesti  dovoljno organskih tvari  koje bi reagovale u dodiru sa klorom i u tom slučaju ribama stradaju  škrge ..   da bi se to spriječilo ubacuju se karbonski filteri za klor ili se pravi filteri sa aktivnim  ugljem .. voda kroz njih protiče veoma lagano i ima vremena da pofata dobar dio klora .. filter nije skup oko 30 € sam ja svoj platio sa nekim spojnicama i punjenjem  , čitao sam da je dovoljno da imate par saksija sa zemljom i nivo tih rastopljenih organskih spojeva  koji su nastali zbog zemlje  će biti dovoljan da reaguje sa klorom i smanji mu ukupan nivo u vodi  ..

Ovaj način izmjene  ima mnogo prednosti , konstantno se ubacuje nova svježa voda sa mineralima koji su potrebni ribama a koje mi ne ubacujemo kroz hranu dovoljno ili nikako .. konstantno se izbacje taj hormon koji utiče na rast  pa ribe brže napreduju , konstantno se smanjuje nivo štetnih gasova  a najbitnije je da se izbacuje amonijak, nitriti i nitrati i sl.  to odma utiče na filter jer bakterije imaju manje posla za raditi ..
 
U većini naših filtera proces filtracije završava proizvodnjom nitrata kojeg iz vode jedino mogu izvući  biljke/alge  ili mi  redovnim izmjenama , mali broj ljudi radi uopšte  izmjene koliko sam skužio..
Još manji broj ljudi ima neki oblik filtracije koji razlaže nitrate i to pretežno ne radi posao dovoljno dobro .. čak i da radi sve kako treba košta mnogo i nije za svakoga  a ovaj sistem izmjene je dosta jednostavniji i efikasniji ..
samo treba izračunati koliko hoćete da puštate vode i to je to .. ja sam ubacio i filter za klor , nekad kasnije ću i kamenac počet izvlačiti .. filter se mjenja svakih 6 mjeseci kako je proizvodjac naveo ali kad bi ga mjenjali svaka 3 mjeseca nije skup jer to punjenje kosta 7 € ..  a možete uzeti i samo kućište i natrpat ga aktivnim ugljem .. 

Ko prati strane forume sigurno je naletio na česte izjave tipa  "The Solution to Pollution is Dilution"  :D  zato su njihovi ribnjaci tako čisti kad se pogledaju njihove slike , oni jest da vole da nabacuje raznih filtera i daju lovu u to ali na kraju opet svi kažu The Solution to Pollution is Dilution  .
Postotak izmjene ovisi o tome šta radite , dali je to grow out ribnjak gdje se roka visokoproteinska hrana i gdje je nivo DOCs visok  ili je to neki ribnjak čisto za uživanja sa prosječnim ribama ..
Nekome nije stalo da mu riba naraste do 1 m za par godina  i ti ljudi rade do 5~10% izmjene ali neko ko ide na takav ugoj gdje hoće brz rast i napredak onda radi veće izmjene  i preko 20% ..
naravno da ovisi i o količini riba i vode u ribnjaku ..

zato sam ja sa ne tako kvalitetnim ribama počeo raditi konstantu izmjenu od oko 10 % svaki dan ..  neko ko ima više iskustva radi dosta veće izmjene ja sam tek počeo sa ovim pa nebi da zajebem šta .

Jedna od stvari koju sam primjetio da mi nema one alge koja vijori po zidovima , zidovi ribnjaka su zeleni ali nema one duge alge ..  voda mi bude zelena kad je jako Sunce  ali kroz par dana se primjeti da se vraća u normalu iako nemam  UV lampu .
Još jedna bitna stvar je da imate konstantno uvjek isti nivo vode ne bitno koliko vode ispari jer cijev koja izvlači vodu je preliv kojim odredjujete nivo vode u jezeru .. najefikasnije je kad bi se mogao postaviti u taložnik tako da konstanto izvlači mulj i talog iz njega jer iako je talog u filteru on i dalje šteti cijelu sistemu jer se rastapa u vodi  tako da kad bi se moglo ugraditi na to mjesto da izvlači ono najgore to bi bilo najidelanije riješenje .


« Zadnja izmjena: Lipanj 14, 2018, 22:10:24 poslijepodne od melek »
Umovi su poput padobrana - ne služe ničemu ako nisu otvoreni.

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: moje jezerce
« Odgovori #643 u: Kolovoz 12, 2018, 20:42:31 poslijepodne »
O kojoj količini vode govorimo na mjesečnoj bazi ?

Offline melek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 766
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Tuzla,BiH
Odg: moje jezerce
« Odgovori #644 u: Kolovoz 12, 2018, 21:37:19 poslijepodne »
sve ovisi o tebi i tome šta želiš da postigneš , pogledaj na google vidjet ćeš razne podatke , na procenat izmjene utiče i veličina ribnjaka i broj riba i naravno kolko to sve košta na kraju jer nema smisla plaćati velike račune za vodu a neki plaćaju i odlaganje otpadnih voda pa to bude još skuplje  :)

ja sam počeo sa 10 % dnevno  , moje jezero je zapremine oko 7000 litara pa bi to bilo oko 700 litara dnevno  .. znači za 30 dana kroz moje jezero se dilutira oko 20 kubika svježe vode  , vodu ubacujem u filteru u zadnjoj komori tu mi je zračni kamen koji dodatno mješa vodu prije nego što je pumpa izbaci nazad u jezero tako da ribe ne osjete nikakvu naglu promjenu u temperaturi i sl.

nije to sad neko pravilo 10 % dnevno ali je to neki procenat  koji je podnošljiv za mene sad , neko ko ima veće jezero radi dosta manje izmjene ali bitno je da se koliko toliko mjenja voda ..

Ne znam jesam li ovdje postavio sliku ribe koju sam uzeo od Bostjana prošle godine bila je oko 10 cm velika , istu tu ribu sam izvagao 20.7.2018  riba  je teška 1 kg , dužine skoro 35 cm  , dok kod prijatelja koji ne radi redovne izmjene  riba koju sam mu donjeo od Bostjana istog dana kad i svoje ,koja je bila iste veličine kao i moje kod njega  je zapela  na nekih 20 cm i ne vjerujem da ima pola kg u njoj . Tako da ja stvarno vjerujem da ovo mnoogo utiče na razvoj .
Umovi su poput padobrana - ne služe ničemu ako nisu otvoreni.

Offline max-max

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2291
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: moje jezerce
« Odgovori #645 u: Kolovoz 15, 2018, 20:01:32 poslijepodne »
To sa ribom ti nije nikako mjerilo . Ja sam uzeo tamasabe iz Japana , sve od istog uzgajivača ali različito napreduju a žive u istom ribnjaku i hrane se sa istom hranom . Tu je genetika ključan faktor .

Offline melek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 766
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Tuzla,BiH
Odg: moje jezerce
« Odgovori #646 u: Kolovoz 26, 2018, 10:03:12 prijepodne »
ma ima svega tu i genetike naravno ali dzabe ti genetski kvalitet ako ga zanemaris neces izvuc maximum .. ja imam 5 riba a frend 3 i bas da se desi da su njegove 3 ostale male  .. a dosle isti dan od istog prodavača ..

ja sam sad prvi puta ostavio ribe na neki duzi period i ne mogu ih nadgledati jer sam u Hr ali sistem za izmjenu radi i kad me nema  :D 
Umovi su poput padobrana - ne služe ničemu ako nisu otvoreni.

Offline melek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 766
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Tuzla,BiH
Odg: moje jezerce
« Odgovori #647 u: Studeni 13, 2018, 19:53:14 poslijepodne »
svašta se izdešavalo u ovih zadjih par mjeseci pa red bi bio da okačim koju fotku , i moram se zahvaliti  Dadi što mi je poslao UV lampu a novce još nije ni vidjeo  :D
btw sasvim slučajno sam upoznao  i Sonica bez da sam imao pojma da je to on  ,prolazili smo u firmi svaki dan jedan pored drugog a nismo imali pojma da se znamo preko foruma   :D

ovu sam ribu mjerio i vagao par puta ove godine jedna je od većih koje imam i brzo napreduje , dali je do gena ili do hrane ili do vode  ili se svega pomalo sastavilo ali nikad mi brže ribe nisu rasle  :D  cjelu ovu godinu sam hranio sa izumi profi mix od Matije
20.7.2018  riba  je teška 1 kg , dužine skoro 35 cm
12.11.2018  težina1,5 kg  , dužina oko 40 cm
Umovi su poput padobrana - ne služe ničemu ako nisu otvoreni.

Offline Sonic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 587
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Ivanić-Grad
Odg: moje jezerce
« Odgovori #648 u: Studeni 15, 2018, 09:51:43 prijepodne »
Haha legendo... Ajde daj da vidimo UVC i sve šta si napravio i ovako nemaš drugog posla :P ...
 .
svašta se izdešavalo u ovih zadjih par mjeseci pa red bi bio da okačim koju fotku , i moram se zahvaliti  Dadi što mi je poslao UV lampu a novce još nije ni vidjeo  :D
btw sasvim slučajno sam upoznao  i Sonica bez da sam imao pojma da je to on  ,prolazili smo u firmi svaki dan jedan pored drugog a nismo imali pojma da se znamo preko foruma   :D

ovu sam ribu mjerio i vagao par puta ove godine jedna je od većih koje imam i brzo napreduje , dali je do gena ili do hrane ili do vode  ili se svega pomalo sastavilo ali nikad mi brže ribe nisu rasle  :D  cjelu ovu godinu sam hranio sa izumi profi mix od Matije
20.7.2018  riba  je teška 1 kg , dužine skoro 35 cm
12.11.2018  težina1,5 kg  , dužina oko 40 cm

Offline melek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 766
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Tuzla,BiH
Odg: moje jezerce
« Odgovori #649 u: Studeni 17, 2018, 19:45:05 poslijepodne »
radovi su u toku još uvjek , UVC je 36 w nisam je postavio u filter  jer mi pokriva utičnice pa ih moram izmjestiti da bi sve moglo stati .. ali pored toga radi se i na drugim projektima :D  nadam se da ću stići prije snjega završiti  i postaviti neki krov tako da će biti i ribama bar jedan dio dana hladovina
Umovi su poput padobrana - ne služe ničemu ako nisu otvoreni.